Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Win 8.1 nu merge instalat pe un laptop!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ma confrunt cu urmatoarea problema....
-un laptop HP Touchsmart TM2
-o licenta originala FPP Win 8.1

Am incercat sa instalez licenta si nu mergea, dadea restarturi la greu, am dat laptopul unei cunostinte IT-ist de profesie si imi spune dupa 2 zile ca....pt.placa video respectiva inca nu exista driver sa mearga pe win 8.1 Posted Image
Si acum bomba...inainte de a-mi cumpara licenta a avut instalat pe el un win 8.1...stiti voi...neoriginal.Posted Image ....iar ala mergea perfect!
Deci concluzia voastra care este: sa inteleg ca microsoft tine mortis sa folosim piraterii? Eu nu suport pirateriile si din acest motiv am vrut sa fiu in rand cu lumea dar iata ciudatenia....
Intrebare pt.cei mai priceputi dintre voi: de ce a mers cu licenta pirat iar cu asta originala nu merge? Sau cunostinta aia a mea nu le are cu problemele de genul acesta?

Edited by Valmont43, 23 February 2015 - 21:40.


#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Ai pachetul retail cu dvd sau numai licenta?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cum adica dadea restarturi la greu?
Licenta e un sir de caractere ce se introduce de la tastatura.
Cand dadea restart? Cand scriai caracterele?
E o problema hardware daca aveai restart.

#4
mamutpet

mamutpet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2015
Teoretic, ar trebui sa mearga, sa nu ai probleme cu CD-ul de Win. Am patit-o dar cu un Linux. Nu vroia sa se instaleze si pace. Dupa ce am facut o alta serie de CD-uri (erau vreo 5 CD-uri, cei ce au instalat Fedora stiu despre ce e vorba) a mers

#5
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postwasteyard, on 23 februarie 2015 - 21:49, said:

Ai pachetul retail cu dvd sau numai licenta?
pachetul complet cu 2 discuri(32 si 64bit)+ cheia de licenta

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2015 - 21:51, said:

Cum adica dadea restarturi la greu?
Licenta e un sir de caractere ce se introduce de la tastatura.
Cand dadea restart? Cand scriai caracterele?
E o problema hardware daca aveai restart.
eu sper ca scriu destul de bine romaneste....
licenta am instalat-o si a mers cca 2-3 ore dupa care dadea restarturi laptopul(se inchidea si deschidea singur) dupa care aparea mesajul sa dau resetare sau reparare...
iti este clar acum? si NU este o problema hardware din moment ce a functionat cu cealalta licenta neoriginala....

Edited by Valmont43, 23 February 2015 - 21:58.


#6
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Verifica sistemul de malware.
Verifica Memoria RAM si HDD-ul.
Ai incercat o reinstalare? Vad ca laptopul tau avea sistemul original pe 64bit.
O problema hardware poate sa survina in orice moment...

Edited by wasteyard, 23 February 2015 - 22:03.


#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Suportul fizic (DVD) chiar nu contează, iar licența....hmm sper că știi ce-i aia?
Sper că nu achiesezi la folclorul des practicat cu ”windows-urile pirat sunt virusate & so ON).
După cum afirma și colegul nostru Dorin: prezinți trunchiat problema.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postwasteyard, on 23 februarie 2015 - 21:59, said:

Verifica sistemul de malware.
Verifica Memoria RAM si HDD-ul.
Ai incercat o reinstalare?
O problema hardware poate sa survina in orice moment...
s-au facut aceste teste, s-a incercat reistalare si apare aceeasi problema...dupa manifestare e clar ca e vb.de placa video dar intrebarea ramane o enigma a sec.XXI...de ce a mers bine cu licenta pirat iar cu asta nu vrea?

Edited by Valmont43, 23 February 2015 - 22:04.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View PostValmont43, on 23 februarie 2015 - 21:39, said:

Ma confrunt cu urmatoarea problema....
-un laptop HP Touchsmart TM2
-o licenta originala FPP Win 8.1

Am incercat sa instalez licenta si nu mergea, dadea restarturi la greu, n
Scrii bine romaneste dar nu stii sa te exprimi.
N-are nicio treaba licenta in acest caz.
Problema e intre scaun si tastatura.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu are legatura comportamentul pe care il descrii tu cu activarea Windowsului. Mai curand ai instalat niste drivere problematice sau exista o problema hardware. Incearca un System Restore la o data anterioara momentului in care te-ai apucat de testat diverse drivere!

Pentru laptopul tau nu exista oficial decat drivere pentru Windows 7 pe 64-biti: http://support.hp.co...4125943/drivers
Dar aceasta nu inseamna ca nu poti rula Windows 8 macar cu drivere generice, desi cu siguranta vei putea gasi cel putin o parte dintre drivere prin alte surse.
Laptopul tau are nevoie de un driver pentru Intel Graphics si de un driver pentru placa dedicata ATI. Este imposibil sa nu gasesti drivere, desi cu placile ATI pot exista, intr-adevar, unele probleme de compatibilitate sub Windows 8.1. Inainte de a testa diverse drivere intotdeauna creezi un Restore Point, altfel s-ar putea sa nu scapi de probleme...

#11
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View PostValmont43, on 23 februarie 2015 - 22:03, said:

s-au facut aceste teste, s-a incercat reistalare si apare aceeasi problema...dupa manifestare e clar ca e vb.de placa video dar intrebarea ramane o enigma a sec.XXI...de ce a mers bine cu licenta pirat iar cu asta nu vrea?

Nu inteleg de ce legi tu problema pe care o ai de licenta? Nu are nici o legatura. Iti spune ca licenta e genuine? Daca raspunsul e da inseamna ca e in regula licenta. Problema poate sa fie de la drivere sau fizic, placa video sa fie defecta, daca esti convins ca e placa de vina...

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu iti era mai simplu sa pui noua licenta la windowsul ce iti mergea?
Ai facut toate update-urile?

#13
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Post_-_, on 23 februarie 2015 - 22:06, said:

Pentru laptopul tau nu exista oficial decat drivere pentru Windows 7 pe 64-biti: http://support.hp.co...4125943/drivers
Dar aceasta nu inseamna ca nu poti rula Windows 8 macar cu drivere generice, desi cu siguranta vei putea gasi cel putin o parte dintre drivere prin alte surse.
Laptopul tau are nevoie de un driver pentru Intel Graphics si de un driver pentru placa dedicata ATI. Este imposibil sa nu gasesti drivere, desi cu placile ATI pot exista, intr-adevar, unele probleme de compatibilitate sub Windows 8.1. Inainte de a testa diverse drivere intotdeauna creezi un Restore Point, altfel s-ar putea sa nu scapi de probleme...
exact aceste cuvinte mi le-a spus si persoana care s-a ocupat de instalarea licentei....dar din moment ce spui ca totusi ar merge si cu win 8.1 chiar daca nu exista driver oficial asta inseamna ca nu se pricepe Posted Image

#14
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Inseamna ca nu a vrut sa-si bata capul cu tine, asa cum ti-au mai recomandat si alti colegi, verifica exact ce componente ai in sistem iar dupa pune mana si cauta pe la alti producatori de laptop-uri drivere pentru acelasi hardware Windows 8.1. Spre exemplu m-am confruntat cu o problema similara cu un laptop ASUS care spre deosebire de al tau avea suport numai pentru 8.1 iar licenta cumparata era de  7, am gasit drivere de 7 cu ceva munca cautand pe site-urile altor producatori, in mare era vorba de driverele ATI unul din cele mai greu de gasit a fost cel pentru porturile USB 3.0 , deci se poate.

Edited by 13YTe, 24 February 2015 - 09:57.


#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2015 - 22:10, said:

Nu iti era mai simplu sa pui noua licenta la windowsul ce iti mergea?
nu, deoarece licenta neoriginala era in engleza iar asta originala este in romaneste

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In mod cert problema e de la drivere. Si inclin sa credca de al cele video, ptr ca foloseste ambele placi - integrata in desktop si dedicata in jocuri.
Instalarea lor e cu probleme aproape mereu, in special cand e vorba de ATI.

In mod normal ar trebui instalate driverele de 7 de pe site-ul producatorului ( pot fi modificate fata de cele luate direct de la producatorul shipsetului ) , intai instalate cele ptr integrata si abia apoi cele de dedicata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate