Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri despre aceasta mama/situatie

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015
Buna seara! Va avertizez ca este mult de citit..vin si eu cu o problema la voi..

Ce parere aveti despre o mama care nu a divortat niciodata de un sot abuziv verbal si fizic (batai) cu copilul lor?

Sa detaliez, am aproape 24 de ani, sunt fata, si nu am avut propriu-zis un tata adevarat. Mi-a aratat ura de cand ma stiu, nu era interesat de notele mele mari de la scoala, nu a vorbit cu mine niciodata deschis si frumos si calm, nu am avut nimic de invatat de la el niciodata, m-a abuzat verbal si batut de cand ma stiu, ultima bataie a fost pana sa devin majora. Mi-a zis pana sa ma si arunc de la inaltime, ca ma vrea moarta, si maicamea tot nu a facut nimic, nu s-a despartit de el. Acum cateva luni mi-a zis ca ma vrea spanzurata, cica din cauza mea i-a venit factura mare la nu stiu ce. V-ati prins, e un frustrat, sarac, mediocru dpdv mental, si toate supararile vietii si le-a varsat pe mine, nu pe nevastasa. Da, si ei i-a facut multe nasoale, dar nu a inselat-o niciodata si nu a dat niciodata in ea. Nu, in copilul lui, a trebuit sa-i distruga viata copilului si sa-i influenteze negativ toata viata.

Maicamea ii gaseste mereu scuza, ca cica nu stie sa arate ca ma iubeste, ca a crescut fara tata, ca nu a avut parte de iubire de tata, si alte asemenea porcarii si vrajeli ca sa se complaca in jegul de situatie. cand e vorba de barbacsu, nu ma asculta niciodata. Niciodata nu a facut-o. Desi faceam crize de plans, de nervi in fata ei, simteam ca innebunesc, ii ziceam sa-si revina (acum la varsta asta imi permiteam sa ii fac barbatul albie de porci, cand eram mica nici pas nu aveam voie sa zic ca eram batuta grav, jignita, pedepsita, facuta obraznica sau mai stiu eu ce)...ea zicea ca nu stie sa arate ca ma iubeste. Asta e scuza ei. Ah, era sa uit, si scuza ca se putea si mai rau. (maicamea si ea a avut un tata abuziv verbal si fizic, dar ala macar zicea la betie ce nasoale zicea, barbacsu e treaz mereu cand face ce face si zice ce zice, deci e mai GRAV, dar degeaba ii zic, tot nu face nimic).

NU stiu ce a vazut la el, de a stat cu el atata, nu atrage cu nimic, e mediocru dpdv intelectual, nu ii ofera nimic, se ia de ea mereu, se plange numai de facturi, altceva nu stie sa zica, stau amandoi in aceeasi rutina si monotonie. Cand indraznesc sa-i spun, femeiee! pleacaa! de ce te complaci in situatia asta? ...atata imi trebuie sa ma iau de barbacsu. Poate e de admirat ce face ea, sta cu un sarac care o face nefericita, dar era de admirat daca ala avea caracter si era un tata adevarat si un sot adevarat, OM pe scurt.

Vreau si eu sa stiu, vi se pare normal asa ceva? Vi se pare normal sa nu fi plecat de prima oara cand barbacsu mi-a zis ca ma vrea moarta si ma instiga sa ma arunc de la etaj (atunci a fost apogeul si prima oara cand a depasit abuzurile verbale si cand a dus jignirile la un alt nivel)? Vi se pare normal sa ii ia mereu apararea si sa bage scuzele alea penibile pt comportamentul lui (ca a crescut fara tata, ca maicasa era o nebuna, ca nu stie sa arate ca ma iubeste de fapt)?

El are o sora, si este o femeie extraordinara, deci nu are scuza. Sunt atatia oameni care au crescut intr-un mediu de rahat, parinti de rahat, si au ajuns niste parinti formidabili. DECI nu are scuza.

De curand, cand aveam adrenalina in mine, nu-mi pasa ca sarea la mine si ma omora cu mainile lui, am avut curaj sa urlu la el si sa ma descarc pt tot ce mi-a facut, si el stiti ce a zis? Ca cica sa-mi fie rusine, ca am uitat cand ma ducea in parc cand eram mica. Cand nu ma mai mira nimic, atunci am fost chiar "Pe bune ba?" Deci el considera ca fost un tata pt mine doar ca m-a dus intr-un amarat de parc, se insera, nu faceam nimic special, apoi acasa. Wow.
Si cu omul asta maicamea a stat aproape 25 de ani. Un om din gura caruia nu a iesit nimic amuzant, nimic interesant, nimic demn de spus si inteligent. Wow.

Stiu, imi veti spune sa plec, sa ma mut, stiu, trebuia sa o fac demult, dar traim in RO, nu e atat de simplu, mai ales in situatia mea si la ce situatie am avut acasa. Am si eu preocuparile mele, fac ceva, nu stau degeaba, dar nu am apucat inca sa ma mut.

E mult de spus oricum, dar in principiu voiam sa impartasesc doar atat, esentialul si apreciez ca ati citit pana aici.

ah, de curand i-am si zis, facusem o criza urata..l-am intrebat, sa ma lamureasca odata,sa dezleg misterul de ce ma uraste atat..sa-mi zica in fata ca ma uraste, ca si-a dorit baiat, ca nu stiu ce..nu a facut decat sa ma jigneasca,...sunt bolnava, nebuna..sa ma duc la spitalul de nebuni.

Edited by noemy0099, 25 February 2015 - 21:16.


#2
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Nu am inteles o treaba: este tatal tau bun sau nu?

#3
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View PostSchnucki, on 25 februarie 2015 - 21:13, said:

Nu am inteles o treaba: este tatal tau bun sau nu?

este tatal bun, nu vitreg.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu mai sta atata pe internet, ca nu tu platesti facturile.

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Am si eu preocuparile mele, fac ceva, nu stau degeaba, dar nu am apucat inca sa ma mut.

Ce preocupari ai ?
Cauta ceva de munca si muta-te,chiar daca pare greu/imposibil .
Precen ai ?

#6
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014
Singura solutie e sa pleci de-acolo.

Ai prieten? Ai job? Va puteti muta impreuna.

Si dupa, sa vb. si cu un psiholog. Nu, nu inseamna ca esti nebuna, ci te va ajuta sa treci peste, vb. despre problemele astea cu o persoana avizata.



#7
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Ca sa citez un clasic : poza?

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006
Mentalitatea comunista a femeilor !

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
sau iti faci un prieten, vezi sa fie baiat bun,  si te muti la el si ai scapat

#10
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View PostMizu, on 25 februarie 2015 - 21:18, said:

Nu mai sta atata pe internet, ca nu tu platesti facturile.

deci faptul ca a venit o factura mai mare ii da dreptul sa se comporte asa? esti ca oamenii care iau mereu apararea parintilor, fara sa se gandeasca ca mai exista si oameni care isi urasc copii si care nu merita sa fie numiti parinti.

#11
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

View Postnoemy0099, on 25 februarie 2015 - 21:16, said:



este tatal bun, nu vitreg.

Frati ai?

#12
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Iti recomand o carte, CELE CINCI RĂNI CARE NE ÎMPIEDICĂ SĂ FIM NOI ÎNSINE, de Lise Bourbeau. Tipa e un psiholog care a ajuns sa practice meseria pentru a se intelege si a-si depasi traumele din copilarie.

Eventual da-mi un PM dupa ce o citesti, trebuie sa fie pe net pe undeva, pe torrente. M-a ajutat sa ies dintr-o depresie de cativa ani.

#13
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View PostSchnucki, on 25 februarie 2015 - 21:25, said:

Frati ai?

din fericire nu. m-am sacrificat pt cei nenascuti, si traiesc eu cosmarul in locul lor.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Aschia nu sare departe

#15
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Taica-tu e sadic, maica-ta e masochista, relatia perfecta. De ce ar renunta?

#16
noemy0099

noemy0099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnicu131, on 25 februarie 2015 - 21:23, said:

Ca sa citez un clasic : poza?

ca sa citez un clasic (adica pe mine)..numai oamenii urati au vieti nefericite?

View PostFoxKids, on 25 februarie 2015 - 21:27, said:

Taica-tu e sadic, maica-ta e masochista, relatia perfecta. De ce ar renunta?

daca o batea si pe ea si ii zicea ce mi-a zis mie..se aplica masochismul in cazul ei, dar eu sunt principala victima aici.

#17
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
De ce, esti grasa, plina de cosuri, sasie si cu nasul stramb?
Ai un om, tatal tau, pe care nu il iubesti si nu il respecti.
Asta e.
Treci mai departe si fa-ti o viata faina, cu care sa-i dai peste nas, daca o sa fie cazul.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vezi ca il poti reclama pe tatal tau ptr rele tratamente in familie (va ia la bataie)  si o sa se aleaga cu dosar penal. Il ia sigur la sectia de  politie sa dea cu subsemnatul  si sa explice de ce va hartuieste si bate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate