Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#217
lmm

lmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2006
salut!

ar putea sa-mi spuna cineva ceva despre portile de fier2- nis?

multumesc

#218
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Eu pot să-ți spun despre ruta Porțile de Fier 1 - NIS. De la Negotin e aceeași rută. Până la Nis sunt drumuri naționale destul de peticite, dar fără gropi. În general este circulație redusă, câteodată inexistenta. E un drum lent, ceva zona muntoasa, câteva localități. Intre localitățile mari Negotin și Zajecar poți să mai depășești puțin limita legala. Grija mare cu viteza în localitate. Viteza medie pe ruta asta a fost de 50-60 de km pe ora pentru mine.

Eu pot să-ți spun despre ruta Porțile de Fier 1 - NIS. De la Negotin e aceeași rută. Până la Nis sunt drumuri naționale destul de peticite, dar fără gropi. În general este circulație redusă, câteodată inexistenta. E un drum lent, ceva zona muntoasa, câteva localități. Intre localitățile mari Negotin și Zajecar poți să mai depășești puțin limita legala. Grija mare cu viteza în localitate. Viteza medie pe ruta asta a fost de 50-60 de km pe ora pentru mine.

#219
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postlmm, on 29 august 2016 - 08:03, said:

salut!

ar putea sa-mi spuna cineva ceva despre portile de fier2- nis?

multumesc
Am trecut pe acolo noaptea spre Grecia, liber , pustiu pana in Negotin...

Edited by d-ardeleanu, 29 August 2016 - 10:21.


#220
lmm

lmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2006
multumesc

#221
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
cam cat se face de la portile de fier 1 pana la urcarea pe autostrada la nis, ca timp, in cursul dupa amiezii spre seara?
eu am mai fost pe acolo acum cativa ani si stiu ca era destul de peticit si de prost drumul, cum zic colegii mai sus.

joia viitoare plec si eu spre thasoss si o sa merg pe acolo.

vad ca google maps mai da o varianta, prin bulgaria... a fost cineva pe acolo, in loc de traseul prin serbia - macedonia?

Edited by Klaudio, 01 September 2016 - 22:43.


#222
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut. Eu fac cam 4 ore pana la Nis. Am făcut și 3 ore și jumătate la întoarcere seara, dar mai puțin nu. Nu cred că prin Bulgaria sa faci mai puțin

#223
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
multumesc, cam asa ma gandeam si eu...
vreau sa fac in asa fel incat sa circul pe zi la sarbi, pana la Nis, la intrarea pe autostrada...

#224
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Eu plec întotdeauna la 4-5 dimineața din Portile de Fier si traficul spre Nis este foarte rar,aproape inexistent.Cand ma întorc de obicei ajung seara între 6-8 si este la fel de rar.

#225
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Eu trebuie sa ajung dimineata la Keramoti, la ferry, si ma gandeam sa circul pana la lasarea serii pe la sarbi, avand in vedere calitatea drumului. Mai sunt si cu cei mici in masina, n-as vrea sa-i zgudui prea tare...

Pe la macedoneni a mai fost cineva recent? Au avansat cu refacerea asfaltului la autostrada? Sunt ceva restrictii?

#226
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@Klaudio: sunt multe restrictii de 30 km/h, dar toata lumea circula cu 70-90 km/h. Joi am traversat Macedonia in 1,45 h, dupa ce am stat la granita sarbo-mecedoniana aproape 1h. In Serbia multe radare puse pe podurile care traverseaza autostrada si dupa cativa kilometri te trage pe dreapta.

Edited by Cleopatra-7, 03 September 2016 - 21:09.


#227
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 12.04.2006
Am traversat si noi Macedonia si Serbia luni 29 fara niciun incident. Am stat nitel mai multisor la vama Serbiei  - vreo 20 minute - dar nici urma de radar, mers regulamentar pe autobanda iar in rest in rand cu ceilalti. Șoselele mai bune si mai aerisite ca la noi, nu trec din 5 in 5 km prin localități...

#228
Ovidiu_Iures

Ovidiu_Iures

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2016
Salut la toata lumea,
Luând în considerare toate informațiile utile obținute de pe forum, aș vrea să adaug câteva info despre voiajul meu în Grecia - Corfu.
Am plecat din Timișoara spre Grecia - Corfu în data de 14 August seara (19:30 - 20:00). Am ajuns în portul Igoumenitsa a doua zi pe la 11:15. M-am pierdut vreo jumătate de oră prin Salonic. Nu sunt adeptul folosirii navigatorului (de fapt nici nu am unul) și de la oboseală am pierdut din vedere indicatoarele.
Costuri deplasare: în Serbia: (4.5 + 1.5 euro) x 2 (dus + întors); în Macedonia: (1.5+1.5+1.5euro) x 2 (dus + întors), în Grecia: (2.4+2.4+2.4+1.2) x 2 (dus + întors) = 37.8 euro - taxe drumuri și autostrăzi. Totul a fost plătit doar în numerar - euro.
Ca și combustibil (benzină): 50 euro (alimentat în România) - 50 euro (alimentat la ieșirea din Macedonia) - 30 euro (Grecia la intoarcere) + 62 euro (Macedonia) = 192 euro. Plata combustibilului am efectuat-o doar cu  cardul.
Feribotul Igoumenitsa - Corfu Town,  a costat 105 euro (dus - întors) pentru o mașina, 2 adulți, un copil până-n 10 ani și un copil până în 5 ani. Pentru cel din urmă biletul a fost gratuit. Prețul biletului întreg ar fi de 67,5 euro pentru un drum, dar compania cu care am călătorit ne-a făcut reducere 50% pentru biletul întors.
În port sunt foarte multe companii care operează pe ruta respectivă. Te poți tocmi cu ei ca-n piață.
Distanta din Timisoara până-n Igoumenitsa este de aprox. 1080 - 1100 km pe traseul:
Timișoara – Moravița – Vršac – Pančevo  – Kovin – Smederevo – Niš – Vranje – Miratovac – MACEDONIA – Kumanovo – Veles – Gevgelija – GRECIA – Evzonoi – Edessa – Kozani – Grevena – Ioanina – Igoumenitsa.
Mijloc de deplasare: Dacia Logan 1,6 -16; consum mediu: 7L/100km pe distanța de 2550 - 2600km.
Cost total deplasare: aprox 350 euro.

În perioada respectivă am așteptat prin vămi aproape o oră la intrarea în fiecare țară (cred ca doar la intrarea în Serbia am stat doar 25 - 30 minute).

#229
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

View PostKlaudio, on 03 septembrie 2016 - 00:15, said:

ma gandeam sa circul pana la lasarea serii pe la sarbi, avand in vedere calitatea drumului.

Pe la macedoneni a mai fost cineva recent? Au avansat cu refacerea asfaltului la autostrada? Sunt ceva restrictii?
Intr-adevar, de calitate proasta drumul, cum ma asteptam, dar liber. Oricum nu se poate merge rapid din cauza denivelarilor, de fapt de ce ne-am grabi, doar mergem in concediu, nu? Posted Image
Am ajuns foarte rapid in Grecia, mergand destul de lejer, cozi mici in vami, 10-15 minute la fiecare, maxim. La macedoneni se lucreaza pe multe portiuni de cativa kilometri  fiecare dar totusi se merge fluent, cu 70-80 km/h.

Egnatia Odos, A2 a grecilor, mi-a lasat o impresie excelenta, bine semnalizata si cu un asfalt de calitate exceptionala.
La Keramoti, "banditii" de la feribot m-au taxat la categoria "caravan" desi masina, un Logan MCV 2, are aceeasi lungime ca surata ei berlina. Posted Image In fine, nu-i stress, pentru 4 euro diferenta. Posted Image

Concedii placute tuturor!

Edited by Klaudio, 14 September 2016 - 07:11.


#230
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Azi noapte m-am si intors! Posted Image
Am renuntat la Egnatia Odos, am venit pe DN 2 al lor, care e paralel cu autostrada, pentru peisaje... Prin orase cam aglomerat, in rest, pustiu! Recomand alegerea pentru cine nu se grabeste, am condus relaxat si ne-am bucurat de Grecia patriarhala, dar si de aglomeratia de pe "perimetrala" Salonicului. Posted Image

La macedoneni, am remarcat un radar cu trepied pe celalalt sens al mini-autostrazii de dupa granita cu Grecia, era o portiune in lucru, si cum toata lumea nu prea respecta limitarea de 40, se umpleau de bani baietii (si fetele). Deci atentie!
In zona Demir Kapija, chiar la inceputul autostrazii "adevarate", o zona foarte proasta, cu denivelari, desi e semn de 120 km/h nu e de mers cu mai mult de 90 pe vreo 15 km daca vrei sa ajungi cu masina intreaga acasa.

Fata de anul trecut, au terminat de adus la nivel podurile de pe zona montana, impecabil.
La sarbi, multa politie pe drum, prin/pe langa masini, dar fara radar. Si un accident urat de tot pe autostrada, pe sensul meu, aproape de iesirea spre Kraguevac, o masina facuta armonica, cred ca a intrat cu viteza in spatele unui camion cu busteni care circula probabil foarte incet si nesemnalizat. Posted Image Urat-urat!

Prin vami, maxim 5 minute peste tot, relax complet!
Cam asta a fost concediul, in Grecia inca e cald, pompierii se retrag din Thassos, deci mai e de mers, pentru cine mai are posibilitatea!

PS La feribot m-au taxat normal de data asta! :)

Edited by Klaudio, 17 September 2016 - 17:11.


#231
sissi13

sissi13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.07.2016
Ajutor!
Buna ziua,
sper ca scriu in topical correct.Am nevoie de o modalitate de intoarcere din Grecia zona Kavala-Tesaloniki  pentru data de 6-7 mai oriunde in tara.
Asta inseamna daca stie cineva vre-un mijloc de transport(autocar,autobus etc) sau este cineva cu masina in zina si are un loc liber si ma poate lua si pe mine.Mentionez ca sunt sofer deci pot participa la condus si cu siguranta contribui la combustibil si taxele de drum.daca doriti puteti sa imi trimiteti detalii si  pe privat .Va multumesc.

#232
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut,

sunt sanse ca sa se termine bucatile de autostrada lipsa din Serbia si Macedonia pana la vara prin august? Conform planificarii ar trebui sa fie gata in luna mai. Aveti alte informatii suplimentare?


Multumesc,

#233
Cristian_Arad

Cristian_Arad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.04.2017
Salutare, nu inteleg de ce pe acest topic este activitate ff scazuta ? cu toate ca ruta spre grecia prin serbia-macedonia, cred eu, este cea mai preferata!! Sau nu ne-am trezit toti din hibernare ( cu asa vreme ) si incet incet cu venirea caldurii si apropierea concediilor se vor "activa" si restul.😊😉

#234
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Topicul ăsta este încă în hibernare, în mai va reveni în acțiune, iar în septembrie va intra din nou în hibernare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate