Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ce stiti despre calimanesti-caciulata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
A fost cineva vara trecuta prin aceasta regiune ?? As dori sa stiu cum se prezinta aceste statiuni. As vrea sa merg la vara in concediu cu familia acolo. Va rog sa mi spuneti cum mai este cazarea, distractia, viata in aceasta zona , daca se merita sa facem concediul cu copilul ( are 11 ani ) acolo. Thank s.

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
zona frumoasa, au inceput sa mai renoveze pe ici pe colo, da sunt departe de ceea ce ar trebui sa fie o statiune.

#3
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Depinde ce vrei de la concediu, daca vrei distractie ca la litoral (disco, balamuc) nu este prea recomandat.
In aceste statiuni, Calimanesti, Caciulata, Olanesti se merge pentru relaxare, odihna, bai termale, pentru beneficiile izvoarelor cu apa potabila!

#4
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 wb626ek, on 02 martie 2015 - 18:17, said:

Depinde ce vrei de la concediu, daca vrei distractie ca la litoral (disco, balamuc) nu este prea recomandat.
In aceste statiuni, Calimanesti, Caciulata, Olanesti se merge pentru relaxare, odihna, bai termale, pentru beneficiile izvoarelor cu apa potabila!

Odihna. relaxare, plimbari prin statiune, cu familia, asta cautam, dar sa nu riscam sa ne cada tencuielile in cap

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Daca vrei sa mergi ptr. proceduri si peisaje da, in rest este totul in paragina. Sunt multi pensionari care merg la izvoarele de acolo ptr, tratamente. Hotelurile comuniste gen Traian sunt proaste, recomand pensiunile, de exemplu eu am fost la o pensiune unde aveau si piscina doar cu acces ptr. clienti, iar micul dejun a fost  super ok (bufet suedez, cred ca se aprovizionau de la Lidl). Iti pot da numele pe privat sa nu se considere reclama.

#6
easy_way

easy_way

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.09.2014
Nu prea ai ce face in statiunea aia, mai ales cu copilul, e o "statiune" la drumul national, cam neplacut sa te plimbi in plin trafic, e drept ca nu sunt TIR-uri, merg pe o centura ocolitoare.
   Cazarea nu e prea scumpa. In general turistii sunt pensionari care vin pe bilete prin casa de asigurari de sanatate. In statiune sunt cateva stranduri cu apa termala, sunt destul de ok. Mai ai manastirea Cozia pentru o vizita. Cam atat de vizitat in statiune.
  In zona poti vizita: Statiunea Olanesti, la vreo 60 km, dar si aici mai mult e pentru pensionari, statiunea e in dezvoltare. Poti face un drum cu masina spre Vidra, unde e partia de ski, ai vreo 80 km pana acolo de la Calimanesti, peisajul e foarte frumos. De la  Vidra  poti continua drumul spre Transalpina. Mai exista in zona  o salina frumoasa la Ocnele Mari, merita vazuta daca ajungi acolo, mai sunt si vreo 2-3 stranduri cu apa sarata. Gasesti pe internet si alte obiective frumoase in zona.
Ca si concluzie, merita sa faci un concediu la Calimanesti ori pentru tratament la apele termale si spitalele de recuperare de pe acolo sau doar ca sa te cazezi acolo si sa combini cu vizite la obiectivele frumoase din zona.

      Chiar nu e totul in paragina cum spunea colegul de mai sus, s-au renovat in ultimii 2-3 ani f multe pensiuni si hoteluri, dar asta tot nu schimba destinatia statiunii, e o statiune cu ape termale. La ape termale vin de obicei oameni mai varstnici.

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mai mult de 3 zile nu cred ca ai ce face acolo.
Eu mi-am facut un traseu, si intr-o saptamana am vizitat Manastirea Prislop, Sarmisegetuza, Castelul Corvinilor, Bran, Brasov, Sibiul, Transfagarasan, Lacul Vidraru, Rm. Valcea, Curtea de Arges, Caciulata, Calimanesti, Olanesti.
De Transalpina am uitat :(
La cazare am gasit preturi acceptabile.
Cred ca este mai interesant sa faci o excursie decat sa stai intr-un loc.
Anul asta sper sa fac turul Moldovei!

#8
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
am fost acolo, e ok pt familie.

Edited by gerys, 02 March 2015 - 19:55.


#9
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Mulțumesc pt lămuriri. Nu mi permit să mi ratez concediu așa că , cred că mă voi orienta către predeal, valea prahovei, vroiam mai multă liniște,dar și un loc unde să te poți plimba seara, să te refaci după agitația zilnică a Bucureștiului. Mă gândeam să mă îndrept spre Bran-Moeciu,dar e prea ca la țară.

#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
E prea ca la tara? Daca locuiesti in Bucuresti, nu crezi ca ti-ar prinde bine un pic de aer de sat?!
Mergi frate atunci la Dubai!

#11
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 wb626ek, on 02 martie 2015 - 23:33, said:

E prea ca la tara? Daca locuiesti in Bucuresti, nu crezi ca ti-ar prinde bine un pic de aer de sat?!
Mergi frate atunci la Dubai!
Nu mă nțelege greșit, ne place atmosfera de sat,cu toate că am avut de foarte puține ori parte de așa ceva. Dar,la Bran-Moeciu după ce se întunecă, nu mai ai ce face. Totul e terminat. Nici vorbă să ieși seara la o promenadă,să mănânci o înghețată, plăceri din astea simple,nimic exagerat. Asta este. Sper că mă înțelegi acum.

#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ok, nu cred ca ai vizitat Cascada Beusnita, Ochiul Bei, Lacul Dracului, Cascada Bigar, Morile de apa de la Rudaria, toate astea se invart in jurul Localitatii Bozovici si Oravita din Caras-Severin, poti gasi cazare in oricare din localitati.
Apoi mai este Muzeul de Locomotive din Resita, care este unicat in Europa, plus ca esti aproape si de Muntele Semenic, Muntele Mic.
Apoi mai esti aproape si de Dunare!
Sunt multe locuri care pot fi vizitate in tara noastra, doar ca nu se intretin si promoveaza asa cum ar trebui!

#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Sari parleazu (a se citi muntele) la Sibiu. cauti o cazare prin zona sa nu fii in oras (spre exemplu Paltinis unde e munte si liniste) si promenade nocturne poti sa faci prin oras cat vrei. Mai tragi o fuga si la Alba Iulia sa vezi cetatea

#14
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 REAKKTOR, on 03 martie 2015 - 00:23, said:

Nu mă nţelege greşit, ne place atmosfera de sat,cu toate că am avut de foarte puţine ori parte de aşa ceva. Dar,la Bran-Moeciu după ce se întunecă, nu mai ai ce face. Totul e terminat. Nici vorbă să ieşi seara la o promenadă,să mănânci o îngheţată, plăceri din astea simple,nimic exagerat. Asta este. Sper că mă înţelegi acum.
Hmm. Mai ca pentru inghetata si relaxare ti-as recomanda sa stai in Buc, scutesti ceva bani. Care e diferenta intre Predeal si Bucuresti seara? Posibil la Predeal sa fie mai "umar la umar". Inteleg ca ruralul nu-ti place, asa ca mai ramane ce recomanda yonut_a, imparte zilele intre Brasov-Sibiu, mai bati si imprejurimile la pranz si seara te intorci la inghetata in Piata Sfatului sau Piata Mare, mult mai decent decat Valea Prahovei.

#15
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 nniki, on 05 martie 2015 - 03:05, said:

Hmm. Mai ca pentru inghetata si relaxare ti-as recomanda sa stai in Buc, scutesti ceva bani. Care e diferenta intre Predeal si Bucuresti seara? Posibil la Predeal sa fie mai "umar la umar". Inteleg ca ruralul nu-ti place, asa ca mai ramane ce recomanda yonut_a, imparte zilele intre Brasov-Sibiu, mai bati si imprejurimile la pranz si seara te intorci la inghetata in Piata Sfatului sau Piata Mare, mult mai decent decat Valea Prahovei.

Salut. Incep sa cred si eu ca yonut_a are dreptate,cred ca ma voi indrepta in acea parte de tara anul acesta care , recunosc imi este complet necunoscuta.. Da, cred ca ar fi interesant daca am merge pe la Alba -Iulia, de altfel aceasta zona este complet necunoscuta noua. Ne mai interesam dar ramane in picioare sfatul lui yount_a.

#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 REAKKTOR, on 05 martie 2015 - 23:37, said:


Salut. Incep sa cred si eu ca yonut_a are dreptate,cred ca ma voi indrepta in acea parte de tara anul acesta care , recunosc imi este complet necunoscuta.. Da, cred ca ar fi interesant daca am merge pe la Alba -Iulia, de altfel aceasta zona este complet necunoscuta noua. Ne mai interesam dar ramane in picioare sfatul lui yount_a.
Da, cetatea din Alba Iulia nu trebuie ratata. E un obictiv turistic aproape la fel de bine organizat ca in vest.

#17
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Călimăneşti-Căciulata este o zonă spectaculoasă, mânăstiri seculare, peisaje fascinante, ape minerale, ştranduri termale, oameni ospitalieri. La naiba mi-am făcut iar poftă de o vacanţă acolo !!! Posted Image

#18
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

 Ploiesteanul2015, on 14 septembrie 2015 - 20:21, said:

Călimăneşti-Căciulata este o zonă spectaculoasă, mânăstiri seculare, peisaje fascinante, ape minerale, ştranduri termale, oameni ospitalieri. La naiba mi-am făcut iar poftă de o vacanţă acolo !!! Posted Image
Te entuziasmezi cam usor. Manastiri da, peisaje dragute, dar mai e mult pana la fascinante, ape minerale si stranduri termale mai pe la pensie ar merge, oameni in media de jos a ospitalitatii. Cat despre mancare, nu tin minte sa fi ramas cu impresii pozitive.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate