Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Furt Cargus

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ca in cartile politiste de odinioara  :)

#20
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 Dragosh2008, on 20 februarie 2015 - 18:54, said:

Avand actele de achizitie in dimineata urmatoare am mers la politie si am facut plangere, am avut si poze cu cutiile sigilate in care se vedeau seriile si imei-urile, printscreen cu telefoanele puse la vanzare in Cluj in care se vedea clar ca's telefoanele mele, nr de telefon al vanzatorului, user-ul de pe olx urmand ca daca nu rezolva nimic politia din Cluj sa le fac o vizita.
In urma cu 3 zile am plecat impreuna cu 2 politisti de la mine din oras la colegii lor de la Cluj, au fost la Cargus, au urmarit inregistrarile camerelor de supraveghere din depozit si i-au depistat pe baieti, au fost ridicati din trafic cu tot cu masini. Sefii de la Cargus Cluj chiar s-au bucurat ca s-au descoperit hotii pt ca au mai avut si alte plangeri.
Dupa ce au stat la ancheta mai bine de 6 ore au inceput sa "vomite" tot, cum ca erau prieteni cu cineva care i-a invatat cum sa faca treaba si au primit suma de 1000 de lei pt cele 2 telefoane, a fost adusa la sectie si cealalta persoana, audiata urmand ca la final sa imi aduca telefoanele si accesoriile.
Woooooow, politistii au fost interesati de asa ceva ? au luat atitudine ? si-au miscat fundul de pe scaun ? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Actiunea asta pare din filme, e SF zau.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de evitat  Cargus
Stiu tot asa un tepar daca s-ar putea numi, in 2005,  cica trimite el o cutie de viteze la un amic de-al meu.  Cand colo a ajuns intr-un colet mare o chiulasa si cateva caramizi, nici vb de cutie.  S-a dus ala in Constanta dupa el cu vreo 2-3 batausi  si l-a invatat minte pe tepar (i-a scos dintii din gura),  paguba la pagubit era de 200 lei la vremea aia pe CV + drumul dus intors la CT dupa tepar

Edited by MembruAnonim, 20 February 2015 - 19:07.


#22
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
Chiar nu ma asteptam sa se rezolve totul in aceeasi zi, am plecat de acasa marti dimineata la 3 si m-am intors miercuri dimineata la 5, am condus 900 de km dus-intors dar a meritat, baietii de la politia Cluj si cei de la mine din oras si-au facut treaba exemplar Posted Image

#23
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Ai avut noroc cu dovezile clare , politisti n-au avut ce obiectii sa aiba ca sa nu se miste..

Edited by sailor62, 20 February 2015 - 19:13.


#24
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 dexterash, on 20 februarie 2015 - 18:40, said:

Odata cu introducerea porcariei de "Livrare cu Verificare"(cica ar fi legala?!) astfel de chestiuni se vor intampla si mai des...
De ce ar fi probleme in cazul livrarii cu verificare?

Se verifica pachetul inainte de livrare si cumparatorul il verifica la ridicare. Am trimis si am primit pachete cu specificatia: "livrare la verificare" si am fost multumit de faptul ca persoana careia ii trimit pachetul poate verifica ce primeste si eu, la randul meu pot verifica pachetul.

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 master_oz, on 20 februarie 2015 - 19:30, said:

De ce ar fi probleme in cazul livrarii cu verificare?

Se verifica pachetul inainte de livrare si cumparatorul il verifica la ridicare. Am trimis si am primit pachete cu specificatia: "livrare la verificare" si am fost multumit de faptul ca persoana careia ii trimit pachetul poate verifica ce primeste si eu, la randul meu pot verifica pachetul.
Simplu: se deschide coletul la livrare, se inlocuieste continutul(complicitate curier) sau se sustrag parti/componente din el si apoi se refuza pe motiv ca "nu corespunde" sau orice altceva. Daca "operatiunea" se desfasoara fara martori e nasoala treaba.
Tu faci poze ca ai pus ceva in colet, el face poze ca a desfacut si era altceva si tot asa.
Si mai simplu: il ambaleaza mult mai prost decat l-ai trimis tu si se distruge continutul.

Cum spuneam, in nici o tara civilizata nu am intalnit o astfel de practica. Si este contrara practicilor standard de comert electronic.

Edited by dexterash, 20 February 2015 - 19:45.


#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Exact asat voiam sa-i zic si eu lu' @master_oz  :)

#27
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 Lucian_M, on 20 februarie 2015 - 18:59, said:

Pe bune ca e mai simplu cu posta romana, livrarea dureaza cu o zi in plus. Insa esti sigur ca nu sunt probleme, mai ales daca iti faci asigurare la colet (nu e scumpa). Nu platesti km suplimentari, iar manevrarea coletelor se face la fel cam la toate firmele, nu poate sa bage mana in foc cineva ca la curieri nu se arunca din pod coletele, chiar si cele pe care scrie fragil. Cel mai aiurea e pentru camere si obiective de tip DSLR si la HDD-uri. Dar cu niste folie cu bule (pusa in strat de 1-2 cm) te doare undeva.

Posted Image  http://stirileprotv....neglijenti.html

#28
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Bine ca s-a terminat cu bine sau macar aproximativ bine...

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Corect, stiam ca o sa se lege cineva de acea filmare. Dar sa nu ai idee ca la curieri iti aseaza coletul cu varfurile degetelor. Daca tu crezi asta, te inseli amarnic. Am trimis si primit multe colete prin posta, nu mi-a ajuns niciun colet avariat.

#30
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008

 e_bulu, on 20 februarie 2015 - 19:55, said:

Bine ca s-a terminat cu bine sau macar aproximativ bine...

Macar nu le-au vandut mai departe, au ramas in foliile de fabrica, neactivate, iar accesoriile la fel, nefolosite.
Inainte sa ajung eu la Cluj cel care le avea la vanzare a fost chemat la politie dar a venit cu alte telefoane, apoi le-a retras de la vanzare pe ale mele Posted Image
Sincer ma asteptam ca pana la urma sa intalnesc pe cineva care sa nu ridice coletul dar nici nu ma gandeam ca o sa fiu furat de curieri...

Edited by Dragosh2008, 20 February 2015 - 20:01.


#31
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai curieu' era mana-n mana cu acel cumparator de a insistat sa le trimiti prin Cargus.
Desigur, acest lucru se poate intampla la oricare alta firma de curierat  Posted Image

#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 dexterash, on 20 februarie 2015 - 18:40, said:

Pe principiul acesta?
http://stirileprotv....timisorean.html

Odata cu introducerea porcariei de "Livrare cu Verificare"(cica ar fi legala?!) astfel de chestiuni se vor intampla si mai des...

L.E. Oricum nu are de ce sa ne mire: unii cumpara lucruri furate, unii vand lucruri furate etc. Afacerea merge "ca pe roate". Daca nu ar exista cumparatori, nu ar exista/prolifera nici furturile.
S-a rezolvat si cazul asta, cititi AICI

Edited by stlk, 20 February 2015 - 21:09.


#33
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Annoying, on 20 februarie 2015 - 19:50, said:

Aia ii nimic pe langa ce am experimentat eu. Am lucrat in depozit la UK Mail pentru o saptamana.
Daca o cutie era putin rupta, se trimitea la "reparatii". Adica se scotea tot din acea cutie, si se reambala "tot" in alta cutie noua. Perfect normal, doar ca majoritatea angajatilor isi insuseau cate si mai cate din acea cutie, daca li se parea un lucru interesant. Din 4 sticle de vin, se reambala-u doar 3. Din 10 bratari hand-made se re ambala-u doar 7 si tot asa. Furt? Nici vorba... politica firmei zice ca ei nu-si asuma raspunderea :P

Si furt ca furt... dar arunca-m cutii cu sticle, cuptoare cu microunde, televizoare si alte cele de la etajul 1, ca nah, trebuia sa plece masina. Nu conta faptul ca se auzea POC, important era sa nu se rupa cutia !!!

Si toate astea se intampla-u la indicatiile sefului.

Asta fiind unul din motivele pentru care NU ai voie sa intri in depozit, purtand aparate video / foto / telefoane.

Zecile de mii de review-uri de pe google vorbesc de la sine...

#34
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Mai taie din ele dă-le dracu'! Posted Image

#35
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 dexterash, on 20 februarie 2015 - 19:44, said:

Simplu: se deschide coletul la livrare, se inlocuieste continutul(complicitate curier) sau se sustrag parti/componente din el si apoi se refuza pe motiv ca "nu corespunde" sau orice altceva. Daca "operatiunea" se desfasoara fara martori e nasoala treaba.
Tu faci poze ca ai pus ceva in colet, el face poze ca a desfacut si era altceva si tot asa.
Si mai simplu: il ambaleaza mult mai prost decat l-ai trimis tu si se distruge continutul.

Cum spuneam, in nici o tara civilizata nu am intalnit o astfel de practica. Si este contrara practicilor standard de comert electronic.
Pai nici nu mi-am imaginat asa ceva. Nasol. Dar intra la capitolul infractiune.

 Annoying, on 20 februarie 2015 - 21:42, said:

Mai taie din ele dă-le dracu'! Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lM3SRG7D21Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 master_oz, on 20 februarie 2015 - 21:56, said:

Pai nici nu mi-am imaginat asa ceva. Nasol. Dar intra la capitolul infractiune.
Este infractiune si creeaza multe neplaceri, inclusiv pagube, nervi, draci etc.
Dar eu nu inteleg: trebuie sa faca clientul "politie" si curatenie printre vanzatori? Chiar nu se gasesc metode prin care sa nu mai trimita colete toti teparii? Cum naiba reusesc ai nostri sa faca "treaba" incat sa deschida noi portite pentru stim-noi-ce-tip-de-oameni?

P.S. Cand am spus ca nu exista prin Vest asa ceva m-am referit la "Verificare la Livrare".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate