Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Culturi ciuperci Pleurotus si echipamente

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
nan_nicu1986

nan_nicu1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2015

 danutmanolache, on 09 martie 2015 - 21:10, said:

Salutare Nicule, spune-mi te rog daca esti din NĂNEȘTI, cum cumperi compostarul, adica care este cantitatea minima care o poti cumpara si pretul pe kg, sau tona. Ma gandesc si eu la ceva similar cum ai gandit si tu, dar de cativa ani, tot gandesc, si nimic, nu am avut curaj sa ma bag, nu stiu daca renteaza, eu sunt din Focsani, as veni sa iau vreo 100 de kg, asa ca sa ma distrez, sau mai bine zis sa incep , as fi interesat de PLEUROTUS. Astept un rsp de la tine, multumesc anticipat .

Salut Danut.
Eu nu sunt din Nanesti, fabrica este in Nanesti si vand tona de compost cu 120 e / tona + TVA. Sincer nu stiu daca este o cantitate minima, dar ii gasesti pe site sau facebook. se numesc COOPERATIVA AGRICOLA COMPOSTAR NANESTI.
Gasesti nr. de telefon, vorbesti cu ei si...cam asta ar fi.
Eu sunt hotarat sa incep treaba in primavara asta, deja mi-am cam format o idee despre echipamente, si la sfarsitul lunii incep si niste cursuri de ciupercar.
Dupa calculele mele ceva ceva iese.Nu te imbogatesti la inceput, dar cu multa munca si dorinta de a creste eu cred ca se poate ajunge destul de bine din punct de vedere financiar.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ia uitati ce vinde asta, si inca ieftin http://www.okazii.ro...gnon-a168757198
Vedeti a doua poza. Vorbesc acum cu el sa-mi trimita de test.

#21
nan_nicu1986

nan_nicu1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2015
Salut Mizule !

esti producator de ciuperci pleurotus?Ai modul sau faci in regim gospodaresc?

#22
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Vreo veste de la " gradinarii europeni " ?

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Mi-au raspuns la mail cum ca n-au pe stoc luna asta.
Si dupa aia m-au sunat sa-mi zica ca nu mai au deloc anul asta. Cica, sa-mi tina comanda pentru anul viitor? haha.
Deci cred ca au multe produse pe site dar pe stoc cine stie, e si asta o metoda de a atrage clienti insa cred ca la ei e doar neglijenta, nu se prea pricep la internet.

Apoi urmatorul de care am dat cu ciuperci raspunde la numerele 0264597909, 0747903202, am discutat si cu el pe email si aparent imi va trimite "compost gata insamantat sac de 16 kg la pret de 35 ron/sac". Deci ramane de vazut.

#24
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Mda...problema mea e ca cel putin mie, nu-mi trebuie orice fel de ciuperci...ca pleurotus si champignon se mai gaseste, ba chiar si shitake. Pe cand galbiori si alte specii ce mai aveau ei pe-acolo...nu prea gasesti...

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Atunci, asta e, nu au. Nici nu cred ca vor mai avea, probabil nu exista cerere.
Voi creste acum niste pleurotus sa vad cum merge, apoi poate apelez la surse externe pentru alte ciuperci.

#26
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, cam asa e...pe cine intreb, acelasi raspuns...nu e cerere...si nu-mi dau seama de ce...ca unele soiuri se cresc mult mai usor ca pleurotusul...le " semeni " in pamant la umbra si apoi culegi in fiecare an ;)

#27
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 nan_nicu1986, on 11 martie 2015 - 22:22, said:

Salut Danut.
Eu nu sunt din Nanesti, fabrica este in Nanesti si vand tona de compost cu 120 e / tona + TVA. Sincer nu stiu daca este o cantitate minima, dar ii gasesti pe site sau facebook. se numesc COOPERATIVA AGRICOLA COMPOSTAR NANESTI.
Gasesti nr. de telefon, vorbesti cu ei si...cam asta ar fi.
Eu sunt hotarat sa incep treaba in primavara asta, deja mi-am cam format o idee despre echipamente, si la sfarsitul lunii incep si niste cursuri de ciupercar.
Dupa calculele mele ceva ceva iese.Nu te imbogatesti la inceput, dar cu multa munca si dorinta de a creste eu cred ca se poate ajunge destul de bine din punct de vedere financiar.
La pretul asta sacii sunt incubati ori numai insamantati?  

P.S. -Am gasit, saci sunt doar insamantati....ma gandeam eu ca era prea frumos sa fie si incubati!

Edited by sandy76, 18 March 2015 - 23:41.


#28
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 Mizu, on 18 martie 2015 - 12:38, said:

Mi-au raspuns la mail cum ca n-au pe stoc luna asta.
Si dupa aia m-au sunat sa-mi zica ca nu mai au deloc anul asta. Cica, sa-mi tina comanda pentru anul viitor? haha.
Deci cred ca au multe produse pe site dar pe stoc cine stie, e si asta o metoda de a atrage clienti insa cred ca la ei e doar neglijenta, nu se prea pricep la internet.

Apoi urmatorul de care am dat cu ciuperci raspunde la numerele 0264597909, 0747903202, am discutat si cu el pe email si aparent imi va trimite "compost gata insamantat sac de 16 kg la pret de 35 ron/sac". Deci ramane de vazut.

La 16 kg pe sac compost insamantat si incubat pleurotus o sa ai productie cam pana in 4 kg ciuperci....la 35 ron...cam scump nene.
Daca iti faci tu compostul si ii mai adaugi niste malai, tarata si calciu furajer ai sanse mari sa obtii productii foarte bune...aditivii astia sigur nu i-a inclus si cel care vinde sacii...ca ii scadea lui profitul..
Una peste alta merita incercat cu cativa saci gata cumparati sa vezi de proba cum se dezvolta, daca spatiul unde le tii e ok pentru asa ceva, etc. Ca daca vrei sa faci productie ca sa vinzi atunci trebuie sa schimbi lucrurile...la 35 ron cost de productie pt. maxim 4 kg ciuperci...ar trebui sa vinzi cu vreo 15 ron/kg ca sa fi rentabil. Realizandu-ti singur compostul ai mari sanse sa nu depasesti 4 ron cost de productie pentru 1 kg ciuperci care il vinzi cu 8-10 ron...

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
N-am reusit sa fac ciupercile sa rasara, erau si confuze instructiunile primite dar nici nu mi-am dat interesul cat ar fi trebuit, caci puteam intra pe net sa ma mai documentez.

Instructiunile ziceau ca trebuie la un moment dat trecut printr-un soc termic, 5 zile la maxim 5 grade celsius, ei bine le-am tinut dar nu s-a intamplat nimic. Pana la urma am dus pachetul in padure pe langa o poteca pe care o frecventez, si dupa o luna de zile -

Attached File  IMG_1235.JPG   323.66K   50 downloads Attached File  IMG_1236.JPG   284.85K   46 downloads

Le-as fi lasat sa mai creasca dar ma tem ca le dadeam melcilor timp mai mult sa se ospateze. Cantitate infima, dar poate vor mai iesi din acel compost.

Deci m-a batut natura de data asta.

#30
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160110/3059774891a428cac2889080602e7d7b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

30 Ron/sac. Productie garantata. Livrarea se face doar in cantitati mari, minim 100 de saci.

#31
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Vad ca topicul asta-i cam mort, dar zic sa-mi incerc norocu'.

Am citit de cooperativa aia de la Nanesti; cica ti-ar oferi consiliere si un modul de crestere a ciupercilor+desfacere la ei. Suna prea frumos ca sa fie adevarat. A incercat cineva? m-ar bate gandu' sa ma fac ciupercar cu ziua. Desi n-am nici o tangenta cu domeniul, am niste bani care zac in niste conturi si zic sa incerc sa fac ceva cu ei. Ceva light, si daca e sa mearga.. bine, daca nu, macar am incercat :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate