Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa pe teren inclinat.

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#19
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postun_arhitect, on 20 februarie 2015 - 10:11, said:

Nu, aia e cu podest intreg.
Jumatate de podest inseamna cand ai spatiu de odihna doar pe latimea unei rampe.
L.e
Am atasat un jpg cu ceea ce voaim sa spun. Zona cu albastru e podestul de odihna

Da, am inteles! Eu unul as ramane la podest intreg, dar vom vedea... Multumesc!

View PostdoarUNom, on 20 februarie 2015 - 10:39, said:

Eu ti-as propune altceva , avand in vedere forma si deschiderea terenului : - eliminarea biroului de jos si doar cu 3 dormitoare sus , pentru a ingusta amprenta constructiei.

ps. Roaga-l pe arhitect sa-ti aseze amprenta parterului pe planul de situatie ca sa observi cat spatiu de teren iti mai ramane pe laterale , si daca te incadrezi in normele codului civil.

Din cate imi aduc aminte, discutia de ieri, am lasat spatiu in spate, sau laterala din stanga, unde este o alta proprietate, cu casa deja construita, dar mai ales in dreapta schitei, cel putin 2 sau 2.5m, pentru a putea avea acces un camion sa zicem, cu....foisoare, etc.!
Insa la amprentarea parterului pe planul de situatie lucram inca!


Uau. De cine e facut ?! De gradinita numarul 3 sau de clubul prichindeilor din parcul central ? Posted Image

Gradinita numarul 2 cu program prelungit, dupa servici! Posted Image La ora la care l-am postat si la cat eram de entuziasmat, mai repede am facut o schita pe genunchi, decat sa mai scanez.... Pe viitor, pun date/schite oficiale, 'traiti! Posted Image

View Postun_arhitect, on 20 februarie 2015 - 10:42, said:

Pai presupun ca a tinut cont de retrageri...

Corect!

Ajutati-ma cumva, daca se poate, cu cea de-a doua baie de sus, cea mica! Cum se afla acum, este exact deasupra intrarii, si parca nu da bine! Spunea cineva mai sus ca sunt solutii, dar, tinand cont de pozitia camerelor, din momentul de fata, ce solutii as putea gasi cu acea baie?
Chit ca, canalizarea se afla in fata casei, peste drum, iar coloana de scurgere de la bucatarie si de la baia de jos, plus baia matrimoniala, va fi adusa cumva spre canalizare/fata casei, deci nu cred ca este foarte complicat sa facem instalatia sanitara de la baia mica, de la etaj sa se "pupe" cu restul.... Nu stiu, nu-s instalator, dar cred ca se poate face cumva!

Edited by fsoare03, 20 February 2015 - 11:28.


#20
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Cu siguranta solutii exista, daca accepti o ghena in vestibulul de la intrare prin care sa treaca teava de canalizare...

#21
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
cu eliminare birou parter si ingustarea casei , implicit a suprafetei totale si amprentei la sol
Attached File  Etaj.jpg   34.13K   62 downloads

#22
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

View Postfsoare03, on 19 februarie 2015 - 21:53, said:

Buna seara!
Dupa indelungi cautari, discutii, dezbater, am decis sa luam un teren! Se afla intravilan, in zona Butculescu (pentru cine cunoaste zona, in Pitesti), deschidere 15ml la strada, lungime mare, vreo 75ml, iar la celalalt capat se ingusteaza, la vreo 11,5ml. Utilitati in fata terenului, gazele fiind ceva mai departe!
Am depus o cerere pentru CU, informativa, si urmeaza sa facem o ridicare topo, plus studiu geo, pentru siguranta noastra!
Datorita inclinatiei destul de mari a terenului, probabil casa va iesi Demisol, plus Parter si Etaj. Ceea ce nu este neaparat rau.... Stiu ca, costurile sunt ceva mai ridicate, vis-a-vis de costurile unui teren drept, dar si frumusetea va fi alta, nu?
In sfarsit, am cautat si proiecte de case, avem si ceva preliminar, facut de un arhitect, dar proiectul se va baza pe schitele pe care voi incerca sa le atasez acestui topic! Singura problema care o vad, deocamdata, fiind a doua baie de la etaj, cea mica, care nu stiu ce solutie sa gasesc, sa-i schimb pozitia, de unde se afla acum, din ratiuni de costuri! Poate ma ajutati cu idei, sfaturi, in masurat timpului Dvs.!
Orice alte intrebari, va stau la dispozitie! Si, anticipat, va multumesc!
p.s. cotele marcate cu negru, sunt aproximative! Amprenta la sol fiind de 13x10.7m

1. Muta bucataria in locul biroului, sub scara poate fi loc de depozitare lejer. Baia de jos si biroul iau locul actualului living. Apoi muta baile de la etaj in locul dormitorului mic(din dreptul scarilor), si dormitorul mare in locul lor. Ideea este sa aduci zonele reci pe aceeasi parte, eventual suprapuse, pt ca vei innebuni tragand tevi in toate directiile.
2. Casa sa fie retrasa cel putin 6-7m de la gard, poate chiar 2 lungimi de masina.
3. Cat mai putine ferestre ale dormitoarelor spre sud si vest. Vei dormi mai bine din mai pana in septembrie, iar in rest soarele nu va incalzi suficient incat sa fie un atu.
4. Iti sugerez sa nu depasesti 20mp pt matrimonial cu tot cu spatiul pt haine(poate fi un dulap din podea pana in tavan cu usi culisante), iar celelalte nu mai mult de 12mp. Baile maxim 6mp, si o camera pt spalat/calcat/uscat de vre-o 6mp. Peste 120mp utili+casa scarii este dovada de bogatie, mai ales pt tine care ai nevoie de demisol.

P.S. Nu stiu cum ne-am descurcat asa de bine si am adunat atatea rahaturi in spatiile mici din apartamentele comuniste, si acum facem spatii atat de vaste de parca o sa cumparam de 10 ori mai multe decat pana acum.
   Apropo, pe youtube este o tanti care arata cum isi aranjeaza ea rufele in sertare intr-un mod mai mult decat eficient. Nevasta-mea si-a dat seama ca are o cateva sertare libere in urma aplicarii metodei doamnei. Asa ca aveti grija de banii aruncati pe spatii mari care trebuiesc platite, intretinute si apoi platite taxe pe ele.

Cat de mare este panta totusi? Sau cu cat se inalta terenul la 5m de poarta, la 10m, la 5m, la 20m? Ar fi util de stiut.
Poate ai o ridicare topo, si daca n-ai ar fi bine s-o faci pt iti va trebui oricum pt arhitectura.

#23
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postthe_lion, on 20 februarie 2015 - 11:47, said:

Cu siguranta solutii exista, daca accepti o ghena in vestibulul de la intrare prin care sa treaca teava de canalizare...
Dificil. Ar trebui sa treaca prin doua placi si ajuns in partea de demisol cu teava ,unde ori iese cu panta prin perete ori pompat pana in teava care colecteaza amandoua bai.  
Sunt patit cu o asa solutie , iar de atunci evit astfel de variante.
Indicate sunt ca amandoua bai sa fie una langa alta,colectare comuna ,si de evitat cu colectarea verticala prin partea de demisol.


#24
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostdoarUNom, on 20 februarie 2015 - 11:57, said:

cu eliminare birou parter si ingustarea casei , implicit a suprafetei totale si amprentei la sol
Attachment Etaj.jpg

Mda,
asta este e studiat! Eu nu as avea obiectiuni, dar nu stiu daca si consoarta va fi de acord! La cum o stiu eu.....Posted Image

View PostAlxdava, on 20 februarie 2015 - 12:26, said:

1. Muta bucataria in locul biroului, sub scara poate fi loc de depozitare lejer. Baia de jos si biroul iau locul actualului living. Apoi muta baile de la etaj in locul dormitorului mic(din dreptul scarilor), si dormitorul mare in locul lor. Ideea este sa aduci zonele reci pe aceeasi parte, eventual suprapuse, pt ca vei innebuni tragand tevi in toate directiile.
2. Casa sa fie retrasa cel putin 6-7m de la gard, poate chiar 2 lungimi de masina.
3. Cat mai putine ferestre ale dormitoarelor spre sud si vest. Vei dormi mai bine din mai pana in septembrie, iar in rest soarele nu va incalzi suficient incat sa fie un atu.
4. Iti sugerez sa nu depasesti 20mp pt matrimonial cu tot cu spatiul pt haine(poate fi un dulap din podea pana in tavan cu usi culisante), iar celelalte nu mai mult de 12mp. Baile maxim 6mp, si o camera pt spalat/calcat/uscat de vre-o 6mp. Peste 120mp utili+casa scarii este dovada de bogatie, mai ales pt tine care ai nevoie de demisol.

Cred ca ma apuc sa fac eu o schita cu ce mi-ati sugerat (sa mut bucataria ma gandisem si eu, sincer sa fiu...), si cu noua schita sa ma infiintez la arhitect! Apoi, in alta ordine de idei, casa va avea peste 6m de la casa vecinului... probabil 3 de la gard, nu stiu exact! Va fi spatiu mai larg in dreapta casei, ca sa zic asa....

P.S. Nu stiu cum ne-am descurcat asa de bine si am adunat atatea rahaturi in spatiile mici din apartamentele comuniste, si acum facem spatii atat de vaste de parca o sa cumparam de 10 ori mai multe decat pana acum.
   Apropo, pe youtube este o tanti care arata cum isi aranjeaza ea rufele in sertare intr-un mod mai mult decat eficient. Nevasta-mea si-a dat seama ca are o cateva sertare libere in urma aplicarii metodei doamnei. Asa ca aveti grija de banii aruncati pe spatii mari care trebuiesc platite, intretinute si apoi platite taxe pe ele.

Corect, asa este, si sunt intru totul de acord, mai ales ca eu sunt cel care va plati orice linie trasa, in plus, de arhitect! Posted Image

Cat de mare este panta totusi? Sau cu cat se inalta terenul la 5m de poarta, la 10m, la 5m, la 20m? Ar fi util de stiut.
Poate ai o ridicare topo, si daca n-ai ar fi bine s-o faci pt iti va trebui oricum pt arhitectura.

Doar ce m-am intors de la teren, unde am facut ridicarea topo, care sper s-o primesc chiar azi, mai spre seara! Panta este detul de inclinata totusi, dar este terasata.... Probabil se ridica cu peste 5m...zic....

View PostdoarUNom, on 20 februarie 2015 - 12:29, said:

Dificil. Ar trebui sa treaca prin doua placi si ajuns in partea de demisol cu teava ,unde ori iese cu panta prin perete ori pompat pana in teava care colecteaza amandoua bai.  
Sunt patit cu o asa solutie , iar de atunci evit astfel de variante.
Indicate sunt ca amandoua bai sa fie una langa alta,colectare comuna ,si de evitat cu colectarea verticala prin partea de demisol.

Poate cum a spus Alxdava, sa schimb bucataria in locul biroului, cu baia de jos, iar baia de sus, sa fac acelasi lucru, toate pe fata.... nu stiu insa cat de bine va da, estetic vorbind!

Edited by fsoare03, 20 February 2015 - 13:52.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu inteleg de ce ai luat teren inclinat,in loc de teren drept in alta parte. O sa te arda astia la bani cu buldozere si excavatoare care vin sa iti sape in deal !  Plus ca trebuie ramforsat serios  cu fier si beton sa nu cada malul de pamant la vale peste tine si sa o iei la vale cu casa !!!

#26
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2015 - 14:12, said:

nu inteleg de ce ai luat teren inclinat,in loc de teren drept in alta parte. O sa te arda astia la bani cu buldozere si excavatoare care vin sa iti sape in deal !  Plus ca trebuie ramforsat serios  cu fier si beton sa nu cada malul de pamant la vale peste tine si sa o iei la vale cu casa !!!

De gustibus non est disputandum! Stii cum e, gusturile nu se discuta! Plus ca, fara sa caut justificare-n fata nimanui, nu gasesti parcele peste 4-500mp, in zone pe care eu le consider decente, sau care sa merite sa iti faci un camin! Posted Image

#27
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postfsoare03, on 20 februarie 2015 - 14:05, said:

...mai ales ca eu sunt cel care va plati orice linie trasa, in plus, de arhitect!
Asta nu prea am inteles-o . La ce te-ai inteles cu el , cu pretul la numar de linii sau la un proiect realizat corespunzator si pe gustul tau ?!

#28
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
A sosit si ridicarea topo! Nu stiu daca citesc bine, dar e diferenta....

View PostdoarUNom, on 20 februarie 2015 - 14:40, said:

Asta nu prea am inteles-o . La ce te-ai inteles cu el , cu pretul la numar de linii sau la un proiect realizat corespunzator si pe gustul tau ?!

Da, nu a iesit prea bine!  Posted Image
Era vorba sa maximizam spatiile, nu sa ne lafaim aiurea, caci orice modificare-n plus va costa, pe viitor, nu?

Attached Files



#29
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Stalpul ala din mijlocul casei e cam aiurea..Se poate fara el.

#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2015 - 14:12, said:

nu inteleg de ce ai luat teren inclinat,in loc de teren drept in alta parte. O sa te arda astia la bani cu buldozere si excavatoare care vin sa iti sape in deal !  Plus ca trebuie ramforsat serios  cu fier si beton sa nu cada malul de pamant la vale peste tine si sa o iei la vale cu casa !!!
Nu cred.  Asta nu-i neaparat problema. Problema e costul DS in sine, care ajunge la 30-40% din total. Pentru un proiect cu buget asta poate cauza.

Edited by viotl, 21 February 2015 - 02:39.


#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Ai 3 variante:
1. Demisol care este in principiu un parter, deci vei avea un P+2
2. P+1, adica parterul va fi din beton armat si pe post de demisol. Dezavantaj: o latura va fi complet acoperita.  
3. Casa ridicata pe piloti



#32
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009
Sfatul meu: punctul 2 si etaj din structura pe lemn.

#33
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostAlxdava, on 21 februarie 2015 - 13:08, said:

Ai 3 variante:
1. Demisol care este in principiu un parter, deci vei avea un P+2
2. P+1, adica parterul va fi din beton armat si pe post de demisol. Dezavantaj: o latura va fi complet acoperita.  
3. Casa ridicata pe piloti

O latura, sau vreo 3? Demisolul va fi garaj plus o camera tehnica etc. Am postat ceva mai sus cam cum va arata... Iar inclinarea fiind destul de mare, nu prea am incotro, nu? Chit ca terenul este terasat, si teoretic, as putea sa "ingrop" doar o parte din demisol, apoi sa ma ridic cu restul! Problema asta inca o studiem, cu arhitectul!
Partea cu etajul din lemn pica, stiu ca este destul de bun, dar conteaza enorm cat de bun/uscat este lemnul folosit! Ceea ce la noi.....

View Postviotl, on 21 februarie 2015 - 02:38, said:

Nu cred.  Asta nu-i neaparat problema. Problema e costul DS in sine, care ajunge la 30-40% din total. Pentru un proiect cu buget asta poate cauza.

Atat de mult sa fie acel demisol? Hmmm.... Vom vedea!
Bugetul bineinteles ca are o limita, ca banii nu pica din cer... Posted Image  Dar nici foarte mic nu este! Dorim o casa pe pamant de foarte multi ani, foarte multi!

#34
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postfsoare03, on 21 februarie 2015 - 14:55, said:

Demisolul va fi garaj plus o camera tehnica etc.
La cum arata terenul cam esti nevoit sa mergi pe varianta cu demisol. Insa te-as sfatui sa mergi cu amprenta constructiei cat mai pe lungul terenului( cat mai ingusta - maxim 9 m) , nu cum ai in planurile intermediare.
Iar la partea de design arhitectural , depinde ce gusturi preferi
Attached File  1.jpg   41.75K   47 downloadsAttached File  2.jpg   76.69K   47 downloads

#35
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostdoarUNom, on 21 februarie 2015 - 15:53, said:

La cum arata terenul cam esti nevoit sa mergi pe varianta cu demisol. Insa te-as sfatui sa mergi cu amprenta constructiei cat mai pe lungul terenului( cat mai ingusta - maxim 9 m) , nu cum ai in planurile intermediare.
Iar la partea de design arhitectural , depinde ce gusturi preferi
Attachment 1.jpgAttachment 2.jpg

Cam asta incercam si noi! Chiar acum ma "jucam" un pic cu planurile, pe calculator, si-mi iesise ceva la vreo 9.5m latime!
Iar pe parte de design, vrem ceva deosebit, dar nu extravagant! Ce ai atasat tu acolo este....fara cuvinte! Posted Image Proiect propriu?

Edited by fsoare03, 21 February 2015 - 16:44.


#36
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Am incercat sa desenez in Google Sketchup configuratia aproximativa a terenului, plus cum as vedea eu pozitionarea casei....
Ceva gen "gradinita numarul 2 cu program prelungit!" Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate