Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Culturi ciuperci Pleurotus si echipamente

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
nan_nicu1986

nan_nicu1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2015
Salut !

In urma cu ceva timp m-am hotarat sa infiintez o " ciupercarie de casa ". Ii spun asa pentru ca am o cladire cu doua camere  din caramida care insumeaza 45 mp si au inaltimea de 2 m.
Problema este ca m-am cam blocat in ceea ce priveste izolatia, dar mai ales echipamentele ce imi trebuiesc.
Ce e drept am vazut echipamente profesionale, dar la 45 mp nu se merita ca dai o gramada de bani pe ele.
Daca aveti idei in ceea ce priveste izolatia exterioara si pod, ventilatie vara - iarna  (cu sau fara recuperare caldura ), racire ( pe timp de vara ), incalzire pe timp de iarna si umidificare va sunt profund recunoscator.

#2
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Spune mi,te rog,miceliu pt.cultura de unde cumperi?am vazut in auchan parcao cutie mica la vreo 30 si ceva de lei ...ce ar produce cateva kg...se merita?

#3
nan_nicu1986

nan_nicu1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.02.2015
In zona in care sunt eu este o fabrica de compost.Il iei facut gata. Compostar se numeste din Nanesti, Jud. Vrancea.Eu nici nu am inceput sa fac, m-am impotmolit la ce spuneam mai sus.Dar de facut o sa fac, pt. ca dupa cate calcule am facut tot iese ceva.

#4
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Daca a cumparat civeva miceliu de la Eurogradina si are si ceva rezultate (cat de modeste ), rog sa ne spuna si noua parerea...

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am comandat acum un pachet de galbiori de la Eurogradina. Voiam de mai demult sa fac de pe ebay.co.uk o comanda similara dar ies mai ieftin de aici.
Nu tare am conditii de crescut ciuperci dar incercarea moarte n-are. Revin cu eventualele rezultate :)

#6
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Intreb pentru ca din ce-am mai citit, o multime din soiurile de acolo, nu prea se pot creste in sistem intensiv sau casnic...dupa ce-ti vine comanda, poate ne spui ( o poza ar fi grozava, eventual si cu instructiunile de inoculare ), ce cantitate de miceliu ai primit...sub ce forma si mai ales ce tip si ce cantitate de substrat poti inocula cu acel miceliu.
In privinta cantitatii comandate, eu tot nu-s lamurit...la unele specii spun 60 grame, la alta 1.5 kg., iar la galbiori...1 pachet. Ce inseamna acest pachet ?

Multumesc frumos !

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Alea care cresc pe copaci cred ca ti le trimite cu o mica buturuga atasata :)
De la englezi se pot lua kituri, iti trimite o punga cu pamant gata de productie, doar sa torni apa in ea. Dar cu transport iese exagerat pretul.
O sa va tin la curent cu ce trimit astia de la eurogradina, din descrierea produsului am inteles ca trimit si instructiuni.

http://cdn0.notonthehighstreet.com/system/product_images/images/001/263/554/original_kitchen-garden-mushroom-grow-kit.jpg?1378479966

#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sa nu uiti de poze. Posted Image

#9
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Da, sunt o multitudine de kit-uri pe piata, chiar si-n RO sunt cateva...insa preturile mi se par cam mari.

Daca stai la casa, tot ce-ti trebuie ca sa faci ciuperci, este un miceliu de buna calitate si putina implicare...substratul il gasesti local si de cele mai multe ori gratis, nu-i nevoie sa-l cumperi la pretul din UK sau din alta parte si sa platesti si transportul in RO.

#10
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 Mizu, on 04 martie 2015 - 10:55, said:

Alea care cresc pe copaci cred ca ti le trimite cu o mica buturuga atasata Posted Image
De la englezi se pot lua kituri, iti trimite o punga cu pamant gata de productie, doar sa torni apa in ea. Dar cu transport iese exagerat pretul.
O sa va tin la curent cu ce trimit astia de la eurogradina, din descrierea produsului am inteles ca trimit si instructiuni. Cel care a deschis topicul are fabrica de compost in vecinatate si cu preturi bune incat nu se merita sa te mai murdaresti pe maini sa iti faci tu substratul. Dar daca stai in alta parte a tarii nu ai de ales

http://cdn0.notonthehighstreet.com/system/product_images/images/001/263/554/original_kitchen-garden-mushroom-grow-kit.jpg?1378479966

Alea ce cresc pe butuc se numesc pleurotus sau burete de fag si se poate face foarte usor acasa substratul in care se cultiva, se insamanteaza si se baga in saci de plastic. Nu e nevoie de comenzi in Anglia sau mai stiu eu pe unde ca sa ti se livreze niste celuloza/lemn ca de fapt asta e substratul ciupercilor pleurotus. Daca ai paie ai rezolvat toata problema. Daca nu iti produci tu singur substratul afacerea cu ciuperci nu mai e afacere pentru ca vei avea costuri de productie aproximativ similare cu costurile de achizitie din supermarket. Daca te costa la fel sa le cumperi sau sa le produci de ce sa ai bataie de cap?

Edited by paul_pablo, 05 March 2015 - 06:29.


#11
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 Mizu, on 03 martie 2015 - 14:52, said:

Am comandat acum un pachet de galbiori de la Eurogradina. Voiam de mai demult sa fac de pe ebay.co.uk o comanda similara dar ies mai ieftin de aici.
Nu tare am conditii de crescut ciuperci dar incercarea moarte n-are. Revin cu eventualele rezultate Posted Image

A sosit pachetul cu miceliu de galbiori ?

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu, cred ca l-au trimis cu Posta :)
A fost 9 lei transportul.

#13
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Aha...asteptam vesti cand soseste :)

#14
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Acum 5-6 ani ferma de la Mogosoaia vindea miceliu si mai era o firma de prin Arad. Substratul se poate face din paie si stiuleti de porumb. Se toaca bine si se dezinfecteaza la cazan. Se amesteca cu miceliul si se umplu saci cu gauri prevazute pe unde or sa scoata capul ciupercile. Sacii se depoziteaza intr`o camera cu anumite conditii, pana 'scot capul' ciupercile, dupa care se muta in camera de productie care si ea cu x temp/lumina/umiditate/ventilatie etc. Aere conditionate obligatoriu vre`o 2. Cam asta e idea in sistem gospodaresc. E f multa cârca ca`s grei sacii.

#15
danutmanolache

danutmanolache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2015

 nan_nicu1986, on 02 martie 2015 - 20:31, said:

In zona in care sunt eu este o fabrica de compost.Il iei facut gata. Compostar se numeste din Nanesti, Jud. Vrancea.Eu nici nu am inceput sa fac, m-am impotmolit la ce spuneam mai sus.Dar de facut o sa fac, pt. ca dupa cate calcule am facut tot iese ceva.

Salutare Nicule, spune-mi te rog daca esti din NĂNEȘTI, cum cumperi compostarul, adica care este cantitatea minima care o poti cumpara si pretul pe kg, sau tona. Ma gandesc si eu la ceva similar cum ai gandit si tu, dar de cativa ani, tot gandesc, si nimic, nu am avut curaj sa ma bag, nu stiu daca renteaza, eu sunt din Focsani, as veni sa iau vreo 100 de kg, asa ca sa ma distrez, sau mai bine zis sa incep , as fi interesat de PLEUROTUS. Astept un rsp de la tine, multumesc anticipat .

Edited by danutmanolache, 09 March 2015 - 21:12.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Deci astia de la eurogradina... la ei pe site apare comanda data in 03.03 ca fiind "In asteptare". Le-am dat ieri un mail la care nu au raspuns inca, iar acum am incercat sa sun si nu raspunde nimeni la telefon.

Alte optiuni de achizitionare? Mai vinde cineva in Ro?

#17
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
:(

Da, cei de la Sieberz...o gama mai mica si mai scumpa :(

Poate totusi vin galbiorii de la Eurogradina...

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu, nu prezinta prea mare incredere daca nici macar nu raspund la email sau telefon. A trecut totusi o saptamana de la comanda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate