Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13682 replies to this topic

#3709
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te referi la trenuleţe. Nici eu nu le suport.
Dar mă crezi dacă îţi spun că am întâlnit şi eu 3 bulgari care mergeau unul după altul pe Bucureşti-Urziceni, cum mergeam şi noi pe la ei iniţial?
Probabil că unul avea GPS şi era pe post de cap tractor.

#3710
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
Luni, 1 august:
Giurgiu -Ruse, ora 6.30 am stat cumulat (taxa+vama) 45-50 min, drumul pana la Veliko T, destul de aglomerat apoi liber  (Gurkovo- Tulovo - S. Zagora pe centura-Haskovo pe centura-Kardzali), chiar foarte liber in ultima parte pana la Makaza. Chiar ma gandeam ca am noroc si trec repede in Grecia.
Am ajuns la makaza pe la 13.30, m-am asezat la coada exact in dreptul unui panou mic "Douane  1000 m".  Ei bine, aceasta mie de metri am facut-o in 2ore si 45 min. Am innebunit.
Pe sensul de intrare in Bulgaria coada de masini pana dincolo de tunel , 1,5 km -2km.

La intoarcere am ales varianta  Ormenio-Svilengrad, ptr ca mi-am jurat ca nu mai calc pe la Makaza in plin sezon. Egnatia fooaarte libera, doar in apropiere de Alexandroupoli s-a animat putin, apoi portiunea de la autostrada la granita extrem de libera. La vama nicio masina. A4 la bulgari foarte buna si libera, am parcurs-o pana la iesirea spre Dimitovgrad apoi traseul clasic.
Keramoti-Ruse aprox 7h45m cu opriri insumand 40-45 min

Edited by dansta, 09 August 2016 - 14:20.


#3711
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 kayman, on 09 august 2016 - 13:55, said:

acest mesaj merita reluat macar la 2-3 pagini
Sau lasa !  Printeaza-l si tine-l pe birou, daca vrei !

#3712
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

 PSC, on 09 august 2016 - 10:49, said:

Crede-mă că nu ştiam că la acele limite de 50 sunt şi camere. Sigur n-am avut 50 pe acolo decât dacă s-a nimerit vreo Ladă în faţa mea şi n-am putut s-o depăşesc (linie continuă sau vizibilitate redusă). Deocamdată n-am primit nimic acasă. În rest, cam 55-60 am avut la acele limite. Şi, din câte îmi aduc - vag - aminte, parcă la toate aceste limite de 50 este şi linie continuă pe mijlocul şoselei.

Io nu prea am noroc :) asa ca prefer sa plec informat :) si nici nu-mi place sa "sponsorizez" statul bulgar :)

Am vrut doar sa specific ca a cunoaste hartile cu speedcam nu inseamna neaparat a merge ca nebunu'. cel putin teoretic!
In rest, intru totul de acord!

#3713
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007

 SwatKat, on 09 august 2016 - 15:41, said:


Io nu prea am noroc Posted Image asa ca prefer sa plec informat Posted Image si nici nu-mi place sa "sponsorizez" statul bulgar Posted Image

Am vrut doar sa specific ca a cunoaste hartile cu speedcam nu inseamna neaparat a merge ca nebunu'. cel putin teoretic!
In rest, intru totul de acord!

FYI
Au aparut deja update-urile de harti Q2 si speedcams 3.08.2016 ....

Imi place sa cred ca cei care se folosesc de navigatie si avertizarile din trafic nu insemna ca alearga ca nebunii cu 200 la ora ... Navigatia este pentru o navigare mai relaxata si nicidecum mai stresanta ... Ochii pe parbriz si urechea pe vocea Ioanei ...

#3714
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Or fi aparut hartile noi pentru cei cu softuri "piratate" :) mie pe iphone nici navigon nici igo nu au actualizari. Igo e inca la 2015Q3!

#3715
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007

 SwatKat, on 09 august 2016 - 16:12, said:

Or fi aparut hartile noi pentru cei cu softuri "piratate" Posted Image mie pe iphone nici navigon nici igo nu au actualizari. Igo e inca la 2015Q3!

semi offtopic

Nu e nimic de piratat ... HARTILE noi sunt cele de la HERE ( Navteq - download si instalare gratuita inclusiv Iphone ) Q2 2016 care contine si tangenta Sofiei.
Speedcamul este aparut oficial pe IGO - iGO Official SCDB Speedcam Europe 2016.08.03.
Cat despre IGO a aparut deja versiunea Q1 2016 dar se pot folosi si hartile de la HERE / TOMTOM etc ...dar din moment ce a aparut fisierul speedcam ar trebui sa fi aparut si Q2 pe IGO
Actualizarile apar in principiu la sfarsitul fiecarui semestru de aceea se numesc Q1 / Q2 / Q3 / Q4 si le cam scot toti producatorii in acelasi timp, diferente sunt de maxim 1 luna.
Probabil ca softul este pe o versiune mai veche si ar trebui reactualizat ...

#3716
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Atat Navigon cat si Igo navigation (versiunea noua pentru care au recerut bani) nu permit instalare decat prin program. Nu am cum sa pun alte harti decat cele gasite de program. Si tot cele de la Here sunt.
Acum cateva zile NNG mi-a comunicat ca harta disponibila la momentul actual pentru softul lor este 2015Q3 si se "lucreaza la o noua versiune".
Pe softul Navigon am chiar platita o optiune de "Fresh Maps XL" ca sa am actualizari mai dese de 1 an - si tot nu mi-a aparut vreo actualizare.

#3717
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
offtopic
Hartile 2016 necesita o noua licenta, licenta pe care trebuie sa o reinnoiesti anual sau daca ai upgrade pe viata probabil ca se fac toate prin update de soft automat.
Voi face o verificare pe aparatul meu cu update harti pe viata sa vad ce harti noi instaleaza dupa 1 an de nefolosire. Toate hatile sunt la fel in principiu pentru ca s-au tot unit marii producatori de harti, iar ce a mai ramas este "independentul" TOMTOM care parca are hartile lui si care sunt ele mai actualizate harti pentru Europa civilizata .... in schimb Navteq are zone si zone ...unde merge mai bine decat TOMOTOM

Edited by cristakke, 09 August 2016 - 17:02.


#3718
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

 cristakke, on 09 august 2016 - 16:37, said:

semi offtopic

Nu e nimic de piratat ... HARTILE noi sunt cele de la HERE ( Navteq - download si instalare gratuita inclusiv Iphone ) Q2 2016 care contine si tangenta Sofiei.


Eu am hartile noi de la Navteq (Bulgaria_HERE_2016Q2_16.05.24) si nu am tangenta Sofiei. Mai bine zis este pe acolo, o bucatica din ea dar nu este functionala, nu ruteaza pe ea.

#3719
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
@cristakke: daca ai gps dedicat, e alta mancare de peste. Eu am vorbit de softurile Navigon respectiv noul Igo Navigation din Appstore - cele oficiale, cu update "pe viata" adica pe durata existentei aplicatiei in Appstore.

Cee ce a mentionat @dcr e corect - pt Navigon, aplicatia oficiala de instalat pe un iphone.

Nu stiu cum e cu device-urile gps dedicate cu soft Navigon, stiu doar ca-s alta mancare de peste fata de aplicatia de telefon. Inclusiv in ceea ce priveste update-urile

#3720
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008

 dordevil, on 08 august 2016 - 21:51, said:


Salutare,
mie asa mi-au dat calculele:
Taxa Pod: 5E (3E dus + 2E intors)
Vinieta BG: 15E (o luna sau 2 saptamani, deci tot ptr dus-intors)
Taxa Autostrada: 20E (am aproximat ca sunt 4 porti a cate 2.4E fiecare, deci 9.6E)
Benzina:176E  (900km cu consum de 7% = 63 litri * 1.4 E/litru = 88 E doar dus)
Total: 216 euro  (cu aproximatie ptr tot drumul)

O zi buna!
La shell Ruse mi-a luat 18 euro vigneta.

 SwatKat, on 09 august 2016 - 22:11, said:

@cristakke: daca ai gps dedicat, e alta mancare de peste. Eu am vorbit de softurile Navigon respectiv noul Igo Navigation din Appstore - cele oficiale, cu update "pe viata" adica pe durata existentei aplicatiei in Appstore.

Cee ce a mentionat @dcr e corect - pt Navigon, aplicatia oficiala de instalat pe un iphone.

Nu stiu cum e cu device-urile gps dedicate cu soft Navigon, stiu doar ca-s alta mancare de peste fata de aplicatia de telefon. Inclusiv in ceea ce priveste update-urile
Google Maps cu hărțile descărcate offline este cel mai bun. Singurul minus este că nu indică viteza pentru sectorul de drum.

#3721
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 PSC, on 09 august 2016 - 08:12, said:

Altul care pleacă la raliu.

daca la mine te referi, gresesti

spuneam ca in Grecia nu ai nevoie de detector de radar (te ia politia doar daca faci ceva cu adevarat grav) .... nu ca sunt pilot de curse :-)
La bulgari e bun dar combinat cu gps
Chiar daca nu sunt un sfant, conduc prudent, adaptez viteza la conditiile meteo si de trafic, imi programez si studiez traseul inainte de plecare.

#3722
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 carnitza, on 10 august 2016 - 07:56, said:

daca la mine te referi, gresesti

spuneam ca in Grecia nu ai nevoie de detector de radar (te ia politia doar daca faci ceva cu adevarat grav) .... nu ca sunt pilot de curse :-)
Nu la tine m-am referit, ci la cel care a întrebat de detector. Recte @digi2011.
Scuze că n-am citat, dar n-am vrut să fac topicul prea stufos.
Şi nici acum nu mă refer la tine, ci tot la @digi2011:
Cât de greu este să caute cu Google date despre legalitatea detectorului în Grecia? La volan pare a fi zmeu, în faţa tastaturii ce metamorfoză are loc?
Credeţi-mă, nu mai suport să văd pe drum teribilişti care-i pun pe toţi în dificultate doar ca să vină aici şi să zbiere: băăă, mergeţi pe Makaza că eu am făcut 5 ore/mergeţi pe Kulata că ajungeţi repede.
De ce Dumnezeu nu putem respecta nişte legi? Dar de ce, odată ajunşi în Vest, creşte morcovu' şi devenim cuminţi?
Sunt de acord, Garceov e pus pe şpagă, are salarii mici, sunt multe limite de 50 şi 60 care nu-şi au rostul, după cum şi la noi sunt giratorii ca să dai prioritate la căruţe.
Dar una e să mergi cu 70 la limită de 60 şi să fii cu ochii-n patru până treci de zonă şi alta e să goneşti ca tembelul - scuzaţi expresia, dar cine a evitat un pericol va înţelege - cu 140 numai aşa, că ai nu-ştiu-ce maşină sau că te crezi nu-ştiu-cine.

Cu toate astea, la bulgari se circulă mai bine decât la noi, cu excepţia Sofiei, unde meltenismul a ajuns la cotele de atenţie din Bucureşti.

Edited by PSC, 10 August 2016 - 09:28.


#3723
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006

 nicusan75, on 10 august 2016 - 06:42, said:

La shell Ruse mi-a luat 18 euro vigneta.


Si daca plateai cu leva era 30 leva sau tot echivalentul a 18 euro ?

#3724
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cauza lui @OvidiuNS, o să vă spun săptămâna viitoare cât costă vigneta bulgară pentru o săptămână.

Deci, Ovidiu:
Nu ştiu dacă ai avut până acum pe cineva pe conştiinţă, dar pe mine sigur mă vei avea. Căci din cauza ta voi pleca în Grecia... sâmbătă!
Am preferat să nu hrănim turismul românesc în minivacanţa de Sf. Maria, mai ales după ce un cunoscut de-al nostru s-a întors de pe litoralul românesc după numai o zi de sejur, renunţând la celelalte şase, exasperat şi scârbit de aglomeraţie, de mizerie, de mirosuri şi de obiceiuri. Inclusiv copilul lui/lor, o fetiţă de 4 ani, era nemulţumită. Nu mai spun de cozile kilometrice de la Agigea şi de pe A2. Avem şi noi două autostrăzi şi nici pe alea nu putem merge în parametri normali.
Prin urmare, ceea ce ştim este:
- taxa de pod la Giurgiu, 13 lei, podul tot nefinalizat, mergem pe metal;
- ghişeul din vama Ruse, pentru vignetă, deschis după ora 7, închis până atunci;
- nu luăm vigneta din giratoriu, căci nu ne place fauna şi specula; aşteptăm până la prima benzinărie dacă în vamă este închis;
- carosabil prost la intrarea în prefectura Byala şi vălurit rău pe centura Plevnei;
- 40 km/h în Lukovit, din cauza asfaltului prost;
- cuib de poliţişti sub podul pe care se află bifurcaţia spre Yana, în zona Gorni Bogrov;
- tangenta de nord a Sofiei, afişată fizic de Google Maps doar până la giratoriul unde se lucrează;
- mergem cu atenţie prin Bălgarene, Gorni Bogrov, prin porţiunea cu tuneluri de pe avtomagistrala spre Sofia şi pe la toate limitele de 60 unde nu avem vizibilitate;
- mâncăm la Dobrevski, în Zlatna Panega şi-i lăsăm pe cei cu autocarele să se înghesuie la steaguri;
- ultimul Shell înainte de intrarea în Grecia este în zona Strumyani;
- la Hellenic Free Shop nu toate preţurile sunt convenabile, dar o oră de repaus în răcoare (nu la răcoare) este binevenită;
- plătim 2,4 euro la Promahonas şi avem o singură zonă-n lucru între Promahonas şi Salonic, în rest mergem ca pe autostradă - atenţie, această informaţie o voi verifica eu, deocamdată nu cred 100% în ea;
- după Lefkonas, fiecare îşi alege drumul în funcţie de destinaţie.
Cam aşa se prezintă varianta Kulata.

Deci, dobăr păt şi kalo taxidi tuturor!

#3725
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012
Plus radarele fixe. Doua pana la Byala. Restul nu stiu, pentru ca eu merg pe Makaza, unde mai am trei.
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

#3726
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

 PSC, on 10 august 2016 - 10:46, said:

- plătim 2,4 euro la Promahonas şi avem o singură zonă-n lucru între Promahonas şi Salonic, în rest mergem ca pe autostradă - atenţie, această informaţie o voi verifica eu, deocamdată nu cred 100% în ea;

Nu bag mana-n foc, ca nu pot zice ca am fost foarte atent, insa am impresia ca da, era o singura zona in lucru pana la Salonic. Totusi, imediat in apropierea Salonicului parca mai era un post cu "toll" (in afara de cel imediat langa vama Promahonas)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate