Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#523
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postandacomsa, on 24 aprilie 2018 - 17:29, said:


Totusi, nu imi este foarte clar, dupa ce trecem granita (pe la Naidas), inteleg ca sunt aproximativ 80 Km de drum European (fara autostrada si putin mai dificil). Apoi ajungem la zona Smederevo unde urcam pe autostrada. Sa inteleg ca de acolo, mergem doar pe autostrada, atat in Serbia cat si in Macedonia?
Totodata, am observat ca multa lume nu foloseste acelasi traseu atat la dus cat si la intors. Imi scapa mie ceva? Nu putem reveni in Cluj pe acelasi traseu? Sau poate comentariile cu privire la calitatea drumului se refereau doar la "benzi diferite ale aceleiasi autostrazi"?

Multumesc,

- cei aprox 80 km naidas-smederevo nu sunt deloc dificili, e zona de campie. atentie doar la trecerile de pietoni din localitati(in special cele din zona scolilor)
- in serbia intre grdelica si vladicin han o sa aveti aprox. 30 km de drum national gen valea oltului(tronsonul respectiv de autostrada nu este gata)
- in macedonia s-a finalizat tronsonul demir kapija-smokvitsa(am vazut că deja se circula pe el) asa incat aveti numai autostrada

#524
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
@andacomsa, un sfat in urma unicului drum spre Halkidiki: noi am avut cazarea intermediara la Vladicin Han si tot am prins aglomeratie pe autostrada ce leaga Salonicul de Halkidiki. Am mers vreo jumatate de ora la pas, adica cu stationari multiple si inaintari de cativa metri. Din ce am citit, in general, acel sector este aglomerat. Asa ca, eu zic ca ar fi mai buna o cazare intermediara cat mai aproape de GR daca vreti sa evitati acest aspect. Noi am fost in jur de 20 iunie 2016, asa ca precis in iulie va fi si mai greu acel sector. Nis este bun ca noapte intermediara pentru intoarcere, dupa parerea si experienta noastra. Concret, facand de 2 ori drumul integral de la Cluj, si inca 2 drumuri tot prin SRB+MK, dar cu noapte intermediara la Craiova, noi am ales prima data Vladicin Han, a 2-a oara Vranje, iar anul acesta vom merge pana la Kumanovo, avand ca destinatie Volos. La intoarcere, sigur, am ales Nis, inclusiv anul acesta. Noaptea intermediara cat mai apropiata de GR este utila si pentru scurtarea timpului in vama Gevgelija (MK-GR) unde timpii nostri de asteptare au fost intre 30 si 60min. Cu cat sunteti mai aproape de GR, cu atat veti ajunge in vama mai repede si aglomeratia va fi mai mica. Restul vamilor nu reprezinta nici o problema.

#525
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Cine a mai fost prin Serbia+Macedonia recent? Care-i situatia? Sarbii au mai progresat cu autostrada?  Au un santier mare si cum trec in fiecare an din ultimii 10, se vede incetisor cum progreseaza, cel putin in zona muntoasa. Peste 5 ani cred ca vor lega  Belgradul se Skopje exclusiv pe autostrada.

#526
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
de la smederev la vranje se plateste autostrada ca nu mai retin. daca da, se poate plati in euro?

#527
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Se plateste, se poate in euro.

#528
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postzile_san, on 02 mai 2018 - 12:58, said:

de la smederev la vranje se plateste autostrada ca nu mai retin. daca da, se poate plati in euro?
Cel mai bine cu CARDUL.

Si se plateste la IESIREA de pe autostrada nu la intrare.

#529
flavius72

flavius72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.09.2009
S-a inaugurat un segment de 28 de km de autostrada in Macedonia.  (Demir Kapija- Smokvica)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tR7SPNidMEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]

Mai usor pentru a ajunge in Grecia.

Edited by flavius72, 09 May 2018 - 20:45.


#530
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Super, pacat ca la alti se poate.

#531
flavius72

flavius72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.09.2009
Pt. cei care tranziteaza Serbia ATENTIE la viteza pe autostrada:

Beginning with Friday, April 27, 2018, the monitoring of average driving speed on all highway sections in Serbia begins. The traffic police will begin penalizing all those who drive over 120 km/h by even one kilometer.
The Roads of Serbia has installed cameras in all designated locations, and the speed will be measured based on the time needed to go from one toll booth to another.
Drivers of vehicles registered in Serbia will be sent tickets to their home addresses, but each driver will also be able to see their average speed on the slip at the toll booth. On the other hand, foreigners will be stopped by the traffic police immediately at the toll booth and will have to pay the speeding ticket at the nearest court authority.
Also, drivers will no longer be able to avoid the speeding ticket by stopping in the middle of the section – at a resting spot or a gas station – as the number of “intercepting” vehicles will also increase on all highway sections in Serbia.

For example, the shortest amount of travel time allowed on the 423-km Subotica – Nis section is three hours 31 minutes, whereas, on the Belgrade – Nis section, it is one hour 58 minutes. The minimum time needed not to exceed the limit of 120 km/h on the road from Belgrade to Subotica is one hour 34 minutes, and, on the Belgrade – Sid route, it is 54 minutes.
From Horgos to Presevo, on the 537-km route, one mustn’t travel under four hours 16 minutes, and the minimum travel time proscribed for the section from the Vrcin toll booth to the Presevo toll booth is three hours.

The tickets are as follows – RSD 3,000 for driving at 120 to 140 km/h, RSD 5,000 for driving at 141 to 150 km/h and RSD 10,000 for driving at 151 to 160 km/h. The ticket of 10,000 to 20,000 dinars is issued for driving at 161 to 180 km/h, and it also entails three negative points and one to 12 months without a driving license.
The ticket for driving at 181 to 200 km/h is 20,000 to 40,000 dinars, along with one to 30 days in jail, six negative points and three to 12 months without a driving license. Those who drive at 201 to 220 km/h will need to pay 100,000 to 120,000 dinars, spend 15 to 60 days in jail, incur 14 negative points and spend eight to 12 months without a driving license.
Finally, there is no fine for driving over 221 km/h, but the perpetrator is looking at 30 to 60 days in jail, 15 negative points and nine to 12 months without a license.

Drumuri bune,lipsite de evenimente.

#532
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postflavius72, on 09 mai 2018 - 20:42, said:

S-a inaugurat un segment de 28 de km de autostrada in Macedonia.  (Demir Kapija- Smokvica)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tR7SPNidMEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]

Mai usor pentru a ajunge in Grecia.
E cumva zina de la tunelul ala cu "gaura" in mijloc unde se poate vedea afara din munte la rau?   Zona de unde se termina vechea autostrada  chiar inainte de munte?Baga astia carte in soferi. O sa fie jale pe nematalaii care sunt obisnuiti sa ajunga din Germania pana in Grecia in aceeasi zi, si baga viteza ca nemancatii.Mergem "la consum" ca sa fie sigur..

Pusca mea, in loc de concediu, faci parnaie..

Edited by tfmercedez, 09 May 2018 - 22:49.


#533
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
partea proasta e ca te duce la judecator sa iti stabileasca el amenda.sau stau baietii si le creste cota la spagi :D

#534
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Nemtii aia multi sunt turci stabiliti in Germania care merg acasa sa-ai viziteze neamurile. Uita-te la ei cat de blonzi sunt.

#535
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmdt, on 13 mai 2018 - 07:51, said:

Nemtii aia multi sunt turci stabiliti in Germania care merg acasa sa-ai viziteze neamurile. Uita-te la ei cat de blonzi sunt.
Cei mai multi cu turbane i-am vazut in masini cu numere de CH. Enorm de multi.  Si nu bag mana in foc ca nu-s albanezi, sau "fyromezi".

#536
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

View Posttfmercedez, on 09 mai 2018 - 22:49, said:

E cumva zina de la tunelul ala cu "gaura" in mijloc unde se poate vedea afara din munte la rau?   Zona de unde se termina vechea autostrada  chiar inainte de munte?Baga astia carte in soferi. O sa fie jale pe nematalaii care sunt obisnuiti sa ajunga din Germania pana in Grecia in aceeasi zi, si baga viteza ca nemancatii.Mergem "la consum" ca sa fie sigur..

Pusca mea, in loc de concediu, faci parnaie..
Atentie in zona, daca opriti pentru peisaj/cafea/ pisu, intre tunele. Vara trecuta, venind din grecia am oprit acolo "la tigara" iar in momentul in care am vrut sa reintru in trafic, am privit in stanga si in tunel nu se vedea decat negru, pentru ca in secunda urmatoare sa iasa din el un macedonean cu o skoda veche si fara a avea aprinse macar pozitiile!!!! Mare atentie!

#537
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Pai aia era vara trecuta.. poate ca acuma e gata autostrada pe acel tronson, desi nu bag mana in foc.

View Postrstejar, on 26 mai 2018 - 21:05, said:

Atentie in zona, daca opriti pentru peisaj/cafea/ pisu, intre tunele. Vara trecuta, venind din grecia am oprit acolo "la tigara" iar in momentul in care am vrut sa reintru in trafic, am privit in stanga si in tunel nu se vedea decat negru, pentru ca in secunda urmatoare sa iasa din el un macedonean cu o skoda veche si fara a avea aprinse macar pozitiile!!!! Mare atentie!

Din ce vad pe Maps , nu e gata inca.Attached File  Screenshot_2018-05-27-17-05-28.jpeg   90.83K   23 downloads

#538
DanBurila

DanBurila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2009
Noutati mai vechi:
- e deschisa (se circula) pe sectiuneade autostrada discutata in posturile aterioare. (Demir Kapja spre granita)
-am totusi impresia/senzatia ca e inchis sensul spre grecia chiar inainte de noua bucata. inchis pt refacere/reparatie. Si anul trecut era inchis cam 20-30 km poate.


Noutati chiar noi:

de 2-3 zile parlamentul Serbiei a adoptat schimbari la codul rutier. =>Limita crescuta la 130km/h in serbia
(http://www.skyscrape...489142&page=403)
Devazut cand intra in vigoare.



Din istorie:
atasat e traseul din 2017 TM<>Corfu

Attached Files


Edited by DanBurila, 27 May 2018 - 21:12.


#539
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
la iesire din oravita spre vama naidas este un restaurant inainte de un lukoil. ar fi foarte convenabil sa opresc acolo pentru mancat pentru ca voi ajunge in jurul pranzului. e de evitat? nu imi trebuie nimic pretentios. o zama si un fel doi si la drum

#540
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007

View Postzile_san, on 28 mai 2018 - 09:05, said:

la iesire din oravita spre vama naidas este un restaurant inainte de un lukoil. ar fi foarte convenabil sa opresc acolo pentru mancat pentru ca voi ajunge in jurul pranzului. e de evitat? nu imi trebuie nimic pretentios. o zama si un fel doi si la drum
Mai bine mananci la sarbi la Biserica Alba. Si mai ieftin. Evita bombele din Oravita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate