Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#5941
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postfoxbat, on 02 iunie 2018 - 20:57, said:

Posted Image iti multumesc pt oferta. daca imi zici si cat te a costat mai ca m-ai convins.
As dori in special sa imi detaliez urmatoarele : cat te-a tinut o  baterie ? ( in km sau ore de "navigat"). Cat te -a costat (eventual pretul / 1000 km ). Cu ce ai "navigat"? Ma refer la mijolocul de locomotie si genul de "touring".   Nu mai intreb de optiunile pe care le-ai folosit pt navigatie si facilitatile din program (pentru ca nu exista Posted Image ) si nici de cate radare ai evitat in  urmatoarele tari : " grecia, croatia, italia, franta, germania, austria, polonia, ungaria." .
Nu sunt ironic, pur si simplu incerc sa inteleg ce gen de "turisti" folosesc "waze"ul pt navigatie.




deci suntem 2 ?Posted Image
doar ca eu nu folosesc waze-ul pe bicla, scuze m'a man.



Berea o dau eu



Sa ma ierti de indrazneala fox !
Chiar nu te intaleg sau ma rog incerc sa intaleg , tu nu folosesti acest program din cauza preturilor "ridicate" in afara tari?Pe cei mai multi i-am vazut folosind telefonul cu adaptorul de incarcare la masina,deci crezi ca se consuma bateria sau .......?

Am un suport de telefon si la bicicleta ,eu cred ca asi putea sa -l folosesc si pe bicicleta si cred ca suntem mult mai multi !Posted Image

Cat despre bere ma bag si eu la o lada Posted Image

Edited by piciul, 03 June 2018 - 06:45.


#5942
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Salutare,

M-am întors aseară din halkidiki.
Am mers prin Ruse, prin Kulata, în general pe autostrăzi.
Am folosit Waze și sygic in tandem pe 2 telefoane.

Waze este util în Bulgaria când este tranzitata de români. În Grecia este inutil.

Bulgaria ne-a luat La autostrăzi.

Am mers pe traseul recomandat de Waze și sygic, fiind identice.

La întrarea în Grecia veți plăti 2,50 euro pentru autostradă după care vă veți blestema zilele.

Prima porțiune este distrusă.

Și acum partea interesanta.

ATENȚIE. ESTE FOAME DE BANI.

Au intensificat controalele la greci.

Pe mine m-au oprit pentru depășire pe linie continuă, care nu se mai vedea. Era ștearsă de la soare.
Am primit 200 de euro amendă. Permisul ridicat, dar și talonul și plăcuțele.!!!!

Am ajuns să pierd o zi cu chestia asta și-a trebuit să caut cazare în zonă, deoarece eu eram pe bratul kassandra cu cazarea, iar permisul mi l-au ridicat în nikiti pe bratul mijlociu.

Polițiștii amabili, am recuperat toate a doua zi, dar vă strică câteva zile de concediu.

Ca și idee pentru detector de radar aceeași treabă doar că amendă de la 2000 la 6000 de euro.

Am observat că opreau multe mașini și se uitau în portbagaj, sub scaune, etc.

Cică este guvernul în nevoie de bani. Mi-a zis-o grecul la care am stat.

Benzina foarte scumpă. 8 lei pe litru.
Alimentați, faceți plinul de la bulgari cât puteți. Eu am folosit numai benzinăriile Eko.

În rest, drumuri bune. :-D

#5943
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpiciul, on 03 iunie 2018 - 06:30, said:



Sa ma ierti de indrazneala fox !
Chiar nu te intaleg sau ma rog incerc sa intaleg , tu nu folosesti acest program din cauza preturilor "ridicate" in afara tari?Pe cei mai multi i-am vazut folosind telefonul cu adaptorul de incarcare la masina,deci crezi ca se consuma bateria sau .......?

Am un suport de telefon si la bicicleta ,eu cred ca asi putea sa -l folosesc si pe bicicleta si cred ca suntem mult mai multi !Posted Image

Cat despre bere ma bag si eu la o lada Posted Image

Stai sa raspunda mai intai colegul caruia i am pus intrebarile (pierdem coerenta i formatiilor) si raspund si la intrebarea ta cu drag.

#5944
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Fox nui nevoie,considera subiect inchis,oricum sumtem offtopic.Posted Image

#5945
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMeltdown, on 03 iunie 2018 - 06:34, said:

Salutare,

M-am întors aseară din halkidiki.
Am mers prin Ruse, prin Kulata, în general pe autostrăzi.
Am folosit Waze și sygic in tandem pe 2 telefoane.

Waze este util în Bulgaria când este tranzitata de români. În Grecia este inutil.

Bulgaria ne-a luat La autostrăzi.

Am mers pe traseul recomandat de Waze și sygic, fiind identice.

La întrarea în Grecia veți plăti 2,50 euro pentru autostradă după care vă veți blestema zilele.

Prima porțiune este distrusă.

Și acum partea interesanta.

ATENȚIE. ESTE FOAME DE BANI.

Au intensificat controalele la greci.

Pe mine m-au oprit pentru depășire pe linie continuă, care nu se mai vedea. Era ștearsă de la soare.
Am primit 200 de euro amendă. Permisul ridicat, dar și talonul și plăcuțele.!!!!

Am ajuns să pierd o zi cu chestia asta și-a trebuit să caut cazare în zonă, deoarece eu eram pe bratul kassandra cu cazarea, iar permisul mi l-au ridicat în nikiti pe bratul mijlociu.

Polițiștii amabili, am recuperat toate a doua zi, dar vă strică câteva zile de concediu.

Ca și idee pentru detector de radar aceeași treabă doar că amendă de la 2000 la 6000 de euro.

Am observat că opreau multe mașini și se uitau în portbagaj, sub scaune, etc.

Cică este guvernul în nevoie de bani. Mi-a zis-o grecul la care am stat.

Benzina foarte scumpă. 8 lei pe litru.
Alimentați, faceți plinul de la bulgari cât puteți. Eu am folosit numai benzinăriile Eko.

În rest, drumuri bune. :-D
salutare. parere de rau pentru aventura.
poti sa sa detaliezi ? ( de ce toate actele, de ce a fost nevoie de o zi de asteptare.etc)?
stiu ca am tot batut Gr si nu am avut asa belele..in toate deceniile astea la un loc. macar sa stim la ce sa ne asteptam.
toate cele bune

#5946
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 05.01.2007
va salut,

urmeaza sa plec la inceput de iulie (prima data) in Grecia din Tg-Mures.
Am ales traseul prin Ruse-Makaza-Kavala (destinatia finala)-cu o noapte dormita in Veliko-nu merita sa acumulezi oboseala in concediu.

Voi folosi waze (net de la RDS), iar ca back-up gmaps cu hartile ofline.- sper sa ma descurc.
O intrebare la care nu am gasit raspuns in ultimele 30 pagini: exista vreo aplicatie/site unde gasesc informatii cu privire la cat de aglomerata e vama la Makaza-in timp real?

Am vazut ca ruta alternativa Zlatograd (parca) pentru trecere frontiera la greci si nu stiu care dintre cele 2 sa le folosesc.

Multumesc.

Edited by clase74, 03 June 2018 - 12:52.


#5947
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postclase74, on 03 iunie 2018 - 12:51, said:

va salut,

urmeaza sa plec la inceput de iulie (prima data) in Grecia din Tg-Mures.
Am ales traseul prin Ruse-Makaza-Kavala (destinatia finala)-cu o noapte dormita in Veliko-nu merita sa acumulezi oboseala in concediu.

Voi folosi waze (net de la RDS), iar ca back-up gmaps cu hartile ofline.- sper sa ma descurc.
O intrebare la care nu am gasit raspuns in ultimele 30 pagini: exista vreo aplicatie/site unde gasesc informatii cu privire la cat de aglomerata e vama la Makaza-in timp real?

Am vazut ca ruta alternativa Zlatograd (parca) pentru trecere frontiera la greci si nu stiu care dintre cele 2 sa le folosesc.

Multumesc.

Daca ajungi in Makaza in weeekend..sa fie pana in ora 7..8. .
In restul saptamanii e ok(e doar pt traficul de autoturime).
Altfel..zlatograd.timpul cam tot ala e dar macar invarti roata nu stai pe loc 2 ore cu motorul mergand

#5948
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salutari din Grecia,

Am revenit cu detalii: plecare din Bucuresti pe 01 Iunie, ora 03:00. In vama Giurgie a fost nasol rau. Erau deschise doar 2 gherete: una pt autoturisme si una pt camioane. Aglomeratie de pe la jumatatea podului, poate chiar mai aproape de noi. Am pierdut vreo 40 min, ca niciodata in cei 15 ani de cand merg in Grecia.
Pt ca am mai fost cu niste prieteni, am vrut sa cumparam vigneta de la Shell. Era inchis, asa ca tot la OMV-ul de la gara am ajuns :)
In Bulgaria s-a circulat foarte lejer (pe ruta Sofia - Kulata). 1 sau 2 echipaje de politie, nu ne-au bagat in seama.
Toate cele bune!
PS am folosit Waze, fara nicio problema. Vede radarele fixe si cele pt vigneta

#5949
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 05.01.2007

View Postfoxbat, on 03 iunie 2018 - 13:16, said:

Daca ajungi in Makaza in weeekend..sa fie pana in ora 7..8. .
In restul saptamanii e ok(e doar pt traficul de autoturime).

estimez ca ajung in Makaza luni la ora 10/11

#5950
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Stie cineva daca ajung in Vama veche sau Negru Vodă până in 6 dimineata pot cumpara vignieta din vamă?Dacă gasesc deschis asa dimineață?

#5951
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Gasesti deschis la prima benzinarie.!!!!!!!??

#5952
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Păi daca ma opreste politia bulgară pana la benzinarie ce-i arăt?

Edited by raducut123, 03 June 2018 - 13:57.


#5953
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
@foxbat

Pentru chestia asta la noi se ia permisul.
Acolo legislația spune că trebuie îți ridică tot pentru 20 de zile.
Dacă ești turist îți dă actele în ziua plecării.

Eu am plătit imediat amenda, am fost la poliție cu dovada, dar ziceau că nu pot să îmi dea actele fără să fie șeful poliției prezent.

Din această cauză am așteptat încă o zi în Sarti.

Mă gândesc că este o măsură pentru a nu pleca din țară fără să plătești amenda.

În teorie dacă ar fi numai permisul poți să pleci din țară. Ajuns în țară poți să îl declari pierdut.
Am impresia că nu au bază de date la comun.

Poșta și poliția semănau cu ale noastre.
Totuși ei la poștă aveau POS și ecran cu touch.

Nu aveau radar. Un prieten a depășit în fața mea cu 100 și nu l-au oprit. El a prins linie discontinua.

Filtrele de poliție sunt mai dubioase.

Pentru cei care se gândesc să ia vigneta pentru Bulgaria, luați direct de la o ghereta după ce treceți de rondul de la vama bulgărească. Am plătit în euro și mi-a dat și rest in euro.

17 sau 19 euro pentru o lună.

Edited by Meltdown, 03 June 2018 - 15:13.


#5954
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Adica ai platit mai mult pentru vigneta
17 euro = 33 leva. Asta la cursul bnr.
Dece as plati mai mult.
Vigneta este 30 leva.
Nr masini apare pe bon?
Sau macar tia dat bon?

View Postraducut123, on 03 iunie 2018 - 13:56, said:

Păi daca ma opreste politia bulgară pana la benzinarie ce-i arăt?
Nu pot spune cu certitudine. Sry.

Eu am luat mereu de la benzinarie din oras nu am apucat sa ies ca sa stiu ce sa spun.

Edited by st3fan19, 03 June 2018 - 15:32.


#5955
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMeltdown, on 03 iunie 2018 - 14:54, said:

@foxbat

Pentru chestia asta la noi se ia permisul.
Acolo legislația spune că trebuie îți ridică tot pentru 20 de zile.
Dacă ești turist îți dă actele în ziua plecării.

Eu am plătit imediat amenda, am fost la poliție cu dovada, dar ziceau că nu pot să îmi dea actele fără să fie șeful poliției prezent.

Din această cauză am așteptat încă o zi în Sarti.

Mă gândesc că este o măsură pentru a nu pleca din țară fără să plătești amenda.

În teorie dacă ar fi numai permisul poți să pleci din țară. Ajuns în țară poți să îl declari pierdut.
Am impresia că nu au bază de date la comun.

Poșta și poliția semănau cu ale noastre.
Totuși ei la poștă aveau POS și ecran cu touch.

Nu aveau radar. Un prieten a depășit în fața mea cu 100 și nu l-au oprit. El a prins linie discontinua.

Filtrele de poliție sunt mai dubioase.

Pentru cei care se gândesc să ia vigneta pentru Bulgaria, luați direct de la o ghereta după ce treceți de rondul de la vama bulgărească. Am plătit în euro și mi-a dat și rest in euro.

17 sau 19 euro pentru o lună.
Multumesc! Asta sa fie paguba pe deceniul asta.! Daca eram eu cred ca lasam un permis la fiecare 10 minute ( motocicleta).
Drumuri bune!

#5956
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009

View Postclase74, on 03 iunie 2018 - 13:37, said:


estimez ca ajung in Makaza luni la ora 10/11
In cursul saptamanii nu este aglomerat, cum ti s-a spus deja in w-e este nasol. Logica este simpla, intre 10 si 12 a.m. ajung  in vama cei mai multi. La intoarcere, duminica este cel mai aglomerat in jur de 14-15 p.m.

#5957
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Am prins aglomerat si in cursul săptămânii in august cand se atinge, probabil, un varf al trecerilor (era pe 2 august parca).
Referitor la zlatograd este ok cu o condiție: sa nu ai copii in masina, nu din aia cu rau de miscare :D

#5958
csecszoltan

csecszoltan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018
Salut tuturor! 😁 În septembrie plec în Grecia și aș avea câteva întrebări. Sunt din Târgu Mureș și aveam de când să trec pe la Bechet cu feribotul, dar am văzut niște informații că trebuie plătit și taxă portuară. Întradevăr trebuie? Ar fi mai bine să trec pe la Calafat-Vidin?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate