Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afacere - productie de mobilier

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Ca si occidental eu as vedea afacerea in felul urmator.Intreprinzatori maxim 2.Aport de capital cate 15000€ de caciula.Maxim angajati 4-6.Avand in vedere forta de lucru ieftina in romania,m-as axa pe mobilier rustic din lemn natural care e mai scump pe piata externa.La PAL nu cred ca va puteti impune pe intern si sa concurati cu firme PFA care produc pe genunchi in garaje si pivnite si jongleaza cu impozitele.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
astea cu lemn natural sunt vise Posted Image
dar lasand asta la o parte, e bine sa ramana pe segmentul pe care-l cunosc si unde au experienta... (+ un mic portofoliu de clienti inteleg Posted Image )
astia cu fondurile europene iti impun criterii de performanta!!!... (inca din primul an)
exportul de mobilier asamblat e foarte costisitor (de fapt transportul, nu exportul in sine)

Edited by Nero-d, 23 February 2015 - 16:56.


#21
dmxgordon

dmxgordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2015
Intr-adevar, pusa problema asa (de altfel foarte corecta expunere) totul pare dificil de realizat.
Ma gandesc insa ca din moment ce oricum va trebuii sa ne conformam pentru sansa de a obtine fonduri europene, putem incerca sa patrundem si pe piata externa.

#22
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostNero-d, on 23 februarie 2015 - 16:54, said:

astea cu lemn natural sunt vise Posted Image


Adica explica-te.Daca tu nu faci decat PAL si nimic la export trebuie sa faca toti la fel.Boala romanului e megalomania.Nu merge nimic daca nu investesti de la inceput 100.000 de euroi in afacere.Pai tocmai asta e.Investesti mult la inceput fara sa cunosti piata si te trezesti ca nu mai ai clienti si trebe sa platesti imprumutul inapoi.Daca aveai know-how-ul si informatia de la inceput era mai usor.De aceea zic ca trebuie sa vezi ceva targuri si expozitii sa-ti faci o parere despre stadiul la care s-a ajuns si daca esti in stare sa-i faci fata.Raman la parerea ca trebuie sa produci un lucru cat mai scump la metri patrati de atelier pe care-i ai.

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o sa-ti explic cu toiate ca nu e mult de explicat :)
dar lasand din nou asta la o parte... nu sa produci cat mai scump e tergetul ci sa produci la un pret competitiv, sa aduci cat mai multa plus valoare,... iar de produs, te rog sa ma crezi... poate produce oricine... smekeria e sa vinzi, nu sa produci... degeaba produci tu scump si/sau la nu stiu ce standarde de calitate si ai si certificat ISO... daca nu ai cui vinde... ok?
in cazul meu, am inceput pe tamplarie din lemn... avem si acum utilajele si tehnologia pe undeva printr-o magazie... incet, incet, piata s-a restrans pana a devenit o nişă nesemnificativa in fata ofensivei mobilierului din PAL iar pretrurile au devenit prohibitive
oricat de cald si retro ar parea lemnul, tot tehnologiile si confortul "contemporan" castiga...
ai sa vezi cand vei avea un showroom ca rulajul iti aduce un castig mai mare decat niste produse scumpe vandute cand si cand

acum... lemn natural cum zici tu, se foloseste sub forma de bile si scandura doar la constructia mobilierului de gradina
altfel... pentru mobila de casa, e furnir aplicat pe PAL, MDF, PANEL...

cunosc cateva fabrici in bransa care produc in special pentru export... dar nu asa s-au lansat... nu-ti faci fabrica pe baza unor comenzi ipotetice
ca au prins ei intre timp niste comenzi si nu mai au timp sa lucreze pentru piata interna e doar o conjunctura...
iar exportul inseamna uneori comenzi... comenzi de 1-5000 de unitati... pai in cati ani faci tu 5000 de unitati cu 6 oameni?!? (inclusiv secretara si femeie de servici) si cu o logistica ce tinde spre zero (fara servicii dedicate de aprovizionare, comercial, economic, juridic, contabilitate, marketing, publicitate!...)
nu trendul e gaselnita... nu sa faci ce cere piata... ci sa impui produsul... sa convingi clientul sa cumpere... sa oferi servicii...

#24
dmxgordon

dmxgordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2015
Cred ca parerea Airbag-ului nu este departe de adevar. Am intalnit oameni si firme care se incadreaza exact in problematica descrisa de acesta.
Totodata cred ca postarea Nero-ului a explicat cat se poate de bine sistemul extern de productie si potentiala vanzare pentru extern.

Am sa ma limitez momentan la productie pentru uz intern. Sambata voi avea o discutie in detaliu legat de accesarea fondurilor cu un consilier. Sper ca totuls a fie bine...
Daca merge treaba, incercam si afara ca nu e bai.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdmxgordon, on 24 februarie 2015 - 19:23, said:

Cred ca parerea Airbag-ului nu este departe de adevar.
Asa gandesc si eu.
Si eu m-as fi bagat intr-o afacere de mobila, insa mai degraba in chestii unicat si serii mici, comenzi foarte scumpe (sculpturi, intarsii etc - nu clasice, ci desenate de mine si altii - contemporaneitati pentru oameni bogati).
Eu nu m-am bagat din lipsa clientilor, pe care tu spui ca ii aveti! Daca chiar aveti clienti pe fasia voasta, dati-i inainte!

#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postdmxgordon, on 24 februarie 2015 - 19:23, said:

Sambata voi avea o discutie in detaliu legat de accesarea fondurilor cu un consilier.
Sambata o sa vorbesti vorbe goale si pielea ursului din padure, pentru ca programele nu sunt lansate si nu are ce sa-ti zica decat ce crede el/ea.

Ce nu-mi place si dezaprob este ca tu ai impresia ca ai (sau furi) clientii patronului tau. In 95% din cazuri, salariatii care isi fac aceasta iluzie au o dezamagire crunta.

#27
dmxgordon

dmxgordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2015
Trebuie discutat din timp de procedura, de modul de accesare a celor 10.000 de la statul Roman. Nu sti ce vorbesti pentru ca nu-mi cunosti situatia.
Lafel cum habar nu ai de piata pe care dorim sa o acaparam in masura considerabila. Nu sunt clienti furati.

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Deci tu nu fonduri europene vrei, ci cei 10.000 euro prin diversele programele de stat? SRL-D sau cele similare?

View Postdmxgordon, on 26 februarie 2015 - 20:24, said:

piata pe care dorim sa o acaparam in masura considerabila.
O afirmatie specifica unui tanar care inca nu s-a apucat de treaba. Posted Image

#29
dmxgordon

dmxgordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2015
Am discutat despre infiintarea unui SRL-D, si despre programul Start. In principiu, vom incerca sa intocmim proiectele pentru acestea. Am inteles ca mai e ceva timp pana se va da startul si la acestea, ne pregatim si pentru eventualele schimbari criteriale (care au loc de la an la an).
Cat despre fondurile europene, poti fi mai exact, te rog, bladhaund? Am crezut ca in afara de cei 10.000 E de la statul Roman, toate celelalte programe sunt finantate prin fonduri europene (Start  ca si exemplu).

Edited by dmxgordon, 28 February 2015 - 23:50.


#30
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Toate programele pe care le-ai cautat sunt finantate de statul roman.
Programele de fonduri europene inca nu sunt definitivate pentru perioada 2014-2020. Acolo probabil va fi vorba de sume mai serioase, dar deocamdata nimeni nu poate sa spuna cat.

Problema pe care o identific la SRL-D si Start este ca iti ofera sume foarte mici. Nu cred ca asigura nivelul necesar de dotare.

#31
dmxgordon

dmxgordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2015
Intr-adevar, sumele sunt mici. Ne gandim sa purtam o discutie si cu bancile, sa vedem ce tip de finantare putem sa aplicam.
Intr-un fel sau altul trebuie sa atingem pragul de 80.000 - 100.000 Euro.

#32
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postdmxgordon, on 02 martie 2015 - 20:38, said:

Intr-adevar, sumele sunt mici. Ne gandim sa purtam o discutie si cu bancile, sa vedem ce tip de finantare putem sa aplicam.
Un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca.

View Postdmxgordon, on 02 martie 2015 - 20:38, said:

Intr-un fel sau altul trebuie sa atingem pragul de 80.000 - 100.000 Euro.
Pe baza celor expuse de tine pana acum, eu apreciez ca pragul propus va este de neatins.

#33
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
In primul rand accesarea fondurilor europene nu este chiar asa usoara precum o prezinta site-urile de promovare.

In al doilea rand, un profesionist, angajat de succes nu trebuie obligatoriu sa fie si un afacerist de succes in domeniul in care exceleaza ca angajat. Nu vreau sa fiu rautacios dar atata timp cat tu si echipa ta cu care vrei sa pleci de la angajator nu aveti habar de  toata logistica necesara si de costurile acesteia pentru a copia afacerea mie nu imi pare ca sunteti pe un drum bun. Mai ales cand vrei sa pui la bataie niste bani pe care nu ii ai . Oricum , fiecare e liber sa riste , dar cel mai bine e sa risti cand nu prea ai nimic de pierdut . Dar daca ajungi sa pierzi niste bani pe care vei fi nevoit sa ii imprumuti ..nu e deloc bine.

Eu am un prieten bun care activeaza in acest domeniu de peste 15 ani. A inceput de jos, el cu un tamplar faceau mobilier simplu la comanda pe care il carau pe porbagajul Daciei 1310. Doi ani a adunat bani si si-a luat nu stiu ce utilaj nou aparut si incet incet a inceput sa se dezvolte . Acum a ajuns la un nivel destul de mare , lucreaza cu mari dezvoltatori mobiliari, cu lanturi de magazine , face mobila la comanda numai pentru oameni cu bani din Romania si din Austria .
Si cu toate astea este stresat ca trebuie sa investeasca mereu in tehnologie .Niciodata nu are toate utilajele care ii trebuie .

Tot de la el stiu ca piata este supra saturata pe segmentul de mobilier la comanda . E foarte greu, daca nu imposibil sa patrunzi in piata , mai ales cand nu ai tu banii cash. Si niste bani pe care sa fii dispus sa ii pierzi .

Edited by kos_funny, 05 March 2015 - 09:47.


#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdmxgordon, on 28 februarie 2015 - 23:49, said:

Am crezut ca in afara de cei 10.000 E de la statul Roman, toate celelalte programe sunt finantate prin fonduri europene
Credeti ca fara vreun ban, fara vreun contract, fara nimic, luati 10.000 de la stat si inca 100.000 de la UE...
Eu am impresia ca voi sunteti pur si simplu aerieni!

#35
alsasha

alsasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2012
salutare, a mai luat nastere firma? ce s-a intamplat? cu fonduri/ fara?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate