Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#1333
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrue_baree, on 03 iulie 2022 - 07:51, said:

E un lucru cunoscut dar asta nu împiedică pe unii să zburde.
Nu am văzut pe nimeni sa se plângă că l a prins sistemul automat.

citeste de anul trecut ca vezi ce am patit eu :))

#1334
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

View PostEkzein, on 04 iulie 2022 - 09:52, said:

M-am intors lunea trecuta din Grecia si la iesirea de pe autostrada de la Smederevo/Ralja la punctul de plata asteptau doua masini de politie. Una din ele l-a preluat pe un nene cu o masina cu numere belgiene. Cinci minute mai tarziu au trecut cu tot cu  belgian cu girofar si sirena prin intersectia aia aglomerata unde se face stanga spre Smederevo.

Cel mai probabil la posta sa plateasca. Regula este insa ca in general strainii sa fie trimisi la judecator sa le stabileasca amenda. Iar daca se intampla in Weekend, ti-a cam stricat vacanta... 2 zile extra de cazare prin Serbia, cu translator si tot tam tam-ul. A doua oara nu mai faci...

View Postrue_baree, on 03 iulie 2022 - 07:51, said:

E un lucru cunoscut dar asta nu împiedică pe unii să zburde.
Nu am văzut pe nimeni sa se plângă că l a prins sistemul automat.
Iaca:

View Postzile_san, on 09 iulie 2021 - 21:52, said:

salut la toti,proaspat ajuns de 30 min acasa. deci syvota-cluj  15 ore 25 min.  vama grecia mkd 5 min, mkd serbia 45 min , srb ro 10 min (3 masini dar se miscau ca mortii aia din vama).
am venit f tare, 180-200 autostrada, in mkd la fel, am avut noroc ca am luat un "iepuras" de macedonia si ala a mers f bine, stia unde sunt radarele si am stat la aspiratie in fundul lui, vreo 6 radare au fost si nu am avut pb cu ele dar clienti aveau. in srb am mers la fel 180-200 si la iesire de pe autostrada la smederevo, surpriza misto, politia m a tras pe dreapta si m a dus la sectie, dupa aia la un mall lg sectie, inapoi la sectie si mi au irat drum bun. asta dupa ce am platit 3 amenzi de 42 euro bucata pt 3 radare fixe 153,151,162 . habar nu am unde erau pozitionate, maine postez poza cu procesele verbale, poate stie careva sarba sa reusim sa identificam pozitia camerelor fixe. poza frumos la masina, rezolutie mare. am vrut sa rezolv romaneste dar nu s a putut, probabil pt ca erau pe radar fix. cand m au oprit mi au zis sa astept 2 minute si aveau deja pe telefon pdf cu mecla mea in masina la 153 �� s au comportat f frumos dar am pierdut 45 min cu toata treaba asta. in concluzie s a schimbat ceva din 2019 cand am facut acelasi drum cu aceeasi viteza si nu m a oprit nici dracu. la sectie deja ii spusesem sotiei sa ia copilul si sa sune un tovaras sa vina dupa ei ca ma pregateam sa stau 24 ore la cotet pana ajung in fata la jude, nu stiam ce viteza am, eu ma asteptam la 200+ ca am avut portiuni cu atat������. ca si concluzie, varianta pe moravita e ok dar oricum e lung drumul...
drumuri bune sa aveti!
im mkd am alimentat doar, la lukoil evident. alea mi se par cele mai curate

Edited by MirceaDWC, 05 July 2022 - 10:11.


#1335
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postzile_san, on 04 iulie 2022 - 12:41, said:



citeste de anul trecut ca vezi ce am patit eu :))
Păi anul trecut ai mers cu 180-200, te-au prins și ai pierdut 126 de euro și 45 de minute. Unde e câștigul că nu prea.iese la calcul? Doar așa, dacă ești fan adrenalină....

#1336
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Pai tocmai, ca e patitul priceput acum. El a raspuns cuiva care sustinea ca in ciuda sistemului de monitorizare a vitezei de pe autostrazile din Serbia, nimeni nu pateste nimic.
Colegul e dovada vie ca unii o patesc...

#1337
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
maine plec pe aceeasi ruta, sunt curios daca iar o musc :))

#1338
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu zic să o lași (mai) încet, eu am venit relativ constant cu ~140 și a fost ok. În schimb, am văzut cum erau așteptați unii la punctele de plată a autostrăzii de către polițiști cu câte o foaie mica in mână pe care erau trecute numere de înmatriculare. Urgent îi trăgeau pe dreapta pentru diverse discuții.
Nu cred că merită jumătate de oră câștigată ca timp total să stai cel puțin 45 de minute pe la poștă, să schimbi dinari, etc.

#1339
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
O idee de luat prânzul în Serbia?

#1340
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Pleasure
+381 62 254315
https://maps.app.goo...kZXQwLbEvrh5Sa7

Am fost de mai multe ori aici...
N-ai spus unde vrei, Serbia e mare :)

#1341
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Atentie, daca la dus nu am vazut nici un radar in Serbia, la intoarcere atat in Serbia cat si in Macedonia am vazut(2+2)
Drum bun.

#1342
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMarius3k, on 06 iulie 2022 - 09:44, said:

O idee de luat prânzul în Serbia?

De fiecare data am oprit sa mananc la Motel si Restaurant Predejane https://www.google.r...2.1324539?hl=en

Terasa, mancare buna si variata, WiFi, se poate plati cu dinari, euro, card.

Edited by w140, 06 July 2022 - 20:32.


#1343
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
După 30km de la urcarea pe autostrada de la Smederovo,  pe dreapta e o locatie: Motel Krnjevo, dar la locatia unde scrie “Restoran”.
motelkrnjevo e parola de la rețeaua lor de Wifi.

Kafana za dva dana
+381 63 8889866
https://maps.app.goo...D1jKjLb72u1JuZ7
https://foursquare.c...98efdadde3ed132


#1344
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
12 ore cluj gevgelija vama. Cazat tranzit la jordan luxury. Best spent 40 euro haha. Acest timp a foat scos cu tot cu atat in vama srb mkd 1 ora. In reat venit mega lejer ca m am prins ca dc ii dau talpa ajung f rpd si nu am ce face. La vreo 40 km dupa urcarea pe autostrada la smederevo e un mc donalds.acolo am mancat pt ca nu am vrut sa fac experimente si mc e always safe. Cea mai buna varianta pt tranzit clar e aici unde stua.la 5 km de vama grecia e la fix

#1345
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.07.2012
Vă salut,  vreau să merg în Grecia prin Serbia,  Macedonia, pun GPS ul și pe unde mă duce pe acolo voi merge, vă rog să îmi spuneți dacă trebuie să cumpăr dinainte rovinieta sau alte taxe sau o să le întâlnesc în drum și mă vor obliga să cumpăr, vă mulțumesc.

#1346
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
N-ai ce, doar taxe de autostradă. La sârbi iei un ticket la intrare și pe baza lui plătești la ieșire, la greci și macedoneni plătești la intrare. Mere și cu cardu' și cash. Sârbii și macedonenii nu acceptă monede mai mici de 50 eurocenți.

Edited by daniMMM, 16 July 2022 - 13:49.


#1347
nekkyy3

nekkyy3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.07.2012
Ok, vă mulțumesc.

#1348
Ekzein

Ekzein

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.12.2007

View PostdaniMMM, on 16 iulie 2022 - 13:47, said:

N-ai ce, doar taxe de autostradă. La sârbi iei un ticket la intrare și pe baza lui plătești la ieșire, la greci și macedoneni plătești la intrare. Mere și cu cardu' și cash. Sârbii și macedonenii nu acceptă monede mai mici de 50 eurocenți.

Macedonenii nici monede de 2 euro, am patit acum o luna.

Edited by Ekzein, 16 July 2022 - 22:25.


#1349
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Chiar in Skopje la toll le-am dat o monedă de 2 euro, in 29 iunie, probabil ai prins un toll unde nu avea rest.

Edited by daniMMM, 17 July 2022 - 09:01.


#1350
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Eu de vreo 4, 5 ani plătesc taxele de autostradă, doar cu cardul, atât în Serbia cât și în Macedonia sau Grecia. A fost doar într-un an, in Grecia, când nu au mai acceptat plata taxei de autostradă, decât cu cash, după criza cu iminenta intrare în incapacitate de plată a Greciei, dar în anii ce au urmat, au revenit la normalitate.

Ca idee, contravaloarea in lei plătită cu cardul, era mai mică decât echivalentul în euro cerut în Serbia și Macedonia.

Edited by wertyck, 17 July 2022 - 12:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate