Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Casa SONY

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#37
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Multumesc de compliment, nu stiu daca il merit-voi decideti daca e adevarat :D

#38
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Sunt pe cale sa semnez contractul cu arhitectul.
Atasez anexa unde sunt descrise serviciile. Poate are cineva timp sa isi arunce un ochi si sa spuna daca lipseste ceva.

Attached Files



#39
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Am semnat cu arhitectii si au aparut si primele schite. Parerile si comanteriile sunt binevenite.
Attached File  v02_plan PARTER.pdf   65.96K   212 downloadsAttached File  v02_plan ETAJ 1.pdf   53.69K   158 downloads
Attached File  01.jpg   1.39MB   246 downloadsAttached File  02.jpg   1.78MB   261 downloadsAttached File  03.jpg   1.87MB   269 downloadsAttached File  04.jpg   1.42MB   231 downloads

#40
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
loox f#ckin' great!

cu cat iesi in console? cu ce zidesti la etaj?
gard/porti la masini nu faci?
terasa de la etaj o sa aiba vedere spre vecinul din dreapta? ai voie s-o lasi "transparenta"?
ai priveliste? ai verdeata? vecinii is "curati"?
acoperisul pare a fi terasa plana. cum ai de gand sa izolezi?
interiorul nu pare a fi cel mai practic, insa nu-i rau deloc.
la bucatarie unde pui plita/hota?

#41
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
La noi ploua si uneori ninge....
Apoi o asa arhitectura, frumoasa , costa

#42
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Daca tot sunt doar 2 dormitoare sus cu 2 bai, de ce nu faci intrarea in dormitorul mic astfel incat baia sa fie accesata din interior. Aduce un plus de intimitate, doar muti usa de la dormitor spre coltul baii, spre scara...

#43
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 sony, on 09 aprilie 2015 - 15:08, said:

Am semnat cu arhitectii si au aparut si primele schite. Parerile si comanteriile sunt binevenite.
Le luam pe rand:
1. In primul rand felicitari pentru tipul de arhitectura. E una putin mai costisitoare dar e de efect. Apreciez planurile conturate pe forma si dimensiunile terenului , ceea ce demonstreaza profesionalism .
2. Parter :
- renunta la accesul dintre bucatarie - living .mai mult incurca
- renunta la dulapul din sasul de la baie si mareste.o pentru ca e mica
- ct sub scara -banuiesc ca nu vrei sa amplesezi centrala acolo.o debara sau un dressing merge acolo.
- intre hol si bucatarie ,pe acel.perete eu as incerca ceva de efect-un luminator -fereastra la un parapet de 1.70-1.80 si lung aproape cat e peretele . dar depinde de gusturi.
3. Etaj:
- dormitorul din stanga cu lumina naturala mai generoasa, mici ferestrele
- compartimentarea arata bine
- ce nu imi place la acest nivel ar fi zona de terasa , acel perete catre spate - nu da bine nici estetic si nici structural.trebuie cautate alte solutii pe aceasta zona. e doar o parere.

Edited by doarUNom, 09 April 2015 - 19:59.


#44
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

cu cat iesi in console? cu ce zidesti la etaj?
E doar prima schita. La ochi, pare sa fie cam 1 m in consola. Zidrurile exterioare vor fi caramida de 30. La interior caramida de 15 placata cu rigips.

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

cu cat iesi in console? cu ce zidesti la etaj?
gard/porti la masini nu faci?
Cum ziceam, e doar prima schita. Mai e mult pana la gard/porti. Si oricum e vorba despre o singura masina.

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

terasa de la etaj o sa aiba vedere spre vecinul din dreapta? ai voie s-o lasi "transparenta"?
Nu prea inteleg la ce te referi cand spui "transparenta". Poate sa aiba vedere oriunde. Sunt convins ca nu va fi folosita. E doar un artificiu de arhitectura (spatiul necesar la etaj fiin mult mai mic decat cel de la parter).

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

ai priveliste? ai verdeata? vecinii is "curati"?
Vecinii sunt albi si curati. Priveliste nada.

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

acoperisul pare a fi terasa plana. cum ai de gand sa izolezi?
La momentul acesta este terasa. Nu exclud sa se transforme in acoperis intr-o apa. Daca ramane terasa, izolatie clasica: membrane

 molplro, on 09 aprilie 2015 - 17:33, said:

la bucatarie unde pui plita/hota?
Ar putea fi blatul acela unde e figurata chiuveta



 bibibossu, on 09 aprilie 2015 - 18:23, said:

La noi ploua si uneori ninge....
Te gandesti la terase/balcoane? Sau ti se pare suprafata vitrata prea mare?

 bibibossu, on 09 aprilie 2015 - 18:23, said:

Apoi o asa arhitectura, frumoasa , costa
Corect. Nu ma astept sa fie ieftin. Nu cred deloc in "ieftin si bun"


sanchiu pentru comentarii

Edited by sony, 10 April 2015 - 08:43.


#45
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 doarUNom, on 09 aprilie 2015 - 19:51, said:

2. Parter :
- renunta la accesul dintre bucatarie - living .mai mult incurca
Nici pe mine nu ma da pe spate zona aceea (bucatarie/living). Am modificat eu putin. Parca e mai aproape de adevar. Sau nu???!!!!Posted Image
Attached File  v02_01_plan PARTER.jpg   44.29K   199 downloads

#46
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
arata foarte bine proiectul!

#47
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 doarUNom, on 09 aprilie 2015 - 19:51, said:

2. Parter :
- renunta la dulapul din sasul de la baie si mareste.o pentru ca e mica
Ma gandesc la asta. O sa-mi desenez baia aia la scara 1:1 undeva, sa vad cum "vine".

 doarUNom, on 09 aprilie 2015 - 19:51, said:

- ct sub scara -banuiesc ca nu vrei sa amplesezi centrala acolo.o debara sau un dressing merge acolo.
De ce spui ca nu merge CT acolo? Pe motiv de lipsa geam?

 doarUNom, on 09 aprilie 2015 - 19:51, said:

- dormitorul din stanga cu lumina naturala mai generoasa, mici ferestrele
- ce nu imi place la acest nivel ar fi zona de terasa , acel perete catre spate - nu da bine nici estetic si nici structural.trebuie cautate alte solutii pe aceasta zona. e doar o parere.
La ferestre nu am lucrat deloc pana acum. Nici nu le-am bagat in seama inca.
Mai lucram si la peretele acela din spate.

Multimim pentru pareri

#48
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 the_lion, on 09 aprilie 2015 - 18:33, said:

Daca tot sunt doar 2 dormitoare sus cu 2 bai, de ce nu faci intrarea in dormitorul mic astfel incat baia sa fie accesata din interior. Aduce un plus de intimitate, doar muti usa de la dormitor spre coltul baii, spre scara...
Ai dreptate doar ca baia aceea vrea sa aiba si rol de "spalatorie". Oricum, dormitorul mic e destinat copilului. Prea multa intimitate strica.Posted Image

#49
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

 sony, on 10 aprilie 2015 - 10:55, said:

Ai dreptate doar ca baia aceea vrea sa aiba si rol de "spalatorie". Oricum, dormitorul mic e destinat copilului. Prea multa intimitate strica.Posted Image

Posted Image ai si tu dreptate...

Referitor la centrala sub scara, eu ma intreb ce fel de arhitecti prevad asa ceva. Exista o norma tehnica a Distrigaz pe care si ei, ca proiectanti, ar trebui sa o cunoasca.
Stau si ma minunez de ce trebuie beneficiarul sa se intereseze de asta, daca proiectantul este platit pentru asta?

#50
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Alta varianta.
Attached File  v01. plan_PARTER.pdf   72.25K   122 downloadsAttached File  v01. plan_ETAJ 1.pdf   50.4K   92 downloads
Attached File  001.jpg   1.61MB   141 downloadsAttached File  002.jpg   1.77MB   138 downloadsAttached File  003.jpg   1.73MB   136 downloadsAttached File  004.jpg   1.79MB   142 downloadsAttached File  005.jpg   1.85MB   155 downloadsAttached File  006.jpg   1.65MB   159 downloads

#51
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Compartimentarea arata mai bine la aceasta varianta. Ce nu.mi place ar fi partea de etaj si coltul din stanga spate. Acolo ori fara placa si cu grinzi din beton pentru a fi in ton cu pergola de peste terasa , ori incercat altceva. Apoi , la etaj , peste bucatarie de amplasat o spalatorie-uscatorie cu balcon-terasa catre spate , sau un spatiu hobby . Nu terasa aia asa mare de peste bucatarie, pentru ca nu.i vad utilitatea si nici estetic nu prea incanta.


De apreciat faptul ca au venit cu o varianta diferita fata de prima. Inseamna ca le pasa si ca vor sa.ti ofera ceva din ce sa alegi , raportat la forma si dimensiunile terenului , plus preferintele tale legate de utilitati.


#52
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Esti futurist rau Sony...

#53
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005

 BodCasa, on 14 aprilie 2015 - 17:21, said:

Esti futurist rau Sony...
Eu? Futurist?! Nici vorba...O sa vezi mai departe cat de conservator sunt...

 doarUNom, on 14 aprilie 2015 - 16:29, said:

Compartimentarea arata mai bine la aceasta varianta. Ce nu.mi place ar fi partea de etaj si coltul din stanga spate. Acolo ori fara placa si cu grinzi din beton pentru a fi in ton cu pergola de peste terasa , ori incercat altceva. Apoi , la etaj , peste bucatarie de amplasat o spalatorie-uscatorie cu balcon-terasa catre spate , sau un spatiu hobby . Nu terasa aia asa mare de peste bucatarie, pentru ca nu.i vad utilitatea si nici estetic nu prea incanta.


De apreciat faptul ca au venit cu o varianta diferita fata de prima. Inseamna ca le pasa si ca vor sa.ti ofera ceva din ce sa alegi , raportat la forma si dimensiunile terenului , plus preferintele tale legate de utilitati
Si mie mi se pare mai practica compartimentarea asta. Oricum, o sa-i rog sa adauge si o camera tehnica mica, langa baia din parter.
Stiu ce e spui cu cele 2 terase. Nici baietii (arhitectii) nu sunt multumiti si am cazut de acord ca acolo vom mai lucra.
Pentru moment trebuie sa ne decidem la gabarit si amprenta ca sa poata depune actele pentru CU

#54
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Din propria experienta iti recomand ca dormitorul de sus sa aiba mai mult de 3m. Mai ingusteaza una din bai dar sa ai cel putin 3,2 m latime

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate