Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#793
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Dupa 12 ani de opriri, cred c-o sa-mi lipseasca pauza de la motelul din Predejane. :)

#794
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
nis salonic 3 ore e posibil dar trebuie sa merg blana si sa prin vama sa treci cu 240

#795
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View PostCristian_Arad, on 06 mai 2019 - 14:27, said:

Voi când mergeți la greci, cei care ies pe la Moravita, de la Vârșeț pe unde mergeți? prin Panciova sau prin Jasenovo(adică pe lângă biserica alba)?
De cele mai multe ori prin Jasenovo, deși primul drum spre Grecia a fost prin Pancevo.
Anul acesta voi alege Pancevo, îmi pare că e drumul mai drept și cu mai puține localități, chiar dacă o idee e mai lung.

#796
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMrNiceGuy, on 17 iunie 2019 - 19:38, said:

Anul acesta voi alege Pancevo, îmi pare că e drumul mai drept și cu mai puține localități, chiar dacă o idee e mai lung.
Prin Pancevo: doar 20 km in plus, vreo doua sate + un oras (Pancevo) mai mult, iar ca bonus satele sunt binisor mai lungi. Minim 30 min in plus. In rest ai dreptate, drumul e mai drept :)

Edited by biscatrix, 18 June 2019 - 14:41.


#797
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View PostOvidiuNS, on 20 iunie 2019 - 00:24, said:

Dap, harta e reală.
M-am uitat şi la camerele de care ştiam deja. Sunt toate acolo. Deci şi cele 7 noi camere trebuie luate în seamă de acum încolo.
Mi-am notat postul tău, e de referinţă. Să ţinem minte pag. 418, postul #7521.


Sănătate şi mulţumiri pt. informaţie !
e buna informatia dar ati observat ca pe serbia nu este niciuna?pana la urma cum e? sunt radare in serbia sau nu pe autostrada?ma refer la alea ce iti calculeaza viteza medie.

#798
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006

View Postzile_san, on 20 iunie 2019 - 07:40, said:

e buna informatia dar ati observat ca pe serbia nu este niciuna?pana la urma cum e? sunt radare in serbia sau nu pe autostrada?ma refer la alea ce iti calculeaza viteza medie.
In Serbia viteza medie se calculeaza tinand cont de ora si locul intrarii pe autostrada si ora si locul iesirii de pe autostrada. In plus au echipaje mobile, destul de multe, in masini civile. Informatia s-a discutat pe topicul dedicat.

#799
Cristian_Arad

Cristian_Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2017
Eu chiar nu înțeleg treaba cu graba asta, doar mergem în concediu ce naiba, serviciu mă ține la volan 8-10 ore pe zi, tot pe viteza și graba maxima, când merg în concediu sunt de nerecunoscut, chiar și eu mă mir, calm, relaxat, probabil întru pe modul concediu😊 în plus parcurg traseul fără pauze de somn și tot nu mă grăbesc.

#800
cofe92

cofe92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.05.2019
Am o intrebare pentru cei care au mers cu masina inmatriculata pe numele altei persoane, iar titularul nu era in masina: A fost nevoie de procura la vama in macedonia si grecia ?

#801
Cristian_Arad

Cristian_Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2017
Mașina mea este trecuta pe firma, când am fost la greci nu mi-au cerut nimic, dar este mai bine sa o ai, nu se știe niciodată.

Edited by Cristian_Arad, 26 June 2019 - 20:43.


#802
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Eu cred ca la vamele din Romania o sa ai nevoie. In 12 ani doar la iesire / intrare prin vama din Naidas mi-a cerut si talonul, in rest nu l-am dat niciunde si nu mi-a fost cerut, doar actele de identitate si cartea verde.

Edited by pmariushd, 29 June 2019 - 19:03.


#803
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
In UE nu ai nevoie de procura daca masina este inmatriculata pe firma. Daca masina este inmatriculata pe alta persoana si persoana in cauza nu este in masina, este bine sa ai procura sau imputernicire.

#804
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Mi se pare mie sau s-a mai stricat autostrada serbia/macedonia?

#805
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Postcatalin29, on 13 iulie 2019 - 20:47, said:

Mi se pare mie sau s-a mai stricat autostrada serbia/macedonia?
Am venit pe ele acum doua zile. N-as zice asa ceva. In afara de vreo 50km in SRB unde are cateva valuri pentru ca e veche, as zice ca e perfecta. Si exista! Ceea ce e foarte important!
Am plecat din Cluj Napoca luni, pe 24 iunie pana la Paralia Katerini. Am iesit pe la Portile de Fier. Podul free. Vamile toate libere, drumurile libere. Perfect. Ne-am intors din GR in doua etape. Prima de la Arachova pana la Nis, in 11 iulie. Am stat 1h in vama GR-MK si 1/2h in vama MK-SRB. Aglomeratie si pe autostrazi, peste tot. Vineri idem, dar cu vama ceva mai libera la Naidas, intre SRB-RO. La ducere, in vama MK ni s-a cerut certificatul de inmatriculare si cartea verde. La intrarea in RO ni s-a cerut sa deschidem portbagajul si am fost intrebati daca avem tigari.

#806
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010
Cum mai este drumul pana la Negotin?Stiu ca anul trecut era numai valuri si plombat.Plec maine si sunt nehotarat daca sa merg pe SRB sau BG.

#807
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Postspikey79, on 13 iulie 2019 - 23:43, said:

Cum mai este drumul pana la Negotin?Stiu ca anul trecut era numai valuri si plombat.Plec maine si sunt nehotarat daca sa merg pe SRB sau BG.
Varza. Lung, se lucreza, gropi, sunt multe stopuri. Naspa, cu adevarat. Dar de ce sa te duci prin BG? E adevarat ca nu stiu de unde pleci. Noi am iesit pe la Portile de Fier pentru ca  a trebuit sa preluam pe cineva din Tg. Jiu, altfel mergem ca la intoarcere, pe la Naidas. Iar daca am fi stiut cum e drumul ne-am fi dus pana la Naidas. Pe acolo e ... ca intodeauna: cateva localitati cu limitari, camioane, dar intr-o ora am intrat pe autostrada la Smederevo.

Edited by Lizicat, 14 July 2019 - 00:27.


#808
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010
Plec tot de pe langa Tg-Jiu,asa ca variantele mele sunt SRB sau BG.Cred ca o sa ies totusi pe la PFII,in felul asta o sa am doar 11 km pana la Negotin.Multumesc de info.

#809
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostLizicat, on 13 iulie 2019 - 22:50, said:

... MK ...

Lizi, mai nou nu mai e corect să spui doar "Macedonia", că-i supărăm pe greci. Corect este "Macedonia de nord", sau prescurtat: NMk. Eu deja m-am conformat.


Sănătate şi toate cele bune !

#810
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007
Buna ziua!

Imi poate confirma cineva care s-a intors, sau urmeaza sa se intoarca din Grecia, ca se circula pana la greci prin Serbia si Macedonia numai pe autostrada (incepand de la Smederevo bineinteles, datorita faptului ca plecarea va fi din Timisoara) ?

Am auzit ca s-au dat in folosinta kilometri de autostrada si in Serbia si Macedonia ...

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate