Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce stiti despre calimanesti-caciulata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
1) NU am lăudat nicăieri mâncarea.
2) Dacă mergeai la mânăstirea Stănişoara aveai parte şi de peisaje fascinante.
3) Oamenii sunt atât de ospitalieri pe cât suntem noi de bucuroşi.
4) De ce trebuie să aştept pensia ca să mă pot bucura de o apă minerală direct de la izvor şi de o baie termală ????????Posted Image

#20
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Lasa-ma cu "apele minerale de la izvor" !  Am baut la Olanesti (da, stiu ca Olanesti nu-i Caciulata) cafea facuta cu apa aia si parc-a dat dizenteria-n mine.   :thumbdown:

#21
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Barboso, on 19 septembrie 2015 - 16:46, said:

Lasa-ma cu "apele minerale de la izvor" !  Am baut la Olanesti (da, stiu ca Olanesti nu-i Caciulata) cafea facuta cu apa aia si parc-a dat dizenteria-n mine.   Posted Image
Apele minerale din Călimăneşti şi din Căciulat se beau NUMAI cu recomandarea medicului balnear, nu le foloseşti la şpriţ bre cenaiba aveam pretenţii la matale !!!! Posted Image

#22
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Am baut cafeaua la carciuma, cu ce apa faceau / aveau aia acolo, la robinet.  N-am facut-o eu.

#23
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ia să fi fost matale mai evlavios şi să fi luat apă de la Mânăstirea Cozia, nu ne mai contram acum !!!

#24
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Cum ziceam, n-am luat apa de nicaieri.  Am luat (baut) cafea, la restaurantul hotelului si la alte restaurante.  Iar dupa ce-am realizat de unde mi se trage (chiar n-avea ce altceva sa fie) si-am cerut sa-mi fie facuta cafeaua cu apa plata (da, am platit suplimentar si apa plata, nici o problema), s-a simtit si alt gust al cafelei.
Nu-s evlavios, si-s convins ca, daca la Cozia curge aceeasi apa sulfuroasa, are exact acelasi efect.

In fine, ne cam indepartam de subiect.  Ne-am spus amandoi parerile, cine citeste isi trage propriile concluzii si actioneaza in consecinta.  Propun sa ne oprim aici.   ;)

#25
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Dacă-mi zici cum naiba pun poze îţi arăt de unde să bei apă minerală "bună" la Călimăneşti-Căciulata !!!Posted Image

#26
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 Ploiesteanul2015, on 19 septembrie 2015 - 09:45, said:

1) NU am lăudat nicăieri mâncarea.
2) Dacă mergeai la mânăstirea Stănişoara aveai parte şi de peisaje fascinante.
3) Oamenii sunt atât de ospitalieri pe cât suntem noi de bucuroşi.
4) De ce trebuie să aştept pensia ca să mă pot bucura de o apă minerală direct de la izvor şi de o baie termală ????????Posted Image

Chestia cu mancarea a fost off the record, ca un comentariu suplimentar. Stanisoara da, e brici. Io-s bucuros, insa serviciile cu acreala in atitudine sunt la ordinea zilei, E adevarat ca nu numai in Oltenia. asta cu bucuria apei de izvor e chestie de optiune personala, eu nu o am inca. Mai precis, daca plusul asta e compensat de alte minusuri, parca nu as face efortul pentru apa de izvor. :)

#27
Mimi Mumu

Mimi Mumu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.07.2006

 Ploiesteanul2015, on 19 septembrie 2015 - 19:29, said:

Dacă-mi zici cum naiba pun poze ĂŽţi arăt de unde să bei apă minerală "bună" la Călimăneşti-Căciulata !!!Posted Image
Und zici ca e izvorul ala minunat?

#28
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Mimi Mumu, on 29 noiembrie 2015 - 10:23, said:

Und zici ca e izvorul ala minunat?
Izvorul 1 & 2 până în Hotel Căciulata cum vii din Călimăneşti, peste  drum de "Perla Oltului", cobori nişte trepte şi este un pavilion unde găseşti aceste două izvoare.

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Cel mai "slab" cred ca e izvorul 14 - de langa Pavilion - https://www.google.c...1df5ad51ada836f

Au aparut piscine mai mari cu apa calda - 37 grade (e greu sa inoti foarte mult pt ca te incalzesti), tobogane cu apa rece - Cozia AquaPark. Vara era foarte aglomerat si e plin de oameni tineri. Cred ca e deschis si pe timp de iarna - apa e calda si il acopereau.

#30
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 romanasu, on 03 decembrie 2015 - 17:23, said:

Cel mai "slab" cred ca e izvorul 14 - de langa Pavilion - https://www.google.c...1df5ad51ada836f

Au aparut piscine mai mari cu apa calda - 37 grade (e greu sa inoti foarte mult pt ca te incalzesti), tobogane cu apa rece - Cozia AquaPark. Vara era foarte aglomerat si e plin de oameni tineri. Cred ca e deschis si pe timp de iarna - apa e calda si il acopereau.
La hotel Oltul au piscină acoperită, dar fără apă termală, ştiu asta că dacă te cazai la Hotel Căciulata puteai să optezi şi pentru piscina acestui hotel !!! :)

#31
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
o recomandare de restaurante in zona aveti? pretul nu prea conteaza, numai sa nu plecam cu vreo urticarie pe noi :)))

#32
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 DorinuSs, on 01 februarie 2016 - 19:56, said:

o recomandare de restaurante in zona aveti? pretul nu prea conteaza, numai sa nu plecam cu vreo urticarie pe noi Posted Image))
Mâncare bună şi proaspătă, recomand la restaurantul hotelului Teilor din Călimăneşti, chiar acolo unde începe drumul de cură balneară, cu o plimbare relaxantă prin pădure după aceea !!!

#33
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Sunt hoteluri bunicele Central Cozia Orizont. Central are tobogane cu apa pentru copii si in interior si exterior, doua piscine adulti si copii si panta pentru copii cu disabilitati. Apa este calda termala 37 grade, mancarea sistem card bunicica. Camerele cam mititele dar cand totul infrunzeste si este frumps, vizitati si insula Ostrov cu manastirea. In peas aveti toate comoditatile.

Edited by cincicinci, 09 December 2018 - 19:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate