Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13836 replies to this topic

Malkos

Malkos

Junior Member

• Grup: Members

View Postradu1306, on 12 iunie 2015 - 08:30, said:

Nu pierde din vedere vechiul drum prin Bechet-Vratsa-Sofia. Taxele portuare si de bac s-au redus mult, bacul merge acum mult mai bine si mai exact (la orele fara sot din Bechet si la orele cu sot din Oryahovo). Drumul e mai scurt cu cel putin 40 km (Montana-Berkovitsa-Sofia) sau 90 km (Montana-Vratsa-Sofia) si mai rapid cu cel putin 45 min. In al doile rand drumul Vidin-Montana are o portiune cu lucrari si o deviere destul de importanta. In al treilea rand, daca optezi pt Montana-Sofia varianta mai scurta (prin munti) drumul e foarte virajat si greoi, mai ales noaptea. Drumul cel mai scurt si bun e cel pe care-l cunosti. Eu am mers de 2 ori prin Vidin, dupa construirea podului, dupa care m-am intors la vechea varianta, pe care am facut-o de vreo 10 ori.
Unde mai exact sunt lucrarile Montana-Vrata? E bine de stiu. Multumesc!

Barboso

Barboso

Satir bătrân, "United Gashka" member

• Grup: Moderators

View PostDeenman, on 12 iunie 2015 - 08:31, said:

Grecii si turistii nu prea reapecta regurile d circulatie, deseori sunt depasit pe dubla continua cn merg cu 60-70 unde e limita de 90
Uite asa fortezi tu omu' sa-si riste permisul...   :death:

gry2000

gry2000

Senior Member

• Grup: Senior Members
O lamurire va rog: Plec impreuna cu nepotul meu (10 ani) in vacanta la bulgari. Am vazut ca cineva a precizat ca, pe langa procura speciala de la parinti si pasaportul copilului, mai trebuie un cazier judiciar pe numele meu. Este valabila chestia si acum ?
E nevoie de originalul de la Politie sau e buna si o copie a unui cazier de acum cateva luni ? (valabil inca)

Edited by gry2000, 12 June 2015 - 12:35.

st3fan19

st3fan19

Senior Member

Cel mai bine suni la vama.
http://www.politiade...ierferoviar.php

Edited by st3fan19, 12 June 2015 - 13:27.

dragoss_gb

dragoss_gb

Junior Member

View Postradu1306, on 12 iunie 2015 - 08:30, said:

Nu pierde din vedere vechiul drum prin Bechet-Vratsa-Sofia. Taxele portuare si de bac s-au redus mult, bacul merge acum mult mai bine si mai exact (la orele fara sot din Bechet si la orele cu sot din Oryahovo). Drumul e mai scurt cu cel putin 40 km (Montana-Berkovitsa-Sofia) sau 90 km (Montana-Vratsa-Sofia) si mai rapid cu cel putin 45 min. In al doile rand drumul Vidin-Montana are o portiune cu lucrari si o deviere destul de importanta. In al treilea rand, daca optezi pt Montana-Sofia varianta mai scurta (prin munti) drumul e foarte virajat si greoi, mai ales noaptea. Drumul cel mai scurt si bun e cel pe care-l cunosti. Eu am mers de 2 ori prin Vidin, dupa construirea podului, dupa care m-am intors la vechea varianta, pe care am facut-o de vreo 10 ori.

Mersi frumos Radu!
Exact asta era varianta la care ma mai gandisem dar am uitat sa o mentionez si care mi-a mai fost recomandata de catre cineva care a mai facut rutele astea prin BG, si pe asta o s-o aleg.

View Postdenisr, on 12 iunie 2015 - 11:05, said:

Si noi o sa plecam tot din Craiova vineri seara pe 19.06. Am ales varianta prin Bechet in primul rand pentru ca am mai fost. Speram sa trecem cu ultimul bac de la ora 23.
Varianta Calafat am inteles ca e destul de greoaie. Prefer sa astept bacul si sa ma odihnesc decat sa fac mai multi km pe drumuri nasoale.

Tot pe 19 seara o sa plecam si noi si tot cu bacul de 23, pana undeva langa Toroni pe bratul Sithonia. Daca nu-i cu suparare am putea sa comunicam in privat pana atunci si poate mergem impreuna o bucata de drum.
Apropo de statia CB, ca am vazut ca ai intrebat anterior, eu unul m-am gantit ca e mai bine s-o las acasa, sa nu-mi mai caraie prin masina si sa trezeasca prichindelul care sper sa doarma cat mai mult in noaptea aia...
M-ar mai interesa cam cat dureaza traverarea cu bacul la Bechet, cu tot cu vama.

Edited by dragoss_gb, 12 June 2015 - 13:42.

denisr

denisr

Junior Member

View Postdragoss_gb, on 12 iunie 2015 - 13:38, said:

Mersi frumos Radu!
Exact asta era varianta la care ma mai gandisem dar am uitat sa o mentionez si care mi-a mai fost recomandata de catre cineva care a mai facut rutele astea prin BG, si pe asta o s-o aleg.

Tot pe 19 seara o sa plecam si noi si tot cu bacul de 23, pana undeva langa Toroni pe bratul Sithonia. Daca nu-i cu suparare am putea sa comunicam in privat pana atunci si poate mergem impreuna o bucata de drum.
Apropo de statia CB, ca am vazut ca ai intrebat anterior, eu unul m-am gantit ca e mai bine s-o las acasa, sa nu-mi mai caraie prin masina si sa trezeasca prichindelul care sper sa doarma cat mai mult in noaptea aia...
M-ar mai interesa cam cat dureaza traverarea cu bacul la Bechet, cu tot cu vama.
Eu am observat ca aia mica mica nu e deranjata cand doarme de statie daca este data la un volum mic. Nici nu ma incurca fiind varianta portabila si cu antena de 50 de cm.
Daca bac-ul pleaca la 23 pana la 24 ar trebui sa fim plecati din vama bulgareasca.

Nu am nimic impotriva sa comunicam prin PM. Noi o sa mergem pana in  Nea Kallikrateia.

Edited by denisr, 12 June 2015 - 15:11.

mimos

mimos

New Member

• Grup: Junior Members
Pe data de 18 seara din craiova catre Salonic familie + marmota 5 ani .daca este cineva sa se alature.mers lejer cu pauze.

protecties

protecties

Senior Member

Există topic dedicat celor ce vor să mearga "în coloană" , vezi acolo ce și cum!

radu1306

radu1306

Junior Member

View Postdragoss_gb, on 12 iunie 2015 - 13:38, said:

Mersi frumos Radu!

Aveti aici (http://www.untrr.ro/...vntlBe&panel1-2) un link cu tarife si telefoane de la portul Bechet, poti apela cu incredere, oamenii sunt f amabili.

vali_geodezu

vali_geodezu

Member

View Postalinbungheza, on 11 iunie 2015 - 08:41, said:

Va salut, a iesit cineva de curand pe podul de la Ruse? E aglomerat, cam cat se sta datorita restrictiilor?

Am trecut joi la ora 10.30. Nu era nici o masina. Era un semafor uman dar nu era nimeni la coada. Nici nu ma asteptam sa fie asa de bine.

Deenman

Deenman

Senior Member

Am fost azi din halkidiki in salonic, sa vizitez orasul. Gradina zoo. Turnul alb. Portul. Drumul este de aprox 110km si este dezastru, denivelari, gropi crapaturi  sare masina in stanga dreapta. Si toate astea pe pseudoautostrada pe care o tot recomndati. Sunt absolut oripilat si cu siguranta am sa ma intorc tot pe la makaza unde asfaltul a fost turnat in 2013 si este incimparabil mai bun. La intoarcere dinsalonic m prins aglomeratia spre kassandra. Coada de 2 km bara la bara pana sa ies spre hlkidiki.  Cei care aleg ruta asta mai ales in weekend pe zi sunt nebuni.

protecties

protecties

Senior Member

Ti-ai ales o zi nefericită pentru a vizită Salonic-ul...e sâmbătă și cam toți cei ce locuiesc în Salonic dau o fugă în Halkidiki..din cauza asta ai prins aglomerație. Concediu plăcut să ai!

foxbat

foxbat

Guru Member

View Postprotecties, on 12 iunie 2015 - 19:43, said:

Există topic dedicat celor ce vor să mearga "în coloană" , vezi acolo ce și cum!

exact. si nu uita. daca mergi in coloana lasa loc intre masini sa puteti fi depasiti fara sa va injure soferii care n au nevoie de " trenulet" . va mutlumesc

View Postmimos, on 12 iunie 2015 - 18:22, said:

Pe data de 18 seara din craiova catre Salonic familie + marmota 5 ani .daca este cineva sa se alature.mers lejer cu pauze.

cum sa se alature? da detalii ca ma intereseaza. eventual JPG.

doruletz75

doruletz75

Junior Member

Atentie mare pentru cei care merg catre Varna sau Turcia pe varianta Yambol . Ieri dimineata am reusit performanta sa iau o mare graoapa pana-n Shumen , vecini bulgari au inceput mici decopertari fara sa le asfalteze . In concluzie directie distrusa si intors din drum :((

RamboX

RamboX

Active Member

Alta data mergi mai incet sa poti reduce la timp.

rapture

rapture

Junior Member

Pe 11.06 am plecat spre Kalamitsi Sithonia din Bucuresti pe la 3 dominate si am ajuns aici  la ora 16.00, deci cam 13 ore de mers din care 1 ora pauza.
Traseul a fost clasicul Bucuresti - Sofia- Salonica- Kalamitsi aproximativ 860km, lung, plictisitor si enervant la bulgari. Am cotizat 10euro la milițieni undeva după Pleven pentru depășire interzisă adică doi bulgari isi tractau rablele cu la deal, de fapt stăteau pe loc mai mult, si coloana din care făceam parte i-a depășit. Eram a treia masina din coloana si prima de romani. Logic ca am fost singurul scos din coloana .... s-au uitat direct in talon după "euro", nici nu are rost sa mai stai la discuții cu fomiștii ăștia.
Ca idee, drumul prin Sofia este excelent, adică s-a reparat la intrare dinspre autostrada, la fel si ieșirea pe autostrada spre Kulata deci nu mai este cazul traseului pus de un coleg mai sus pentru traversat Sofia. Am făcut cam o ora ca am prins aglomerația si multe stopuri. In Grecia, am ocolit porțiunea de la Kulata unde se lucrează si este asfaltul deteriorat pe traseul pus de un alt coleg mai sus si a fost ffff bine.
Am alimentat de la Omv si Shell in Bulgaria .... proasta benzina - a mea este turbo pe benzina si se simte - deci ca idee mergeți direct pe 98 ca 95 este poșirca fix ca la noi (cu unele excepții).
Vignet bulgărească la rond este 6euro nu 5 cum s-a vehiculat.

Una peste alta, vremea este superba, apa cam rece dar nu-i bai si surprinzător, putini romani in Sithonia iar in Kalamitsi zero (nu ca m-ar deranja). In schimb bulgari si sirbi kklau - poate chiar mai gălăgiosi. Kalamitsi destul de aglomerata, Sikia lejera, Platania foarte lejera si liniștita, Sarti ca in Paralia Katerini dar un pic mai civilizata.

La intoarcere o iau pe Makaza, am mai fost si știu drumul, este mai pitoresc si prefer sa fac mai mult prin Grecia si sa scurtez Bulgaria.

Edited by rapture, 14 June 2015 - 09:46.

andi77bm

andi77bm

Junior Member

Pentru cei interesati, ultimul update al hartiilor Navteq stie de Makaza.Bine, nici pana acum nu era prea complicat  sa faci o rutare Karzhali-Komotini, dar este mai OK acum.

gry2000

gry2000

Senior Member

View Postrapture, on 14 iunie 2015 - 09:44, said:

Traseul a fost clasicul Bucuresti - Sofia- Salonica- Kalamitsi aproximativ 860km, lung, plictisitor si enervant la bulgari. Am cotizat 10euro la milițieni undeva după Pleven pentru depășire interzisă adică doi bulgari isi tractau rablele cu la deal, de fapt stăteau pe loc mai mult, si coloana din care făceam parte i-a depășit. Eram a treia masina din coloana si prima de romani. Logic ca am fost singurul scos din coloana .... s-au uitat direct in talon după "euro", nici nu are rost sa mai stai la discuții cu fomiștii ăștia.
Vignet bulgărească la rond este 6euro nu 5 cum s-a vehiculat.

Cred ca erau de-ai lor baietii cu rablele....oricum e bine de stiut si pentru altii faza cu 10 euro...tariful ok pentru trecere peste linie continua......scapi cu carnet si fara amenda legala.
6 Eur vigneta pe 7 zile ?
Din OMV, Shell ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate