Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS&RDS intră pe piața energiei electrice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
259 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
pentru curiosi, puteti citi Legea 123/2012
http://www.executie-...or_naturale.pdf

:P

#20
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcasadivino, on 27 februarie 2015 - 11:40, said:

demonstreaza
Normal nu răspund la provocări, dar:
http://forum.softped... electricitate
http://forum.softped...s electricitate


Restul cred că au fost șterse.

#21
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View Postkolfleading, on 27 februarie 2015 - 11:47, said:

RDS & RCS au facut recent in Timisoara sparturi majore in aproape tot orasul.
Intre canale au ingropat un tub cu diametru de vreo 50 mm cu mai multe fascicule mai mici (probabil prin fascicule va trece cablu cu fibra optica) precum si cate 3 tuburi gofrate de diametru mare (cred ca 110 mm) care se folosesc in mod uzual la retele electrice subterane.
De la canal la fiecare imobil au tras doua conducte de plastic, una de vreo 32 mm si una de vreo 64 mm diametru.

Cred ca au in plan infrastructura de distributie.
si poate intr-un viitor, sper nu foarte indepartat, scapam de toate sarmele aeriene, de prin orase !

View PostKyKyKyKy, on 27 februarie 2015 - 11:49, said:

Normal nu răspund la provocări, dar:
http://forum.softped... electricitate
http://forum.softped...s electricitate


Restul cred că au fost șterse.
http://alba24.ro/rcs...ica-392593.html

s-au facut progrese de atunci !

#22
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postkolfleading, on 27 februarie 2015 - 11:47, said:

Cred ca au in plan infrastructura de distributie.

m-as mira.
infrastructura de distributie este complicata. investitiile sunt mai mari decat in parcurile fotovoltaice propriuzise. plus ca trebuie avize de la municipalitate sa sapi prin oras si sa pui posturi trafo de la medie la joasa tensiune peste tot.

mai este si problema pierderilor in retea pentru un parc fotovoltaic de la punctul de producere la punctul de consum pot fi foarte mari, iar RCS ar trebui sa si le asume, pe langa pretul lor si-asa mic... nu stiu daca este sustenabil.

si le trebuie licenta de distributie de la ANRE.

dar cine stie... Romania chiar este tara tuturor posibilitatilor.

#23
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcasadivino, on 27 februarie 2015 - 11:47, said:

daca mai iti baga si un pachet : internet+tv +telefonie+ENERGIE ELECTRICA iti spun ca ii detroneaza pe electrica !

Ușor că nu e cum crezi. Mult iubitul RDS trebuie să NU discrimeneze clientul sub nicio formă, iar „mai ieftin cu 23%” înseamnă enorm, doar dacă nu for transmite câte 24V CA, peste 1kA și la final vor instala transformatoare în casa fiecăruia. Este un fiasco discuția, iar ungurul nu cred că mai are simțul rațiunii.

#24
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
"Administratorii unor astfel de parcuri eoliene sau fotovoltaice îºi permit să vândă energie la asemenea pre₫uri pentru că ei încasează automat sume considerabile de la to₫i consumatorii de energie din România.
Devoltarea sectorului energiei regenerabile în România este sus₫inută de consumatorii de energie electrică. Miza investitorilor este subven₫ia de la stat pentru produc₫ia de energie verde care se face prin sistemul certificatelor verzi. Potrivit legii, o centrală eoliană primeºte de la stat 0,5 certificate verzi pentru fiecare MWh livrat în sistem, iar  una solară trei certificate. Pre₫ul unui certificat pe pia₫a liberă s-a stabilizat la 28 de euro.
Practic, 1 MWh de energie fotovoltaică ar putea fi vândut ºi la 1 euro, iar vânzătorul tot să facă profit substan₫ial doar din subven₫ie."

http://www.economica...l#ixzz3SwCzbG2E

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
exista o diferenta intre operator de distributie si furnizor de energie electrica, asa cum este definit in legea 123.

"electrica" (aka. ENEL in sudul tarii, CEZ prin ardeal si care or mai fi) sunt operatori de distributie. ei opereaza retelele de medie tensiune, dar nu sunt furnizori.
furnizorii de la care cumparam energie in calitate de clienti casnici nici macar nu ii stim. :D se prea poate sa luam ceva si de la RCS&RDS.


piata de energie electrica este foarte complicata pentru neprofesionisti in domeniu.
eu ma chinui de cateva luni sa inteleg ceva din treaba asta. :D

#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postradumiki, on 27 februarie 2015 - 11:21, said:

Dupa cum se vede, liberalizarea pietei de energie are si aspecte pozitive nu numai negative cum strigau unii.
Categoric, s-a chinuit mult guvernul să facă propagandă în sens invers, ca să acopere "băieții deștepți".

#27
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View PostKyKyKyKy, on 27 februarie 2015 - 11:55, said:


Ușor că nu e cum crezi. Mult iubitul RDS trebuie să NU discrimeneze clientul sub nicio formă, iar „mai ieftin cu 23%” înseamnă enorm, doar dacă nu for transmite câte 24V CA, peste 1kA și la final vor instala transformatoare în casa fiecăruia. Este un fiasco discuția, iar ungurul nu cred că mai are simțul rațiunii.
sigur esti de la concurenta !

#28
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postprimuministru, on 27 februarie 2015 - 11:56, said:

"Administratorii unor astfel de parcuri eoliene sau fotovoltaice îşi permit să vândă energie la asemenea preţuri pentru că ei încasează automat sume considerabile de la toţi consumatorii de energie din România.
Devoltarea sectorului energiei regenerabile în România este susţinută de consumatorii de energie electrică. Miza investitorilor este subvenţia de la stat pentru producţia de energie verde care se face prin sistemul certificatelor verzi. Potrivit legii, o centrală eoliană primeşte de la stat 0,5 certificate verzi pentru fiecare MWh livrat în sistem, iar  una solară trei certificate. Preţul unui certificat pe piaţa liberă s-a stabilizat la 28 de euro.
Practic, 1 MWh de energie fotovoltaică ar putea fi vândut şi la 1 euro, iar vânzătorul tot să facă profit substanţial doar din subvenţie."

http://www.economica...l#ixzz3SwCzbG2E

mai este un skepsis si aici.
pe piata a fost limitat numarul de certificate verzi tranzactionabile la aproximativ 11 milioane, in conditiile in care exista putere instalata in parcuri fotovoltaice si eoliene pentru aproximativ 13 milioane de certificate verzi.
limitarea asta a fost facuta de la sfarsitul lui 2013 daca nu ma insel, ideea fiind tocmai limitarea subventiei si a investitiilor in sectorul asta. in viitorul apropiat se va incuraja sectorul micilor parcuri, sub 500 kW - cel putin asa zic gurile rele, dar nu imi este clar cand se va intampla asta...
deci deja exista pe piata "fotovoltaici" de-astia care si-au luat teapa. :D (in lipsa certificatelor verzi investitiile in parcuri fotovoltaice sunt nesustenabile pentru ca sunt foarte mari, iar amortizarea ar surveni intr-un numar de ani foarte mare. deci randamentul ar fi mai mic decat daca ti-ai tine banii la banca.)

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPollux, on 27 februarie 2015 - 12:00, said:

exista o diferenta intre operator de distributie si furnizor de energie electrica, asa cum este definit in legea 123.

"electrica" (aka. ENEL in sudul tarii, CEZ prin ardeal si care or mai fi) sunt operatori de distributie. ei opereaza retelele de medie tensiune, dar nu sunt furnizori.
furnizorii de la care cumparam energie in calitate de clienti casnici nici macar nu ii stim. Posted Image se prea poate sa luam ceva si de la RCS&RDS.


piata de energie electrica este foarte complicata pentru neprofesionisti in domeniu.
eu ma chinui de cateva luni sa inteleg ceva din treaba asta. Posted Image
Îi știm prea bine pe furnizori, ei rezervă energie pentru noi și ne emit factura. A, nu îi știm pe toți 300 sau câți or fi, e altă poveste.

#30
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View PostPollux, on 27 februarie 2015 - 12:00, said:

exista o diferenta intre operator de distributie si furnizor de energie electrica, asa cum este definit in legea 123.

"electrica" (aka. ENEL in sudul tarii, CEZ prin ardeal si care or mai fi) sunt operatori de distributie. ei opereaza retelele de medie tensiune, dar nu sunt furnizori.
furnizorii de la care cumparam energie in calitate de clienti casnici nici macar nu ii stim. Posted Image se prea poate sa luam ceva si de la RCS&RDS.


piata de energie electrica este foarte complicata pentru neprofesionisti in domeniu.
eu ma chinui de cateva luni sa inteleg ceva din treaba asta. Posted Image
CEZ e prin sudPosted Image

#31
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007
Hai sa va explic.
Sunt 8 operatori de distributie concesionari in tara care nu-si vor pierde licentele. Ei sunt responsabili de calitatea energiei electrice ce ajunge la consumatori.
Acestia sunt : Electrica Distributie Transilvania Nord, Transilvania Sud si Muntenia Nord, Enel Distributie Banat, Muntenia si Dobrogea, Cez Distributie si Eon Distributie. Astia nu au, teoretic nimic in comun cu cei care va vand voua energie acasa: Enel Energie, Cez Vanzare, Eon Furnizare si Electrica Furnizare care sunt furnizori de ultima instanta. Furnizorii si distribuitorii sunt entitati diferite.
Pe langa astia mai exista enclave in care unui operator commercial i s-au aprobat tarife de distributie de catre ANRE si acestia sunt distribuitori doar intr-o mica zona : parcuri industrial, complexe rezidentiale etc.

Furnizorii sunt cei care vand energie la consumatori si sunt, pe langa cei de mai sus, inca vreo 200.
RDS este furnizor adica vinde energie pe care o cumpara de la un producator si o transporta prin reteua transelectrica si apoi prin reteaua de distributie a distribuitorului concesionar. Nu are cum sa faca retele electrice decat daca i se atribuie concesiunea ca operator de distributie intr-o anumita zona geografica din tara. Iar legislatia nu prevede construirea in parallel a doua retele de distributie. Oricum RDS nu-si permite financiar sa faca asa ceva.

Attached Files



#32
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
E chestia că dau mai puțini bani pentru „fabricarea” energiei, dar dai mai mult pe infrastructura ei. La termo, hidro și atomo e ușor să scazi sau să crești puterea. La termo bagi mai puțin sau mai mult combustibil, la hidro și atomo bagi mai multă sau mai puțină apă, dar la cele regenerabile nu prea ai ce să bagi. Celulele foto merg bine când nu sunt nori sau nu e noapte, iar eoliana î funcție de cum bate vântul.
Este un pas bun, dar tot cele 3 sisteme de producere remân „baza”.

View Postcasadivino, on 27 februarie 2015 - 12:04, said:

sigur esti de la concurenta !

Nu citești semnătura?
Eu îmi încarc telefonul gratuit de la rețeaua Telekom. Dispozitivul a costat 20 de lei și merge ca încărcătorul USB. ;)

View PostAl_koholic, on 27 februarie 2015 - 12:07, said:

Hai sa va explic.
Sunt 8 operatori de distributie concesionari in tara care nu-si vor pierde licentele. Ei sunt responsabili de calitatea energiei electrice ce ajunge la consumatori.
Acestia sunt : Electrica Distributie Transilvania Nord, Transilvania Sud si Muntenia Nord, Enel Distributie Banat, Muntenia si Dobrogea, Cez Distributie si Eon Distributie. Astia nu au, teoretic nimic in comun cu cei care va vand voua energie acasa: Enel Energie, Cez Vanzare, Eon Furnizare si Electrica Furnizare care sunt furnizori de ultima instanta. Furnizorii si distribuitorii sunt entitati diferite.
Pe langa astia mai exista enclave in care unui operator commercial i s-au aprobat tarife de distributie de catre ANRE si acestia sunt distribuitori doar intr-o mica zona : parcuri industrial, complexe rezidentiale etc.

Furnizorii sunt cei care vand energie la consumatori si sunt, pe langa cei de mai sus, inca vreo 200.
RDS este furnizor adica vinde energie pe care o cumpara de la un producator si o transporta prin reteua transelectrica si apoi prin reteaua de distributie a distribuitorului concesionar. Nu are cum sa faca retele electrice decat daca i se atribuie concesiunea ca operator de distributie intr-o anumita zona geografica din tara. Iar legislatia nu prevede construirea in parallel a doua retele de distributie. Oricum RDS nu-si permite financiar sa faca asa ceva.

Recent am aflat că GDF Suez dă curent pentru „biznis” în anumite zone.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Parca mai era un topic deschis prin decembrie pe exact acelasi subiect...

#34
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostKyKyKyKy, on 27 februarie 2015 - 12:12, said:

Recent am aflat că GDF Suez dă curent pentru „biznis” în anumite zone.

sunt 200 de funrnizori pe piata libera

care-i stirea?

#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Asta am zis și eu, dar nu le-am mai găsit.
Initiatorul a dor să-și arate loialitatea pentru führer RDS și a mai deschis unul.

View Posteiffel, on 27 februarie 2015 - 12:15, said:

Parca mai era un topic deschis prin decembrie pe exact acelasi subiect...

View PostAndantae, on 27 februarie 2015 - 12:22, said:


sunt 200 de funrnizori pe piata libera

care-i stirea?


Să fie și 2000 atât timp cât sunt corecți și își respectă îndatoririle.

#36
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View PostKyKyKyKy, on 27 februarie 2015 - 12:25, said:

Asta am zis și eu, dar nu le-am mai găsit.
Initiatorul a dor să-și arate loialitatea pentru führer RDS și a mai deschis unul.

nu e nici o loialitate, doar o stire care ar fi bine sa se si implementeze la nivel de tara!...

nu stiu........ cine nu ar fi deacord sa plateasca cu 25% mai putin pentru energie...
nu stiu ..........de ce unii sunt impotriva acestui aspect...chiar daca este vorba de RDS, poate fi oricine...atata timp cat vom plati mai putin !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate