Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#361
Andrei19789

Andrei19789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2018

View Postlula_canci, on 05 martie 2018 - 12:27, said:

Deci oficial cred ca ai obtinut cel mai mare discount la Kia, vreo 1700 euro vad eu, urias!!!

Rectificare. Acum am plecat de la ei. Pret cu tva 15.316 euro .. si urmeaza rematul care am inteles ca duce pretul cu 1000 n jos.

#362
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
REMATul dacă-l prinzi, e foarte bine. Dar zic să nu te bazezi pe el, că știi ce bătaie a fost pe tichete anul trecut. În locul tău mi-aș face calculele și mi-aș ”rezerva” suma întreagă, să știu că nu sufăr după ea. Și apoi dacă e să prinzi REMAT, foarte bine, rămâi cu diferența și dai petrecere în cartier cu banii ăia. Dar invers, dacă îți calculezi cu remat și nu-l prinzi, ce faci? :)

#363
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
In general nu fac asta dar masina din clasa mica cu motorul ala si cutie manuala la 15.300E? Si dotarile sunt OK, dar cam atat, nimic fantastic gen faruri led sau pilot automat adaptiv. Android Auto banuiesc ca are.

Esti sigur totusi? Mie imi pare enorm.

Si nu, nu am nimic personal cu Kia, chiar imi place marca si am fost f aproape sa cumpar un Sportage.

Edited by tatalor51, 05 March 2018 - 18:26.


#364
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016
Preturi de baza :
http://www.kia.ro/sh...tchback#preturiAttached File  2018-03-05%2018.46.51.png   74.45K   43 downloads

Edited by MMike, 05 March 2018 - 18:51.


#365
Andrei19789

Andrei19789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2018
Mi am facut calculele sa platesc masina. Remat ul intr adevar e un bonus.

Cam orice alta marca in clasa rio, cu dotarile astea merge de la 2 mii pana la 7 8 mii diferenta. Si garantie 2 3 ani. Exceptie Toyota care are 6. Cam asta a fost rationamentul.

#366
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Nu stiu ce sa zic. Din nou, mie pretul mi se pare enorm mai ales ca dotarile sunt doar OK, nu top. Si motorul este mediocru. Si nu are cutie automata.

Ca idee, scoti semnificativ mai ieftin un Nissan Micra cu echipare de top (inclusiv faruri led) si cu motor mai bun. Si Micra e printre alea scumpe, Corsa, Clio si altele sunt lejer cu 4000-5000 mai ieftine dupa negocieri cu dealerul.

Ca sa vorbesc in cunostinta de cauza, Honda Civic 1.0 (130cp) e 20.000E pret de lista cu o echipare ceva mai buna decat ce ai tu pe Kia asta. O scoti probabil sub 19.000E dupa negocieri. Daca pui un motor asemanator pe Kia ta (1.0 TGDI), diferenta de pret deja scade la 2300E. Si e o masina din alta clasa, cu motor si performante semnificativ mai bune, mult mai mare, mai comoda si mai bine echipata. Pe scurt, are un raport pret/calitate foarte bun, ceea ce Kia Rio nu are. Si Renault Megane, Opel Astra, Ford Focus sunt si mai ieftine de atat.

Din punctul meu de vedere, 15.300E pe Rio asta e ultima alegere pe care as face-o. Fie as lua o compacta din alea de mai sus, fie as da 10.000 sau asa ceva pe o subcompacta decent echipata. 15.300 pe Rio cu motorul si configuratia aia mi se pare absurd.

Acum, sunt banii tai si evident e alegerea ta, dar obiectiv vorbind poti sa iesi MULT mai bine la pret/calitate alegand altceva.

Edited by tatalor51, 05 March 2018 - 21:54.


#367
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Cu 15k iei ibiza/corsa de 150 cai sau chiar noul polo, nu stiu daca motorul de 150 cai...  Gasesti variante mai bune, mai bine un Kia ceed sau un focus, o astra, un reno Megane. Rio in banii aia? Ti-o zice unul care a vrut sa ia rio/i20 dar si-a luat pana la urma corsa cu 150 cai. Grabeste-te incet!

#368
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
Ok, dacă nu e cu suparare, deja deviem prea mult. Ca o încheiere din partea mea, îmi mențin părerea de la început: mi se pare puțin cam scump la 15k, chiar dacă e sub prețul de listă, și m-aș uita măcar la un Ceed să văd ce iese. Altfel, și mie mi s-a zis la fel: cum ai putut da 13k pe o Kia? Și 3 ani mai târziu nu regret deloc decizia.

Dacă Andrei dorește, îl rog să facă topic pe Sfaturi de Achiziții și puteți continua acolo comparații cu alte modele. Dincolo de toate e decizia lui și îi doresc succes orice cale ar urma.

Mulțumesc.

#369
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Corect. Scuze de offtopic. Daca doreste sa faca un topic la sfaturi cumparare, putem continua acolo.

#370
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 60.500 km

[ https://www.zonerama.com/photos/102123519_637x478_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și s-au făcut 3 ani. Iaca și recapitularea.

Fu un an interesant. Multe plimbări, primul set de anvelope schimbat, prima baterie decedată, depășit limita psihologică de 50k km, primul accident... și câte și mai câte. Posted Image

Per total am o medie de 20k km pe an, dar în ultimul an am depășit-o binișor, cu 22k km. Deci evoluăm. Posted Image

Altceva nu prea știu ce să zic nou față de anii trecuți. Încă sunt mulțumit de alegerea făcută, și asta e cel mai important.

Câteva statistici totale, pe cei 3 ani și cei 60.500 km (cu o mică marjă de eroare, că n-am ținut evidența pe primele 2-3000 km):
  • Carburant
    • Plinuri: 185
    • Cantitate consumată: 3.463 L
    • Cost carburant: 17.743 lei
    • Consum mediu: 5,91% (în scădere ușoară)
    • Distanța medie între alimentări: 317 km (Notă: NU înseamnă autonomia, ci distanța medie calculată între alimentări, indiferent ce cantitate mai era în rezervor)
    • Cantitate medie per alimentare: 19 L (vezi nota de mai sus)
    • Cost mediu per alimentare: 95,91 lei
    • Preț mediu per litru: 5,109 lei
    • Medie alimentări pe lună: 5,11 alimentări/lună
    • Cost carburant pe km: 0,30 lei
    • Cost carburant pe zi: 16,74 lei
    • Cost carburant pe lună: 491,35 lei
  • Service (revizii, vulcanizare...)
    • Cost total: 4.825 lei
  • Alte cheltuieli (fără mărunțișuri)
    • Total: 1.722 lei
  • Probleme tehnice/garanții
    • Rezolvate: 4 (plafoniera față înlocuită de 2 ori și modul comenzi volan pentru butonul de terminare apel, plus accidentul Posted Image )
    • Nerezolvate: 1 (jantele ușor exfoliate pe interior, nu s-au putut rezolva în Iași, am considerat prea puțin important pentru a umbla la alte reprezentanțe deocamdată; vedem cum evoluează în timp)
  • Îmbunătățiri/modificări (nimic nou, doar cele de anul trecut)
    • Oglindă electrocromatică
    • iluminare LED în portbagaj
    • clips ochelari pe bord
Părți negative... nimic important nou. Uneori mă bate gândul să schimb telescoapele de la hayon, pentru că mai ales iarna sunt destul de ineficiente. Dar m-am obișnuit, nu e o mare problemă. La service au spus că nu se schimbă, decât dacă nu mai susțin hayonul deschis, curg, sau alte probleme, ceea ce nu e cazul.

Și cam atât. Să ne-auzim cu bine și peste încă un an! Posted Image

#371
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 63.880 km

Am trecut la anvelopele de vară (Continental PremiumContact 5).

Sezonul ăsta am parcurs, cu anvelopele de iarnă (Kumho I'Zen KW23), încă ~10.700 km în 5 luni și jumătate. Măsurate acum, mai au cam 5-5,25 mm profil. Cumva mă bate gândul să le schimb pentru sezonul următor, da-s tare nehotărât. Din fericire, până la iarnă mai este, am timp de gândire. :)

#372
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai la clasa de franare pe umed " E " si eu as zice sa le schimbi !

#373
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
WTF! Puteam să bag mâna în foc că sunt B sau C. Într-adevăr, acum le găsesc cu E peste tot, inclusiv pe siteul oficial, iar eticheta lor originală n-o mai am. Ca atare, se schimbă.

Vrea cineva niște anvelope de iarnă? Ca noi :P (lăsând gluma la o parte, dacă le vrea cineva, le vând :D )

#374
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Doar nu crezi ca ti le-au facut cadou de bune ce erau Posted Image ?

Pune-le pe olepix ca le dai repede :)

#375
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Ce dimensiune si ce dot?

#376
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
185/65 R15 88T, DOT 2914

#377
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 05.08.2005
:)) bun asa, si eu am niste barumuri de prin aceasi perioada (3414), foarte bune prin zapada dar m-au exasperat iarna asta pe ud si mazga. Pana si in a 3-a calcat mai tare rupeau aderenta(turbo asta..). Am zis ca le schimb la iarna.Un prieten cum a auzit de asta ieri a si zis sa i le pun deoparte.
Aseara am trecut la sosonii de vara, r17 225 latime, si dupa 2 km m-am trezit cu un pietont ce a iesit fugind de dupa un copac. Am franat iar diferenta de control si franare a fost foarte mare. La aceasi forta de franare cu astea am oprit la vreo 5m de trecere si se putea si mai putin, lejer. Cu alea de iarna probabil simteam abs-ul intrand deja si se lungea cu vreo 2 3m. De la 50 55 la ora.(195 r15)

#378
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 66.000 km

Fix. Posted Image
[ https://www.zonerama.com/photos/142188837_1156x651_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Săptămâna trecută am fost la Autocenter Iași și am făcut următoarele:
- verificat și completat agent refrigerare pentru aerul condiționat. Conform planului de service, ar trebui făcută operația la fiecare 2 ani, eu o fac prima oară după 3 și-un pic. N-am reținut cifrele și unitățile de măsură, că e prima oară când le-am auzit. Dar tipul a spus că sunt perfect în grafic pentru o mașină de 3 ani, fără probleme. Însă după completare eu zic că bagă aer ceva mai rece ca acum 2 săptămâni, așa cum îl țineam minte când era mașina nouă. Posted Image
- verificat încărcarea bateriei, pentru că au trecut 6 luni de la schimbul bateriei.

În total, 93 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate