Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Windows 8 - restaurare system32

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
sal

initial, cautand pe google o informatie legata de system calls in C++, este stiut ca google returneaza mai mult decat rezultatele tinta

am ajuns pe forumul C++ pe un topic privind virusi (mi-a atras atentia), un tip spunea ca un program menit sa stearga system32 din windows 8 nu ar trebui sa functioneze, caci windows 8 stocheaza o copie si o restaureaza la urmatorul reboot

nu am de gand sa testez asta pe viu cu acel cod sursa :P

dar asa e ? intreb de pura curiozitate
e win 8 atat de rezistent?
ms

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu cred ca Windows 8 stocheaza o copie a tuturor fisierelor de sistem actuale de unde sa le restaureze la un simplu reboot.
Exista functia Reset, dar aceasta readuce Windowsul la conditia initiala care implica pierderera datelor.
Probabil ca este vorba de Automatic Repair care teoretic ar trebui sa restaureze fisierele de sistem lipsa ori deteriorate, insa aceasta tentativa nu are obligatoriu succes, deci se poate ajunge tot la Reset care implica pierderea datelor.
Cateva detalii in limba romana despre cum functioneaza Refresh si Reset poti citi aici: http://playtech.ro/2013/reparare-windows-8-sau-windows-8-1/

Desigur ca Windows 8 a adus unele imbunatatiri importante in ceea ce priveste capacitatea si viteza de reparare/ autoreparare, precum si posibilitatea recuperarii datelor si a setarilor personale comparativ cu versiunile precedente de Windows, dar este inca departe de implementarea unui Time Machine similar celui din MAC OS ce ar permite inclusiv restaurarea fisierelor de sistem actuale.
Oricum, Microsoft se indreapta cu pasi mici spre implementarea unor astfel de posibilitati chiar daca uneori dovedeste un fel de nesiguranta, schimband directia, cum a facut-o, de exemplu, prin eliminarea serviciului VSS (care, de fapt, exista, insa nu este activ by default).
De exemplu, un pas serios a fost facut in sensul reproiectarii uneltei chkdsk in Windows 8. Vezi articolul Redesigning chkdsk and the new NTFS health model (articol care mie mi s-a parut foarte interesant)!

In fine, nu cred ca Windows 8 este atat de "rezistent"...
Totusi sunt curios sa citesc si eu comentariul pe care l-ai gasit pe acel forum.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Incepand cu Vista se stocheaza o imagine cu toate fisierele sistem - un backup cum ar veni, al imaginii de instalare - acel install.wim.
Si in XP se facea ceva dar in alt mod.

Problema e ca nu garanteaza nimeni ca se poate remedia singur, sau folosind consola de repair. Mai ales cand se sterge intreg folderul System.

Se poate observa acest lucru ruland sfc /scannow - de la Vista in sus nu se mai este necesara prezenta DVD-ului in unitate.

Edited by eiffel, 26 February 2015 - 09:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate