Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#235
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 38.504km

[ https://www.zonerama.com/photos/91669218_637x478_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și s-au făcut 2 ani. Posted Image Deci e momentul pentru o nouă recapitulare.

Sincer să fiu, ideea generală se poate rezuma simplu: în continuare sunt foarte încântat de alegerea făcută.

Zic eu că am avut așteptări realiste de la o mașină de asemenea clasă, iar Kia Rio a făcut față cu brio. O conduc cu plăcere pe orice distanță, spre orice destinație accesibilă, și-n continuare singurele griji înainte de un drum lung sunt nivelul benzinei din rezervor, și nivelul lichidului de parbriz. În rest, fără probleme majore de niciun fel.

Iarna asta a fost și puțin mai multă ”iarnă” (și zăpadă) decât iarna trecută, așa că am avut puțin ocazia s-o scot și prin zăpadă și polei. Astfel încât am avut ocazia să testez și sistemele de control al tracțiunii și al stabilității în condiții reale (de ex. urcare pe Transalpina pe zăpadă afânată de câțiva cm, sau mici derapaje pe serpentine pe asfalt cu polei Posted Image ), și s-a comportat decent.

Câteva statistici totale, pe cei 2 ani și cei 38.500 km (cu o mică marjă de eroare, că n-am ținut evidența pe primele 2-3000 km):
  • Carburant
    • Plinuri: 126
    • Cantitate consumată: 2.191 L
    • Cost carburant: 11.318 lei
    • Consum mediu: 5,99%
    • Distanța medie între alimentări: 291 km (Notă: NU înseamnă autonomia, ci distanța medie calculată între alimentări, indiferent ce cantitate mai era în rezervor)
    • Cantitate medie per alimentare: 17,387 L (vezi nota de mai sus)
    • Cost mediu per alimentare: 89,83 lei
    • Preț mediu per litru: 5,149 lei
    • Medie alimentări pe lună: 5,59 alimentări/lună
    • Cost carburant pe km: 0,31 lei
    • Cost carburant pe zi: 16,72 lei
    • Cost carburant pe lună: 499,53 lei
  • Service (revizii, vulcanizare...)
    • Cost total: 2.248 lei
    • Per km: 0,11 lei/km
    • Per zi: 5,17 lei/zi
  • Alte cheltuieli (fără mărunțișuri)
    • Total: 775 lei
    • Per km: 0,02
    • Per zi: 1,19
  • Probleme tehnice/garanții
    • Rezolvate: 1 (plafoniera față înlocuită în primu an)
    • Nerezolvate: 1 (butonul de pe volan de încheiere apel, efectiv am uitat de el și n-am mai ajuns în service Posted Image )
  • Îmbunătățiri/modificări
    • Oglindă electrocromatică
    • iluminare LED în portbagaj
    • clips ochelari pe bord Posted Image
La capitolul ”nemulțumiri”, tot stau și mă gândesc și nu știu ce să scriu. Sigur, așa cum am mai zis, e departe de a fi perfectă. Dar, pentru mine și pur subiectiv, nu există lucruri deranjante care să mă facă să oftez de câte ori dau de ele.
Poate doar de luminile de marșarier să vorbesc de rău. Sunt două, da-s montate cam sus și nu prea fac lumină jos. Uneori am avut probleme să văd în spate. Eventual mă mai ajut de becul de ceață (destul de puternic și montat jos), dar e doar unul pe stânga. Când parchez lângă un obstacol pe dreapta și pe beznă, cam am emoții. Posted Image

Și cam atât. Să ne-auzim și peste încă un an! Posted Image

#236
alexsr

alexsr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 12.06.2007
Pentru marșarier nu stiu ce soclu ai , iti recomand led. Eu am ceva asemanator http://www.auto-led-...0w-cree-led.jpg . fac multa lumina , incomparabil mai multa , le am cam de 2 ani si inca rezista , cumparate de pe olx. Mai poti verifica si aici http://osram-partner....ro/9226.r.html . Eu nu foloseam lampa pentru ceata , luminile de avarie erau preferatele mele  .

#237
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Nu intensitatea luminii e problema, ci direcția ei. Aveam odată niște poze cu lumina pe un zid în spatele mașinii, dar nu le mai am pe telefon. Dacă le mai găsesc pe acasă, le pun.

M-am uitat la LEDuri. Dar să dau 160 de lei și să risc să obțin doar mai multă lumină în sus, nu-mi convine. În sus e suficientă. :)

#238
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Cam despre asta vorbesc:
[ https://www.zonerama.com/photos/95446441_742x417_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Toată lumina este focalizată acolo unde nu contează: fix de-a dreptul Posted Image Restul, în cel mai fericit caz, e-n penumbră, sau chiar în beznă.

Edited by alexcrist, 06 March 2017 - 08:49.


#239
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Ai o singura lampa de marsarier?
L.E. Am citit mai sus si am vazut ca ai doua! Te intrebasem pentru ca mi s-a parut mai muta lumina in dreapta masinii. Oricum ai dreptate, e ciudata banda aia de lumina si restul umbrit! :(

Edited by DannyMC, 06 March 2017 - 11:02.


#240
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Asta e :)

Împreună cu senzorii de parcare, alte becuri aprinse (ceață, avarii, chiar și frâna mai ajută), oglinzi curate (mai greu după un drum lung plin de sare, dar de-acum a trecut perioada) și atenție mărită (mai greu noaptea târziu, mai ales după drum lung, când ajungi la destinație și te gândești doar cum să ajungi în pat mai repede :D ), ar trebui să fie ok. Destul de rar am ajuns în situații de genul ăsta, așa că pentru mine nu e neapărat o foarte mare problemă. :)

Parcă și Loganul are becurile tot sus. Dacă ajungi undeva la un perete ca cel din poză, aș fi curios cum arată lumina în spate la tine. :)

#241
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Cand o sa ajung intr-o parcare subterana o sa fac niste poze! ;)

#242
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pe cine am vazut eu in miercurea ciuc... 😊

#243
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Oare pe cine...? Posted Image

#244
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Iti promisesem niste poze cu lumina lampilor de marsarier si pentru ca am ajuns azi intr-o parcare subterana, iata:
Attached File  20170423_132859-01.jpeg   173.24K   38 downloads Attached File  20170423_132930-01-01.jpeg   123.62K   36 downloads

#245
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 42.700 km

Am decis că a trecut iarna, așa că am schimbat ștergătoarele. :)

Cele vechi încă sunt suficient de ok, așa că încă nu le arunc. Le păstrez ca rezerve, în caz de orice.
Oricum, 2 ani și aproape 43.000 de km pentru un set de ștergătoare, folosite în orice condiții (și chiar am obiceiul să spăl des geamurile), e cât se poate de mulțumitor. Dacă și cele noi țin la fel, n-am nimic de comentat. :)

Să vedem când îmi fac chef și pentru anvelope.

#246
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 43.250 km

Am trecut la anvelopele de vară, după aproape 12.000 km făcuți cu cele de iarnă, în peste 7 luni. Lungă a mai fost iarna asta... :D

Schimbul l-am făcut tot în Iași, la Auto Stop Service Roți (Palas), unde aveam și anvelopele la hotel. Schimbul m-a costat 57 de lei (cu tot cu echilibrare), iar hotelul aproape 100 de lei, în condiții de 15% reducere. Cu schimbul nu am nicio problemă, chiar fac treabă bună, dar prețul la hotel mi se pare enorm, și ajung să dau cam 150 de lei de două ori pe an. Hmm... Așa că momentan le-am scos de la ei.

Partea interesantă, totuși, e alta. Vestita mea jantă (dreapta-față), despre care la fiecare schimb de anvelope mi se zicea că e strâmbă și că cere mult plumb (peste iarnă avusese peste 200g pe ea) se pare că s-a vindecat :lol: Acum n-a mai avut nevoie decât de 55g, cu 5g mai mult decât dreapta-spate. E drept că acum aveau alt meseriaș acolo, care îl tot vorbea de rău pe cel de înaintea lui. Dar na, meseriașii oricum mereu se critică reciproc. :D

Deja încep să mă gândesc la următoarea revizie, care se apropie repejor. :)

#247
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Azi i-am dat și-un strat nou de ceară solidă. Cea dată în toamnă și-a făcut treaba binișor peste iarnă. :)

#248
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
ODO: 44.831 km

În ordine cronologică:

Săptămâna trecută, într-o zi de plictiseală, i-am dat încă o șansă lui ProX Rain Shield, că tot mă împiedicam pe-acasă de sticlă. Am dat iarna trecută pe geamuri și mi-am blestemat decizia :D, pentru că rămânea o ”ceață” nasoală după ce treceau ștergătoarele, ceață foarte deranjantă mai ales noaptea.
De data asta am dat doar pe geamurile laterale, iar pe parbriz și lunetă am dat doar pe zonele unde nu acționează ștergătoarele, cu gândul că nu voi mai avea probleme cu ”ceața”, și unde nu ajung ștergătoarele umezeala va ”fugi” singură. Deocamdată e prea devreme să mă pronunț, dar rezultatele par în mare ok, mai ales pe parbriz pe colțul din dreapta-sus, unde e o mare zonă neatinsă de ștergătoare, și unde acum parcă nu mai rămâne aceeași umezeală. Dar încă n-am avut ocazia să merg pe ploaie să trag concluzii. Însă probleme cu ”ceața” nu mai am. :)

Sâmbătă am fost și la revizie, pentru că am fost în tranzit prin Vaslui. Pentru că au trecut 2 ani, pe lângă clasicele filtre/ulei, am făcut și schimbul de lichid de frână. În total devizul a fost 789,72 de lei, aproximativ cam cu 100 de lei mai scump ca precedentele.

Fiind curios de ce a dispărut Rio de pe toate siteurile Kia, i-am întrebat care-i treaba. Mă gândeam că poate nu-l mai aduc pe cel nou, dar m-au contrazis. Au spus că e pe vine, și-n 1-2 luni vor avea vreo 2 exemplare și la Rodav. Deci probabil cât de curând apare și prin alte părți. Sunt curios să-l butonez pe viu. :)

#249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti spune ce te-a nemultumit la ProX Rain Shield? Sper ca n-ai facut ca Tom Boxer... :D
Ce ceara solida folosesti si cine ti-a aplicat-o?

#250
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Precedenta experiență cu ProX e menționată și pe undeva prin jurnal, și mai detaliată aici: https://forum.softpe...aie-pe-geamuri/
Nu știu despre cine/ce vorbești :D

Ceara habar n-am ce marcă e, poate colegul lula_canci știe (a lui e Posted Image ). De aplicat, singuri, ascunși în străfundurile unei parcări subterane, la lumină de neon, ca 2 cârtițe. Posted Image Exemple cu imagini prin trecut: https://forum.softpe...8#entry19874787

Edited by alexcrist, 29 May 2017 - 08:57.


#251
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexcrist, on 29 mai 2017 - 08:56, said:

Precedenta experiență cu ProX e menționată și pe undeva prin jurnal, și mai detaliată aici: https://forum.softpe...aie-pe-geamuri/
Nu știu despre cine/ce vorbești Posted Image
...
Povestea este AICI sau AICI iar "meseriasul" care s-a apucat sa-si faca intretinere profi singur la masina e Tom Boxer. In linkul dat de tine, ultima postare chiar lui ii apartine...

#252
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Da, efectul e nasol, și recunosc că și eu m-am enervat atunci. Nu mai intru în detalii, dar cert e că ”iremediabilul” ăla nu e chiar așa. Se duce de la sine, după o perioadă, mai ales pe unde trec ștergătoarele.

La fel de cert e că mi-am învățat lecția și eu nu mai dau cu nimic pe geamuri, în zonele critice. Nici măcar cu ceară la spălătorie (de-aia lichidă de iese prin furtun). Lasă niște urme groaznice pe parbriz, tot în urma ștergătoarelor, cam 1-2 zile, până apucă să fie înlăturată. Ceară solidă cu grijă de 2-3 ori pe an (când îmi aduc aminte) pe caroserie, cel mult ceară lichidă pe uși/capotă/haion (de unde nu se scurge pe geamuri) la spălătorie, și aia e. Că pentru apă pe parbriz am ștergătoare care merg foarte bine. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate