Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1486 replies to this topic

#19
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007
La OnlyOne Apartments, in Nis, se pot face plati in euro? Vad ca pe booking scrie ca accepta doar plata in numerar si ar fi o bataie de cap in plus sa schimbam in moneda locala.

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,288
  • Înscris: 29.04.2008

 Lizicat, on 09 aprilie 2015 - 08:45, said:

La OnlyOne Apartments, in Nis, se pot face plati in euro? Vad ca pe booking scrie ca accepta doar plata in numerar si ar fi o bataie de cap in plus sa schimbam in moneda locala.


da, accepta

#21
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Da, se accepta, am primit confirmarea pe email.

#22
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
In final platforma a fost realizata. Este unul din cele mai noi site-uri, care a fost pregatit timp de trei ani si ceva si cuprinde 120 de ore de VIDEO si 200.000 fotografii aeriene de pe plajele Marii Mediteraniene (si Caraibilor) din Spania, Italia, Franta, Malta, Croatia, Cipru, Turcia si bineinteles Grecia cu insule. Pentru toti cei care doresc sa priveasca de sus, din elicopter, privelistea (plajele) unde si-au propus sa-si faca vacanta sau doresc cit de cit sa afle peisajul respectiv din zone pentru un concediu...este actual una din cele mai cautate prezentatii. Unele regiuni nu sint inca terminate.

In partea stinga aveti harta si un punct galben, pe care daca il mutati cu mausul, veti fi dusi direct pe plaja pe care doriti sa o priviti. Astfel se va schimba imediat urmatorul video, cu plaja dorita. Iar daca intrati direct, dupa ce alegeti plaja (locul) de pe harta cu cit zoom doriti...apasati in partea stinga (fly me over) si va incepe orice video ati ales. Calatorie placuta. Eu va ofer Nafplio (Argolida) si Patra (Ahaia). Puteti sa va faceti insa singuri calatoria dorita.

http://www.tripinvie...=video&id=48425

http://www.tripinvie...=video&id=39896

http://www.tripinvie...ath=buildMyTrip

Edited by Astro-Liv, 24 April 2015 - 18:36.


#23
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
va salut,
m-am intors dupa un drum pana la Skopje si inapoi.
nu sunt mari schimbari fata de anul trecut, ruta a fost Arad-Moravita-Vrset-Crvena Crkva-Gaj-Smederevo si apoi autostrada cu aceleasi preturi respectiv 5 plus 2 euro la sarbi , apoi in Macedonia am platit doar prima taxa ca anul trecut 60 MKD sau 1,5 euro ( toate platile cu cardul )
sa revin la ce ne doare cel mai rau, portiune de drum Leskovac-Vranje
incep prin a spune ca dusul a fost in zi de marti si intorsul in zi de vineri dar soseaua nu a fost exagerat de aglomerata, am stat la un singur semafor cca 2 minute, parca nu se lucreaza chiar asa de mult la drumul pe care s-a circulat, doar la drumul paralel in constructie, pe toata portiunea exista restrictii la 50 ora in zona lucrarilor dar nu le-a respectat nimeni, s-a circulat in coloana, dar fluent cam la 70-80 la ora. doar inainte cu cca. 10 km  de Vranje ( in sensul spre Grecia) a ramas acea deviere la dreapta printr-un sat pe deal, unde s-a mers mai greu, in coloana si in panta
orcum, poate ca parerea e subiectiva sau nu am prins eu aglomeratie, zona cu lucrari a fost parca mai usor de traversat ca anii trecuti
benzina la sarbi 1,2 euro, la macedoneni 1,1 euro
o zi buna, agp

Edited by agp626, 25 April 2015 - 10:23.


#24
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Stai ca nu e încă sezonul turistic,sa vezi ce o sa fie atunci.In alta ordine de idei,mulțumim pentru știrile proaspete,înțeleg ca nu s-a progresat foarte mult cu construcția autostrăzii in zona.Pana pe 6 Iulie când plec eu,nu imi fac speranțe ca vor face mare lucru.Spre norocul meu,anul acesta voi pleca intr-o zi de luni,cred ca nu va fii așa aglomerat

#25
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Buna ziua  ,
     Pentru tranzitare sau sejur Republica Serbia recomand folosirea Dinarului Sarbesc ( RSD) achizitionat de la casele de schimb valutar de pe tertoriul Serbiei .
     Cursul de schimb este foarte convenabil raportat la cel afisat de casele de schimb de pe teritoriul Romaniei ( acolo unde exista oferta de Dinari RSD).
     Mentionez ca moneda sarbeasca este relativ stabila in ultimii ani iar la casele de schimb ( MENJIACNICA ) se tranzactioneaza la cursul (paritatea) zilei ,fara problemele de pe la unele banci    
     din Romania, aproape toate valutele covertibile . Este foarte comod sa platiti peste tot cash iar in cazul ca va raman Dinari RSD nefolositi fie se poate face reconversia ,
     fie se pot pastra , devalorizarea fiind foarte mica.
    Acelasi lucru este valabil si pentru Republica Macedonia (FYROM).

     Va doresc calatorii placute prin Serbia si Macedonia in drumul spre Grecia  !!!

#26
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Eu recomand cardul.

#27
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.06.2007
si eu recomand cardul, daca este in euro cu atat mai bine
nu ramai cu maruntis in bacnote de hartie
nu ramai cu maruntis in monezi
nu rotunjeste vanzatorul de la pompa cursul cum vrea el
nu calculeaza vanzatorul paritatea cum vrea el si iti arata pe calculator
nu trebuie sa lasi ciubuc la cafea
o zi buna

#28
livdan

livdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 14.05.2011
Buna ziua ,
    Nu inteleg despre ce rotunjiri poate fi vorba in momentul in care se fac plati in moneda nationala a statului pe teritoriul caruia va aflati.
    Timpul petrecut la statiile de taxare ( Putarina) in Serbia cat si in FYROM (Macedonia) este de cateva secunde in cazul in care se plateste cu moneda nationala.
    Restul ,in statele ex-iugoslave, se da cu rigurozitate pana la ultimul dinar .
    Sa nu uitam totusi ca Serbia si Macedonia nu sunt niste state bananiere   !!!



Singura problema ar fi faptul de a nu gasi o casa de schimb valutar deschisa la momentul tranzitarii acestor state.
   Va doresc vacante placute  !!

#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Totuşi, mi se pare că trebuie să pierzi prea mult timp ca să găseşti o casă de schimb.
E valabil ce ai spus tu dacă ai deja valutele respective rămase din alte călătorii anterioare. Dar dacă nu a mai fost omul prin Serbia şi Macedonia, atunci e mult mai simplu cu cardul, e logic. Tot câteva secunde stai dacă plăteşti cu cardul. Şi nu-ţi mai baţi capul cu valutele lor. Mi se pare mult mai simplu.
Iar dacă alimentezi din Macedonia şi mai vrei să cumperi şi altceva din benzinărie, cred că tot cardul e soluţia, dacă sunt aşa de riguroşi, mă gândesc ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 May 2015 - 16:41.


#30
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Livdan chiar din cauza ca nu sunt state bananiere cel mai comod e să plătești cu cardul. Ai întotdeauna bani cat e nevoie și nu cauți case de schimb valutar... Iar legat de schimb valutar eu plătesc în Ungaria când merg la cumpărături tot timpul cu cardul Visa și probabil nu ma crezi dar am parte de curs de schimb mai bun sau la fel cu casa de schimb valutar din ziua plății..

#31
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
In general e mai ok sa platesti cu cardul,dar se mai întâmpla la ultima stație peco din Macedonia sa îți spună ca nu merge POS-ul si platesti in euro la un curs personalizat,si nu in favoarea ta.Daca vreți sa alimentați in Macedonia si sa plătiți cu cardul sa nu va lăsați pe ultima stație înainte de granița,va spun din proprie experiența.In rest nimic de rău despre țările din fosta Yugoslavie.

#32
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Eu n-am alimentat niciodata in ultima statie ci aici, cu max un km mai inainte. Am luat de acolo si gaz si benzina. Cred ca am alimentat de 8-10 ori, am platit numai cu cardul si niciodata nu am avut vreo problema nici cu plata si nici cu calitatea combustibilului.

#33
nusadann

nusadann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 21.01.2007
Ar putea deveni asta o problema ?

http://www.cotidianu...edoniei-261277/

Edited by nusadann, 10 May 2015 - 19:18.


#34
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Sper că nu. Se mai aude ceva de acest subiect? Pe la știri eu nu am sesizat nimic în ultimele zile.

#35
dulamaa9

dulamaa9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.08.2007
Ceva noutati despre situatia din Kumanovo sau despre drumul catre Grecia?

#36
xencath

xencath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2007

 dulamaa9, on 10 iunie 2015 - 11:37, said:

Ceva noutati despre situatia din Kumanovo sau despre drumul catre Grecia?
Deocamdata, situatia s-a stabilizat. Speram sa ramana asa :) A treecut cineva anul acesta, in Grecia, pe la Bitola? Cum e drumul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate