Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Avantgarden Tractorul - Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
horitecu

horitecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2015

View Postpopson1986, on 20 martie 2015 - 13:47, said:


O intrebare: ce reprezinta cele trei preturi pentru fiecare apartament? La blocul asta s-a inceput constructia?

[ http://i60.tinypic.com/106zvhc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la dreapta la stanga: pretul cu plata in avans, pretul la plata jumatate avans, jumatate la finalizare si pretul pentru plata prin credit. In general, cam 4-5000 de euro in plus. Blocul va fi gata in vara lui 2017, banuiesc ca inca nu s-au apucat de el.

#20
Community

Community

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2015
Salut,

Cu umezeala din apartament cum stati? Posted Image

#21
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCommunity, on 02 aprilie 2015 - 15:24, said:

Salut,

Cu umezeala din apartament cum stati? Posted Image
a fost putina umezeala la inceput, dar cu aerisire si incalzire a disparut...

#22
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Buna,Cormelus
Am observat ca esti unicul locatar ce ne mai poti da unele informatii in care putem avea incredere.Poti sa-mi spui unde ai facut mobila de bucatarie si cat te-a costat?Noi am luat legatura cu unii ce fac mobila la comanda prin Avantgarden 3,au venit,au luat masuri dar ne-au trimis pe noi la depozit sa alegem materialele.Am renuntat la serviciile lor,urmand sa mai testam piata.Multumim mult.

#23
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Postluca425, on 03 aprilie 2015 - 16:41, said:

Buna,Cormelus
Am observat ca esti unicul locatar ce ne mai poti da unele informatii in care putem avea incredere.Poti sa-mi spui unde ai facut mobila de bucatarie si cat te-a costat?Noi am luat legatura cu unii ce fac mobila la comanda prin Avantgarden 3,au venit,au luat masuri dar ne-au trimis pe noi la depozit sa alegem materialele.Am renuntat la serviciile lor,urmand sa mai testam piata.Multumim mult.
Eu am facut mobila cu un prieten. m-a costat 5100lei (4200 materialele si restul manopera), eu am bucataria mai mare, si automat mi-a intrat mai multa mobila. am in forma de L, 2,5m / 2,5m. mi-a facut-o exact cum am desenat-o eu. La Darel mi-au ofertat 6800Lei, si cei de laga Darel ceva cu P.... parca, 9100 lei.

View PostCommunity, on 02 aprilie 2015 - 15:24, said:

Salut,

Cu umezeala din apartament cum stati? Posted Image
tu ai probleme cu umezeala? in ce bloc locuiesti?

#24
sihal9999

sihal9999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2015

View Posthoritecu, on 22 martie 2015 - 21:09, said:


[ http://i60.tinypic.com/106zvhc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la dreapta la stanga: pretul cu plata in avans, pretul la plata jumatate avans, jumatate la finalizare si pretul pentru plata prin credit. In general, cam 4-5000 de euro in plus. Blocul va fi gata in vara lui 2017, banuiesc ca inca nu s-au apucat de el.

Dl. Horitecu, Imi puteti confirma, ca sa inteleg mai bine: preturile cresc daca clientul cumpara cu credit fata de ocazia in care cumpara cu banul jos? Si ajung sa fie mai mari cu 12%? Adica chiar daca banca garanteaza pentru mine ca voi plati, dau pe degeaba 6.000 de euro in plus pentru un apartament cu trei camere?

#25
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Exact... Preturile cresc daca apartamentul se cumpara prin credit imobiliar.

#26
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005
Eu la astia le zic papapapa iar daca peste 2 ani raman cu ele preturile o sa scada, s-a mai mers pe magaria asta si in trecut iar mai apoi erau la oferte pe imobiliare.

"dau pe degeaba 6.000 de euro in plus pentru un apartament cu trei camere"
Nu dai degeaba, dezvoltatorul e constient ca tu in 30de ani nu o sa simti inca 6kE si pluseaza :)

#27
sihal9999

sihal9999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2015

View Postsmardu, on 07 aprilie 2015 - 15:42, said:

Eu la astia le zic papapapa iar daca peste 2 ani raman cu ele preturile o sa scada, s-a mai mers pe magaria asta si in trecut iar mai apoi erau la oferte pe imobiliare.

"dau pe degeaba 6.000 de euro in plus pentru un apartament cu trei camere"
Nu dai degeaba, dezvoltatorul e constient ca tu in 30de ani nu o sa simti inca 6kE si pluseaza Posted Image

Deci pana la urma, e clar ca dau banii astia degeaba :) Intelegeam ca poate ar fi costat mai mult daca as fi platit in rate, ca pana la urma  ar fi fost ca un fel de dobanda ca folosesc apartamentul, insa daca banca da toti banii odata, nu vad de ce sa platesc cu 6.000 de euro mai mult! Si 6.000 de euro se simt, chiar si in 30  de ani. Pacat, mi-ar fi placut un apartament aici, chiar daca sunt mai mititele camerele, insa daca din start clientul e luat de fraier si parca nu-ti pica atat de bine.

#28
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ideea e in felul urmator... Prin credit imobiliar banii o sa ii intre abia dupa ce finalizeaza intregul bloc...
Cash, daca platesti de cand faci rezervarea, obtii pretul cu 6000 mai putin decat prin credit... Dezvoltatorul in acest timp se foloseste de acesti bani pentru a ridica si finaliza blocul. Astfel el nu se mai imprumuta, nu mai plateste dobanda si isi permite sa faca aceasta reducere. In mare el isi ridica blocul pe banii celor care platesc cash.

#29
luca425

luca425

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2015
Buna seara
Nu pot sa nu intru si eu in discutia deschisa mai sus.Noi am dat 30% cand am facut rezervarea iar restul de 70% cand blocul a fost dat in folosinta.Da,am platit 5000€ in plus la un apartament cu doua camere pentru ca am apelat la credit.Ne-am dorit mult o locuinta in Brasov si acum o avem pe langa datoria la banca,datorie ce nu este deloc neglijabila.Muncand in strainatate suntem optimisti ca intr-un timp scurt sa achitam ratele.
Ma intreb ce fac familiile tinere,incep viata cu datorii pana la pensie.Adevarul este ca ar trebui sa se faca ceva pentru usurarea situatiei acestei generatii care dorim sa creasca sanatoasa intr-un mediu sanatos.Dar daca banca face parte din viata lor ma tem ca fericirea mai poate fi deplina.
Cormelus iti multumesc din suflet pentru informatii in legatura cu mobila de bucatarie.Noua ni s-au cerut peste 1000€ la mobila de bucatarie asa cum am dorit-o ca desen,dar cand am cerut blat din granit au ras,spunand ca va fi extrem de scumpa mobila,poate depasi 2000€.In vara mergem acasa si daca nu o facem pana atunici,voi intreba toti vecinii de tine sa ma pui in contact cu prietenul tau,daca se poate.Va dorim o saptamana luminata de speranta,sarbatori imbelsugate si multe bucurii!

#30
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Postluca425, on 07 aprilie 2015 - 19:30, said:

Buna seara
Nu pot sa nu intru si eu in discutia deschisa mai sus.Noi am dat 30% cand am facut rezervarea iar restul de 70% cand blocul a fost dat in folosinta.Da,am platit 5000€ in plus la un apartament cu doua camere pentru ca am apelat la credit.Ne-am dorit mult o locuinta in Brasov si acum o avem pe langa datoria la banca,datorie ce nu este deloc neglijabila.Muncand in strainatate suntem optimisti ca intr-un timp scurt sa achitam ratele.
Ma intreb ce fac familiile tinere,incep viata cu datorii pana la pensie.Adevarul este ca ar trebui sa se faca ceva pentru usurarea situatiei acestei generatii care dorim sa creasca sanatoasa intr-un mediu sanatos.Dar daca banca face parte din viata lor ma tem ca fericirea mai poate fi deplina.
Cormelus iti multumesc din suflet pentru informatii in legatura cu mobila de bucatarie.Noua ni s-au cerut peste 1000€ la mobila de bucatarie asa cum am dorit-o ca desen,dar cand am cerut blat din granit au ras,spunand ca va fi extrem de scumpa mobila,poate depasi 2000€.In vara mergem acasa si daca nu o facem pana atunici,voi intreba toti vecinii de tine sa ma pui in contact cu prietenul tau,daca se poate.Va dorim o saptamana luminata de speranta,sarbatori imbelsugate si multe bucurii!
Eu sustin ideea colegului de mai sus.. pretul este cu discount 6000 eur in cazul platii cash (toata suma) la momentul rezervarii.
Smardu.. am mai discutat noi cu "privitul " in ograda altuia...
Luca.. o sa iti dau pm cu datele de contact.
Sarbatori fericite!

#31
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005
Vedeti ca e un topic cu o tzapa de zile mari prin Sinaia sau predeal cu plata in avans sau integrala iar mai apoi ani la rand procese....
Eu personal NU as da un ban cash pentru promisiuni, banul se da cash cand blocul e gata si vezi cu ochii tai cum sta treaba, tot personal nu m-as risca, 20kE avans de exemplu nu ii faci de azi pe maine....

@cormelus, nu e vorba de privit in ograda altuia, mi-am dat cu parerea, ia uita-te aici http://forum.softped...nselaciune/  
Un apartament acolo nu era 50kE... tie ti-ar face placere sa dai 50kE avans si sa primesti apartamentul dupa 5 ani?

Daca tot esti curios ia foreaza si vezi cati "dezvoltatori" au disparut de pe piata in ultimii 5 ani? Pe credite la banci si scheme de genul cu reducere daca dai banu cash lucreaza doar cei fara bani..asta cat mai merge.

Edited by smardu, 07 April 2015 - 23:13.


#32
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsmardu, on 07 aprilie 2015 - 23:06, said:

Vedeti ca e un topic cu o tzapa de zile mari prin Sinaia sau predeal cu plata in avans sau integrala iar mai apoi ani la rand procese....
Eu personal NU as da un ban cash pentru promisiuni, banul se da cash cand blocul e gata si vezi cu ochii tai cum sta treaba, tot personal nu m-as risca, 20kE avans de exemplu nu ii faci de azi pe maine....

@cormelus, nu e vorba de privit in ograda altuia, mi-am dat cu parerea, ia uita-te aici http://forum.softped...nselaciune/  
Un apartament acolo nu era 50kE... tie ti-ar face placere sa dai 50kE avans si sa primesti apartamentul dupa 5 ani?

Daca tot esti curios ia foreaza si vezi cati "dezvoltatori" au disparut de pe piata in ultimii 5 ani? Pe credite la banci si scheme de genul cu reducere daca dai banu cash lucreaza doar cei fara bani..asta cat mai merge.
La Avantgarden 100% nu e cazul. La cate apartamente vandute au, crezi ca nu erau acum forumurile pline?

#33
sihal9999

sihal9999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.01.2015

View Postnonameshadow, on 07 aprilie 2015 - 18:08, said:

Ideea e in felul urmator... Prin credit imobiliar banii o sa ii intre abia dupa ce finalizeaza intregul bloc...
Cash, daca platesti de cand faci rezervarea, obtii pretul cu 6000 mai putin decat prin credit... Dezvoltatorul in acest timp se foloseste de acesti bani pentru a ridica si finaliza blocul. Astfel el nu se mai imprumuta, nu mai plateste dobanda si isi permite sa faca aceasta reducere. In mare el isi ridica blocul pe banii celor care platesc cash.

Din cate inteleg de la dvs., aceasta se pare ca este o practica obisnuita pentru dezvoltatorii din Romania. Eu am intrebat aici, pentru ca aici am vazut preturile publicate si m-a socat diferenta uriasa de pret intre cele trei optiuni pe care le are cumparatorul

View Postluca425, on 07 aprilie 2015 - 19:30, said:

Buna seara
Nu pot sa nu intru si eu in discutia deschisa mai sus.Noi am dat 30% cand am facut rezervarea iar restul de 70% cand blocul a fost dat in folosinta.Da,am platit 5000€ in plus la un apartament cu doua camere pentru ca am apelat la credit.Ne-am dorit mult o locuinta in Brasov si acum o avem pe langa datoria la banca,datorie ce nu este deloc neglijabila. Muncand in strainatate suntem optimisti ca intr-un timp scurt sa achitam ratele. Ma intreb ce fac familiile tinere,incep viata cu datorii pana la pensie.

Din pacate, asa cum am inteles de la colegii de forum, daca aceasta practica este deja una obisnuita, cumparatorul isi asuma acest obicei, se conformeaza si considera normal faptul ca i se cere sa plateasca in plus.

View Postcormelus, on 07 aprilie 2015 - 20:36, said:

Eu sustin ideea colegului de mai sus.. pretul este cu discount 6000 eur in cazul platii cash (toata suma) la momentul rezervarii.

Poate ca in cazul acesta, pentru dezvoltator ar fi mai benefica abordarea inversa, respectiv sa anunte pretul la care doreste sa vanda apartamentul luand in calcul banca si ratele si apoi sa precizeze ca pentru cei care dispun de bani gheata, se acorda un discount de 6.000 de euro. Ori, din formularea asumata, se intelege invers: nu cumparatorului care plateste tot de la inceput i se face o inlesnire de 6.000 de euro, ci acela care nu dispune de suficienti bani este "penalizat" cu 6.000 de euro doar pentru ca nu are suficienti bani :(

#34
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cam asa este, din punct de vedere comercial ar fi mai ok sa spuna pret apartamentului este x iar pentru cei care platesc cash se ofera discount de 5, 10%....

#35
g0t0g0

g0t0g0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.11.2005

View Postcormelus, on 08 aprilie 2015 - 06:07, said:

La Avantgarden 100% nu e cazul. La cate apartamente vandute au, crezi ca nu erau acum forumurile pline?

Tocmai ai pus punctul pe "i". Avangarden e urias, are bani, a vandut multe ap, nu cred ca au probleme de cash flow si totusi prefera sa mai scoata ceva in plus de la cumparator.

Cand au cele mai multe ap vandute nu prea mai conteaza marketingu... probabil conta daca erau in alta tara.

Anyway, sunt si dezvoltatori care cer aceeasi bani indiferent de modalitatea de plata.

#36
cormelus

cormelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsmardu, on 08 aprilie 2015 - 10:55, said:


Anyway, sunt si dezvoltatori care cer aceeasi bani indiferent de modalitatea de plata.
Sau sunt dezvoltatori care nu acorda discount la plata cash.......... am pus punctul pe i, ca acest topic este despre Avantgarden Tractorul...nu de predeal -- sinaia etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate