Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Scule si unelte pentru legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#181
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View Postvdingo11, on 11 octombrie 2015 - 09:41, said:

Ieri am reusit sa imi fac si eu o unealta de sapat dupa specificatiile lui ciprian_vladis doar ca teava rectangulara la mine este de 15mm grosime (nu au in oras de 2 grosime)
Dupa finalizare, entuziasmat ca am terminat, am zis sa o incerc si am ramas un pic dezamagit. Dupa ce o infing in pamant (eu am facut coltii de 32 lungime din care 3 cm intrea in teava (este de 30x20x15)) ramane blocata, nu este capabila sa rupa brazda. NU am tras mai tare ca sa nu se indoaie.
ciprian_vladis tu cand incepi sapatul ii faci loc cu o cazma (in censul ca ii faci un sant ca sa poata sa rupa brazda) sau este capabila sa intoarca pamantul de la prima infingere in pamant?
La fel si la cazma prima brazda nu o rupe adanc ci treptat. Deci prima o sa intre cam la 10 cm , urmatoarea la 20 si tot asa pana intra toata. Ca sa te ajute merge facut loc cu cazmaua normala. Stai linistit ca nu se indoaie nimic.

#182
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
O sa incerc din nou saptamana viitoare (nu stiu cand, ca a plouat toata noaptea si inca ploua) sa o folosesc treptat.
Oricum cei care doriti sa mai confectionati aceasta unealta incercati sa luati teava mai groasa in carne de 15mm ca a mea mi se pare subtirica.

#183
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Daca ploua cu atat mai bine. La noi este lapovita. O sa intre mai usor in pamant.

#184
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Ieri am testat furca de sapat si este fenomenala cu doua minusuri pentru cea construita de mine:
1. fiind teava de 15mm in carne in punctul unde parghia este prinsa in suruburi de coada se arcuieste. O sa incerc sa o mai consolidez in acea zona cu niste cornier de 3 mm
2. nu am reusit sa intorc brazda de fiecare data. Uneori imi iese alteori nu. Cred ca depinde si daca infingi inclinat sau mai drept. Cred ca dupa ce voi sapa mai mult voi prinde "smecheria" Pur si simplu cand ridic in sus ramane brazda pe tepuse ca si cum ar fi pe lopata.

Edited by vdingo11, 20 October 2015 - 07:12.


#185
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Ca sa iti rupa brazda iti mai trebuie o parte care sta pe pamant si rupe pamantul adus de partea care se infige.
Uita-te cu atentie la ultimele 4 imagini ale colegului ciprian de pe pagina precedenta. Mai am si eu niste imagini si un filmulet pe pagina 8

#186
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postliviu_np, on 20 octombrie 2015 - 07:34, said:

Ca sa iti rupa brazda iti mai trebuie o parte care sta pe pamant si rupe pamantul adus de partea care se infige.
Uita-te cu atentie la ultimele 4 imagini ale colegului ciprian de pe pagina precedenta. Mai am si eu niste imagini si un filmulet pe pagina 8

Acea parte care sta pe pamant este pentru a marunti brazda rupta de partea cu colti infipta in pamant.

#187
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvdingo11, on 20 octombrie 2015 - 07:11, said:

Pur si simplu cand ridic in sus ramane brazda pe tepuse ca si cum ar fi pe lopata.

Pamantul este prea ud!

#188
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Fa o mișcare mai bruscă trăgând de mâner către tine, tinand piciorul pe pârghie si în felul acesta vine cu iarba in jos.

#189
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdanutz_2009, on 20 octombrie 2015 - 22:45, said:


Pamantul este prea ud!

Cred ca m-am exprimat eu gresit: nu in sensul ca ramane pamantul prins de tepuse ca este prea ud ci toata brazda ramane pe partea cu tepusele ca si cum as ridica brazda cu o lopata in sus.

#190
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Pamanul era nelucrat de 3 ani si era forte tare... Uita-te aici:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C9Lkphunp_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciprian_vladis, 21 October 2015 - 11:58.


#191
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am vazut acest filmulet inainte de a proiecta furca si am vazut ca ai momente cand nici la tine nu se intoarce brazda.
Si la mine uneori se intoarce alteori nu. Trebuie sa deprind pana la urma tehnica.
Ieri am intarit cu cornier de 20 si grosime 3 manerele. Este mai grea dar sper sa nu se mai incovoaie ca inainte - nu am avut timp sa testez.

#192
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
uite-l si pe asta

Edited by StudioOne, 17 December 2015 - 14:56.


#193
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

View PostStudioOne, on 17 decembrie 2015 - 14:53, said:

uite-l si pe asta
E viral pe facebook pe grupuri de agricultura.

#194
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
2 clipuri facute recent cu sistemul de intoarcere de brazda si cu sistemul de maruntire...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8WJhR0zBtak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N4CdQdMW68g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#195
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Am reușit să fac si plantator pentru răsădit... Prototipul!

Attached Files



#196
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Cine vrea detalii despre furca dde sapat, sapa cu lama batanta si plantator ... sa intrebe !

#197
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Interesant plantatorul tau, total diferit fata de al meu:

Attached Files



#198
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
E mult mai complicat. L-ai făcut tu sau l-ai cumpărat? Multe piese în mișcare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate