Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13674 replies to this topic

#37
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Cred ca am sa merg pe ruta Turda - Sebes - Resita - Naidas - Kovin - Ralja - Leskovac - Vranje - Kumanovo - Salonic - Logomandra (ata deocamdata aici deoarece se pare ca trebuie sa ma mut pe alt topic)

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#38
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Va recomand citirea postului de aici (si a topicului, inca este scurt):

http://forum.softped.../#entry16827431

#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Sa nu scriu de 2 ori:

View PostTyby, on 08 martie 2015 - 03:42, said:

Intre timp am identificat si locatia camerei:
https://www.google.c...5gwPkVY5uOg!2e0
Poza este facuta din fata, in pozitia in care se afla minivan-ul verde (Kangoo sau ce o fi el).

Din ce am gasit, pare sa fie singura mai periculoasa pe drumul spre Makaza (mai e ceva la intrare in Nova Zagora, insa acolo e greu sa nu mergi cat de cat legal, in special datorita drumului.

Just for info (nu stiu cat e de actuala lista):

https://www.google.c...dI.kbVKE0zSH3xk

(camera este la intersectia spre Trastenik, si este inca in viata, in sept. 2020)

Attached Files


Edited by Tyby, 04 December 2020 - 15:48.


#40
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Spre Makaza, primul post de pe acest topic arata drumul prin Stara Zagora, in timp ce Here m-ar duce prin Nova Zagora si apoi pe autostrada pana la Zagore unde fac stanga.

Stiu ca anul trecut am mers tot pe autostrada, insa nu stiu daca am procedat corect... anul asta cum procedez? e mai ok drumul prin Stara Zagora?

#41
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Da, e mai ok drumul prin Stara Zagora (prin Tulovo), mai ales că pe DN6 între Gurkovo şi Măglij se merge aproape ca pe autostradă (deşi are doar o bandă pe sens, drumul e destul de drept şi liber, astfel încât se poate rula lejer cu 120-130 la oră).

Sănătate şi toate cele bune !

#42
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Subscriu la cele scrise de Ovidiu, in ultimi 8-9 ani am mers pe toate variantele posibile, cea prin Stara este cea mai OK. Iar Stara merita o ora de hoinarit prin oras, Haskovo e chiar dragut, cladirea teatrului si catedrala din oras trebuie vazute.

#43
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
OK. Multam! Notat si voi face ajustarile in navigatie!
Cu privire la hoinarit, cu un kinder de 3 ani juma' mai greu sa fac opriri pe drum, in afara de cele necesare. Si cum am norocul sa nu aiba rau de masina si ii place la drum, prefer sa trag cat de repede catre destinatie!

#44
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Posted Image Stiu ce spui, cine nu vrea sa ajunga cat mai repede pe plaja? Insa pe drumul de intoarcere parca iti vine s-o mai lungesti....

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Din pacate, nu tuturor le place s-o lungeasca la-ntoarcere.   :(

#46
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Eu deja am inceput sa bag favs in Here Maps. Le pun pe toate pe care le-am gasit in linkul ala google al lui Tyby de mai sus. Sau, ma rog, pe toate care sunt in drumul meu.

Daca mai gasiti si altele, nu va sfiiti sa la puneti.

View PostTyby, on 08 martie 2015 - 03:43, said:

Din ce am gasit, pare sa fie singura mai periculoasa pe drumul spre Makaza (mai e ceva la intrare in Nova Zagora, insa acolo e greu sa nu mergi cat de cat legal, in special datorita drumului.

View PostOvidiuNS, on 16 martie 2015 - 05:07, said:

Da, e mai ok drumul prin Stara Zagora (prin Tulovo), mai ales că pe DN6 între Gurkovo şi Măglij se merge aproape ca pe autostradă (deşi are doar o bandă pe sens, drumul e destul de drept şi liber, astfel încât se poate rula lejer cu 120-130 la oră).
Deci cum ramane ? Nu e mai virajat drumul catre Makaza, totusi ?

Va rog frumos, dati si pentru unul neinitiat ca mine, repere cat mai apropiate pe drumul catre Makaza. Ati spus mai devreme de Tulovo. Ok, dar de la Veliko Tarnovo cum ajung la Stara Zagora ? Pe de-a dreptul prin munti sau pe la Gabrovo ?

Sau ma uit si eu dupa masini cu numar de RO si ma orientez la fata locului ? Posted Image

Edited by cristi.r, 16 March 2015 - 17:45.


#47
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Nu ai treaba cu Gabrovo. (doar daca nu se "rupe" iar drumul intre Veliko si Gurkovo - speram ca nu).
Traseul este Veliko Tarnovo - Gurkovo - Magliz - Tulovo - Stara Zagora - Haskovo - Kardzahli si de aici "sageata" catre Makaza

#48
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Drumul trece chiar prin Gurkovo?
Intreb pentru ca Google Maps vad ca o ia in partea opusa, chiar inainte de cotitura catre Gurkovo, cu iesire chiar la Nikolaevo.

#49
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

View Postkesarion111, on 16 martie 2015 - 16:41, said:

Posted Image Stiu ce spui, cine nu vrea sa ajunga cat mai repede pe plaja? Insa pe drumul de intoarcere parca iti vine s-o mai lungesti....

View PostBarboso, on 16 martie 2015 - 16:48, said:

Din pacate, nu tuturor le place s-o lungeasca la-ntoarcere.   Posted Image

Orice-o fi, in Bulgaria mai mult de un OMV nu opresc. Stiu, am niste pasarici, insa toata tara ma deprima... incepand cu orasele/satele goale, masinile vechi, poate cu toata incarcatura negativa vazand acelasi tip de placute de inmatriculare cu cele de pe harburile care circula in principal cu colorati pe la noi...nu stiu, cert e ca de multe ori zic ca sunt in "dupa 28 saptamani". Si cum intru in Grecia instant ma relaxez si imi revine cheful de viata.
Poate unora sa le placa tara asta, mie nu, si e ceva din interior...

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Tocmai drumurile alea pustii imi plac.   :)

#51
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

View Postyesyesyesyo, on 16 martie 2015 - 22:49, said:

Drumul trece chiar prin Gurkovo?
Intreb pentru ca Google Maps vad ca o ia in partea opusa, chiar inainte de cotitura catre Gurkovo, cu iesire chiar la Nikolaevo.

M-am uitat pe street view si bucata aia de drum intre Gurkovo si Nikolaevo (care cred ca scurteaza drumul principal) e de o banda maxim, pare mai degraba un drum local. Si eu voiam sa intreb colegii cum se comporta la trafic, sau poate nu am identificat eu bine.

Dupa cum ziceam mai in trecut, eu anul trecut am ocolit nitek, in sensul ca m-am dus spre Nova Zagora si apoi pe A1, insa cred (si colegii imi intaresc opinia) ca m-am complicat, ca a fost greu sa fac stanga de pe autostrada, a trebuit sa intru pe drumul spre Stara Zagora, acolo sa fac un U-turn in directia corecta.

Vad ca Here maps tot pe acolo vrea sa ma duca, i-am dat eu prin Stara Zagora si nu foloseste bucatica aia de drum intre Gurkovo si Nikolaevo, ma duce prin Gurkovo pe dn 55 si apoi dreapta pe dn6 spre Magliz.

View PostBarboso, on 16 martie 2015 - 22:57, said:

Tocmai drumurile alea pustii imi plac.   :)

Daca n-ar fi in Bulgaria :) Acum cativa ani am facut o vizita extinsa in Noua Zeelanda/Aus cu inchiriere masina. Anul ala cu 3 luni inainte fusesem prin BG spre Grecia. Si, cu tot stresul de a conduce pe partea ailalata, mi-au placut la nebunie drumurile pustii din NZ, eram cel mai fericit.....fata de "stresul" (a se citi "sa se termine mai repede tara asta") BG. Si in NZ nu aveau aia autostrazi, tot asa, mai mult drumuri cu 1 banda pe sens, eventual 2, km intregi de drum prin vegetatie...

Edited by SwatKat, 16 March 2015 - 23:06.


#52
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View PostSwatKat, on 16 martie 2015 - 23:00, said:

M-am uitat pe street view si bucata aia de drum intre Gurkovo si Nikolaevo (care cred ca scurteaza drumul principal) e de o banda maxim, pare mai degraba un drum local. Si eu voiam sa intreb colegii cum se comporta la trafic, sau poate nu am identificat eu bine.
Ai dreptate, acum m-am uitat si eu si nu este drumul pe care vreau sa merg, mai ales ca o sa fie intuneric :)

#53
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
S-a discutat despre variantele Nova Zagora vs. Stara Zagora pe vechiul topic de le-a luat dracu'.

Pe la Nova Zagora este drumul ceva mai rau, cu vreo cativa km mai lung, insa se recupereaza pe cei 30 km de autostrada.

Pe la Stara Zagora este mai drept si mai bun drumul. Este recomandat celor care trec pentru prima data prin zona sau celor cu masini mai sensibile.

Eu personal prefer drumul prin Nova Zagora, imi place mai mult, nu prea sunt controale, este ceva mai liber, insa imi asum calitatea mai slaba a drumului si dificultatea ceva mai ridicata. Insa il stiu bine, l-am facut de vreo 20 de ori in ultimii ani.

Si in continuare sustin ca varianta cea mai buna de traversare a Bulgariei spre Grecia este prin Makaza. Si ca drum, si ca timp, si ca trafic, si ca nervi. Cititi ultimele 20-30 de pagini si de pe topicul vechi, s-au tot discutat acolo variantele.

Edited by Tyby, 23 July 2015 - 19:51.


#54
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Am inteles asta si nici nu pot zice ca a fost mai complicat prin Nova Zagora sau mai virajat, ca nu am cu ce compara. Cel putin pe harta ambele variante arata cam la fel si gmaps/here or sti ceva rutand prin Nova Zagora, considerand probabil ca se recupereaza timp pe bucata de autostrada.
Noi am vb aici de o bucata de cativa km pe varianta Stara Zagora, cea intre Gurkovo si Nikolaevo. Drumul normal intre prin Gurkovo si apoi se face stanga, in primul post e aratata o "scurtatura" inainte de Gurkovo si spre Nikolaevo, dar care pare un fel de drum de rata, ingust.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

dannek

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate