Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows Vista Home Basic 32 bit

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010
Am un dvd,original cred cu programul asta.
As vrea sa stiu daca il pot incarca in locului lui XP pe calculator.

Cind am luat calculatorul fostul proprietar mi-a spus ca e o rabla si oricum se misca foarte greu,etc....nu prea ma pricep asa ca l-am crezut pe cuvint.Chiar se misca ca o rabla,ma rog...

I-am dat o scanare cu FRSTexe si printre alte a aparut si dotarea masinii.
Proc intel pentium 4 cpu 3GHz,
total psyhical ram 1014.
available psyhical ram 486 MB.
De placa video nu a ciripit nimic,oricum e nasoala ca se misca foarte greu imaginea de pe camera web.Asta insa se poate aranja.

3GHz procul nu mi se pare a fi chiar de lepadat,voi ce parere aveti,eventual o sta prost cu memoria...le avea si ala cu,calculatorul ca baba cu mitraliera. Posted Image

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Dupa cum pare, placa video este integrata. Pe langa performantele slabe ale acelui PC, mai punem esecul de Vista si vei obtine un obiect de muzeu. Iti recomand, ori sa ramai la XP, ori sa treci la ceva Linux.

#3
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Vista SP2 se misca la fel de bn ca 7

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
...dar cere mult mai mult.

#5
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View PostYOUR_GOD, on 21 februarie 2015 - 23:42, said:

... ori sa treci la ceva Linux.

Abia ma descurc pe Windows,am inteles ca linux e si mai nasol de operat.Este pentru profesionisti.Ma rog,nu am umblat nicodata cu un calculator care sa lucreze pe linux,zic si eu ce-am auzit de la altii...
Daca placa video este integrata cum spui,nu pot sa o ocolesc instalind alta,variante,etc...intreb si eu...

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu toate variantele de Linux sunt grele. Unele sunt chiar accesibile, cum ar fi Ubuntu sau Mint.
Nu am inteles intrebarea leagata de placa video, cum sa o ocolesti? Ce anume doresti sa faci, mai exact?

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@mouse3, avand in vedere ca XP sp3 nu mai are suport din 8 Aprilie 2014 iar windows Vista si chiar windows 7 cer minim 2 GB RAM, ai de ales intre:
1. a face upgrade la un calculator cu socket mai nou, cel putin 1155;

sau

2. sa instalezi Linux LXLE (http://lxle.net/), are nevoie de minim Pentium III si 512 RAM !
E cea mai potrivita distributie Linux pt. computerul tau, il instalezi si gata  Posted Image

#8
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010
De la calculatorul asta vreau doua lucruri,in masura posibilului,daca se poate.

1- sa pot conecta patru camere web si sa pot inregistra macar 12 ore continuu.
1-sa pot naviga pe net folosind stick-ul de la digi,dar nu prea am semnal la sol asa ca m-am gindit sa bag stick-ul intr-un firewall montat sus pe casa si de acolo sa cobor cu cablu utp de calitate in calculator,am vazut ca exista si mai gros cu dubla ecranare,etc.Firewall-ul imi va fi oricum necesar,navigez pe net si deschid tot felul de exe-uri si poze si pdf-uri legate de pasiunea mea pentru DX.
Macar 8m de cablu utp sa duca firewall-ul si este okay.
Nu o data am avut probleme cu virusii,noroc cu restore point altfel schimbam calculatorul precum ciorapii.
Stick-ul am sa-l conectez la o antena Yagi exact pe frecventa pe care lucreaza el,asa ca o sa am o cenexiune la net beton.

Cam asta ar fii...


Legat de upgrade nu ar fii o idee rea,prin socket sa inteleg ca am nevoie de alt procesor sau te referi la memorie?
Memoria se poate schimba relaitv usor,cu procul este mai greu...nu stiu in ce masura si care ar fi rezultatul dupa cerintele expuse mai sus.

Edited by mouse3, 22 February 2015 - 00:30.


#9
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009

View Postmouse3, on 22 februarie 2015 - 00:22, said:

De la calculatorul asta vreau doua lucruri,in masura posibilului,daca se poate.

1- sa pot conecta patru camere web si sa pot inregistra macar 12 ore continuu.
1-sa pot naviga pe net folosind stick-ul de la digi,dar nu prea am semnal la sol asa ca m-am gindit sa bag stick-ul intr-un firewall montat sus pe casa si de acolo sa cobor cu cablu utp de calitate in calculator,am vazut ca exista si mai gros cu dubla ecranare,etc.Firewall-ul imi va fi oricum necesar,navigez pe net si deschid tot felul de exe-uri si poze si pdf-uri legate de pasiunea mea pentru DX.
Macar 8m de cablu utp sa duca firewall-ul si este okay.
Nu o data am avut probleme cu virusii,noroc cu restore point altfel schimbam calculatorul precum ciorapii.
Stick-ul am sa-l conectez la o antena Yagi exact pe frecventa pe care lucreaza el,asa ca o sa am o cenexiune la net beton.

Cam asta ar fii...


Legat de upgrade nu ar fii o idee rea,prin socket sa inteleg ca am nevoie de alt procesor sau te referi la memorie?
Memoria se poate schimba relaitv usor,cu procul este mai greu...nu stiu in ce masura si care ar fi rezultatul dupa cerintele expuse mai sus.
Treci peste Vista si uita de ea.La ce spui ca folosesti calculatorul ar trebui sa ajunga comfiguratia actuala.Trecerea pe socket mai nou inseamna placa de baza +procesor+ memorii noi adica macar 1000 ron.
PM si te ajut gratis vecine.Posted Image

Edited by ProfiBv, 22 February 2015 - 01:14.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eventual, poti folosi o placa video pe slot, cu driverul aferent. Dea semenea, vezi exact ce tip de memorii foloseste placa de baza, s-ar putea sa gasesti plcute de memorie de 1 Gb compatibile.Pune aici numele placii de baza, ca sa te ajutam la cautat. Si nu te necaji pentru prostia cu "suportul pentru XP....aprilie..." fiindca nu te deranjeaza prea mult, daca stii ce vrei de la XP. Inca  se mai poate folosi pentru "intrebuintari domestice" linistit.

#11
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View PostProfiBv, on 22 februarie 2015 - 01:13, said:

...PM si te ajut gratis vecine.Posted Image

Sint plecat de aproape trei ani cu munca in Bucuresti,va trebuii sa apelez la baietii de pe aici,merci oricum.
Acasa la Brasov am fibra de la rds,cine mai avea nevoie sa se lege la cap cu stick-ul.
Chiar si cu stick-ul navigam mult mai repede decit o fac aici,ce-i drept ca aveam semnal full pe bara.
Si chiar conteaza asta foarte mult.

View Postmyshyk, on 22 februarie 2015 - 07:37, said:

Eventual, poti folosi o placa video pe slot, cu driverul aferent. Dea semenea, vezi exact ce tip de memorii foloseste placa de baza, s-ar putea sa gasesti plcute de memorie de 1 Gb compatibile.Pune aici numele placii de baza, ca sa te ajutam la cautat. Si nu te necaji pentru prostia cu "suportul pentru XP....aprilie..." fiindca nu te deranjeaza prea mult, daca stii ce vrei de la XP. Inca  se mai poate folosi pentru "intrebuintari domestice" linistit.

Unde are seria cu modelul placii,sa stiu exact unde sa ma uit.
Seara cind vin de la munca sint cam obosit,eventual il desfac in week-end.

Mi-e frica sa nu iau virusul,am citit tot topicul si vad ca si meseriasii tremura de frica lui.
Problema ar fi ca XP isi pierde incet din resurse nemaiavind suport si ramin descoperit.Si cum deschid tot de pe net dezastrul nu va fi departe.

Attached Files


Edited by mouse3, 22 February 2015 - 20:41.


#12
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmyshyk, on 22 februarie 2015 - 07:37, said:

...Pune aici numele placii de baza, ca sa te ajutam la cautat...

IBM-WMT 478 NWD.
Ce memorii se potrivesc la modelul asta de placa astfel incit sa pot scoate maximum de le ea ?

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Normal ca se misca greu Vista, calculatorul tau are DDR1 si 512 :)

#14
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View Postxxvirusxx, on 07 martie 2015 - 20:57, said:

Normal ca se misca greu Vista, calculatorul tau are DDR1 si 512 Posted Image

Si asta cum se traduce in practica,mai pot imbunatatii performantele inlocuind memorile cu altele si ce model?
Si cu placa video pe slot,ce model s-ar potrivii cel mai bine cu placa de baza sa se inteleaga bine intre ele.

#15
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015

View Postmouse3, on 11 martie 2015 - 22:37, said:

Si asta cum se traduce in practica,mai pot imbunatatii performantele inlocuind memorile cu altele si ce model?
Si cu placa video pe slot,ce model s-ar potrivii cel mai bine cu placa de baza sa se inteleaga bine intre ele.
in practica se traduce asa: economiseste ceva bani si ia-ti ceva nou

#16
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Un computer nou, no name, nu se merita, iar unul de marca (tot nou) cred ca este peste bugetul tau... ca altfel nu te-ai fi chinuit cu vista, pe 1Gb RAM etc.
Eu recomand sa mergi la un magazin ce vinde computere de marca, second hand/reconditionate. Cu ocazia asta il iei cu garantie de min. 6 luni, cu licenta Win7, eventual mai rogi sa-ti adauge RAM, placa video etc - contra unor sume suplimentare decente.
Parerea mea.

PS. Daca-mi dai PM, iti recomand cateva astfel de magazine in Buc.
PPS. Sistemul actual poti sa-l faci cadou sau sa pui linux pe el si sa te 'joci' cu el...

Edited by dan_slack, 13 March 2015 - 22:19.


#17
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 22.04.2010

View Postdan_slack, on 13 martie 2015 - 22:08, said:

... ca altfel nu te-ai fi chinuit cu vista, pe 1Gb RAM etc...


Pe calculator este instalat XP acum,am explicat mai sus si ce anume vreau sa fac din el.

#18
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Ok, bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate