Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mazarea

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Citind sectiunea dedicata agriculturii de pe forumul softpedia dar nu numai ...am cautat sa invat(si continui ....) cum se pot obtine si care sunt cele mai bune rase de animale sau pasari ,cum sa se furajeze cat mai bine,care sunt cele mai bune adaposturi pentru fiecare specie in parte etc etc...toate astea la nivel de hobby ...pe moment dar cine stie...revenind la furajare s a tot vorbit despre retete de la simple la sofisticate..de la cele gata preparate numai bune de cumparat dar la un pret cam piperat la cele facute cu ce are fiecare din culturi proprii sau achitionate la un pret convenabil...
Cautand si citind despre una alta (referitoare la plante folosite la furajare) am gasit un articol referitor la mazare:
"Cea mai importantă utilizare o are mazărea, în hrana animalelor ca sursă de proteină și
energie. Având un conținut mediu din substanță uscată de 27,8% proteină (20,4-53,7%),
mazărea se utilizează ca o sursă intermediară de proteină și energie, între șroturile de soia
(cca 45% proteină) și boabele de cereale (grâu 59% și porumb 68% amidon). Bogăția proteinei
în aminoacizi, în special în lizină (7,5%), o face comparabilă, în acest aminoacid, cu carnea de
porc (7,8%), dar mai bogată decît șroturile de soia (6-6,4%) și de floarea-soarelui (3,3-3,6%).
Ca preț, mazărea se situează între șroturile de soia și boabele de grâu".
Doritorii pot citi intreg articolul la:
http://www.recolta.e...lelor-9323.html

Primul pas fiind facut deja ...sper ca cei care au experienta cu aceasta planta sau oricine are ceva de spus,sa posteze ceea ce considera util,astfel ca cei doritori sa incerce sa cultive aceasta planta,sa aiba un minim de cunostinte la momentul startului..

Edited by willrock252000, 19 February 2015 - 15:08.


#2
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Stiti cumva in zonele de deal subcarpatici(sv) se poate cultiva cu succes?

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mazarea e o cultura f.facila, in schimb culesul e tare complicat. pt.animale banuiesc eu ca trebuie mazare uscata, deci nu trebuie neaparat sa iti faci pb.sa o culegi frageda. probabil ca exista soiuri cu coacere concentrata, astfel sa iei vrejul cu totul de pe camp...dupa aia vine pb. scoaterii boabelor (desi cred ca daca lasi vrejul sa se usuce cu tot cu pastai-la aer, ca pastaile au obiceiul prost sa se cam incinga si sa faca mucegai daca's gramada-probabil ca prin batere se separa si boabele). vrejul de mazare e f.bun in furajarea animalelor.

eu pun in gradina pe rand, boabe la 2 cm distanta, primavara devreme (inceput de martie), cand cresc vrejii se autosustin prin impletire, la vijelie puternica se mai culca la pamant, dar eu culeg devreme (pt.boabe fragede), banuiesc eu ca pt.boabe coapte tb.ceva sustinere prin sarme.

#4
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Nu trebuie nici o sarmaPosted Image , ptr. cultura in camp sunt utilizate soiuri adaptate sa se autosustina vertical pana la recoltare prin intermediul carceilor. Aveam un soi de acesta tip afila, parca Dora.
Asa in linii mari, se seamana cat mai timpuriu, samanta tratata cu nitragin in cantitate de 2-300kg/ha samanta. Teren bine nivelat si maruntit, liber de buruieni. Fosforul e principalul element care aduce sporuri de productie, mare atentie la daunatori.
Se recolteaza direct cu combina dimineata pe roua cand umiditatea este peste 15, pana pe la vreo 20%. N-are rost sa mai spun cum trebuie reglata combina, turatie cat mai mica la batator, distanta mare intre el si gratar(contrabatator), heder echipat cu ridicatoare de plante. Se pot obtine lejer 2-3to/ha.

#5
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Daca nu ai combina sau pe cineva care sa te ajute cu o combina mai bine te rezumi la terenuri mai mici. Sa recoltezi la mana un ha de mazare e...Posted Image.
Cat despre valoare ei in hrana animalelor e clar incontestabila. As cumpara si eu dar nu prea am de unde...cel putin nu stiu...ca sa o inlocuiesti cu srotul de soia care este foarte scump e o solutie foarte buna cum ai punctat si tu.
Vezi sa nu ai iepuri sau alti potentiali daunatori pe terenul pe care vrei sa semeni ca s-ar putea sa nu ai ce recolta....si neaparat foloseste samanta din comert care este speciala pentru cultura de camp (mazare furajera.). Ah...vezi ca ii trebuie si niste complex...pentru productie

Edited by paul_pablo, 20 February 2015 - 08:40.


#6
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Pt.inceput as fi tentat sa pun o suprafata mica maxim 1/2 ha sa vad ce si cum trebuie facut...problema e ce soi/uri s ar preta mai bine la zona mea(deal langa m.tii Neamtului,teren slab,temperaturi mai scazute iarna,sezon de insamantare tarziu aprilie mai)..semanatoarea trebuie sa aiba ceva dedicat pt.mazare sau nu? legat de combina aceeasi intrebare ...

#7
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Din aceleasi considerente ca si tine in primavara  lui2014 am semanat si eu  0,8 ha dar am fost conditionat de combina care a ajuns in zona cu 10 -14 zile intarziere si am avut pierdere  fff mare . Am reusit sa strang doar dublu la cat am semanat. Cel mai bine este sa o cosesti atunci cand boabele s-au intarit sa o lasi pe loc cca 5 zile pt uscare si apoi cu combina dotata cu ridicator sa o treieri.  Daca nu dispui de combina rezultatele sunt incerte......Mult scces!

#8
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
am avut anul trecut 2 ha de mazare si cea mai mare problema a fost cu uscatul .am auzit ca ar merge data cu un erbicid total(glifosat) cu doua saptamani inainte de recoltare si astfel s-ar usca foarte bine si ar ramane si terenul curat.problema e ca nu sunt sigur daca afecteaza animalele .pentru mine asta e cea mai mare problema , deci stie cineva daca afecteaza glifosatul animalele care mananca samanta de mazare ?

#9
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postcristidan79, on 21 februarie 2015 - 22:25, said:

am avut anul trecut 2 ha de mazare si cea mai mare problema a fost cu uscatul .am auzit ca ar merge data cu un erbicid total(glifosat) cu doua saptamani inainte de recoltare si astfel s-ar usca foarte bine si ar ramane si terenul curat.problema e ca nu sunt sigur daca afecteaza animalele .pentru mine asta e cea mai mare problema , deci stie cineva daca afecteaza glifosatul animalele care mananca samanta de mazare ?

Tu ce crezi? Tu ai manca mazare erbicidata cu 2 saptamani inainte?
Decat sa o dai cu erbicid mai bine o cosesti si o lasi cateva zile sa se uste

#10
geims

geims

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.12.2013
si eu pun mazare furajera de tip afila este foarte buna se poate recolta fara probleme .
Eu pun Salamanca  de la Satten 260kg/ha.


#11
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
De unde va aprovizionati cu samanta certificata?puneti soiuri timpurii(daca exista)sau ...normale

#12
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009

View Postgeims, on 24 februarie 2015 - 16:42, said:

si eu pun mazare furajera de tip afila este foarte buna se poate recolta fara probleme .
Eu pun Salamanca  de la Satten 260kg/ha.

Cam ce productii ai obtinut in timp la Salamanca? te intreb pt ca as pune si eu macar o jumatate de hectar sa vad ce imi iese, nu risc sa pun mai mult.

#13
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
chiar nu stie nimeni daca pot erbicida mazarea cu erbicid total fara sa afecteze animalele as vrea sa pun 4 ha de mazare si anul trecut am avut probleme cu uscatul de pe 1 ha , am auzit ca nu le-ar afecta dar nu din surse sigure si as vrea sa stiu daca a mai facut cineva asa ?

#14
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Stiu toti dar nu vor sa iti raspundaPosted Image Posted Image

Edited by paul_pablo, 12 March 2015 - 18:28.


#15
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Am cumparat intre timp 240 kg de Salamanca C1 , pun un hectar pana la urma , sa vad cand reusesc sa seman.

#16
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Alvesta c2 semănată pe 26 martie
Attached File  IMG_20150425_141738.jpg   179.98K   140 downloads

#17
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Attached File  uploadfromtaptalk1430130461840.jpg   3.58MB   100 downloads

#18
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Ca toată lumea de pe aria asta așteptăm ploaia

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate