Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13836 replies to this topic

RamboX

RamboX

Active Member

• Grup: Members

TLGTLC, on 20 iunie 2015 - 20:32, said:

Va rog sa-mi spuneti daca este o alegere buna traseul dat de Google Maps pentru ruta Constanta-Sarti (Halkidiki). Plecam si noi in iulie, anul trecut am mers pe Giurgiu-Makaza dar pentru ca avusesem treaba prin Bucuresti. Anul acesta vrem sa mergem direct. https://www.google.r...d40.0947057!3e0

Uite ca ti-am refacut eu traseul pe care garantez ca ai drum bun:
https://www.google.r...d40.0947057!3e0

amedeog

amedeog

Member

denisr, on 20 iunie 2015 - 08:42, said:

Am ajuns si noi in aceasta dimineata in Salonic. Drumul prin Bulgaria a fost nesperat de usor. La ora 24 am plecat din vama de la Oreahovo( am trecut cu bac-ul de 23 de la Bechet, Dolj) iar la ora 4 am trecut deja in Grecia. La 06 am ajuns la Mediterranean Cosmos Mall si am tras un pui de somnic. Posted Image
Ne poti spune ce taxe se mai platesc la Bechet si Oreahovo,in afara de cele de traversare cu bacul ?

denisr

denisr

Junior Member

amedeog, on 21 iunie 2015 - 10:23, said:

Ne poti spune ce taxe se mai platesc la Bechet si Oreahovo,in afara de cele de traversare cu bacul ?
30 de lei la Bechet si 6 euro la bulgari taxe portuare. La bac am dat 70 de lei 2 adulti, un copil( parca e gratis) si masina.

raducut123

raducut123

Senior Member

• Grup: Senior Members

RamboX, on 21 iunie 2015 - 07:29, said:

Uite ca ti-am refacut eu traseul pe care garantez ca ai drum bun:
https://www.google.r...d40.0947057!3e0
Pe traseul dat de @TLGTLC  , intre A2 si A1 pe drumul 73 (Shumen-Karnobat) am fost anul trecut si era foarte buna soseaua.Acum 2 ani prin Vama Veche-Varna- Burgas a fost foarte aglomerat.Anul acesta aleg tot traseul indicat de @TLGTLC prin Dobrich.

Edited by raducut123, 21 June 2015 - 21:55.

lori_2001

lori_2001

Senior Member

Varianta prin Negru Voda-Dobrich-Varna e castigatoare, si drumul pare bun aproape in totalitate  (http://dev.ivanatora.info/roads), plus ca ocolesti Varna.
E cel cu timpul cel mai scurt, si personal cred ca diferenta e si mai mare decat cea afisata de google.
/;

foxbat

foxbat

Guru Member

lori_2001, on 21 iunie 2015 - 22:17, said:

Varianta prin Negru Voda-Dobrich-Varna e castigatoare, si drumul pare bun aproape in totalitate  (http://dev.ivanatora.info/roads), plus ca ocolesti Varna.
E cel cu timpul cel mai scurt, si personal cred ca diferenta e si mai mare decat cea afisata de google.
/;

e bun dar lent . chiar si pe 2 roti si tot lent ramane ( curbe, sate etc).

Tyby

Tyby

blue balls

• Grup: Super Moderators

/;

Cu o mentiune: astazi (ieri, duminica) s-a stat in vama la Negru Voda (spre BG) aproape 2 ore. ;)

petman

petman

Senior Member

Trecut ieri la bulgari:
20 minute asteptarea - ca surubaiau omuletii la semafor
2 min prin vama
Pina la arbanasi mera lejer si liber.
Radar la iesirea din ruse la limita de 60 - evitat
Inca 1 radar pe traseu plus 2 masini de politie fara.

legion_torsson

legion_torsson

New Member

Am trecut ieri la ora 8.30 la bulgari, după ce am stat vreo oră la pod. La Makaza coadă de 20 mașini, am trecut în 15 min, în schimb pe sensul de intrare în Bulgaria era coadă de 3-4 km, mă gândesc serios să nu mă întorc pe aici. Drumul foarte bun și lejer, puține tiruri și doar un singur radar semnalizat cu faruri de la 2-3 km înainte.

betto_ro

betto_ro

New Member

atupi, on 19 iunie 2015 - 15:44, said:

Pe coasta o sa treci prin multe localitati si asta o sa-ti micsoreze viteza de deplasare dar alte probleme nu sunt.

Nici nu am cum sa ma grabesc prea tare... plec cu o Corsa cu motor de 1.2. Macar sa admir peisajele :)))

PSC, on 20 iunie 2015 - 13:48, said:

Bucureşti-Giurgiu: 70 km.
Giurgiu-Kulata: 533 km (cu deviere prin Petrich şi Novo Delchevo).
Kulata-Nea Vrasna: 133 km.
Nea Vrasna-Ierissos: 55 km.
Ierissos-Pirgadikia: 25 km.
Pirgadikia-Sarti: 57 km.
Total Bucureşti-Sarti via (aprox.) Asprovalta: 873 km.
Fără escală în Pirgadikia rezultă aprox. 850 km.
Însă de la Stavros (lângă Nea Vrasna) la Sarti sunt multe drumuri, posibil ca unele să scurteze. Eu am relatat exact, conform vitezometrului maşinii, distanţa parcursă de mine anul trecut (traseu pe care-l consider cel mai frumos ca peisaj).

Multumesc. Am sa studiez si varianta asta.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Cel mai recent - şi fiind pentru prima dată - am mers pe traseul Varna-Burgas de Rusalii şi nu mi s-a părut aglomerat. S-a mers chiar OK, pe porţiunile cu drum drept şi fără boscheţi am putut urca şi la 120 km/h.
Calitatea asfaltului este bună cam pe 85% din drum, pe restul de 15% sunt adâncituri lăsate de roţile TIR-urilor.
Autostrada spre Varna (pe care se intră venind de la Ruse) are porţiuni cu asfalt foarte prost.
Noi am vrut să ajungem la Veliko Tărnovo venind dinspre Sunny Beach. Mare atenţie, căci între Tărgovişte şi Veliko Tărnovo drumul este închis (reabilitare). Trebuie să ocoliţi prin Popovo şi apoi se merge pe drumuri comunale proaste şi foarte proaste (asfalt cu cocoaşe de cămilă) până aproape de Veliko Tărnovo.

legion_torsson, on 22 iunie 2015 - 06:53, said:

[...]un singur radar semnalizat cu faruri de la 2-3 km înainte.
Asta am observat şi eu, că nu prea se mai semnalizează prezenţa poliţiei pe şosea. Între Obzor şi Varna am văzut două echipaje (unul cu radar), niciunul nefiind semnalizat. Eu, însă, am dat semnale până când am pus 4 km între mine şi echipaj. Bulgarii au salutat, românii nu. Chiar aşa am ajuns?

Deenman

Deenman

Senior Member

Citez de pe alt forum, recent:

Posted 33 minutes ago
La dus am mers pe Veliko - Gurkovo - Maglizh - Stara Zagora .. samd .. la intors am zis sa incerc autostrada pe bucata Stara Zagora - Nova Zagora, dar drumul de la Nova Zagora la Gurkovo e groaznic dupa cum ziceam cu gropi, denivelari si piatra cubica  :tuktuk: de la ala am ramas impresionat negativ, in rest da drumul e bun doar ca foarte virajat.

Deci singura varianta de evitat pentru cei care merg prin Makaza e sa evite Nova Zagora si sa mearga asa: " dupa Gurkovo faci dreapta spre Maglizh si apoi stanga spre Stara Zagora pe care o treci pe centura" vorbim de partea cu mersul spre Grecia.

Eu am fost noaptea pe traseul Ruse- Makaza-Halkidki cat si ziua, noaptea mi-a placut mai mult si mie si prietenei mei, masini aproape deloc, tiruri foarte foarte putine, in Bg fara sa exagerez in 5 ore de mers daca am intalnit 50-70 masini/tiruri a fost bine. Celor care isi cunosc abilitatile/masina/ si nu le este frica de niste curbe le recomand sa faca traseul noaptea.

Eu am stat la vama/pod maxim 5 minute mereu, uneori am fost chiar primul si am trecut, asta fiindca nu am plecat in weekend si fiindca am mers noaptea.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

/;
Recepţionerul de la hotelul Lion (început de iunie) din Sunny Beach ne-a sfătuit să ocolim tronsonul Varna-Dobrich tocmai pentru asfaltul prost. Eu voiam pur şi simplu să văd Dobrich-ul.

Edited by PSC, 22 June 2015 - 10:51.

Barboso

Barboso

Satir bătrân, "United Gashka" member

• Grup: Moderators
Mie mi-a placut Varna - Silistra.  Din pacate, nu mai retin traseul exact... n-am luat-o prin Dobrich, din Varna am mers putin pe autostrada, spre Shumen, si habar n-am unde am facut dreapta... undeva unde ne-am plictisit de autostrada.   :D

gry2000

gry2000

Senior Member

Colegii, ce puteti spune despre corectitudinea de masura a pompelor din BG ?
Un coleg de-al meu a fost de 2x in BG si a luat de 2x teapa la cantitate. Adica se fura la cantar la greu...chit ca e pretul mai mic decat in RO.
Voi ati patit la fel ?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Nu aş putea spune dacă cei 10 litri contorizaţi de pompa de la Shell s-au regăsit în rezervor, sau dacă un litru n-a fost cumva aer de Bulgaria...
Însă eu ştiu cam care este intervalul de timp în care acul indicatorului de nivel de pe bord începe să se deplaseze de la plin spre gol şi nu mi s-a părut ca, odată plinul făcut, acul să se mişte mai repede decât ştiu.
La Lukoil şi la Shell am alimentat până acum; deşi am vrut să intru şi la un OMV ca să compar MaxxMotion-ul de 100 al lor cu al nostru, n-am apucat. În benzinării mici n-am intrat.
La noi, însă, mi s-a întâmplat frecvent ca, la Petrom, la începerea alimentării, minim 0,5 l să fie de fapt aer. Probabil că, tehnic, e normal să fie aşa, dar financiar eşti taxat.

sanddy1964

sanddy1964

Senior Member

Am modificat locul vacantei si voi merge la începutul lui August in Lichnos/langa Parga.
S-o iau tot pe Makaza sau pe Sofia?

alre

alre

Junior Member

Eu as alege clar drumul prin Sofia pt partea de vest a Greciei. Lichnos e f ok ...plaja e la 2 pasi cand nu ai chef de mers cu masina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate