Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Problema afisare diacritice ebook

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Salut!
Folosesc ca ebook reader o tableta android impreuna cu aplicatia FBReader, doar ca nu imi afiseaza diacriticile. Am incercat si cu aldiko, aceasi problema. Cum as putea sa fac aplicatia FBReader sa imi afiseze diacriticile?

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Fonturi lipsa (in tableta sau nu sunt embedded in carte). Setari gresite de limba in Fbreader. La alegere.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am patit si eu ceva de genul acesta cu vreo doua carti. La restul diacriticele erau afisate corect.
La acele carti imi afisa ori patratele in loc de "ș" si "ț" iar "ă" era inlocuit prin "ã", ori lasa spatiu liber dupa diacritice care apareau in bold (in functie de aplicatie).
Am rezolvat prin trecerea acelor eBook-uri intr-un format editabil (rtf) cu ajutorul aplicatiei Calibre (disponibila in Windows, OS X si Linux), editarea documentelor, apoi reconvertirea lor intr-un format specific eBook Readerelor
Probabil ca am selectat intregul document si l-am setat pe limba romana (ca sa fie memorat encodingul corespunzator), apoi am inlocuit fonturile sau a diacriticele prin alte diacritice din alt set de caractere. Stiu ca dupa mai multe incercari reusisem sa fac diacriticele sa fie afisate normal. Nu mai tin minte exact cum am procedat, deoarece a trecut mult timp de atunci.

Exista aceasta extensie pentru LibreOffice/ OpenOffice care face conversia intre diacritice de tip cedilla-bellow in diacritice tip comma-bellow (sau invers) pentru intregul document asupra caruia este executata. S-ar putea ca aceasta sa te ajute. Desigur, ca poti rezolva si printr-un Find and Replace cu optiunea "case sensitive".

Este posibil sa fie de vina seturile de fonturi disponibile in versiunea de Android pe care o ai instalata. Eventual poti incerca sa instalezi si alte fonturi, daca tableta este rootata.

Si inca ceva: problemele respective le-am avut pe vremea cand utilizam o versiune de Android mai mica de 4.x. Deci este posibil ca in versiunile mai noi de Android sa nu mai existe aceasta problema. In consecinta, ai putea sa incerci mai intai un upgrade la o versiune recenta de Android (daca este posibil) si aceasta ar putea rezolva problemele de afisare si cu alte carti.

Sau cumperi un eBook Reader care ofera suport complet pentru diacritice romanesti...

#4
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
@lucifer76 Este deja setata limba romana
@_-_  Pot instala alte fonturi pentru FBreader, am instalat deja fontul Junicode (ofera suport pentru diacritice, am testat deja pe Laptop, pe care am instalat linux). Ca sa pot edita ebook-urile in libreoffice trebuie sa le convertesc in rtf? Acum cartile sunt in epub.

Edited by Zinus, 17 February 2015 - 19:15.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Conversia este necesara, deoarece LibreOffice nu stie sa importe/ exporte .epub-uri. Poate doar cu ajutorul vreunei extensii care sa faca aceasta, dar nu cred sa existe (cautasem eu mai demult).

Ai mai putea sa adaugi extensia .zip la fisierul ePub (deoarece este o arhiva zip) si sa integrezi manual fonturile necesare in directorul /fonts din .epub sau sa extragi fisierul html din arhiva (cel care contine cartea), il editezi manual, apoi il reintegrezi in arhiva.

Daca ai noroc, atunci fisierul html nu este prea incarcat. Iata un exemplu din sectiunea Body a unui fisier .html (de fapt, xml version 1.0 cu encodingul "utf-8") extras dintr-un ePub:

Attached File  epub_sample.PNG   61.32K   24 downloads

Edited by _-_, 17 February 2015 - 19:27.


#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Acum am observat, la conversia cartilor (folosesc calibre) dispar diacriticile.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ar trebui sa dispara diacriticele. Eu foloseam formatul .mobi, dar ar trebui sa fie acelasi lucru si in cazul ePub-urilor. Verifica setarile aplicatiei!

Am facut acum un test (dar sub Windows) si totul este in regula:

Attached File  epub_sample_2.PNG   74.84K   24 downloads  Attached File  epub_sample_3.PNG   58.24K   21 downloads  Attached File  epub_sample_4.PNG   122.76K   21 downloads

Conversie ePub > RTF, inlocuirea diacriticelor cu sedile in diacritice cu virgule in LibreOffice, conversie RTF > ePub cu setarile implicite.

Edited by _-_, 17 February 2015 - 19:44.


#8
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Am resetat aplicatia, dar problema a ramas. Si nici nu pot descarca extensia pentru libreoffice deoarece site-ul celor de la sourceforge este iar down.

Edited by Zinus, 17 February 2015 - 19:47.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Poti sa o descarci de aici: http://download2.pol...extbeta/1616/3/

Edited by _-_, 17 February 2015 - 20:10.


#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sau versiunea mai simpla, cu Atlantis:

http://www.atlantisw.../help/ebook.htm

[ http://www.atlantiswordprocessor.com/en/help/images/ebook_04.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acela este doar pentru Windows (Trial - 30 zile).
Sau Pages for Mac/ iOS: http://support.apple.../en-gb/HT202066

Am descoperit o extensie pentru LibreOffice: http://extensions.li...on-center/elaix

eLAIX
eLAIX converts your Writer documents into ILIAS learning modules and ebooks (ePUB 3).

Project Description
The eLAIX-Extension for Writer generates ebooks (ePUB 3) and ILIAS learning modules from a Writer document.
Moreover eLAIX helps you in creating well formed text processing documents by offering about 35 toolbar buttons. Easily structure your document, set links to chapter, footnotes, use predefined paragraph styles and arrange graphics in an optimized manner.

Si inca una: Writer2ePub
http://extensions.op...ect/writer2epub

Dar problema este ca niciuna nu poate importa ePub-uri.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Merge normal si dupa 30 de zile, dar te baraie cu inregistrarea :). Este mult mai light ca orice editor de text, iar exportul ca epub e un bonus util. Dar tot secretul e sa introduci fonturile in ebook daca ai probleme cu diacriticile.
Cel mai aiurea e ca unele documente cu diacritice se inteleg cu  Calibre, altele nu.

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
O sa incerc sa vad daca pot sa fac ceva cu extensiile alea, daca nu merge o sa caut varianta fara diacritice cartilor sau ebook-urile care sunt deja in formatul .epub.
@lucifer76, Atlantis are doar versiune pentru windows, o sa inerc sa il rulez in wine.

Edited by Zinus, 18 February 2015 - 16:11.


#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Merge in wine perfect, stai linistit :).

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cred ca este o problema cu ebook-ul, la orice conversie pierde diacriticile.
@lucifer76, Intradevar, atlantis merge perfect prin wine.

Edited by Zinus, 18 February 2015 - 20:18.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci nu iti mai ramane decat sa faci un search and replace direct in fisier (dupa ce il extragi din ePub), apoi sa-l reintroduci in arhiva...

#17
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
Am un KOBO Aura care merge foarte bine cu tot cu diacritice.
Problema mea este Calibre și aș ruga pe cineva care se pricepe să mă ajute.
Am descărcat o suită de cărți și le-am încărcat în Calibre ca să mi le transforme în EPUB și să mi le transefre așa cum știe în KOBO.
Toate cărțile sunt arhivate și în interiorul arhivei sunt: .doc, .pdf, .rtf.
Dacă le deschid așa cum sunt, totul arată normal dar eu le vreau citite de pe KOBO....
Calibre și-a făcut perfect treaba numai că ”ș arată  º, iar ț arată þ” restul diacriticelor arată normal. Ce pot să fac ?
Ce anume trebuie să setez din Calibre că să-mi bage diacriticele corect, căci evident că nu am făcut ceva cum trebuie. Cred că nu am nimerit eu setarea fonturilor sau altceva......

Edited by stavreschi, 21 March 2016 - 03:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate