Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Domeniu cu Dynamic DNS de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
scieriro

scieriro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2013
Salutare,

Am un domeniu.ro pe care vreau sa il gazduiesc pe un Debian 7.8., bind instalat
De la provider(RDS) am setat Dynamic DNS ca exemplu.go.ro

Intrebarea este ce am nevoie pentru a face domeniul.ro sa functioneze fara a folosi servicii aditionale gen no-ip...

#2
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
E mai complicat un pic, setezi ca ns1 si ns2 exemplu.go.ro (dyndns-ul).
Setezi TTL foarte mic, gen 600 pt ca sa fie interogat dns-ul tau dupa 10 minute (in cazul in care ti se schimba ip-ul)
Gasesti informatii destule despre cum sa faci toate astea pe google.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
suni la RCS si ceri IP static!!!
vrei si site sau numai domeniu?

#4
scieriro

scieriro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2013

View PostNero-d, on 18 februarie 2015 - 16:27, said:

suni la RCS si ceri IP static!!!
vrei si site sau numai domeniu?

am sunat si am cerut ip static, era cel mai comod, dar trebuie schimbat contractul cu unul business, ceea ce este imposibil din cauza unor taxe de reziliere(pe scurt cam 1 saptamana mi-a luat de mailuri, telefoane si plimbari la caseriile lor, sa aflu ca preluarea se face cu niste costuri destul de mari).
Binenteles domeniul.ro va gazdui un site.
Domeniu.ro exista si se doreste gazduirea pe un server casnic cu link de la rds

View PostHuza, on 18 februarie 2015 - 15:58, said:

E mai complicat un pic, setezi ca ns1 si ns2 exemplu.go.ro (dyndns-ul).
Setezi TTL foarte mic, gen 600 pt ca sa fie interogat dns-ul tau dupa 10 minute (in cazul in care ti se schimba ip-ul)
Gasesti informatii destule despre cum sa faci toate astea pe google.

Multumesc pentru raspuns.
Problema este urmatoarea, la rotld nu pot pune exemplu.go.ro ca ns la domeniu.ro(nu accepta). Am modificat la rotld ns-ul in ns1.domeniu.ro
Pe server in bind am creat o zona master ns1.domeniu.ro, A record IP-ul serverului, CNAME exemplu.go.ro, dar nu functioneaza pana acum.
Ceva idei de config?

#5
scieriro

scieriro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2013
Multumesc pentru raspunsuri, am gasit ce imi trebuia in alta parte, se poate inchide threadul

#6
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Si nu ne zici si noua cum ai facut ca poate mai intereseaza si pe altcineva ......Posted Image Posted Image

#7
scieriro

scieriro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2013

View Postionitagionut7, on 18 februarie 2015 - 20:28, said:

Si nu ne zici si noua cum ai facut ca poate mai intereseaza si pe altcineva ......Posted Image Posted Image

Raspunsul este: nu se poate, cel putin ceea ce am eu nevoie, fara un ip static

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
daca cauti webhosting .... nu merita sa tii acasa la preturile actuale.
In functie de traficul care il estimezi poti avea un webhost si la 1,7lei pe luna (da ! .... LEI ai citit bine)
Asta daca nu ai prea multe pretentii evident si pana termini de dezvoltat siteul.

#9
fsumy

fsumy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.09.2011
Sau... iti cumperi un router D-Link si ai una bucata free "a dynamic DNS host name for your D-Link router".

https://www.dlinkddn...m/login/?next=/
Posted Image

Edited by fsumy, 29 April 2015 - 15:03.


#10
Sil66

Sil66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2007

View Postscieriro, on 18 februarie 2015 - 20:30, said:

Raspunsul este: nu se poate, cel putin ceea ce am eu nevoie, fara un ip static

Gresit se poate, site-ul meu este gazduit la mine acasa de peste un an, abonament normal, functioneaza perfect cu IP dinamic de la RDS,  www.freepedia.ro

Cat despre detalii, ...mai sapa Posted Image solutia este foarte simpla as putea spune ca este chiar "uzuala"

Edited by Sil66, 01 May 2015 - 16:24.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Soluția e să folosești un provider de DNS gratuit ca freedns.ro sau afraid.org. Folosești un script care va updata URL-ul automat în baza lor de date sau faci url forwarding de la exemplu.ro la exemplu.go.ro.

#12
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014
@Sil66 Am si eu o problema similara si as vrea sa stiu, care e solutia pe care ai adoptat-o? Tot caut si nu gasesc nimic...

#13
Sil66

Sil66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2007
Iti host-ezi domeniul la freedns.afraid.org de exemplu sau unde vrei tu, de acolo iei NS-urile si le pui in contul de la rotld iar IP-ul il update-zi automat cu un script sau un program care il gasesti free la  freedns.afraid.org sau ti-l faci tu. Nu ai nevoie de domeniul.go.ro.

In principiu este foarte simplu :)

#14
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Si eu lucrez la asta in momentele astea, sunt dificultati mari cand esti pe dynamic ip, rds te lasa sa te conectezi pe acea conexiune cu DDNS de ex test.go.ro, aceea va fi legatura ta cu internetul, acum pe serverul personal trebuie sa folosesti bind9 si sa creezi un server si in masterzone sa creezi ns1.test.go.ro si ns2.test.go.ro sau daca vrei mai multe adaugi la master zone, apoi trebuie sa adaugi records CNAME la fiecare nameserver sa directioneze traficul spre domeniul DDNS in spete test.go.ro, aici m-am impiedicat si eu, cum sa fac nameserverele sa functioneze pe numele conexiunii sa faca legatura cu internetul nu pe i.p-ul conexiunii care este dynamic.
Apropo sa nu uiti sa faci forwarding din router la serverul tau pe portul 80, si sa adaugi si in setarile routerului daca ai optiunea sa se logeze la ddns-ul de la rds (test.go.ro)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate