Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Botezul protestant nu are baze scripturale!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttudorel666, on 10 martie 2015 - 15:57, said:

Cândva, inima mea a bătut sau a vrut să bată lângă protestanți. Deci, da, rămân și eu protestant cu inima și rămân și lângă acești frați ai mei, înșelați de Satan. Și chiar dacă, prin credința ortodoxă, mi-am câștigat Raiul, voi alege mai degrabă să fiu în iad, lângă protestanți, pe lumea cealaltă. Dar pe lumea aceasta voi rămâne fidel Ortodoxiei.
Nu credinţa ortodoxă  ci credinţa în Hristos Isus .  Iar eu nu ştiu  să fi spus   Hristosul  să ne rugăm   icoanelor sau cadavrelor(moaştelor)  , ci să ne rugăm în duh  la Tatăl ceresc .

#110
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpacopaco1967, on 12 martie 2015 - 14:50, said:

Nu credinţa ortodoxă  ci credinţa în Hristos Isus .  Iar eu nu ştiu  să fi spus   Hristosul  să ne rugăm   icoanelor sau cadavrelor(moaştelor)  , ci să ne rugăm în duh  la Tatăl ceresc .

Asta-i minunea și asta-i problema ta: că tu crezi că Hristos nu a spus aceasta, totuși milioane de oameni se roagă și se vindecă.

#111
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Botezul scriptural, pentru orice neam de preoți ai lui Dumnezeu, are loc de la o lună, nicidecum la douăzeci de ani! La douăzeci de ani se intră în obștea luptătorilor, nu a preoților. Și doar intrarea în obștea luptătorilor se face prin alegere, intrarea în obștea preoților se face prin simpla naștere.

Edited by tudorel666, 13 March 2015 - 15:32.


#112
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View Posttudorel666, on 13 martie 2015 - 15:32, said:

Botezul scriptural, pentru orice neam de preoți ai lui Dumnezeu, are loc de la o lună, nicidecum la douăzeci de ani! La douăzeci de ani se intră în obștea luptătorilor, nu a preoților. Și doar intrarea în obștea luptătorilor se face prin alegere, intrarea în obștea preoților se face prin simpla naștere.

Asa-i.
La douazeci de ani, nici nu incapi in cristelnita.

#113
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrobinudabout, on 13 martie 2015 - 20:40, said:


Asa-i.
La douazeci de ani, nici nu incapi in cristelnita.

Dar în cazan încapi. Și cine nu-și va boteza copiii în cristelniță, îi va boteza în cazan.

#114
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,365
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 13 martie 2015 - 21:45, said:


Dar în cazan încapi. Și cine nu-și va boteza copiii în cristelniță, îi va boteza în cazan.

In cazan...te baga Scaraotchi, eu asa stiu.

#115
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 14 martie 2015 - 09:12, said:

In cazan...te baga Scaraotchi, eu asa stiu.

Isaia 48:10 Iată, te-am pus în cuptor, dar nu te-am găsit argint; te-am lămurit în cuptorul urgiei.

#116
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View Posttudorel666, on 13 martie 2015 - 21:45, said:


Dar în cazan încapi. Și cine nu-și va boteza copiii în cristelniță, îi va boteza în cazan.
Sectarii daca se vor intoarce la Biserica stramoseasca, vor fi botezati, exista solutii. Bazine mai mari. Numai sa vina, sa lase sectele. Sa vina la mantuire.

#117
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postrobinudabout, on 16 martie 2015 - 20:34, said:

Sectarii daca se vor intoarce la Biserica stramoseasca, vor fi botezati, exista solutii. Bazine mai mari. Numai sa vina, sa lase sectele.
Deocamdată are loc procesul invers. La fiecare ”sectar” botezat la ortodocși, există 1.000 (sau chiar 10.000) de ortodocși botezați la neoprotestanți.

#118
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 17 martie 2015 - 04:26, said:

Deocamdată are loc procesul invers. La fiecare ”sectar” botezat la ortodocși, există 1.000 (sau chiar 10.000) de ortodocși botezați la neoprotestanți.

Ca să treci de la protestanți la ortodocși, îți trebuie o cunoaștere puternică a Scripturii și o credință la fel de puternică. Să treci de la ortodocși la protestanți nu-ți trebuie decât ori un blid de linte, ori treizeci de arginți, ambele dublate de o necunoaștere crasă a Scripturii. Cu toate acestea, nu te grăbi să te bucuri, că s-au construit și se construiesc încă multe noi biserici ortodoxe. Și Dumnezeu face aceasta cu un singur scop: să le umple.

#119
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 17 martie 2015 - 15:34, said:


Ca să treci de la protestanți la ortodocși, îți trebuie o cunoaștere puternică a Scripturii și o credință la fel de puternică. Să treci de la ortodocși la protestanți nu-ți trebuie decât ori un blid de linte, ori treizeci de arginți, ambele dublate de o necunoaștere crasă a Scripturii.
Eu nu inteleg cum e posibil sa ganditi asa pe dos. Mai tudorele, statistic vorbind, cine crezi tu ca stie mai bine Scriptura: un ortodox sau un protestant?

#120
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 17 martie 2015 - 15:38, said:

Eu nu inteleg cum e posibil sa ganditi asa pe dos. Mai tudorele, statistic vorbind, cine crezi tu ca stie mai bine Scriptura: un ortodox sau un protestant?

Eu sunt ortodox. Arată-mi un protestant de pe aici care se poate lăuda că știe mai bine Scriptura ca mine!

Și tu gândești pe dos când crezi că grămezile alea de ortodocși care trec la protestanți reprezintă cumva crema ortodoxiei. Reprezintă doar spuma de pe apele agitate, spumă care mereu este murdară și plină de murdării. Pe câtă vreme, când se întâmplă să treacă un protestant la ortodocși, acela chiar face parte din crema protestantismului. Cunoscători foarte buni ai Scripturii. Deci noi vă dăm rebuturile noastre și voi ne dați pe cei mai buni ai voștri. Cine crezi că are câștig de calitate și cine de cantitate, în acest caz?

Edited by tudorel666, 18 March 2015 - 11:18.


#121
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 18 martie 2015 - 11:14, said:

Eu sunt ortodox. Arată-mi un protestant de pe aici care se poate lăuda că știe mai bine Scriptura ca mine!
Cunostinta ingamfa, stimabile. Personal nu sunt interesat intr-un concurs de cunoastere a Scripturii, pentru ca am vazut deja cat de putin o cunosti din felul cum o folosesti. Deci asa vezi cine stie mai bine Scriptura: dupa felul cum o traieste...


View Posttudorel666, on 18 martie 2015 - 11:14, said:

Deci noi vă dăm rebuturile noastre și voi ne dați pe cei mai buni ai voștri. Cine crezi că are câștig de calitate și cine de cantitate, în acest caz?
E un "pissing contest", deci nimeni nu castiga nimic. In plus, niciun credincios adevarat nu va trece la ortodoxie, niciodata, pentru ca asta ar insemna sa calce in picioare Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu ...

#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 17 martie 2015 - 15:38, said:

Eu nu inteleg cum e posibil sa ganditi asa pe dos. Mai tudorele, statistic vorbind, cine crezi tu ca stie mai bine Scriptura: un ortodox sau un protestant?
Niciunul. Toti ignora ce nu le convine si niciunul nu stie de inseamna....corabie dpdv duhovnicesc, de exemplu.

Edited by zexelica, 18 March 2015 - 12:20.


#123
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View PostSfantul Jakob, on 28 februarie 2015 - 19:29, said:

Se numeste ca-n Scripturi bah Altule:

...păstoriţi turma lui Dumnezeu care este sub paza voastră, nu de silă, ci de bunăvoie, după voia lui Dumnezeu; nu pentru un câştig mârşav, ci cu lepădare de sine. Nu ca şi cum aţi stăpâni peste cei ce v-au căzut la împărţire, ci făcându-vă pilde turmei.


Voia lui Dumnezeu este ca preotii Sai sa aiba tot ce le trebuie din punct de vedere material.

#124
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 18 martie 2015 - 11:44, said:


E un "pissing contest", deci nimeni nu castiga nimic. In plus, niciun credincios adevarat nu va trece la ortodoxie, niciodata, pentru ca asta ar insemna sa calce in picioare Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu ...

Iată că eu am trecut tocmai pentru că rămânând la protestanți călcam în picioare Scriptura. Apropo, știi ce înseamnă ”femeii nu-i dau voie să vorbească în biserică”?

View Postzexelica, on 18 martie 2015 - 12:20, said:

Niciunul. Toti ignora ce nu le convine si niciunul nu stie de inseamna....corabie dpdv duhovnicesc, de exemplu.

Și eu ce ignor, Zexe?

#125
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 19 martie 2015 - 21:51, said:

Iată că eu am trecut tocmai pentru că rămânând la protestanți călcam în picioare Scriptura.
Am zis "credincios adevarat"...tu ai sarit din lac in put. Nu e prima data cand faci asta si cel mai probabil nici ultima.

View Posttudorel666, on 19 martie 2015 - 21:51, said:

Apropo, știi ce înseamnă ”femeii nu-i dau voie să vorbească în biserică”?
Eu cred ca stiu...dar tu sigur nu stii, ca ai aratat deja asta. La protestanti calcai Scriptura? Pai acum, cand spui ca proorocitele au voie sa vorbeasca in Biserica, nu cumva calci Scriptura in picioare?

#126
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrobinudabout, on 18 martie 2015 - 19:46, said:


Voia lui Dumnezeu este ca preotii Sai sa aiba tot ce le trebuie din punct de vedere material.
Voia lui Dumnezeu e să aibă orice creatură lucrurile esenţiale pentru a trăi , atât cele materiale cât şi spirituale . Ghici care le  refuză omul ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate