Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema install windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
valeriusmen14

valeriusmen14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.12.2014
Buna , cind instalez win 8 de pe un stick bootabil . Dupa ce formatez partitiile  , nu imi permite sa apas next pentru a trece la instalare . Si scrie "instalarea win-ului este imposibila . Pe discul ales se afla tablita partitiilor MBR. In sistema EFI windowsul poate fi instalat numai pe discuri GPT. \
In bios am incercat sa caut uefi sa dau  disable , dar nu am asa ceva in optiuni . HElp

View Postvaleriusmen14, on 24 februarie 2015 - 01:10, said:

Buna , cind instalez win 8 de pe un stick bootabil . Dupa ce formatez partitiile  , nu imi permite sa apas next pentru a trece la instalare . Si scrie "instalarea win-ului este imposibila . Pe discul ales se afla tablita partitiilor MBR. In sistema EFI windowsul poate fi instalat numai pe discuri GPT. \
In bios am incercat sa caut uefi sa dau  disable , dar nu am asa ceva in optiuni . HElp
Gata am gasit solutia . Am apasat escape si acolo erau 2 tipuri de boot cu uefi si fara .Si a mers fara .

#2
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
Trebuia sa bootezi in modul UEFI si sa convertesti stocarea ta in GPT. Asa aveai mai mutl de castigat decat MBR-ul clasic.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Ai uitat sa-i mentionezi ca trecerea la GPT implica formatarea hard discului si pierderea datelor de pe hard disc daca nu stie ce metode alternative exista prin care poate converti hard discul in GPT fara formatarea sa.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostRuben56, on 24 februarie 2015 - 07:24, said:

Trebuia sa bootezi in modul UEFI si sa convertesti stocarea ta in GPT. Asa aveai mai mutl de castigat decat MBR-ul clasic.
Nu vad ce castig are din conversia GPT.Exceptand cazul in care are un hdd foarte mare(peste 2 tb),nu are niciun castig palpabil din conversia GPT.Da,stiu,GPT permite mai multe partitii insa castigul oferit e minimal fiindca partitionarea prost facua duce la pierderea de spatiu(sau performanta) fie prin overheadul asociat cu MFT sau din alinierea proasta a partitiilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate