Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

vechime in munca,strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmereuprobleme, on 01 martie 2015 - 10:05, said:

fiecare tara unde ai muncit da partea ei de pensie,anii din strainatate se pun doar ca vechime totala in munca pt a iesi la pensie....

e vorba doar de comunitatea europeana?
daca as fi muncit in bolivia?

#20
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
problema ta e rezolvabila.
locul unde o rezolvi e ITM'ul, NU la firma la care lucrezi

la plecare ai primit actul care atesta perioada lucrata in tara respectiva, de la echivalentul lor al ITM'ului. ala mergi la un traducator autorizat si-l traduci in romana, legalizat si toate cele.
Pe urma il duci la ITM sa ia perioada in evidente, iar ITM'ul iti da hartie cu vechimea totala in munca (cea care NU apare pe cartea de munca). hartia aia impreuna cu cartea de munca e baza pe care iti calculeaza actualul angajator vechimea in munca.

eu asa am facut cu munca mea in Cehia, desi n-a fost distractie sa gasesc traducator autorizat ceha-romana Posted Image

sporul de vechime nu stiu ce s-a mai ales de el, pe mine oricum ma interesau zilele de concediu (alea +2 la 5 ani si + inca 2 la 10 ani vechime in munca).


LE: pensia e total alta discutie.
- pentru varsta de pensionare, daca esti plimbaret si muncesti in diverse tari pastreaza bine hartia de la ITM'ul alora, cea pe care o primesti cand pleci.
- pentru pensie primita efectiv, nu vei capata nimic de la tara DIN CARE IESI LA PENSIE pentru anii lucrati in alta tara. la nivel de EU exista acorduri si reglementari, prinmesti din fiecare tara unde ai lucrat echivalnetul pentru perioada lucrata. pentru extra EU nu stiu, nu m-am lovit de asta...

Edited by kutie, 09 March 2015 - 18:59.


#21
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
Este vorba de EU,la vechima totala in munca nu este o problema cand am explicat situatia. Cat despre sporul de vechime unde ma si interesa pe mine nu am rezolvat mare lucru ,am reusit sa recuperez doar 2,5ani...perioada care am cotizat eu in RO la pt vechimea in munca.
Cat despre faza cu tradusul si legalizarea anilor munciti in strainatate pt ai trece in CM,ITM-ul nu mia spus nimic si nici cei unde cotizam pt vechime(nu stiu cum se cheama institutia) plus ca oameni de acolo sunt mult prea comozi si nu prea le pasa de problemele celor care vin la ei sau sau nu sunt calificati ,nu cunosc nici ei la fel ca mine si multi altii legislatia muncii.
ITM-ul ma trimitea la aia care am platit vechime iar aia inapoi la ITM.........sunt varza institutiile nu comunica,abea am reusit sa-i conving sa verifice situatia mea pe pc.De afara am scos tot istoricul meu in munca in cca 1 minut (asta fiind in RO)cu date la zi cat sa cotizat si pt ce timp,iar in ro am umblat degeaba pt a afla un raspuns 0 zi intreaga intre 2 institutii,institutii platite din banii mei ai tai si toooot asa ,jalnic.

Edited by mereuprobleme, 09 March 2015 - 23:25.


#22
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010

View Postkutie, on 09 martie 2015 - 18:54, said:


- pentru pensie primita efectiv, nu vei capata nimic de la tara DIN CARE IESI LA PENSIE pentru anii lucrati in alta tara. la nivel de EU exista acorduri si reglementari, prinmesti din fiecare tara unde ai lucrat echivalnetul pentru perioada lucrata. pentru extra EU nu stiu, nu m-am lovit de asta...
ca nu primesc stiu dar se aduna la anii totali in munca....

#23
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
da, se aduna :)
cum faci am scris mai sus, eu asa am facut si aia a fost, mi s-a recunoscut si am primit zilele de concediu extra aferente (pentru spor de vechime nu stiu, ca la mine nu a fost cazul, dar pana la urma e vorba de calculul vechimii in munca aici, si eu la aia am raspuns - ce se intampla mai departe cu vechimea respectiva difera de la caz la caz).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate