Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Casa pe teren inclinat.

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#37
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Configuratia trebuie sa o faci in sectiunea terenului , in functie de coordonatele date in planul topografic ,dupa care vezi cam la ce distanta fata de acces duci casa si reglezi demisolul partial. Asta ar trebui sa fie treaba arhitectului . De aia ti.am zis ca planurile trebuie transpuse pe planul terenului , pentru ca forma ,dimensiunile si inclinatia ,trebuie corelate cu amprenta constructiei. Nu e asa simplu ,ca in cazul constructiilor amplasate pe teren drept si cu o forma aproape regulata.


#38
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostdoarUNom, on 21 februarie 2015 - 21:32, said:

Configuratia trebuie sa o faci in sectiunea terenului , in functie de coordonatele date in planul topografic ,dupa care vezi cam la ce distanta fata de acces duci casa si reglezi demisolul partial. Asta ar trebui sa fie treaba arhitectului . De aia ti.am zis ca planurile trebuie transpuse pe planul terenului , pentru ca forma ,dimensiunile si inclinatia ,trebuie corelate cu amprenta constructiei. Nu e asa simplu ,ca in cazul constructiilor amplasate pe teren drept si cu o forma aproape regulata.

Da, am inteles! Am trimis deja arhitectului datele topografice, ridicarea aia topo, pe care am facut-o ieri! Si asteptam.... pana spre luni asa....
In continuare, ma joc cu volumele...Posted Image

#39
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Salutare...
Cum am spus, am incercat sa aduc ceva modificari planurilor initiale! Am stat de vorba cu arhitectul, si incercam s-o scoatem la capat!
Le atasez aici, pentru un eventual studiu, dar mai ales pentru sfaturi!
Multumesc!

Attached Files



#40
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Incearca sa pui jpg-uri, ca de pe telefon le vezi greu.. iar pe desktop trebuie sa le salvezi, si apoi sa le deschizi.:D

#41
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
M-am conformat! Posted Image

Attached Files



#42
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Si orientarea?
Apropo, in jur de 500 euro/mp construit te va costa daca lucrezi cu firma, asa ca vezi exact ce dimensiuni si cate nivele atasezi strictului necesar(dormitoare de 20mp +dressing= finante bune).
Numai la planurile expuse costul este de aproape 100.000 euro. Daca iti mai faci un demisol mai pui vre-o 30-40k lejer.

Edited by Alxdava, 23 February 2015 - 22:59.


#43
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostAlxdava, on 23 februarie 2015 - 22:56, said:

Si orientarea?
Apropo, in jur de 500 euro/mp construit te va costa daca lucrezi cu firma, asa ca vezi exact ce dimensiuni si cate nivele atasezi strictului necesar(dormitoare de 20mp +dressing= finante bune).
Numai la planurile expuse costul este de aproape 100.000 euro. Daca iti mai faci un demisol mai pui vre-o 30-40k lejer.
orientarea ramane aceeasi, la sud fiind strada, adica unde este intrarea! am atasat si o copie de pe cadastru!
din desene, care nu-s executate la scara, si nici de arhitect, ci de mine, ar reiesi o amprenta la sol de 121,2mp. Am vazut ca dormitoarele au iesit cam mari, dar deja lucram, ca sa zic asa, la micsorarea lor!
si totusi nu vad, sau defapt nu inteleg de ce sa coste un demisol atat de mult, tinand cont de faptul ca nu va fi decat un garaj, si vreo 2-3 incaperi, gen camera tehnica etc.! poti sa fii un pic mai explicit in privinta asta, te rog?
iar ca suma totala, sper sa nu peste cea care ai mentionat-o si tu!

#44
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Pentru ca la demisol ai doar beton ,fier si hidroizolatii, care costa destul de mult raportat la caramida

Cele 2 bai de 1,5 m sunt mici ca latime. Daca vrei cada-1,8-2 m.
La parter lipsa vestibul, as micsora baia si as intra in birou la fel ca la dormitorul de deasupra.

As elimina camara de la bucatarie(as pune-o sub scara, ca oricum ai spatiu de depozitare in demisol) si as uni bucataria cu locul de luat masa

De scara nu zic nimic deocamdata, ca e gandita/pusa de tine

#45
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postfsoare03, on 23 februarie 2015 - 21:55, said:

Salutare...
Cum am spus, am incercat sa aduc ceva modificari planurilor initiale! Am stat de vorba cu arhitectul, si incercam s-o scoatem la capat!
Le atasez aici, pentru un eventual studiu, dar mai ales pentru sfaturi!
Multumesc!
De cine sunt facute schitele atasate ? De tine sau xe arhitect ? Daca sunt de tine ,atunci nu inteleg de ce te implici atat de mult cu schitarea si gasirea de solutii ? Lasati omul sa.si faca treaba ,daca pentru asta a fost platit.


#46
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostdoarUNom, on 24 februarie 2015 - 07:49, said:

De cine sunt facute schitele atasate ? De tine sau xe arhitect ? Daca sunt de tine ,atunci nu inteleg de ce te implici atat de mult cu schitarea si gasirea de solutii ? Lasati omul sa.si faca treaba ,daca pentru asta a fost platit.
de mine-s facute... si nu prea pot sa stau degeaba, sa astept! nu e genul meu....
dar o sa-ncerc de data asta, sa ma abtin...Posted Image
postez una-alta, incercand sa caut solutii/raspunsuri/sfaturi/idei....

#47
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ok. La ce pret te.ai inteles pentru acest proiect ?


Si tema de proiectare cum a sunat ? O poti descrie aici ?


View Postfsoare03, on 24 februarie 2015 - 09:11, said:

postez una-alta, incercand sa caut solutii/raspunsuri/sfaturi/idei....
Foarte bine. Dar incearca cat mai mult sa exploatezi persoana pe care ai platit.o, cu intrebari , lamuriri, variante etc ,  iar unde crezi ca ceva nu iti e clar sau crezi ca e loc de mai bine , atunci cere ajutor la persoanele de pe forum.
Nu incerca sa.i faci tu munca lui.pentru ca nu mi se pare normal. Tu cand mergi la service cu masina sa.ti schimbi o roata , ce faci , scoti tu cricul tau ,ridici masina , scoti roata ,iar el se ocupa de restul ? Sa fim seriosi. Lasa oamenii sa presteze munca in functie de doleantele tale. Tu trebuie doar sa dictezi ce vrei si cum vrei, si sa dai banu (in functie de munca prestata si de rezultat). .

Edited by doarUNom, 24 February 2015 - 09:38.


#48
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
ok,
tema de proiectare a plecat de la ceva cu ce m-am dus eu la el!
astea fiind planurile de baza, de la care am plecat....

Attached Files



#49
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
https://ro.scribd.co...a-de-Proiectare
http://oar.squarespa...RHITECTULUI.pdf

View PostdoarUNom, on 24 februarie 2015 - 09:33, said:

La ce pret te.ai inteles pentru acest proiect ?
Si raspunsul la aceasta intrebare ? :)

#50
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostdoarUNom, on 24 februarie 2015 - 10:12, said:

4.5 euro/mp

#51
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postfsoare03, on 24 februarie 2015 - 10:38, said:


4.5 euro/mp
Doar arhitectura ?


#52
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Da, doar arhitectura...
Deja dacă ma mai uit de multe ori la planurile de început, originale ca sa zic asa, cele cu care am plecat la drum, încep sa nu ne mai placa!
Pur și simplu....
Am tot cautat pe net planuri sa ne inspiram.... grele decizii! Si cred ca ne lăsăm pe mana arhitectului, sa vedem cu ce vine! Trebuie sa aibă portofoliu, știu ca are, urmează doar sa ni le prezinte, și ulterior, sau intre timp, poate vine cu ceva original, care sa se preteze pe terenul care-l avem, și pe zona! Plus pretentiilor noastre!
Aveți alte soluții, sau surse de inspirație, de unde putem culege și noi câte ceva?

#53
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Asa mi se pare normal ,sa.l lasati sa vina si el cu ceva ,pe baza dorintelor formulate de voi (tu  si sotie) si de pozitia terenului. Apoi vedeti ce si cum.


#54
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Archdaily/Houses ar trebui sa-ti ajunga ca sursa de inspiratie.
Houzz pt interioare si exterioare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate