Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

legalizare magazin vechi online

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
constantinmaria

constantinmaria

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2015
Buna ziua . As dori cateva sfaturi pentru a ma ajuta sa rezolv problema mea. Acum cativa ani am deschis un magazin online pe un site de lucruri handmade , fara a avea nici un fel de act, deoarece nu credeam ca va merge . Nu aveam bani foarte multi la dispozitie sa deschid o firma si sa o inchid daca nu va merge . In prima jumatate de an nu am avut vanzari prea multe ,dar dupa aceea situatia s-a schimbat, au inceput comenzile . Atunci mi-a fost teama sa merg sa declar din cauza amenzilor . Ce as putea face acum ? Va multumesc foarte mult .

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Te duci si iti faci PFA.

Nu patesti nimic, nu cred ca ai scos peste 40k RON sa te intrebe cineva de sanatate.

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostWordOfTanks, on 17 februarie 2015 - 11:38, said:

Cum dracu vine asta? Magazin Online pe un stie de lucruri hand made? Da adresa.
probabil breslo

@initiator, te duci frumos si-ti infiintezi un PFA. Nu te intreaba nimeni de ce bani ai scos tu pana acum. Oricum, dupa infiintarea PFA faci factura pentru fiecare comanda si atentie mare cu vanzarea la persoane fizice, ca trebuie sa le dai bon fiscal in cazul in care cumpara direct de la tine. Presupun ca nu ai chef sa-ti cumperi casa de marcat asa ca poti evita treaba cu bonul fiscal in cazurile urmatoare:
- trimiti cu posta ramburs sau curier, atunci avand dovada platii in extrasul de cont (viramentul de la curier) sau mandatul de la posta
- clientul iti plateste prin banca, emiti factura, ai dovada platii pe extrasul de cont iar clientul poate sa vina sa ridice produsele de la tine fara sa mai faci bon fiscal

Mai ales daca zici ca incep sa se miste lucrurile, ti-as recomanda sa colaborezi cu un contabil (sau firma de contabilitate). Desi oricine poate tine evidenta unui PFA, ideea e sa te ocupi de lucruri mai importante, nu sa stai sa faci tabele si tabelase cu facturile emise, care o sa fie destul de multe, avand in vedere ca vinzi cate un produs la persoane fizice. Stiu ca zici ca e usor sa te ocupi tu, dar la un moment dat n-o sa mai ai timp si de asta (si e ok, asta inseamna ca iti merge business-ul) si nu e cazul sa amani inregistrarea actelor, ca te trezesti la un moment dat ca esti in urma rau de tot si tot la contabil ajungi sa apelezi, doar ca atunci o sa ia si pielea de pe tine, profitand ca esti in urma cu declaratiile. La volumul pe care il ai la inceput, poti gasi contabil si cu 100-150 lei/luna + TVA, bani pe care cred si sper ca-i scoti usor din business.

Edited by Michidoo, 17 February 2015 - 13:33.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Cunosc persoane care castiga din handmade mai bine decat unii ingineri si nu isi fac probleme de genul.... Dai inainte cu tupeu daca ai talent...

#5
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Interesant....da-mi linkul pe pm.

Daca esti din Ploiesti te ajut cu tot ce tine de acte .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate