Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Pareri despre aceasta mama/situatie

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postnoemy0099, on 01 martie 2015 - 20:50, said:

cata ignoranta..mi-e sila.
cata agitatie pt niste ganduri violente expuse de mine (repet, ganduri! nu fapte, ganduri pe care am tot dreptul sa le am, la cate mizerii am trait cu astia in casa)
"bietii parinti" ba? nu am gresit cu nimic fata de ei, abia acum la varsta asta imi permit si eu sa imi arat ura exprimata verbal, pt ca in toti anii astia am tacut ca o proasta..

ia zi, in ce situatie sunt "bietii" mei parinti? ca au o fata model, care era premianta, am luat bacul cu aproape 10 pe linie, am facut o facultate, nu m-am purtat ca o bagaboanta si mi-am vazut mereu de treburile mele? desi am enumerat ce am zis adineaori, taicamiu nici nu voia sa vada carnetul meu de note cand ii arata maicamea ce note mari aveam, ma facea proasta, ma si scuipa, si jignea, batea degeaba, ma pedepseau ca pe un caine, ma facea panarama desi primul iubit l-am avut la 20 de ani.? ia zi, domnule, cu ce sunt ei victime aici? de ce sunt niste bieti parinti?

nici nu stiu de ce -ti raspund, intotdeauna vor exista oameni care tin cu parintii, inidferent de ce caracter infect au, indiferent de ce animale sunt si in ce hal isi trateaza copiii.
trist!

oameni buni, va multumesc tuturor pt raspunsuri, celor care m-au inteles, pt cei care nu m-au judecat, criticat si care nu au luat apararea parintilor mei!
de data asta va cer un sfat, desi am zis ca nu doresc, decat pareri...

Deocamdata nu ai reusit decat sa te reprezinti intr-o lumina extrem de proasta, iar singurul lucru care ma mira este cum reusesti sa amesteci guduratul cu amenintarea, cu cata usurinta treci de la una la alta, pt a primi bani (sau, ca sa fim directi pana la capat, o gratificatie cat de mica).
In loc sa-ti vezi de problemele tale si de ceea ce cu adevarat te macina si in loc sa fii sincera cu tine insati, ajungi sa-i desfiintezi pe altii, chit ca acestia din urma sunt cele mai importante persoane din viata ta, si te expui (nu aici, ci in viata de toate zilele) intr-  un spectacol obscen, ce are drept factor declansator nevoia acuta de bani.

#128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@stormlord, nu cred ca fata urmareste bani.  Ce e asa de greu de inteles ca are nevoie de afectiune, mai ales in starea ei ca are probleme de sanatate?  Sa fim seriosi, cat de parsivi sa fie parintii ei sa nu ii plateasca bani ptr doctori si medicamente??? Traim in epoca primitiva cumva? Nu e fata lor ???  Normal ca trebuie sa ii plateasca toate cele ptr a se face bine,  sa speram ca o vor ajuta cu bani ptr cele necesare  Posted Image  si n-o vor lasa sa zaca acasa

Era o vorba in popor ca orice ar fi, sangele nu se face apa niciodata!  Sa speram ca e aplicabil si in cazul ei  ;)

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 01:26.


#129
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View Poststormlord, on 02 martie 2015 - 01:14, said:

Deocamdata nu ai reusit decat sa te reprezinti intr-o lumina extrem de proasta, iar singurul lucru care ma mira este cum reusesti sa amesteci guduratul cu amenintarea, cu cata usurinta treci de la una la alta, pt a primi bani (sau, ca sa fim directi pana la capat, o gratificatie cat de mica).
In loc sa-ti vezi de problemele tale si de ceea ce cu adevarat te macina si in loc sa fii sincera cu tine insati, ajungi sa-i desfiintezi pe altii, chit ca acestia din urma sunt cele mai importante persoane din viata ta, si te expui (nu aici, ci in viata de toate zilele) intr-  un spectacol obscen, ce are drept factor declansator nevoia acuta de bani.

ma intreb care din noi e ala care s-a pus intr-o lumina extrem de proasta, eu, sau tu, cel care nu esti in stare sa intelegi un text atat de simplu.
esti prost? trebuie sa-ti desenez?
am zis ca banii sunt strict pt doctor, ca macar atat ar putea face si ei pt mine, ca de aia m-au facut, nu sa ma lase sa sufar in chinuri groaznice si sa nu faca nimic in privinta situatie mele fizice nasoale.
acum ai descifrat desenul? ti-a inviat si ultimul neuron pe care il mai ai?

View PostMembruAnonim, on 02 martie 2015 - 01:24, said:

@stormlord, nu cred ca fata urmareste bani.  Ce e asa de greu de inteles ca are nevoie de afectiune, mai ales in starea ei ca are probleme de sanatate?  Sa fim seriosi, cat de parsivi sa fie parintii ei sa nu ii plateasca bani ptr doctori si medicamente??? Traim in epoca primitiva cumva? Nu e fata lor ???  Normal ca trebuie sa ii plateasca toate cele ptr a se face bine,  sa speram ca o vor ajuta cu bani ptr cele necesare  Posted Image  si n-o vor lasa sa zaca acasa

Era o vorba in popor ca orice ar fi, sangele nu se face apa niciodata!  Sa speram ca e aplicabil si in cazul ei  Posted Image

lasa-l, nici defibrilatorul nu-i mai aduce la viata ultimul neuron pe care il mai are.

#130
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMembruAnonim, on 02 martie 2015 - 01:24, said:

@stormlord, nu cred ca fata urmareste bani.  Ce e asa de greu de inteles ca are nevoie de afectiune, mai ales in starea ei ca are probleme de sanatate?  Sa fim seriosi, cat de parsivi sa fie parintii ei sa nu ii plateasca bani ptr doctori si medicamente??? Traim in epoca primitiva cumva? Nu e fata lor ???  Normal ca trebuie sa ii plateasca toate cele ptr a se face bine,  sa speram ca o vor ajuta cu bani ptr cele necesare  Posted Image  si n-o vor lasa sa zaca acasa

Era o vorba in popor ca orice ar fi, sangele nu se face apa niciodata!  Sa speram ca e aplicabil si in cazul ei  Posted Image
Dar nici nu am spus altceva. Banul este doar un pretext.
In acelasi timp, ce te face sa crezi ca fata are probleme grave de sanatate (cu exceptia celor de natura psihica, si de care nu spun eu, ci mama ei, dupa cum relateaza noemi)? A vorbit aici de vreun diagnostic?
A spus ea ca parintii au bani si nu vor sa-i dea? Te-ai intrebat daca parintii respectivi au intr-adevar bani?
Nu cumva acesti parinti s-au cam saturat sa tot dea bani si o imping pe fata lor sa-si caute propriul drum? Iar fata mai ca se da cu capul de pereti, fiindca s-a obisnuit cu acest stil de viata?

View Postnoemy0099, on 02 martie 2015 - 01:32, said:


ma intreb care din noi e ala care s-a pus intr-o lumina extrem de proasta, eu, sau tu, cel care nu esti in stare sa intelegi un text atat de simplu.
esti prost? trebuie sa-ti desenez?
am zis ca banii sunt strict pt doctor, ca macar atat ar putea face si ei pt mine, ca de aia m-au facut, nu sa ma lase sa sufar in chinuri groaznice si sa nu faca nimic in privinta situatie mele fizice nasoale.
acum ai descifrat desenul? ti-a inviat si ultimul neuron pe care il mai ai?

lasa-l, nici defibrilatorul nu-i mai aduce la viata ultimul neuron pe care il mai are.
As putea sa fiu rautacios cu tine, sa-ti evidentiez capacitatea de comunicare cu care te lauzi, dar nu o fac.
Starea ta psihica e un argument suficient.

#131
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View PostCazimi, on 02 martie 2015 - 05:15, said:

Tocmai mă pregăteam să îți adresez un post, amintindu-ți că tu, așa cum te știu, ești elegant și nepărtinitor. A continua o ”discuție” cu o persoană care reacționează în felul ăsta este pur și simplu sub demnitatea ta. Pe care eu o bănuiesc acolo, prezentă, la tine, și încă la un nivel foarte ridicat.

m-a bufnit rasul.
elegant si nepartinitor? un om care ia in ras tot ce am scris eu aici, ia apararea parintilor mei mizeri si mai instiga si pe altii sa creada ca tot ce zic eu sunt minciuni (de parca el a stat cu mine in casa sa stie), este elegant si nepartinitor? what the actual f..? voi chiar existati?
e interzis cumva pe aici sa te aperi si sa fie aprobati si pupati toti astia care isi bat joc de problemele tale REALE expuse?
ia zi, doamna/domnul Cazimi, daca tu ti-ai expune o problema aici, foarte nasoala, si vine unul si zice ca defapt tu minti, si mai instiga si pe altii sa creada asta, nu ai reactiona un pic asa, neortodox? zic mai ales neortodox, ca m-am prins, sunteti crestini, iar mottoul vostru in viata este "intoarce si celalalt obraz",

View PostLouisCyphre, on 02 martie 2015 - 03:19, said:

Pe asta daca o impusti in cap, pleaca fluierand...

e cel mai frumos compliment pe care mi l-a spus cineva. cred ca m-am indragostit.

#132
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Poststormlord, on 01 martie 2015 - 19:56, said:

In ce ma priveste, te inseli: ii cainesc pur si simplu pe bietii ei parinti, reusesti putin sa-ti imaginezi in ce situatie sunt? Nu, fireste ca  sunt departe de a fi  imaculati, dar incearca sa te pui si in situatia lor, cu o fata ce oracaie mai abitir decat un bebelus  si care pur si simplu le face viata amara.

Si cam cum ar trebui sa se poarte, dupa tine, un om care a fost abuzat fizic si psihic de unul dintre parinti, in timp ce celalalt a inchis ochii?

View Poststormlord, on 01 martie 2015 - 19:56, said:

Are pretentia ca mama ei sa puna aspiratorul intr-o zi de duminica, nu in alta zi, doar pt a o calca in picioare. Nu-i pasa de mama ei care, la randul ei acuza si ea dureri, care are sentimente religioase ce o impiedica sa treaca la curatenie intr-o zi de duminica. Tatal femeii pt care tu simti compasiune nu mai este tata, desi sta cu el in casa si o intretine -e drept, nu pe masura pretentiilor, ci "barbacsu" scorpiei.

Cine seamana vant, culege furtuna. Dupa ce i-ai facut o tona de mizerii unui copil/adolescent, chiar crezi ca ii mai pasa de sentimentele si credintele tale?

View Poststormlord, on 02 martie 2015 - 01:14, said:

In loc sa-ti vezi de problemele tale si de ceea ce cu adevarat te macina si in loc sa fii sincera cu tine insati, ajungi sa-i desfiintezi pe altii, chit ca acestia din urma sunt cele mai importante persoane din viata ta, si te expui (nu aici, ci in viata de toate zilele) intr-  un spectacol obscen, ce are drept factor declansator nevoia acuta de bani.

Sau poate nevoia de dragoste si respect din partea "celor mai importante persoane din viata ei", sau de acceptare, sau efectiv de refulare.
Eu nu inteleg ce asteptari aveti de la ea, sincer. Ok, e agresiva. Ok, simte nevoia sa le faca intoarca raul parintilor ei. Si credeti ca daca ii ridiculizati suferintele (care daca sunt asa cum le-a descris aici, nu sunt chiar o nimica toata), o sa... ce o sa se intample? Astfel de comentarii si atitudini nu vor face decat sa o inraiasca si mai tare si sa ii confirme si mai mult ideea ca nimanui nu ii pasa de ea si ca oamenii sunt rai si profitori. Nu zic sa fie mangaiata pe crestet si sa i se spuna ca e ok sa infiga cutitul in parintii ei ca asta merita, dar nu pricep cum a devenit ea omul rau in povestea asta.

#133
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postblack_dizzy, on 02 martie 2015 - 15:51, said:

Eu nu inteleg ce asteptari aveti de la ea, sincer. Ok, e agresiva. Ok, simte nevoia sa le faca intoarca raul parintilor ei. Si credeti ca daca ii ridiculizati suferintele (care daca sunt asa cum le-a descris aici, nu sunt chiar o nimica toata), o sa... ce o sa se intample? Astfel de comentarii si atitudini nu vor face decat sa o inraiasca si mai tare si sa ii confirme si mai mult ideea ca nimanui nu ii pasa de ea si ca oamenii sunt rai si profitori. Nu zic sa fie mangaiata pe crestet si sa i se spuna ca e ok sa infiga cutitul in parintii ei ca asta merita, dar nu pricep cum a devenit ea omul rau in povestea asta.
Eu nu as incuraja sub nicio forma o astfel de persoana in rolul de victima pe care si l-a asumat.
S-ar putea spune ca agresivitatea ei s-ar diminua, dar de fapt ea cauta justificari pt a continua in acelasi registru. pt a se simti incurajata si pentru a gasi scuze ale felului cum se poarta. Eu cred ca nu sunt argumente ca, in cazul in care se va descarca emotional, demonizarea parintilor ei va inceta ori macar se va diminua.
Da, se poate spune ca are o incredere de sine scazuta, altfel nu se explica de ce reactioneaza atat de ostil.
In acelasi timp, tb vazut ca nevoia ei nu este de descarcare, de impartasire a unor stari, cat de manipulare, ea vrea pur si simplu aprobare, iar nu intelegere.

#134
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@stormlord  ajunge.  Oricand ai posibilitatea sa alegi alte topicuri. Inteleg ca fata aceasta iti este antipatica, nu inteleg de ce sa o mai critici aicea Posted Image  Si-asa are problemele ei Posted Image

Edited by MembruAnonim, 02 March 2015 - 20:03.


#135
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
@stormlord, teoriile tale sunt fascinante, dar nu prea corespund cu ceea ce scrie fata aici. Nu ar fi mai bine sa-ti versi izvorul de intelepciune nesolicitata prin alta parte?

#136
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postblack_dizzy, on 02 martie 2015 - 15:51, said:

nu pricep cum a devenit ea omul rau in povestea asta.
@black_dizzy: este oarecum firesc ca tu să ai reacția asta, fiindcă este bazată pe informațiile pe care le ai la dispoziție. Dar informațiile sunt incomplete și oarecum în afara contextului. În afară de faptul că îl face pe stamlord ”prost”, au mai existat două posturi - șterse acum de moderatori - în care limbajul folosit de ea și agresivitatea nu sunt depășite nici măcar de cei mai arțăgoși useri de pe SL.

Nu contestă nimeni suferința prin care trece, dar, oricâtă toleranță și bunăvoință am avea, nu justifică insultele (și nu le pot reproduce, din respect pentru cititori, pentru mine și chiar pentru Noemy însăși)

În momentul în care cineva solicită păreri, ar fi o dovadă de maturitate să le accepte și pe cele care contravin propriilor păreri, nu doar pe cele în care este căinat. Ori la orice altceva a zis ori ”mersi, n-am nevoie” ori a început să înjure (m-am și întrebat de n-o fi Fifi).

#137
Clementinae

Clementinae

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 374
  • Înscris: 07.12.2014
Culmea ridicolului. Daca erai copil, ai fi fost de compatimit. Dar asa, la 24 de ani, sa stai sa te plangi pe aici... Sa fi trait toata viata cu asemenea parinti, pff, prioritatea mea principala ar fi fost sa scap cat mai repede din rahatul asta. Dar tu stai in continuare cu ei in casa si te plangi ca se poarta urat cu tine Posted Image Pai pleaca de acolo, fata draga. Daca nu vrei sa pleci, atunci nu te mai plange, ca e stupid. Cu ce te alegi bun din ura asta? Culmea ridicolului si a prostiei.

Auzi, dar tu nu lucrezi? Si wtf, sa ii zici bunicii tale ca sa ce? Ca sa ingrijorezi biata femeie absolut inutil?


Edited by m&m, 03 March 2015 - 12:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate