Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Scule si unelte pentru legumiculturã

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#19
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Felicitari

View Postandu88, on 14 februarie 2015 - 20:29, said:

au fost puse fiecare la 3 cm pe bara patrata pentru a fi sudate iar 22 exterior
Nu inteleg ce ai vrut sa spui.Anterior ai spus ca distanta intre tepuse este de 7 cm
Si inca ceva: cum ai indoit teava rotunda la 90 grade si cea patrata de 2x2?La rece sau ai incalzit? Bara rotunda de cat este ca diametru?

Edited by vdingo11, 15 February 2015 - 16:08.


#20
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Si am mai observat ca rusnacii le fac foarte inalte, cred ca pe la 1,50-1,60 cu tot cu dinti, dupa statura lor. Ai simtit vreo problema daca a ta este de 80+25(tepusele)?
Si as mai avea nevoie de un sfat: oare nu exista ceva "destept gandit) ca sa poti marunti brazda dupa sapat.
Eu sap la cazma de toamna (sper ca la anul sa folosesc aceasta furca minune ca mi se pare excelenta) si primavara dau la sapa de imi sar ochii sa maruntesc (nu am nici motosapa, etc - suprafata mica si alte neajunsuri) pamantul.
Am vazut tot pe youtube o rola cu niste zamti ar nu mai gasesc.

#21
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Vezi aici varianta ''stereo'' care marunteste mai bine pamantul.

#22
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postcorsica, on 15 februarie 2015 - 17:02, said:

Vezi aici varianta ''stereo'' care marunteste mai bine pamantul.

Merci. Interesant si cred ca se poate face una care sa aiba ambele functii plecand de la modelul lui andu88.  (sap toamna cu modelul lui andu88 - > brazde mai mari, las sa inghete peste iarna iar primavara il maruntesc adaugand celalalt accesoriu.)
Interesant mi se pare si asta:
https://www.youtube....h?v=SB_YsWi5Q-0 (nu stiu cum sa pun sa apara direct video in post) - cred ca merge excelent pritre randurile de ardei, tomate, etc.
Ati vazut asa ceva de cumparat pe la noi, ca mi se pare mai greu de ralizat.

Edited by vdingo11, 15 February 2015 - 17:22.


#23
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Daca are idee cum se face o asa "jucarie" https://www.youtube....ayer_detailpage va rog sa imi spuneti si mie.
Care este rolul acelei bucati mobile in forma de U?

#24
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Vdingo,
Daca vorbim de inaltime e adevarat ca pentru mine e cam scunda, trebuie sa o fac mai inalta,
Cum am indoit teava? Foarte simplu am masurat 80 cm dupa aceea am dat cateva puncte cu dalta(sa nu fie ascutita) la distanta dorita si dupa aceea am tras manual spre mine si gata,
Cea de 2 cm a fost taiata si sudata Atat!
Si eu as vrea o ustensila ca https://www.youtube...._detailpage   nu e rea deloc pentru maruntirea pamantului o sa ma gandesc cum pot sa fac una si vin cu detalii !
Acea forma U este pentru aranjarea pamantului dupa ce il scormoni pentru a nu ramane gropi!
Acea cazma postat de corsica dupa parerea mea e o porcarie , strict parerea mea!
Attached File  7e70f07a.png   37.07K   77 downloads Asta se gaseste si in comert dar e cam scumpa

Edited by andu88, 15 February 2015 - 23:43.


#25
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Cat de scumpa? Pune un link.

#26
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc pentru detalii.

View Postandu88, on 15 februarie 2015 - 23:28, said:

Daca vorbim de inaltime e adevarat ca pentru mine e cam scunda, trebuie sa o fac mai inalta,
Acum ca ai testat-o pana unde crezi ca ar trebui sa ajunga in functie de inaltimea unui om ca sa fie eficienta?
cat de groasa este acea teava?
Si mai am o intrebare plecand de la filmele pe care le-am vazut pe youtube: daca teava de 80 este perfect in prrelungirea tapuselor nu trebui sa te apleci tare in jos ca sa scoti brazda? Crezi ca ar fi mai eficienta daca ar fi putin inclinata in fata ca sa nu te cobori in jos? (eu imi dau cu parerea ca pana nu pui mana pe una este greu sa-i vezi neajunsurile)

View Postandu88, on 15 februarie 2015 - 23:28, said:

Teava patrata unde vine bara + telpusele sudate ( dimensiuni 45 cm lungime, 7x4 cm latime ( trebuie umpic mai lata deoarece trebuie sudate bine ambele parti )
asa de lata de 7 cm?

View Postandu88, on 15 februarie 2015 - 23:28, said:

o sa ma gandesc cum pot sa fac una si vin cu detalii
Abia astept.

View Postandu88, on 15 februarie 2015 - 23:28, said:

Acea cazma postat de corsica dupa parerea mea e o porcarie , strict parerea mea!
Poti detalia de ce? Mie mi se pare ca ar marunti foarte bine pamantul.
Si acum intrebarea finalaPosted Image  nu este grea cu atata feratanie in ea?

Edited by vdingo11, 16 February 2015 - 08:05.


#27
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postandu88, on 15 februarie 2015 - 23:28, said:

Acea cazma postat de corsica dupa parerea mea e o porcarie , strict parerea mea!
Cam dura caracterizarea pentru o amarata de cazma, parerea mea!

#28
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Inaltimea perfecta ar fi cu 40 cm mai mica decat inaltimea ta,
Eu pentru mine trebuia sa o fac de 1,30m( inaltime totala 1,50m) nu de 80cm( adica 1m) ( nare nimic a fost un test) are cine sa o foloseasca,
Eu nu ma aplec deloc nici la inaltimea asta atunci cand am sapat nu am avut probleme dar sa fie mult mai comoda trebuie ceva mai inalta
Bara e de 3mm grosime ( si per total o iau cu o singura mana nu e grea deloc o ridic cu 1 singur deget fara sa exagerez) are maxim 4 kg,
Corsica nu am raspuns cu o jignire asupra ta dar pamantu care il sapa cu cazmaua aceea  zici ca e turba nu stiu cum se descurca in pamant argilos si tare cum mai au unii in campie!
Afanator stelat sol combisistem cu cutit pentru buruieni 3195
189 lei

Edited by andu88, 16 February 2015 - 23:22.


#29
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Am reusit sa confectionez acea ustensila (nu stiu cum s-o numesc) pentru sapat/afanat solul. Rolul acelui profil in forma de ''U'' este de a taia eventualele buruieni, radacini, etc., spun asta dupa ce m-am ''jucat'' putin cu ea. Prima impresie este foarte buna, trebuie cinstit rusul, ii trimit o sticla de votca. Cateva poze, video mai tarziu:

Attached Files


Edited by corsica, 18 February 2015 - 13:51.


#30
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Corsicanu, ai timp de primit comenzi ? :)

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Bag seama ca s-a constituit un club nou, clubul DIY!
:)
P.S.
Pentru inscrieri se prezinta pasaportul chinezesc pentru inregistrare!
:) :) :)

#32
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Corsica,
Imi place ce-ai facut bravo!
Ce dimensiuni ai folosit poti sa detaliezi ?

Edited by andu88, 18 February 2015 - 19:39.


#33
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Felicitari.
Asteptam detalii cu materialele folosite si dimensiuni.

#34
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ma bucur ca va place ''freza manuala pentru lucrat pamantul''. Cateva date pentru ca am vazut ca v-am starnit interesul si ma bucur pentru asta.
Cadrul care sustine ''dintii'' este facut din platbanda galvanizata 20 x 3 mm si are dimensiunile de 100 x 100 x 100 mm. De el este sudat un suport in care am ''conectat'' o coada de grebla. Sapa, cea din spate, care se misca fata - spate si are rolul, cum am mai spus, de a taia tot ce prinde, este facuta din tabla de inox groasa de 1,5 mm, latimea ei fiind de 20 mm. Am ascutit-o in ambele parti. Dimensiunile 150 x 100 x 150 mm cu 3 randuri de gauri pe cele 2 laterale,  la 100, 120 si 140 mm. Astfel se poate regla adancimea la care intra sapa in pamant. Dintii sunt facuti din fier beton de 6 mm, ascutiti la capat, lungi de 70 mm. Sunt 3 randuri, cu distantieri intre ei, cate 8 buc. pe rand. Asta seara i-am facut proba in solar, functioneaza perfect, este foarte usor de manevrat, amesteca si faramiteaza foarte bine pamantul. Am si un filmulet facut cand am folosit-o prima data, intr-un pamant nesapat asta toamna si inghetat partial.

#35
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumim. Acum lucrezi ca un mare boierPosted Image . Este foarte eficienta din film.
In mare am inteles dar am cateva nelamuriri:
1. Din ce este confectionata acea bucata care limiteaza deplasarea piesei in forma de 1 (am desenat cu sageata)
2. De unde ai luat acea tabla de 1.5. Nu merge din platbant tot de 2?
3. pe se sunt sudati dintii si pe ce se invarte intreg sistemul. Vad ca ai un surub mare dar nu imi dau seama daca dintii sunt sudati pe o teava prin care trece surubul, sau sunt sudati separati pe bucati de teava si cu distantiere intre ele.

Attached Files


Edited by vdingo11, 19 February 2015 - 08:07.


#36
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
1. Din tabla neagra de 1,5 mm
2. Merge si din platbanda
3. Sunt sudati separat pe o bucata de teava si cu distantiere intre ele
Toate materialele le-am avut, am cumparat decat coada din lemn (5 lei)
Alte poze facute aseara dupa ce am lucrat cu ea prin solar:

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate