Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa pe teren inclinat.

- - - - -
  • Please log in to reply
198 replies to this topic

#1
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Buna seara!
Dupa indelungi cautari, discutii, dezbater, am decis sa luam un teren! Se afla intravilan, in zona Butculescu (pentru cine cunoaste zona, in Pitesti), deschidere 15ml la strada, lungime mare, vreo 75ml, iar la celalalt capat se ingusteaza, la vreo 11,5ml. Utilitati in fata terenului, gazele fiind ceva mai departe!
Am depus o cerere pentru CU, informativa, si urmeaza sa facem o ridicare topo, plus studiu geo, pentru siguranta noastra!
Datorita inclinatiei destul de mari a terenului, probabil casa va iesi Demisol, plus Parter si Etaj. Ceea ce nu este neaparat rau.... Stiu ca, costurile sunt ceva mai ridicate, vis-a-vis de costurile unui teren drept, dar si frumusetea va fi alta, nu?
In sfarsit, am cautat si proiecte de case, avem si ceva preliminar, facut de un arhitect, dar proiectul se va baza pe schitele pe care voi incerca sa le atasez acestui topic! Singura problema care o vad, deocamdata, fiind a doua baie de la etaj, cea mica, care nu stiu ce solutie sa gasesc, sa-i schimb pozitia, de unde se afla acum, din ratiuni de costuri! Poate ma ajutati cu idei, sfaturi, in masurat timpului Dvs.!
Orice alte intrebari, va stau la dispozitie! Si, anticipat, va multumesc!
p.s. cotele marcate cu negru, sunt aproximative! Amprenta la sol fiind de 13x10.7m

Attached Files


Edited by fsoare03, 19 February 2015 - 21:54.


#2
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Imi place cand se vine cu planuri preliminare pentru a se cere pareri .
Intrarea la baia de jos sa se faca pe sub scara pentru a nu ' periclita ' imaginea avuta cand se sta la masa si se deschide usa la baie.

Edited by doarUNom, 19 February 2015 - 22:13.


#3
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Da, intrarea va fi sub scara, cum ai spus, dar nu apare in planurile astea, ci va apare in planul arhitectului, la care "lucrez" inca sa le postez! Multumesc pentru sugestie!
Atasez si o schita a cadastrului!

Edited by fsoare03, 19 February 2015 - 22:24.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Problema se poate rezolva elegant cu scaun de WC cu pompa cu tocator incorporata, si atunci vei avea nevoie doar de o teava cu diametrul de 40 de mm la scurgere, care nici nu are nevoie de panta de scurgere.

Edited by myshyk, 19 February 2015 - 22:21.


#5
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
Iata, in sfarsit, si planul cadastral promis...Posted Image

Attached Files



#6
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Vad o gradina frumoasa in spate :)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cam mica deschiderea aia 15ml. Casa o faci dreptunghi si intri in ea din lateral?  Sau intrii in fata

#8
havenodoubts

havenodoubts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.05.2008
foarte bune punctele cardinale, dupa gustul meu. Ca sa-l citez pe cel de mai sus, poti sa "intriii" pe unde vrei tu, ca tot vei avea o terasa super faina in spate la umbra.

Edited by havenodoubts, 19 February 2015 - 23:48.


#9
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 MembruAnonim, on 19 februarie 2015 - 23:38, said:

cam mica deschiderea aia 15ml. Casa o faci dreptunghi si intri in ea din lateral?  Sau intrii in fata

Intrarea se va face prin fata, in fata garajului! Casa fiind in panta, sunt oarecum forțat sa fac demisol....

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 fsoare03, on 19 februarie 2015 - 21:53, said:

Orice alte intrebari, va stau la dispozitie!
Cum faci ca sa n-o ia la vale, ii pui o frana, o ancora, sau cum?

#11
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
In momentul in care schimbi sensul scarii, sa poti intra un baia de la parter pe sub rampa, poate acoperi o treapta cu placa si poti intra in dormitorul de la etaj pe langa pat (nu perpendicular pe el) si in felul asta maresti baia.
Ca sa rezolvi asta, mai poti face scara cu jumatate de podest, si balansezi 3 trepte.
Unde e zona asta ? Eu am plecat din pitesti pe la 18 ani, asa ca stiu orasul. E in gavana, la platou?
Bafta.
P.s
Arhitectul e din "garda veche" din pitesti, sau e mai tanar?

#12
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 Quantum, on 20 februarie 2015 - 09:24, said:

Cum faci ca sa n-o ia la vale, ii pui o frana, o ancora, sau cum?

Pai d-aia trag masina-n fata, s-o tina pe loc...Posted Image
O sa iasa demisol, unde o sa vina garajul, camera centralei, etc., plan care nu este postat inca! Iar de acolo se va ajunge la parter si mai departe!

 un_arhitect, on 20 februarie 2015 - 09:26, said:

In momentul in care schimbi sensul scarii, sa poti intra un baia de la parter pe sub rampa, poate acoperi o treapta cu placa si poti intra in dormitorul de la etaj pe langa pat (nu perpendicular pe el) si in felul asta maresti baia.
Ca sa rezolvi asta, mai poti face scara cu jumatate de podest, si balansezi 3 trepte.
Unde e zona asta ? Eu am plecat din pitesti pe la 18 ani, asa ca stiu orasul. E in gavana, la platou?
Bafta.
P.s
Arhitectul e din "garda veche" din pitesti, sau e mai tanar?

Nu, este in spatele cartierului Razboieni, spre Turcesti (aleea Butculescu), sa zic asa... se poate intra de benzinaria aia Rom....l, din sensul giratoriu, spre Razboieni! Este un cartier relativ nou! https://www.google.r...79345,16z?hl=ro
Arhitectul este mai tanar sa zic asa, in comparatie cu mine!

Atasez schite preliminarii facute in urma discutiei cu arhitectul! Preliminarii, caci inca discutam dispunerea camerelor, sau marimea lor! Nu prea mai bate cu originalul, postat la deschiderea topicului, dar lucram in sensul asta....Posted Image

 un_arhitect, on 20 februarie 2015 - 09:26, said:

In momentul in care schimbi sensul scarii, sa poti intra un baia de la parter pe sub rampa, poate acoperi o treapta cu placa si poti intra in dormitorul de la etaj pe langa pat (nu perpendicular pe el) si in felul asta maresti baia.
Ca sa rezolvi asta, mai poti face scara cu jumatate de podest, si balansezi 3 trepte.
Unde e zona asta ? Eu am plecat din pitesti pe la 18 ani, asa ca stiu orasul. E in gavana, la platou?
Bafta.
P.s
Arhitectul e din "garda veche" din pitesti, sau e mai tanar?

Baia cred ca este suficienta asa cum este acum, insa facand modificarea sugerata, cred ca vom castiga la suprafata dormitorului D3! Este bun si in faza asta, dar nu strica inca un metru in plus... Multumesc pentru sugestie!

Attached Files


Edited by fsoare03, 20 February 2015 - 09:46.


#13
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Daca e posibil, incearca sa faci scara cu jumatate de podest pentru odihna,nu balansata total cum e acum. E ok si asa, dar e un pic incomoda.


#14
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

 un_arhitect, on 20 februarie 2015 - 09:57, said:

Daca e posibil, incearca sa faci scara cu jumatate de podest pentru odihna,nu balansata total cum e acum. E ok si asa, dar e un pic incomoda.

Jumatate de podest, cum era in primele planuri, nu? Da, si eu zic ca este un pic mai practica... Ca latime vi se pare ok, 2.25m? Asa avem pe scara blocului, prin comparatie, si este ok! Am urcat si coborat mobila si electrocasnice fara probleme majore! Dar nu acum, in ultimul timp, ca vecina noastra de palier, si-a scos toate florile pe scara, de zici ca-i jungla... Posted Image

#15
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Nu, aia e cu podest intreg.
Jumatate de podest inseamna cand ai spatiu de odihna doar pe latimea unei rampe.
L.e
Am atasat un jpg cu ceea ce voaim sa spun. Zona cu albastru e podestul de odihna

Attached Files


Edited by un_arhitect, 20 February 2015 - 10:24.


#16
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 fsoare03, on 20 februarie 2015 - 09:52, said:


Atasez schite preliminarii facute in urma discutiei cu arhitectul! Preliminarii, caci inca discutam dispunerea camerelor, sau marimea lor! Nu prea mai bate cu originalul, postat la deschiderea topicului, dar lucram in sensul asta....Posted Image
Eu ti-as propune altceva , avand in vedere forma si deschiderea terenului : - eliminarea biroului de jos si doar cu 3 dormitoare sus , pentru a ingusta amprenta constructiei.

ps. Roaga-l pe arhitect sa-ti aseze amprenta parterului pe planul de situatie ca sa observi cat spatiu de teren iti mai ramane pe laterale , si daca te incadrezi in normele codului civil.

 fsoare03, on 19 februarie 2015 - 22:27, said:

Iata, in sfarsit, si planul cadastral promis...Posted Image
Uau. De cine e facut ?! De gradinita numarul 3 sau de clubul prichindeilor din parcul central ? :)

#17
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Pai presupun ca a tinut cont de retrageri...

#18
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 un_arhitect, on 20 februarie 2015 - 10:42, said:

Pai presupun ca a tinut cont de retrageri...

Probabil. Insa amprenta constructiei trebuie gandita si raportata la imprejmuirile terenului (mai ales in cazuri din astea cand deschiderea sau forma terenului sunt cu semnul intrebarii- adica la limita ). Forma si dimensiunile constructiei trebuie mulate pe cele ale terenului .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate