Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Focus Sat in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SCORPY1981

SCORPY1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2009
Salutare tuturor , sunt de ceva timp in Germania in orasul Freudenstadt (cod postal 72250 ) si m-am cam saturat de televiziune online si as vrea sa imi fac abonament la Focus Sat , am de cand sa cumpar restul echipamentului antena  min. 80 cm , lnb , suport , etc. de aici . Din ce m-am documentat eu nu am nevoie de receiver , deoarece TV-ul meu este pregatit pentru modul Conax , model tv : SONY KDL-40EX728 , deci am si persoana care sa instaleze antena , regleze , tot ce trebuie , in mod normal cred ca trebuie doar sa introduca numele satelitului in sat finder-ul respectiv , deci are aparatura de generatie noua , asta job-ul lui de fapt ,doar ca nu stiu pe ce satelit este posibila setarea , asa ca va rog din suflet sa imi spuneti si mie , spre ce satelit trebuie orientata antena ,  si ce setari trebuie sa aiba antena in pozitia unde locuiesc eu , si inca o rugaminte as avea daca imi puteti recomanda un anume model de modul CI Conax ( sau cum se numeste , imi cer scuze daca ma exprim gresit , ma refer la modulul acela in care se intrduce cartela de la focus  sat si apoi impreuna in TV )
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cele doua detalii , mentionez ca nu vreau digi sau dolce pentru ca vreau sa folosesc , metoda aceasta ... direct receiver-ul televizorului !

#2
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
http://www.lyngsat.com/Thor-6.html

#3
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostSCORPY1981, on 24 februarie 2015 - 01:05, said:

Salutare tuturor , sunt de ceva timp in Germania in orasul Freudenstadt (cod postal 72250 ) si m-am cam saturat de televiziune online si as vrea sa imi fac abonament la Focus Sat , am de cand sa cumpar restul echipamentului antena  min. 80 cm , lnb , suport , etc. de aici . Din ce m-am documentat eu nu am nevoie de receiver , deoarece TV-ul meu este pregatit pentru modul Conax , model tv : SONY KDL-40EX728 , deci am si persoana care sa instaleze antena , regleze , tot ce trebuie , in mod normal cred ca trebuie doar sa introduca numele satelitului in sat finder-ul respectiv , deci are aparatura de generatie noua , asta job-ul lui de fapt ,doar ca nu stiu pe ce satelit este posibila setarea , asa ca va rog din suflet sa imi spuneti si mie , spre ce satelit trebuie orientata antena ,  si ce setari trebuie sa aiba antena in pozitia unde locuiesc eu , si inca o rugaminte as avea daca imi puteti recomanda un anume model de modul CI Conax ( sau cum se numeste , imi cer scuze daca ma exprim gresit , ma refer la modulul acela in care se intrduce cartela de la focus  sat si apoi impreuna in TV )
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cele doua detalii , mentionez ca nu vreau digi sau dolce pentru ca vreau sa folosesc , metoda aceasta ... direct receiver-ul televizorului !


Salut,

Satelitul este Intelsat 10-02 - Thor 5/6  pe 1.0 W, dupa cum ti-a raspuns deja colegul de mai sus.
Ca modul de acces eu folosesc asa ceva: http://www.cs-multim...=googleshopping
Fara probleme atat la  programele SD cat si la cele HD.

Succes!

#4
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View PostSCORPY1981, on 24 februarie 2015 - 01:05, said:

Salutare tuturor , sunt de ceva timp in Germania in orasul Freudenstadt (cod postal 72250 ) si m-am cam saturat de televiziune online si as vrea sa imi fac abonament la Focus Sat , am de cand sa cumpar restul echipamentului antena  min. 80 cm , lnb , suport , etc. de aici . Din ce m-am documentat eu nu am nevoie de receiver , deoarece TV-ul meu este pregatit pentru modul Conax , model tv : SONY KDL-40EX728 , deci am si persoana care sa instaleze antena , regleze , tot ce trebuie , in mod normal cred ca trebuie doar sa introduca numele satelitului in sat finder-ul respectiv , deci are aparatura de generatie noua , asta job-ul lui de fapt ,doar ca nu stiu pe ce satelit este posibila setarea , asa ca va rog din suflet sa imi spuneti si mie , spre ce satelit trebuie orientata antena ,  si ce setari trebuie sa aiba antena in pozitia unde locuiesc eu , si inca o rugaminte as avea daca imi puteti recomanda un anume model de modul CI Conax ( sau cum se numeste , imi cer scuze daca ma exprim gresit , ma refer la modulul acela in care se intrduce cartela de la focus  sat si apoi impreuna in TV )
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cele doua detalii , mentionez ca nu vreau digi sau dolce pentru ca vreau sa folosesc , metoda aceasta ... direct receiver-ul televizorului !


Pentru locatia ta este suficienta o antena de 60 cm, in rest modulul si cartela pentru Focus Sat o poti procura din tara costa in jur de 300 Ron ambele si ai incluse primele 3 luni vizionare gratuita pachetul Familia si bonus pachetul Mozaic primele 2 luni de la activare.

#5
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010
Esti sigur ca are DVB-S2 ? Eu nu am vazut in specificatii, doar DVB-T.

#6
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View PostOvidon, on 24 februarie 2015 - 11:21, said:

Esti sigur ca are DVB-S2 ? Eu nu am vazut in specificatii, doar DVB-T.
Tunere încorporate:
DVB-T (terestru digital)       DA
DVB-S2 (digital de satelit)  DA
DVB-C (cablu digital)          DA
CI+                                    DA
Analogic                             DA

Edited by bitiro, 24 February 2015 - 14:36.


#7
SCORPY1981

SCORPY1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri , super rapid si concret , deci cu cartela focus sat antena se poate orienta catre oricare dintre satelitii :  Intelsat 10-02 - Thor 5/6  pe 1.0 W , este indiferent care dintre ele , practic este acelasi lucru ? Ajunge antena de 60 sau trebuie ceva mai mare ? LNB-ul trebuie sa fie ceva anume , ce specificatii ar trebui sa aiba , daca cumva imi poate recomanda cineva unul de calitate , ca as vrea sa fac lucrul asta o data si bine ?
Multe multumiri inca o data si o seara buna in continuare !

#8
gekko1ro

gekko1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.03.2006
Este diferenta de 0,2 grade intre sateliti, deci neglijabila. Ca LNB, nu poti da gres cu Inverto black ultra, iar antena este suficienta de 60 (eu as lua de 80 daca marimea nu ar fi o problema, doar pentru siguranta).

#9
josht5

josht5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 16.02.2015
Parca ai zis ca ai instalator cu aparatura moderna , omul ala trebuie sa stie ce si cum , l-ai intrebat ?

#10
Van_Pitt

Van_Pitt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2015
Salut! Si eu locuiesc tot in germania, Garbsen mai exact si incerc sa-mi instalez o antena plata 'Selfsat h50d4', echivalenta cu una de 80 parabolica. Am incercat toate variantele posibile, am tot ce trebuie, receiver, cartela, abonament platit la zi, am instalat antena spre satelitul respectiv cu elevation, azimut, lnb skew, totul corect... nu prinde nimic. zero. Sa fie oare prea slaba pt asa ceva? Ma poate ajuta cineva va rog!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate