Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Stenoza Aortică -- Valvuloplastie cu balon ( Tavi / Tavr ) Transcatheter Aortic-Valve Implantation

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
buna ziua,

tata are Stenoza Aortica cu calcifiere de Valva Aortica
deoarece: - are astm la plamani din cauza uneri raceli din copilarie riscul de a face o operatie de inolcuire valva este destul de mare
Din aceasta cauza m-am orientat catre Valvuloplastie cu balon ( Tavi / Tavr ) Transcatheter Aortic-Valve Implantation -dar care nu stiu cati ani garanteaza functionarea daca este nu cumva o solutie doar temporara dar cam cati ani ar putea functiona....
si ma intereseaza sa stiu ce Cost ar avea aceasta operatie la Clinicile din tara de stat de preferat sau private tata efectuand analizele in Iasi dar si la Bucuresti.

Valvuloplastie cu balon ( Tavi / Tavr ) Transcatheter Aortic-Valve Implantation despre care am gasit urmatoarele:

http://www.sfaturime...lastia-cu-balon
Valvuloplastia cu balon este utilizată mai frecvent pentru stenoza de valvă mitrală decât pentru stenoza de valvă aortică.
În cazul stenozei de Valvă Aortică, Valvuloplastia cu Balon este utilizată de obicei doar dacă intervenția chirurgicală asupra valvei aortice este considerată a fi prea riscantă pentru dumnea­voastră(tata are probleme cu plamanii) sau dacă aveți alte probleme medicale serioase care necesită tratament înainte de înlocuirea valvei aortice.

La Cluj am gasit
http://www.cardio-te...pacient/page/2/
Valvuloplastie aortica sau pulmonara cu balon 1800 Euro*
La preturile afisate, pot exista corectii dupa efectuarea procedurii, in functie de complexitate si necesitatea folosirii unor materiale in plus.
* Preturile in Euro se calculeaza la cursul zilei

Am vazut ca si cei de la Iasi au , dar nu stiu ce Cost/Pret are, ma mir ca cei de la Iasi nu i-au spus de posibilitatea Operatiei prin Valuloplastie cu balon
PROTEZAREA VALVULARĂ AORTICĂ MINIM-INVAZIVĂ
http://jurnaluldechi..._2009_ nr 2.pdf
VALVA AORTICĂ - Prof. dr. Grigore Tinica
http://www.umfiasi.r...lena-signed.pdf

Va rog mult daca cine stie sa-mi spuneti si mie daca se poate efectua si in Iasi aceasta operatie si cu ce costuri aferente,
sau
in ce Clinici mai cunoasteti ca se poate efectua aceasta operatie prin Valvuloplastie cu balon pentru Valva Aortica (Tavi / Tavr) Transcatheter Aortic-Valve Implantation

Va multumesc mult.
si astept cu mare interes raspunsurile dumneavoastra

Edited by July02, 28 February 2015 - 15:59.


#2
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Doar 6 la 18 luni perioadă de funcionare temporara ar avea funcionare Valvuloplastie cu balon ( Tavi / Tavr ) Transcatheter Aortic-Valve Implantation ? sau poate oferi cativa ani in plus si cam cati aproximativ?

multumesc

Edited by July02, 28 February 2015 - 16:17.


#3
razvan_and

razvan_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.05.2007
In primul rand, faci o confuzie. "Valvuloplastia cu balon" este un termen generic, care poate insemna de la dilatarea unei valve cu stenoza severa prin umflarea unui balon la nivelul valvei (procedura care in prezent incepe sa fie descurajata, din cauza riscurilor), pana la TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), care inseamna implantarea percutana a unei valve in pozitie aortica.
TAVI este in prezent rezervata pacientilor cu risc operator foarte mare, cei cu EuroSCORE >20. Calculeaza aici riscul tatalui tau si vezi daca se incadreaza (eu banuiesc ca nu).

#4
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 razvan_and, on 01 martie 2015 - 20:02, said:

In primul rand, faci o confuzie. "Valvuloplastia cu balon" este un termen generic, care poate insemna de la dilatarea unei valve cu stenoza severa prin umflarea unui balon la nivelul valvei (procedura care in prezent incepe sa fie descurajata, din cauza riscurilor), pana la TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation), care inseamna implantarea percutana a unei valve in pozitie aortica.
TAVI este in prezent rezervata pacientilor cu risc operator foarte mare, cei cu EuroSCORE >20. Calculeaza aici riscul tatalui tau si vezi daca se incadreaza (eu banuiesc ca nu).
http://www.cardio-te...nterventionala/

Din ce am citit despre TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) inseamna implantarea percutana a unei valve dar tot cu ajutorul unui Balon.
(Implatare valvulara aortica transcateter-TAVI / TAVR , prin care: - in interiorul valvei proprii ingustate a pacientului se introduce un Balon de dimensiuni adecvate cu care valva ingustata este mai intai dilatata sub control radiologis si ecografic transesofagian,Apoi se introduce pe cale endovasculara pana la nivelul valvei predilatate o proteza valvulara stransa in interiorul unei teci.)
TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) cat ofera sepranta de viata in urma aceastei Operatii ? aceasta era intrebarea
si cam cat costa o astfel de operatie si la Iasi se paote face aceasta Operatie ?

precizez ca tata are bronsectazie din copilarie

Edited by July02, 04 March 2015 - 19:29.


#5
cristiariton

cristiariton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.12.2006
Salut! Din pacate preturile sunt prohibitive in Romania. O face Spitalul Monza in Bucuresti cu 35 000 de euro. Experient in Romanie e limitata pentru ca imi inchipui  ca nu e coada la programari. La acest capitol suntem in lumea a III-a a medicinei. In afara preturile sunt ceva mai mici si probabil ca au o experienta mai mare. Oricum banii ii dai inainte , dupa ce semnezi o gramada de formulare  prin care iti asumi toate riscurile, care nu sunt putine! Succes, daca rezolvi ceva da-ne de stire. Mare lucru o asigurare medicala privata adevarata.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar la spitalele mari din bucuresti nu se face interventia suportata de casa nationala de asigurari??
de trebuie sa platesti toate materialele daca esti asigurat cind faci o operatie???!!!
plasa la hernie de ce trebuie sa o plateasca pacientul???!!

#7
razvan_and

razvan_and

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.05.2007
Nu trebuie sa platesti toate materialele. Nu trebuie sa platesti nici un material. Doar ca, daca nu sunt disponibile materialele in stocul spitalului, interventia nu va avea loc. Spitalul/clinica are dreptul sa refuze oricand efectuarea unei interventii. Nu e ceva anormal. Faptul ca esti asigurat medical in sistemul public nu inseamna ca ai dreptul sa intri in orice spital si sa bati cu pumnul in masa.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de la a bate cu pumnul in masa si pana la a plati tot ce baga in tine ...e distanta mare ..o sa ajungem sa platim si ascutitu la bisturiu..

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 cristiariton, on 27 martie 2015 - 11:16, said:

Salut! Din pacate preturile sunt prohibitive in Romania. O face Spitalul Monza in Bucuresti cu 35 000 de euro. Experient in Romanie e limitata pentru ca imi inchipui  ca nu e coada la programari. La acest capitol suntem in lumea a III-a a medicinei. In afara preturile sunt ceva mai mici si probabil ca au o experienta mai mare. Oricum banii ii dai inainte , dupa ce semnezi o gramada de formulare  prin care iti asumi toate riscurile, care nu sunt putine! Succes, daca rezolvi ceva da-ne de stire. Mare lucru o asigurare medicala privata adevarata.


SI in romania aceasata operatie TAVI cu implantarea valvei transcateter nu se face si la alte spitale in afara de Monza ?

#10
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
July02,am aceeasi problema cu tatal meu;stenoza aortica cu calcefieri.Cardiologii mi-au spus ca se poate rezolva numai in clinici private.Cand m-am informat de preturi si riscuri am fost f descurajata.Totusi e tata si dat fiind faptul ca starea generala e buna ne-am incumeta la o interventie,dar unde?Poate ai ceva noutati,te rog sa le impartasesti.

#11
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 samy12, on 18 iunie 2015 - 11:21, said:

July02,am aceeasi problema cu tatal meu;stenoza aortica cu calcefieri.Cardiologii mi-au spus ca se poate rezolva numai in clinici private.Cand m-am informat de preturi si riscuri am fost f descurajata.Totusi e tata si dat fiind faptul ca starea generala e buna ne-am incumeta la o interventie,dar unde?Poate ai ceva noutati,te rog sa le impartasesti.

tata acum este internat la Polisano pentru investigatii  , sa vedem ce preturi sunt acolo sper sa fie mai mici revin cu amanunte

Edited by July02, 22 June 2015 - 13:05.


#12
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
http://www.mesagerul.../#comment-30837

Aveam convingerea ca un medic de exceptie nu se deplaseaza in Romania pt colaborari,ei nu gasesc timp in tarile de origine sa isi rezolve toate solicitarile,programarile se fac pe luni de zile chiar si numai pt o consultatie banala in servicii mult mai frecvente,gen ORL,oftalmo,gineco,etc......
Am hotarat pt Spitalul Montza.

Edited by samy12, 15 July 2015 - 12:46.


#13
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
Am ales pt tatal meu,80 ani, operatie clasica,pe cord deschis schimbare valva aortica cu una biologica si 3 bypassuri.Operatia a fost un succes,dupa numai 2 zile a coborat de la terapie pe picioare.La 10 zile de la externare este f bine,urmeaza programul de recuperare.Multumim domnului si medicului cu maini de aur.
Recomand tuturor Dr.Alexandru Vasilescu,spitalul Monza.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cit a costat ?

#15
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
Toata spitalizarea cu operatie cu tot 31 000 lei;si pt ca totul s-a terminat cu bine suntem incantati.Sunt niste profesionisti,servicii ireprosabile de la intrare,pana la externare.

Edited by samy12, 08 August 2015 - 21:27.


#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 samy12, on 08 august 2015 - 21:21, said:

Toata spitalizarea cu operatie cu tot 31 000 lei;si pt ca totul s-a terminat cu bine suntem incantati.Sunt niste profesionisti,servicii ireprosabile de la intrare,pana la externare.


felicitari, cate ore a durat operatia ?
si tata ar face o astfel de operatie clasica., doar ca ventialtia plamanului este la 20% si risca sa nu se mai ridice de pe patul de operatie caci plamanul nu poate suporta anestezia totala timp de atatea ore,,,

Edited by July02, 14 August 2015 - 11:29.


#17
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
Operatia a fost tare complexa,nu am avut curajul sa astept in receptia spitalului atatea ore,stiu doar ca tata a fost luat din salon la ora 9 dim si mai stiu ca medicul a venit la receptie la ora 16,30 si mi-a spus ca  totul a decurs conf protocolului si intr-o ora il pot vedea in terapie.Mai stiu ca la ora 10 si 20 minute chirurgul nu era inca in sala;deci exact nu stiu;numai ce mi s-a spus inainte-cca 5 ore.Si apoi la final chiar numai conteaza,pt ca tatal meu este f bine.Acum face recuperare la Cardiorec.
Va recomand sa merget cu tatal d-voastra la Dr Vasilescu,sp Monza, cu toate investigatiile de care dispuneti.Nu va costa nimic si o sa va spuna exact cum se poate realiza operatia.Am stat 7 zile in spital cu tata si cum se zice am luat pulsul;pot sa va spun ca acolo nu se moare la cardiocenter;ca medicii nu intra sa faca o interventie care pune in pericol viata pacientului.
0722213463-nr de tel personal al Dr Vasilescu,sunati-l dupa data de 24 aug(acum este in concediu) va asigur ca va raspunde si va programati o vizita la dumnealui;va repet ca nu costa nimic pe nimeni asta
daca este cazul,desi nu cred puteti sa ii spuneti ca ii stiti nr de tel la recomandarea facuta de mine(fiica pacientului Olaru de 81 ani)
nu vreausa va sperii,dar stiti ca la stenoza aortica cu gradient peste 70;moartea subita se poate produce iminent si pronosticul de viata de 2-3 ani suna groaznic.

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 samy12, on 14 august 2015 - 12:18, said:

Operatia a fost tare complexa,nu am avut curajul sa astept in receptia spitalului atatea ore,stiu doar ca tata a fost luat din salon la ora 9 dim si mai stiu ca medicul a venit la receptie la ora 16,30 si mi-a spus ca  totul a decurs conf protocolului si intr-o ora il pot vedea in terapie.Mai stiu ca la ora 10 si 20 minute chirurgul nu era inca in sala;deci exact nu stiu;numai ce mi s-a spus inainte-cca 5 ore.Si apoi la final chiar numai conteaza,pt ca tatal meu este f bine.Acum face recuperare la Cardiorec.
Va recomand sa merget cu tatal d-voastra la Dr Vasilescu,sp Monza, cu toate investigatiile de care dispuneti.Nu va costa nimic si o sa va spuna exact cum se poate realiza operatia.Am stat 7 zile in spital cu tata si cum se zice am luat pulsul;pot sa va spun ca acolo nu se moare la cardiocenter;ca medicii nu intra sa faca o interventie care pune in pericol viata pacientului.
0722213463-nr de tel personal al Dr Vasilescu,sunati-l dupa data de 24 aug(acum este in concediu) va asigur ca va raspunde si va programati o vizita la dumnealui;va repet ca nu costa nimic pe nimeni asta
daca este cazul,desi nu cred puteti sa ii spuneti ca ii stiti nr de tel la recomandarea facuta de mine(fiica pacientului Olaru de 81 ani)
nu vreausa va sperii,dar stiti ca la stenoza aortica cu gradient peste 70;moartea subita se poate produce iminent si pronosticul de viata de 2-3 ani suna groaznic.


este gratis consultatia ? sau iti trebuie trimitere de la medicul de familie ca sa nute coste consulatatia ?

Edited by July02, 02 September 2015 - 20:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate