Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Editare politica GPO

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Salutare. Am "mostenit" la o firma un server cu AD ce are o politica care a creat pe fiecare calculator dintr-un grup anume un task manager care inchidea calculatoarele la o ora anume.
Cel care a impus politica nu mai lucreaza, avea cont de admin, asa ca parola lui a fost resetata. Cum parola nu mai e actuala task-ul de pe statii nu mai ruleaza. Am cautat de am innebunit si nu reusesc sa imi dau seama cum pot sa updatez din GPO userul si parola din task pentru politica respectiva. Exclus sa actualizez manual parola pe statii deoarece e vorba de vreo 200 de computere.
Multumesc anticipa pentru sfaturile voastre !

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
de ce nu creezi un fisier bat cu commanda de shutdown si dupa un sheduled task cu un anumit trigger orar de exemplu care sa execute shut downul?

#3
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Da, as putea sa fac asta, insa trebuie sa fac mai multe operatiuni cand in schimb ar trebui sa fie o chestie mai simpla (pe care eu nu o stiu) prin care sa pot updata parola sau user care executa task-ul in statii

#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu stiu cum e creat si distribuit exact taskul, dar ai putea folosi comanda /runas user pass

#5
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Problema este ca nu ma lasa sa modific runas-ul, imi zice ceva de un atribut cpassword

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Group Policy Preference XML. vezi daca poti edita parola direct aici.  vezi caai nevoie de parola criptata cu aes 256.

#7
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Se pare ca e  chestie de securitate impusa printr-un update anul trecut de Microsoft un update de Securitate ce impiedica setarea parolelor prin group policy (daca sunt deja existente politicile se aplica dar nu pot fi modificate sau create altele noi).

http://blogs.technet...references.aspx

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate