Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Luarea copiilor in strainatate -decizie buna sau rea?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Luarea copiilor in strainatate (35 member(s) have cast votes)

Luarea copiilor in strainatate -decizie buna sau rea?

  1. Buna (28 votes [80.00%] - View)

    Percentage of vote: 80.00%

  2. Rea (3 votes [8.57%] - View)

    Percentage of vote: 8.57%

  3. Nu stiu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nu am copii (4 votes [11.43%] - View)

    Percentage of vote: 11.43%

Vote Guests cannot vote

#19
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Eu am plecat in Italia de la varsta de 4 ani, la varsta de 14 ani m-am intors definitiv in tara, va dati seama cum a fost pentru mine sa ma intorc dintr-o tara in care m-am adaptat foarte repede in Romania? E ca si cum te-ai muta din Romania in Somalia, asta-i parerea mea. Acum am 22 ani si astept sa ma intorc inapoi in Italia definitiv. Pur si simplu nu m-am adaptat la fel de bine in tara precum in Italia si aici nu-mi place deloc din multe motive. Mentalitatea romanilor lasa de dorit, comportament de cocalar, mizerie peste tot, birocratie multa, sistemul de invatamat complet la pamant, nu exista respect si nu ai nici un viitor.

Problema este alta in afara, cat timp am trait eu in Italia, nu prea se auzeau cazuri cum ca Romanii/Tiganii fura/omoara/violeaza. Totul a inceput din 2007, odata ce am intrat in UE, eu emigrat masiv Romanii in afara printre care si multi infractori. Daca m-as intoarce astazi in Italia, nu stiu daca lucrurile vor fi la fel, Italienii nu mai privesc Romanii cu ochi buni, discriminarea e in floare din cauza unora... De ce naiba a intrat Romania in UE?....si mai vor si schengen. De asta sunt de acord cu VIZELE! Sa poata pleca din tara doar oamenii care vor un trai mai bun fara furaciuni sau alte infractiuni.

Edited by JaJe, 24 February 2015 - 12:47.


#20
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostJaJe, on 24 februarie 2015 - 12:36, said:

De ce naiba a intrat Romania in UE?....si mai vor si schengen. De asta sunt de acord cu VIZELE! Sa poata pleca din tara doar oamenii care vor un trai mai bun fara furaciuni sau alte infractiuni.
Pe astia ca tine i-as exila fortat in somalia. Jenant si penibil, iti renegi tara si pui botul la mass-media infecta italiana ce face din tantar armasar, uitand ca ei sunt exportatori mondiali de criminalitate organizata si ca ce se intampla la ei prin sud, rar se mai intampla pe undeva in lumea vestica. Ne depasc total si de departe la tot ce inseamna infractionalitate

ps. scuzati off-topicul, insa topicul oricum e infantil.. .

#21
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Scuza-ma daca te simti ofensat, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, de ce ma rog ar trebui sa ma simt patriot cand nu mi-a oferit nimic tara asta? Fiecare tara are uscaciunile ei, asta-i adevarat insa pe mine nu ma afecteaza ce fac aia din sud, la fel, nu mi-ar fi pasat de infractionalitatea Romanilor din Europa daca strainii nu ne-ar discrimina din cauza lor. Ultima data am plecat in Italia in 2010 intr-o scurta vacanta si iti spun ca mintalitatea lor s-a schimbat foarte mult in ultimii ani (in rau). Eram intr-o piata si cum auzeau ca vorbesc Romana, aveau o privirea aceea de parca am comis o infractiune pe simplu fapt ca vorbeam Romana ca si cum ar vrea sa ma atentioneze sa nu cumva sa comit o infractiune. Asa ca nu-mi spune tu mie ca e propaganda, care spre deosebire de jurnalismul romanesc, e mai calitativ. In Italia arata toate cazurile, infractiunile Italienilor, Romanilor, Albanezilor, Bulgarilor etc... nu fac discriminare sau propaganda asa cum crezi tu, statisticile vorbesc asa cum in Romania nu privim cu ochi buni tiganii si stim cu toti de ce.

#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Ai spus ca Romania nu ti-a oferit nimic, dar Italia ce ti-a oferit, spune-mi te rog? Ca zici ca italienii se uita la tine urat...De ce te-ai mai intors in Romania daca si-asa nu-ti ofera nimic si abia astepti sa te intorci in Italia ta iubita?

#23
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Educatia, caci la varsta de 4-14 ani nu lucrezi. Toti colegii mei de acolo fie au continuat studiile fie si-au gasit repede un loc de munca (acolo, spre deosebire de noi, daca termini un liceu in domeniul in care ai invatat, iti gasesti lejer de munca).

De ce m-am intors? nu a fost alegerea mea, eu fiind copil pe atunci.

Nici in Italia nu traiesti mai bine cu taxele mari si chiria mare de acolo, dar macar esti tratat ca om.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJaJe, on 24 februarie 2015 - 12:36, said:

am plecat in Italia de la varsta de 4 ani, la varsta de 14 ani m-am intors
Ai si cetatenia italiana?

#25
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Nu

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,745
  • Înscris: 01.11.2005
@JaJe, cred ca asta e marea dilema a tuturor parintilor si crede-ma ca nu le este usor deloc. Este exact ca in povestirea Puiul de Ioan Alexandru Bratescu-Voinesti.
Mereu, si eu ma sperii doar gandindu-ma ca odata si odata va trebui sa emigrez inapoi in Romania sau alta tara, la momentul de fata avand un copil nascut aici si inca unul care va veni curand, cat de greu le va fi copiilor sa se adapteze.
Cand sunt mici nu au probleme de adaptare, dar dupa o varsta, cam pe la 12-14 ani,. cand incep sa devina adolescenti, atunci apar problemele.

#27
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E un interval in varsta copiiilor cand cred ca nu le face foarte bine sa ii muti de colo colo. Eu as  crede ca intervalul asta e 10-18 ani. De la 18 oricum vor sa plece, sa fie independenti. Multi aleg sa faca o facultate in alta tara, deci atunci nu mai conteaza. De asta, daca ai copii, unele decizii cum ar fi mutarea in alta tara nu poti sa le iei decat in anumite perioade ale vietii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate