Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Allview X2 Soul PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
624 replies to this topic

#37
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 uitmereu, on 22 mai 2015 - 20:50, said:

eu sunt unul din fraieri


root ... cineva ???

- telefonul se misca bine (fara lag)
- arata bine cu toate ca, prima senzatie e ca il poti rupe foarte usor si cand scrii la el ai impresia ca-ti cade din mana fiind destul de lung si subtire, suprafata de contact cu mana fiind destul de mica
- pana in prezent nici o problema ... si l-am forjat
- bateria tine destul de mult ... pana la 2,5 zile ... convorbiri normale (1-2ore/zi) ... cateva mesaje pe net (internet permanent / wifi sau 3G) ... un pic de navigare, cateva poze; la folosinta mai intensa (ceva jocuri, net mai mult ...) tine intre 16-24 ore. are functie de dezactivare smartphone ramanand doar telefon, mesaje, alarma ... la care ar trebui sa tina pana la 2 sapt bateria (netestat)
- camera foto - focus foarte rapid; culori vii, cea mai buna dintre toate testate pana acum pe telefoane (parere de nonprofesionist in arta fotografiei)
- wireless-ul lasa putin de dorit - semnal slab viteza destul de mica (ma asteptam la o placa de retea ceva mai performanta)
- dar vechea problema - softul e de tot rahatu ... ocupare memorie 1,2-1,5G din 2G; nu-ti permite setari deosebite cu toate ca are un fel de "app permission" dar este pt ceea ce instalezi nu pt ceea ce e instalat; setari de sistem prea putine; cateva softuri nefolositoare preinstalate .... pana se root-eaza nu le poti decat dezactiva

concluzie ... telefon destul de bun pt achizitie

asteptam un root si ceva custom rom-uri sa scapam de aiureala de soft preluat de la indieni si putin modificat
Ce penibil mi se pare ... sa-ti faci cont nou cu alt nume numai pentru faptul ca ti-ai luat teapa ! Asta e bre ... infrunta situatia cu capul sus (bine bine , ca nu prea poti avand in vedere rusinea facuta) si sa pui intrebari nerespectuos "pe ascuns" (hidden mode gen) .

Telefonul mi se pare incredibil de scump , si in realitate nu pare asa aratos ca in poze ! Adica ... chiar nu are un factor de wow .
Pe langa pret mai are o deficienta majora - parerea mea - scala de aspect a iconitelor / textului este penibila (probabil pastrata de pe alte terminale cu rezolutie FHD) . Toate se vad foarte mari , ca si cum ar fi pentru chiori (au folosit foarte multi pixeli pentru redarea fiecarei iconite si nu numai) .
Focalizeaza foarte repede , dar poza iese prost in 3 din 5 cazuri - am testat unul intr-un showroom DOMO . La 1000 ron ar fi altceva , dar nici atunci nu cred ca ar da lumea navala , mai ales ca exista Lenovo P70 cu aceleasi specficatii si baterie de 4Ah la 1150 ron .

#38
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'ingerulol', nota +10 Posted Image , ai dreptate , 'Allview X 2 Pro Soul' e inferior lui 'Lenovo P70'',
@'uitmereu', sã-l stãpânești sãnãtos, ți-ai cumpãrat o "bãtaie de cap" Posted Image

#39
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Not sure if troll or stupid...

Ecran mai bun, camere mai bune, mai usor, mai subtire, dar e inferior lu lenovo ala.

#40
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015
Il aștept si eu azi Cum vine cum intrã la root Parerile sant impartite ca de obicei ,pro/contra Deja am impresia ca e ca la loterie cu tel Allview ,unii trag lozul câștigãtor alții nu Personal am x2 soul si credeți ma ca il forjez rãu ,nu tine bateria nici macar o zi ,evident rootat si personalizat ,si pana in momentul de fata nu da rateuri,Sa vad acum daca trag lozul câștigãtor cu x2 pro De pãțit cu service Allview sant patit ,mi a venit înapoi un x2 ,cu spatele lipit cu silicon))) ,nu au avut bani de banda adeziva cred

Edited by yxtl06, 23 May 2015 - 07:54.


#41
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
"Nu tine bateria nici macar o zi, evident rootat si personalizat" - :facepalm: l-ai rootat ca sa ce? Daca știai o boaba de Android trebuia sa te tina mai mult. N-a sa dea in veci Allview faliment când sunt prosti care tot cumpãra produse de la ei.

#42
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015

 Demon000, on 23 mai 2015 - 08:28, said:

"Nu tine bateria nici macar o zi, evident rootat si personalizat" - :facepalm: l-ai rootat ca sa ce? Daca È™tiai o boaba de Android trebuia sa te tina mai mult. N-a sa dea in veci Allview faliment când sunt prosti care tot cumpãra produse de la ei.
Daca citeai atent vedeai ca scrie forjat rau cam 3-4 ore convorbiri ,3g non stop ,internet cam 1 ora + muzica si jocuri .Oricum asta nu e un motiv sa ii faci prosti pe cei care il cumpara Tine- ti parerile pt tine altadata ,nu te am jignit cu nimic ,iar in fond sant liber sa imi cheltuiesc banii pe ce vreau ,la fel si tu Deci pe viitor las-o mai usor cu jignirile Si i am facut root ca sa scap de aplicatiile inutile

Edited by yxtl06, 23 May 2015 - 08:35.


#43
uitmereu

uitmereu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.05.2015

 ingerulol, on 23 mai 2015 - 04:36, said:

Ce penibil mi se pare ... sa-ti faci cont nou cu alt nume numai pentru faptul ca ti-ai luat teapa ! Asta e bre ... infrunta situatia cu capul sus (bine bine , ca nu prea poti avand in vedere rusinea facuta) si sa pui intrebari nerespectuos "pe ascuns" (hidden mode gen) .


penibila e situatia in care tu tragi niste concluzii proaste

sunt utilizator nou ... nu am avut niciodata cont pe softpedia cu toate ca-l citesc de ceva vreme
nu mi-e rusine cu alegerea facuta .... cand am spus ca eu sunt "fraierul" care si-a cumparat acest telefon a fost spus in modul sarcastic (dar la unii anumite perceptii lasa de dorit)

 ingerulol, on 23 mai 2015 - 04:36, said:

Telefonul mi se pare incredibil de scump , si in realitate nu pare asa aratos ca in poze ! Adica ... chiar nu are un factor de wow .
Pe langa pret mai are o deficienta majora - parerea mea - scala de aspect a iconitelor / textului este penibila (probabil pastrata de pe alte terminale cu rezolutie FHD) . Toate se vad foarte mari , ca si cum ar fi pentru chiori (au folosit foarte multi pixeli pentru redarea fiecarei iconite si nu numai) .
Focalizeaza foarte repede , dar poza iese prost in 3 din 5 cazuri - am testat unul intr-un showroom DOMO . La 1000 ron ar fi altceva , dar nici atunci nu cred ca ar da lumea navala , mai ales ca exista Lenovo P70 cu aceleasi specficatii si baterie de 4Ah la 1150 ron .

-nu e chiar asa de scump tinand cont de alte terminale pe care le-am avut in test si care au preturi mult mai mari iar modul personal de achizitie a fost unul avantajos
-icnitele mari nu sunt atat de deranjante ... cel putin nu deranjeaza ochiul - gusturile nu se discuta (ca sa nu folosesc o alta expresie)
-una e testarea unui telefon pt cateva minute intr-un showroom si alta e sa-l ai o perioada mai lunga sa-l poti testa in detaliu
-lenovo  P70 nu l-am testat asa ca ma abtin de la comparatii

revin la parerea ca din toate terminalele testate cu specificatii asemanatoare (si mod de achizitie) - l-am ales pe acesta si nu-mi pare rau

#44
uitmereu

uitmereu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.05.2015

 Demon000, on 23 mai 2015 - 08:28, said:

.... N-a sa dea in veci Allview faliment când sunt prosti care tot cumpăra produse de la ei.

nu va inteleg de ce va face placere sa jigniti oamenii daca nu sunt de ageeasi parere cu voi .... chiar credeti ca pareti mai destepti ?
- oameni buni (sau nu?) - dati-va parerea despre o firma despre un produs dar nu mai jigniti oamenii pt alegerile facute ... sau nu puteti voi dormi noaptea ca X si Y si-a cumparat ceva ce nu va place voua

#45
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 Demon000, on 23 mai 2015 - 08:28, said:

"Nu tine bateria nici macar o zi, evident rootat si personalizat" - Posted Image l-ai rootat ca sa ce? Daca știai o boaba de Android trebuia sa te tina mai mult. N-a sa dea in veci Allview faliment când sunt prosti care tot cumpăra produse de la ei.

Baga tu gaming pe orice trelefon 5-6 ore sa vezi daca te tine o zi bateria.

#46
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015

 AMETHIST, on 23 mai 2015 - 09:57, said:


Baga tu gaming pe orice trelefon 5-6 ore sa vezi daca te tine o zi bateria.
Foarte corect ,daca as vrea un tel sa tina bat 3 zile as opta pt nokia 6310I din vechea generatie

Edited by yxtl06, 23 May 2015 - 10:05.


#47
Infernus

Infernus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2007
Daca era mai ieftin ma bagam....am in prezent un Allview viper 16 gb...de 1 an juma si chiar am fost multumit de el...1 singura data in service pt probleme mufa incarcare (am fortat cand am bagat incarcatorul).Mi-am comandat un Lenovo k3 note...la 133 dolari dp alliexpres..
Asta e...nu am garantie...dar depinde si de noroc si de modul cum il utilizezi

#48
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Am umblat pe telefonul asta. Se misca superb, nu are pic de lag. E frumos androidul, cu toate ca nu am gasit butonul de meniu :)) la buhnici am vazut ca era undeva intre randurile dintre aplicatii, dar eu nu l-am gasit. E o diferenta mare intre x2 soul si pro :) la camera chiar sta bine...

#49
ioana39

ioana39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 18.07.2009

 opsy091, on 26 mai 2015 - 11:35, said:

Am umblat pe telefonul asta. Se misca superb, nu are pic de lag. E frumos androidul, cu toate ca nu am gasit butonul de meniu Posted Image) la buhnici am vazut ca era undeva intre randurile dintre aplicatii, dar eu nu l-am gasit. E o diferenta mare intre x2 soul si pro Posted Image la camera chiar sta bine...
chiar ai butonat???adica se merita cat de cat sa il iau? eu am un P5Quad...sigur este mai buna camera?

#50
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 AMETHIST, on 23 mai 2015 - 06:47, said:

Not sure if troll or stupid...Ecran mai bun, camere mai bune, mai usor, mai subtire, dar e inferior lu lenovo ala.
I have no doubt :naughty: you're a smart-ass of a moron
Din punct de vedere al fiabilitații și a unui raport corect preț/durată reală de utilizare la capacutate maximă :naughty: Lenovo P 70 este neîndoielnic cel puțin un picuț peste 'allview-x2-soul pro' q.e.d.

#51
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Eu nu mai am incredere in Gionee. Sunt mediocri la telefoane.

#52
yxtl06

yxtl06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2015
Primul test al bateriei  bun spre foarte bun Semnal super bun ,pe digi ,in kaufland unde de regula cu alte tel nu aveam semnal full,Azi plec in tara sa vedem cum e semnalul prin vagauni  De miscat se misca superb ,in jocuri nu are lag .Singurul meu regret e ca nu am reusit inca sa ii fac root Bineinteles ca launcherul l am schimbat in clipa cand am deschis tel,amigo launcher  e oribil

#53
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 ioana39, on 26 mai 2015 - 12:53, said:

chiar ai butonat???adica se merita cat de cat sa il iau? eu am un P5Quad...sigur este mai buna camera?
De butonat 10 minute te poti duce si tu ca si noi prin showroom-uri unde exista expus si butonezi ca sa-ti faci o parere . camera este mai buna evident decat P5Quad , dar se poate mai bine (de ex Lumia 930 are o camera 2 clase mai sus si costa 1400 ron) la fel si G2 / G3 si mai si , S5 si Xperii nu mai zic .
Mergi si butoneaza-l , fa-ti o parere despre el , vezi daca te intelegi cu marimea (nu e imens , dar fiind foarte subtire si "de sticla" va cadea repejor din maini , si in al doilea rand sper ca nu dai 17oo ron (acolo ai alte telefoane pe care sa dai banii)

 yxtl06, on 27 mai 2015 - 03:01, said:

Primul test al bateriei  bun spre foarte bun Semnal super bun ,pe digi ,in kaufland unde de regula cu alte tel nu aveam semnal full,Azi plec in tara sa vedem cum e semnalul prin vagauni  De miscat se misca superb ,in jocuri nu are lag .Singurul meu regret e ca nu am reusit inca sa ii fac root Bineinteles ca launcherul l am schimbat in clipa cand am deschis tel,amigo launcher  e oribil
Exagerezi - "... unde de regula cu alte tel nu aveam semnal aka cu X2 suflet pro ai full" . Iti spun eu ca are tot 4 antene(din care 3 sunt radio GSM/WCDMA/LTE fiind dual sim) in interior ca si alte telefoane din categoria 800 - 2000 ron , insa nu are sigur cum sa amplfice semnalul . Probabil au mai montat aia de la Digimobil un site la tine-n Kaufland (sau prin zona ca nici in con nu ai semnal)

#54
pol13

pol13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.11.2013
eu nu pot sa pricep de ce unele persoane care comenteaza simt nevoia sa jigneasca alte persoane care au cumparat, cumpara sau vor cumpara un produs sau altul... (oare moderatori mai exista pe forum?) e problema fiecaruia pe ce isi da banii. asta e un topic unde oamenii sa vina sa vorbeasca despre acest telefon... sau cel putin asa mi s-ar parea normal. daca vreti topic unde sa injurati allview si sa ne spuneti ce de rahat sunt produsele si service-ul lor, faceti un topic special cu asa ceva si cine o sa fie interesat o sa citeasca ce aveti sa spuneti. eu am venit sa citesc despre x2 soul pro, sa vad pareri de la cei care au telefonul, care l-au butonat, cei care nici macar nu au pus mana 10 sec pe el mai bine se abtin (in special de la jigniri gen "prostii cumpara allview", "fraierii care dau banii pe asa ceva",  samd sau jigniri directe la adresa celor care au telefonul) (serios acum, parca existau niste reguli pe acest forum)

Edited by pol13, 04 June 2015 - 16:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate