Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Primesc scrisori de la Metropolitan Police - NU ESTE NUMELE MEU PE EA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013
Scuze daca nu este tocmai categoria potrivita pentru acest subiect.

Buna ziua. Azi am primit a treia scrisoare de la Metropolitan Police - cel putin asta scrie pe ea.
Habar nu am de ce primesc aceste scrisori - practic nu am avut de-aface cu politia, sau cu lucruri ilegale, mai ales in alte tari.
Cel mai important e ca:
- Nu este numele meu pe scrisoare si nu stiu nici o persoana cu numele de pe scrisoare
- Este exact adresa mea
Pe scrisoare este chiar si o semnatura (nu este semnatura digitala) pentru ca observ pete de cerneala pe hartie.
Se semneaza "Ian Bowles" - Detective Inspector.

In scrisoare scrie ca eu as fi facut o plangere in legatura cu un ofiter de la Politia Metropolitana - nu stiu nimic despre asta !
Mai scrie ca trebuie sa il contactez pana pe 4 Martie 2015 pentru a discuta problema mea in legatura cu nu stiu ce ofiter.
Ce mai scrie pe scrisoare:
Metropolitan Police - Territorial Policing
RTPC - Roads & Transport Policing Command
Este o inselatorie sau e ceva real ? Eu ii ignor pur si simplu pentru ca 1.Inteleg engleza dar nu o pot vorbi prea bine (ca sa il sun pe acel "detectiv")
2. NU este numele meu pe scrisoare si nu cunosc pe nimeni cu acel nume.

Ce parere aveti ? Va multumesc....

Edited by Adm, 23 February 2015 - 15:33.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Din ce tara/oras ? E timbrat UK ? Ai pierdut buletin/CI , de are altcineva adresa ta ?

Edited by tidicristi, 23 February 2015 - 11:38.


#3
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttidicristi, on 23 februarie 2015 - 11:36, said:

Din ce tara/oras ? E timbrat UK ? Ai pierdut buletin/CI , de are altcineva adresa ta ?
Nu am pierdut nimic. Si nu stiu de unde sa aiba cineva adresa mea ? In plus scrie ca am facut o plangere despre un ofiter de-al lor..



View PostAndyM, on 23 februarie 2015 - 11:36, said:

Sa ne zici penitenciarul sa-ti aducem portocale. Posted Image

Sigur nu e cazulPosted Image

Eu zic  ca e o greseala. (totusi e ciudat, e fix adresa mea)

Edited by Freevy, 23 February 2015 - 12:02.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In Romania (cum spune la "locatie")? Who the f* cares?!

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFreevy, on 23 februarie 2015 - 11:27, said:

Scuze daca nu este tocmai categoria potrivita pentru acest subiect.
Este o inselatorie sau e ceva real ? Eu ii ignor pur si simplu pentru ca 1.Inteleg engleza dar nu o pot vorbi prea bine (ca sa il sun pe acel "detectiv")
Ce parere aveti ? Va multumesc....
Ar fi bine sa-i contactezi daca ai posibilitatea, cauta sa vezi daca nu cumva au o adresa de mail unde sa le scrii daca spui ca nu te prea descurci cu engleza la nivel de conversatie.

View PostAndyM, on 23 februarie 2015 - 11:36, said:

Sa ne zici penitenciarul sa-ti aducem portocale. Posted Image
Stai linisit, ca nu e in pericol sa ajunga acolo. In UK poti depune plangere impotriva unui agent de politie si vei primi raspuns din partea autoritatilor (sau posibil din partea administratiei locale) in care vor explica daca plangerea ta e intemeiata sau nu. Daca e intemeiata atunci agentul de politie are la dispozitie un anumit numar de zile in care sa te caute si sa-si ceara personal scuze pentru ceea ce a facut.
Cam asta a patit o cunostinta, si evident ca politistul si-a cerut iertare, pentru ca nu a actionat cum ar fi trebuit.

Edited by Hider141, 23 February 2015 - 11:45.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles nimic! Primesti scrisorile pe mail, sau prin posta? Stai in Ro? Din ce tara vin scrisorile?

#7
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View PostHider141, on 23 februarie 2015 - 11:45, said:

Ar fi bine sa-i contactezi daca ai posibilitatea, cauta sa vezi daca nu cumva au o adresa de mail unde sa le scrii daca spui ca nu te prea descurci cu engleza la nivel de conversatie.


Stai linisit, ca nu e in pericol sa ajunga acolo. In UK poti depune plangere impotriva unui agent de politie si vei primi raspuns din partea autoritatilor (sau posibil din partea administratiei locale) in care vor explica daca plangerea ta e intemeiata sau nu. Daca e intemeiata atunci agentul de politie are la dispozitie un anumit numar de zile in care sa te caute si sa-si ceara personal scuze pentru ceea ce a facut.
Cam asta a patit o cunostinta, si evident ca politistul si-a cerut iertare, pentru ca nu a actionat cum ar fi trebuit.

Buna si multumesc pentru raspuns, dar, nu stiu absolut nimic - nu am calatorit niciodata in UK, nici nu am vre-o legatura cu politia mai ales.
Eu le-am trimis un e-mail cum ca e greseala...sa vad poate se rezolva ceva.

View Postrumegus, on 23 februarie 2015 - 11:48, said:

N-am inteles nimic! Primesti scrisorile pe mail, sau prin posta? Stai in Ro? Din ce tara vin scrisorile?

Primesc scrisorile prin posta. Stau in Romania, scrisorile vin din Regatul unit

Edited by Freevy, 23 February 2015 - 11:50.


#8
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
da-i in plm  pe toti cu scrisorile lor ... daca ei cauta o persoana la o adresa gresita, nu e problema ta ... si eu am patit sa fiu chemat la politie pt un furt, in calitate de faptuitor ... chestia era ca idiotii m-au confundat cu altul care avea nume asemanator cu al meu

#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Daca esti din Buc., fa-ti drum pana la ambasada, explica-le problema, si situatia se va lamuri. Daca nu poti ajunge la ambasada, da-le un telefon.

#10
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

View Postbalauru69, on 23 februarie 2015 - 11:52, said:

Daca esti din Buc., fa-ti drum pana la ambasada, explica-le problema, si situatia se va lamuri. Daca nu poti ajunge la ambasada, da-le un telefon.

...sau sa se duca pana in UK sa rezolve incurcatura. Ce naiba mai, pui omul pe drumuri degeaba. Daca le-a trimis un mail, ca gest de culanta, este suficient. Nu este obligat de nimeni si de nimic sa actioneze in vreun fel.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFreevy, on 23 februarie 2015 - 11:44, said:

...........de unde sa aiba cineva adresa mea ? ..............
Eu zic  ca e o greseala. (totusi e ciudat, e fix adresa mea)

daca cineva a scris gresit apartamentul atunci cand a completat adresa, sunt sanse foarte mari sa fi nimerit "fix adresa cuiva" :).

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Practic tu ai deschis si ai raspuns la o scrisoare care nu iti era adresata: nu era numele tau pe ea.

#13
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

View PostArgv, on 23 februarie 2015 - 12:15, said:

Practic tu ai deschis si ai raspuns la o scrisoare care nu iti era adresata: nu era numele tau pe ea.

Asta imi poate crea probleme ? A venit la mine, e a treia scrisoare, nu e prima !
Ce era sa fac cu ea ? Postasul nu a vrut sa o ia inapoi.

Edit: am cautat numele de pe scrisoare pe google si am gasit asta(e acelasi nume din scrisoare) http://lege5.ro/dosa...catoria-pascani

Nu stiu daca are vre-o legatura...

Edited by Freevy, 23 February 2015 - 12:20.


#14
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Posibil adresa comuna , doar orasele difera . Cauta adresa ta in Iasi .

#15
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Intr-o tara civilizata nu s-ar intampla asa: daca la adresa cutare nu sta cel numit pe plic postasul o trimite inapoi nu o da celui care sta la adresa, dar caruia nu ii e adresata scrisoarea.

#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Nu-ti creaza nici o problema; nu are sens sa raspunzi, nu-ti mai bate capul cu ele; arunca-le direct la gunoi daca nu vrea postasul sa le duca inapoi.

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Detectivul ala exista(http://content.met.p...7/1257246745756)... Eu zic sa astepti mail-ul de la el si vezi ce zice. Cu siguranta e ceva greseala la mijloc daca tu zici ca nu ai fost prin UK. Stai linistit...

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sa se duca la ambasada?! Pentru ce si-ar pierde el timpul cu asa ceva?! Politia Metropolitata (de care mise rupe mie soseata aici in Ro, unde Politia se numeste altfel) sa cerceteze. Si sa piarda timp si bani.
>initiator, pune-i la spam.

PS: Si daca te cauta aia vreodata si ai ocazia sa le vorbesti, sa le spui ca esti tigan si nu stii sa citesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate