Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa noua P+1E

- - - - -
  • Please log in to reply
774 replies to this topic

#19
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Inca un lucru, esti sigur ca living-ul sa nu fie prima camera de la intrarea principala? Daca l-ai amplasat acolo pentru liniste, atunci e bine sa ii faci o usa spre gradina.

Nu da prea bine ca atunci cand intri in casa prima camera sa fie bucataria. Apoi nu da bine nici faptul ca atunci cand intri in casa pe usa principala, sa iti sara in ochi acea baie din capatul holului. Se mai nimereste sa fie deschisa usa, iar apoi se va vedea mai urat, seamana ca o pensiune de prost gust.

Edited by Benderbut, 24 February 2015 - 18:13.


#20
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu pot decat sa il sustin pe @doarUNom - chiar "pe testate" as zice :)

Si eu am mers la primul arhitect cu schita in mana. Nu am zis ca vreau sa arate fix asa, ci doar ca asa m-am gandit eu ca ar fi o impartire ok pentru ceea ce vreau, dar ca poate sa o modifice si sa o refaca de la zero daca nu i se pare ok. Din punctul meu de vedere asta a fost greseala cea mai mare pe parte de proiect. Arhitectul a spus ca schita i s-a parut foarte ok si a aranjat in plan ce am schitat eu, a mai modificat ici colo cate ceva si dupa cateva iteratii (sa fi fost vreo 7-8) a ajuns ceea ce vezi aici:
Planul: http://forum.softped...6#entry16416692 si fatada e un pic mai jos, pe aceeasi pagina.

Apoi am schimbat arhitectul. De data asta am mers doar cu o poveste: i-am spus cate camere vreau, unde vreau sa fie (parter/etaj - fara nicio alta specificatie - sau doar una mica: voiam neaparat dormitorul matrimonial spre apus - o placere pur personala) , suprafetele aproximative pentru fiecare si faptul ca vrem o casa simpla, care sa aiba elemente din stilul mediteranean. Si atat. La prima intalnire rezultatul a fost cel de aici:
http://forum.softped...0#entry16590711
si pot sa iti spun ca asa a si ramas pentru ca pur si simplu de la prima privire ne-am dat seama ca ni se potriveste. Ca sa nu mai spun ca arhitectul actual cunoaste zona in care vrem sa construim si cumva a incadrat ceea ce voiam noi pe parte de arhitectura cu ceea ce e deja construit in zona.

Ca si concluzie, parerea mea e sa iti faci schite daca acestea te ajuta ca sa iti dai seama cam ce vrei, insa cand mergi la arhitect du-te cu mana goala, fara nicio hartie cu schite :) . Nu pierzi nimic daca ii lasi lui dreptul primei iteratii. Fii sigur ca nu o sa iti ceara mai putin daca duci schita desenata in Paint sau cu creionul. La noi si arhitectul la care am dus schita si actualul au avut acelasi pret pe mp :D .

#21
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Multumesc, o sa tin cont de sfatul tau :)

#22
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
La ce detalii ai vrea sa ne referim, invitandu-ma pe topicul d-tale? Unele pot sa ti le spun de pe acum: 20cm de termoizolant sub placa, minim 15cm pe pereti (pentru ca casa e in jud.Constanta), 40cm peste Etaj si tamplarie cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in pic sub 1,0 W/(mp K).Posted Image

#23
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postandreilesan, on 25 februarie 2015 - 10:44, said:

La ce detalii ai vrea sa ne referim, invitandu-ma pe topicul d-tale? Unele pot sa ti le spun de pe acum: 20cm de termoizolant sub placa, minim 15cm pe pereti (pentru ca casa e in jud.Constanta), 40cm peste Etaj si tamplarie cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in pic sub 1,0 W/(mp K).Posted Image

casa nu este in jud Constanta, ci langa Bucuresti

#24
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postspargebule, on 25 februarie 2015 - 11:43, said:

..casa nu este in jud Constanta, ci langa Bucuresti
Posted Image Eu am oferit cateva detalii de la proiectul de care m-ai intrebat d-ta, nu despre proiectul d-tale. Apropo, ca este la Bucuresti ce ar schimba asta pentru capitolul anvelopare?

#25
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postandreilesan, on 25 februarie 2015 - 10:44, said:

La ce detalii ai vrea sa ne referim, invitandu-ma pe topicul d-tale? Unele pot sa ti le spun de pe acum: 20cm de termoizolant sub placa, minim 15cm pe pereti (pentru ca casa e in jud.Constanta), 40cm peste Etaj si tamplarie cu valoarea medie a coeficientului de transfer termic in pic sub 1,0 W/(mp K).Posted Image

suprafata construita, eventual planuri parter si etaj

#26
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postspargebule, on 25 februarie 2015 - 12:47, said:

suprafata construita,
Suprafata utila incalzita e cca 183 mp. Iar necesarul termic e 7,1 kW.

View Postspargebule, on 25 februarie 2015 - 12:47, said:

..eventual planuri parter si etaj..
E, la asta ma tem ca te voi dezamagi, caci chiar daca eu am acces la o baza de date, - publice le pot face doar beneficiarii proiectelor, in nici-un caz eu. Fara suparare.Posted Image

#27
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postandreilesan, on 25 februarie 2015 - 12:56, said:

Suprafata utila incalzita e cca 183 mp. Iar necesarul termic e 7,1 kW.

E, la asta ma tem ca te voi dezamagi, caci chiar daca eu am acces la o baza de date, - publice le pot face doar beneficiarii proiectelor, in nici-un caz eu. Fara suparare.Posted Image

beneficiarul este "coleg" aici cu noi pe forum?

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postspargebule, on 25 februarie 2015 - 13:18, said:

beneficiarul este "coleg" aici cu noi pe forum?
Posted Image Din pacate pentru d-ta, nu este coleg de forum.Posted Image

#29
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postoverseas, on 24 februarie 2015 - 17:12, said:

NU e rau planul, dar parterul e prea compartimentat ca la bloc, iar la etaj holul ala mananca mult prea mult spatiu mi se pare.


cam cat spatiu este acceptabil sa ocupe un hol din suprafata unui parter sau etaj?

#30
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Update plan!

ce parere aveti?

Attached Files



#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Chiar nu gasesti pe net o casa care sa se incadreze in suprafata si nr de dormitoare?!!!
1. Usa living-ului este pusa total aiurea.
2. Bucataria f departe de intrare si living, si diametral opus lui. Poate nu vrei sa iesi prin living in curte, dar ar fi pacat.
3. Dressing-ul este o chestie care inghite multi bani degeaba. Un dulap cat unul din pereti ar fi mai ok.

Sfat:
- muta scara din spate pe peretele din dreapta sau stanga, intre bucatarie si baie. Sub scara se poate face lejer debara. Bucataria sa fie cu fata spre intrare vis-a-vis de baie
- biroul dincolo de scara, lipit de living.
In felul asta scapi de bulevardul ala care ocupa spatiu
-

#32
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View PostBenderbut, on 24 februarie 2015 - 17:58, said:

Inca un lucru, esti sigur ca living-ul sa nu fie prima camera de la intrarea principala? Daca l-ai amplasat acolo pentru liniste, atunci e bine sa ii faci o usa spre gradina.

Nu da prea bine ca atunci cand intri in casa prima camera sa fie bucataria. Apoi nu da bine nici faptul ca atunci cand intri in casa pe usa principala, sa iti sara in ochi acea baie din capatul holului. Se mai nimereste sa fie deschisa usa, iar apoi se va vedea mai urat, seamana ca o pensiune de prost gust.

e mai bine asa?

Attached Files



#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
n-o sa fie o problema peretii de sus..care  nu se continua pe cei de jos? baia peste intrare?

#34
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
La o prima vedere se poate rezolva dpdv structural cu grinda intoarsa peste living, sub peretele de deasupra, dar peretele respectiv ori va fi gros(cat latimea de grinda) ori va avea un gen de bordura in camera..
Ghena baii de deasupra intrarii va fi in vestibul(care lipseste by the way..).
Poate fi o idee bucataria pe zona din spate, dar accesul la grupul sanitar si c.t l-as face din vestibul, separat, care ar fi o zona tampon un cazul asta...

#35
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postspargebule, on 02 martie 2015 - 09:08, said:

e mai bine asa?

sau asa ...

Attached Files



#36
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postmarco71, on 02 martie 2015 - 17:45, said:

sau asa ...

mda... ar fi fost o varianta daca terenul ar fi fost orientat invers, cu intrarea in casa dinspre nord

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate