Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Legiunea Straina ? Alternativa financiara ? Cariera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Gnrl2015

Gnrl2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2015
Sa reprezinte  Legiunea  Straina  o  alternativa  financiara  pentruu  unii  romani (  Barbati )  ??
Baieti   tineri  ,  fara  obligatii  (  familie  , copii  )  dornici  de cariera    si  ceva  AVENTURA  >??  
O.K  am  vazut  ceva  filme  pe  net &  articole  !! Selectia   nu  e atat  de  DURA  pe  cat  pare  .... Fizic  ....partea  psihica  sa  mai  dea  ceva  rateuri  ...la  unii  >>????
De  adevar  te  poti  convinge DOAR  cand  ajungi  acolo    Aubagne  (  Linga    Marsilia  )  la  Regimentul  No.1    unde se face    selectia   primara !!!!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vrei sa impusti babe si copii somalezi pe o solda mediocra ?

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, de probele fizice treci usor.
Daca esti docil precum cel mai bun prieten al omului, al lor esti Posted Image bine si sa ai dantura buna Posted Image

Aventura: speli vase, maturi, aduni chistoace de pe jos, super Posted Image))

Edited by dualis, 25 February 2015 - 17:26.


#4
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Cunosc pe cineva care a fost in legiune. Cu multi ani in urma. A stat aproximativ 12-14 ani, nu mai retin exact. Nu si-a luat alta identitate ca nu avea de ce dar este ,,pensionar" acum, ( de pe la vre-o 37 ani) al statului francez cu o pensie, tot din spusele lui de vre-o 2 mii euro lunar . Chestia e ca a fost foarte afectat de ce a facut- psihic- si acum e cam ciudat in comportament!

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 overseas, on 25 februarie 2015 - 17:15, said:

Vrei sa impusti babe si copii somalezi pe o solda mediocra ?
Sau mai rau...sa moara chiar el.
Sau cum spune colegu de mai sus...sa damblagesti.

Edited by I2O, 25 February 2015 - 17:45.


#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Pekiasan, on 25 februarie 2015 - 17:43, said:

si acum e cam ciudat in comportament!
Eu cred ca era ciudat dinainte, si d-aia l-au si ales.

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Daca esti o persoana sportiva, nu ai prea multe opinii si pretentii, esti docil, nu ai venituri, nu te leaga nimic pe aici, ai un spirit aventurier, esti obisnuit cu o viata foarte grea, precara, poti incerca. Acolo vei da peste multi oameni proveniti de la periferia societatilor...
Ai ceva avantaje abia dupa vreo 15 ani de serviciu, serviciu care este greu si traumatizant fizic si psihic.
Chestia cu pensia de 2000 euro este o poveste falsa. Vei avea sansa de a obtine cetatenia franceza, de a deveni subofiter etc. Dupa 15 ani nu iei mai mult de 600-800 euro (bani adevarati pentru Romania) - depinde de ceea ce ai fost acolo.
Gandeste-te si la alternativa de a muri sau a te intoarce mutilat, infirm etc.

#8
moldoveanca2000

moldoveanca2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2015
Buna

m-ar interesa si pe mine.
poate cineva oferi mai multe detalii din surse sigure?
care este venitul? ce se face pe acolo de obicei? sunt acceptate si fete sau doar barbati??

ms

#9
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

 Gnrl2015, on 25 februarie 2015 - 17:13, said:

Sa reprezinte  Legiunea  Straina  o  alternativa  financiara  pentruu  unii  romani (  Barbati )  ??
Baieti   tineri  ,  fara  obligatii  (  familie  , copii  )  dornici  de cariera si  ceva  AVENTURA  >??  
O.K  am  vazut  ceva  filme  pe  net &  articole  !! Selectia   nu  e atat  de  DURA  pe  cat  pare  .... Fizic  ....partea  psihica  sa  mai  dea  ceva  rateuri  ...la  unii  >>????
De  adevar  te  poti  convinge DOAR  cand  ajungi  acolo Aubagne  (  Linga Marsilia  )  la  Regimentul  No.1 unde se face selectia   primara !!!!

Financiar ? un meserias bun pe santier face de 3 ori banii tai din legiune, o sa faci ceva mai mult in tururile din Guyana sau Djibouti, sau mai nou daca prinzi vreun Afghanistan ( nu stiu daca i-au retras).

Aventura, pericol ? cel mai mare pericol este sa iei vreun sifilis de la prostituatele exotice, asta ca un maxim de pericol.

Avantaj? dupa legiune iti poti gasi usor un job in industria de security/protectie/PSD( nu partidul :) ) etc. legiunea inca are aura aia de mister, forte speciale, commando, soldati super antrenati pac pac.

Edited by Vympel, 25 February 2015 - 18:33.


#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 moldoveanca2000, on 25 februarie 2015 - 18:18, said:

Buna

m-ar interesa si pe mine.
poate cineva oferi mai multe detalii din surse sigure?
care este venitul? ce se face pe acolo de obicei? sunt acceptate si fete sau doar barbati??

ms
Intreaba aici: http://www.legion-recrute.com/

 DjMx, on 25 februarie 2015 - 18:25, said:

Daca esti hotarata am eu un baiat care poate sa te duca-n Franta.
Da, dar acolo e mai greu cu videochat-ul. :)
http://forum.softped...9313-videochat/

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Craciun 1997,an nou  facut acolo.3 zile teste[ge-sta-po].pshihologic,teste gen cate litere cifre vezi pagina data ,intrebari despre viata ta de cand iti amintesti.apropo,aveti idee cate interpretari se dau la desenarea unui copac in o pagina A4?  mai departe : test fizic eliminatoriu;.unu spunea ca e usor. MAI VRETI ,VA MAI ZIC.

Victor ai avantaje[uma-uma]cam dupa 6 luni.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
proba fizica eliminatorie:Testul cooper[7 ture de stadion in 12 minute].eu am facut 5.prima si ultima oara cand am vazut negru in fata ochilor.PE BUNE.in comisie de evaluare din 4 doi erau romani[am aflat dupa].am trecut.

#13
Gnrl2015

Gnrl2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2015
Fete  in  Legiune  ....no  way  ..!!!  E  prea   dura  treaba  pt  fete  ..!!!!    Nu  cred  ca  merge  cineva  acolo  sa  isi  lase   oasele   prin  jungle sau   desert  pe  un pumn  de  euroi ...?????   ** meserias **  pe  santier   mai  mult   ca  un legionar  ...????  ....  doar  daca  ai  firma  ( contractor -  subcontractor) .....  poate...   Sau   ai  tras  un tun  financiar  prin  Romanika cu  tzigari    aduse  pe  blat  din Ukraina  si   voiesti   sa  scapi  de  Fiscu   romanesc..?????

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 V_i_c_t_o_r, on 25 februarie 2015 - 17:57, said:

. Dupa 15 ani nu iei mai mult de 600-800 euro (bani adevarati pentru Romania) - depinde de ceea ce ai fost acolo.
Salariile din Legiune se pot vedea aici: http://www.special-o...foreign-legion/

Apropo, 600-800 euro/ luna nu-s bani adevarati, sunt bani de rahat atat in Ro cat si oriunde in lumea civilizata.

Edited by Karhu, 18 March 2015 - 10:29.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 MikeSpike, on 26 februarie 2015 - 09:51, said:

proba fizica eliminatorie:Testul cooper[7 ture de stadion in 12 minute].eu am facut 5.prima si ultima oara cand am vazut negru in fata ochilor.PE BUNE.in comisie de evaluare din 4 doi erau romani[am aflat dupa].am trecut.

continua

#16
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Karhu, on 18 martie 2015 - 10:29, said:

Apropo, 600-800 euro/ luna nu-s bani adevarati, sunt bani de rahat atat in Ro cat si oriunde in lumea civilizata.
Ar fi bine sa fie asa. Din pacate in Romania salariul mediu net (in mana) in luna decembrie 2014 a fost de 1866 lei. Adica cca. 415 euro. O pensie de 600-800 euro venita de la francezi e foarte buna, mai ales ca nimeni nu te opreste sa muncesti altceva.
Sursa: http://economie.hotn...embrie-2013.htm

#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Karhu, on 18 martie 2015 - 10:29, said:


Apropo, 600-800 euro/ luna nu-s bani adevarati, sunt bani de rahat atat in Ro cat si oriunde in lumea civilizata.


Am observat că la tine tot ce e sub 1000 de euro înseamnă rahat ( vorbesc de salarii), și că în România lumea trăiește precum viermii, nu mai încerca să bagi pe gât stilul tău de viață, că nu toată lumea are aceleași pretenții, te rog eu....

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mai jefuiesti cate un terorist african dupa ce-i zbori scafarlia,mai un traficant impuscat,il mai buzunaresti si pe ala de ceva dolarei si se aduna banu.
Dupa ce te liberezi o arzi pe securiti,cred ca cei mai multi pentru asta se duc,sa se apuce de securiti dupa ca au un mare avantaj fiind fosti legionari.

Edited by I2O, 19 March 2015 - 02:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate