Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13661 replies to this topic

#3565
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View Postnicusan75, on 26 iulie 2016 - 11:25, said:

După actualizare tot nu văd tangenta.

Sincer am zis ca aia ar fi. In zona, Navigonu' se bulise, waze nu gasea semnalul 3g insa tin minte ca am mers inainte si usor dreapta, de aia am zis ca asta o fi tangenta. Cine stie mai bine poate confirma sau nu. Eu am intrat pe harta online de pe calculator, nu mai am pe telefon aplicatia.

#3566
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postspe_ripper, on 26 iulie 2016 - 12:52, said:

... nu sunt genul sa gonesc si sa rup drumurile prin Bulgaria, imi place sa ma opresc pe drum, sa savurez o cafea etc. ...

Păi exact aşa sunt şi eu. Şi o să plec la 7.30 din Bucureşti, tot în cursul săptămânii. Cu ce mai stau la benzinăria MOL în Giurgiu, ajung la pod pe la 9, taman bine să fi trecut aglomeraţia. Şi nici la Kulata n-o să fie aglomerat. Dacă n-o fi aşa, poţi să-mi tragi o înjurătură Posted Image . Da' cred că nu o să sughit.

@EnterName: mulţumiri, se profilează sensul giratoriu pe care-l intuisem. Va fi super să treci de pe o autostradă pe alta aproape imediat. Sper ca în august să fie gata până plecăm noi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 July 2016 - 14:11.


#3567
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008

View PostSwatKat, on 26 iulie 2016 - 13:55, said:


Sincer am zis ca aia ar fi. In zona, Navigonu' se bulise, waze nu gasea semnalul 3g insa tin minte ca am mers inainte si usor dreapta, de aia am zis ca asta o fi tangenta. Cine stie mai bine poate confirma sau nu. Eu am intrat pe harta online de pe calculator, nu mai am pe telefon aplicatia.
Aceea este. Am un film pe YouTube. Spuneam cã harta de la here (a mea), nu o indicã.


#3568
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostOvidiuNS, on 26 iulie 2016 - 14:07, said:

Păi exact aşa sunt şi eu. Şi o să plec la 7.30 din Bucureşti, tot în cursul săptămânii. Cu ce mai stau la benzinăria MOL în Giurgiu, ajung la pod pe la 9, taman bine să fi trecut aglomeraţia. Şi nici la Kulata n-o să fie aglomerat. Dacă n-o fi aşa, poţi să-mi tragi o înjurătură Posted Image . Da' cred că nu o să sughit.

@EnterName: mulţumiri, se profilează sensul giratoriu pe care-l intuisem. Va fi super să treci de pe o autostradă pe alta aproape imediat. Sper ca în august să fie gata până plecăm noi.


Sănătate şi tcb !

aoleu...daca ii dau idei sotiei ca putem pleca mai tarziu nu mai scap de ea :)

View PostSwatKat, on 26 iulie 2016 - 13:55, said:


Sincer am zis ca aia ar fi. In zona, Navigonu' se bulise, waze nu gasea semnalul 3g insa tin minte ca am mers inainte si usor dreapta, de aia am zis ca asta o fi tangenta. Cine stie mai bine poate confirma sau nu. Eu am intrat pe harta online de pe calculator, nu mai am pe telefon aplicatia.

eu am folosit here pana acum 2 ani parca...niciodata nu m-a dezamagit...puteai sa faci orice foarte usor pe el, chiar de pe pc.... dar varianta pentru android e cam cheala si dubioasa....banuiesc ca pe windows mobile e altfel...desi daca imi fac cont si intru de pe pc, nu mai gasesc sa fac eu ruta cum vreau....ciudat

#3569
EnterName

EnterName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 23.02.2007

View PostOvidiuNS, on 26 iulie 2016 - 14:07, said:



@EnterName: mulţumiri, se profilează sensul giratoriu pe care-l intuisem. Va fi super să treci de pe o autostradă pe alta aproape imediat. Sper ca în august să fie gata până plecăm noi.

Au anuntat ca pe 14 septembrie inaugureaza centura vest... prindem de la anul...


#3570
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Nu am mai citit de 10 zile topicul asta,urmeaza:
Pe scurt ceva impresii de pre drumul care l-am facut Bucuresti-(Kavala)-Keramoti-Bucuresti via Makaza.
Plecare Bucuresti vineri 15  iulie ora 22.30
La circa 23.30 eram in vama.Platit podul repede.Am ajuns pana la jumatatea podului unde am fost primul,am stat insa circa 5-6 minute "la paleta" pana mi-au dat drumul.
La intrare in vama BG se statea pe doua randuri.Mergeau cam la fel,erau si ue si non-ue la comun.Acolo am stat circa 40 min.Se dadea soferul jos cu id-urile si talon(au verificat si la mine si la masina prietenilor cu ,care am mers).
Vinieta as usual -OMV Hristo Botev+alimentare.Plata card tot.
Pana la Makaza nimic nou.Am ales din ratiuni independente de mine varianta Magliz-Tulovo.S-a circulat f bine,absolut pustiu,doar cateva masini toata noaptea,cel putin pe sensul meu.A fost mai aglometat in sept 2015 cand facusem acelasi traseu.
Radare fixe si mobile nimic(masini de Politie adica).Doar un echipaj pe drum mai mult la post decat la oprit masini.La spanzuratori am incetinit aproape la toate just in case.Vedem ce o fi...
Circulat legal.Am ajuns la 6.45 in vama Makaza undeva in dreptul semnului de 100 m insa de-abia la 8.00 am trecut.Se mergea f greu.Putini romani,o tona de bulgari,Kardzhali mai ales.
Am mers normal pe A23 si A2,am tinut drumul pana in kavala pt niste cumparaturi noi si prietenii pt o scurta vizita.Pe la 10 si ceva dimineata ne-am intors spre Keramoti.Am coborat de pe Egnatia pe la Petropigi-Agiasma-Keramoti,drumul e f bun si s-a mers la fel de repede ca si pe la Chrysoupoli.
Returul l-am facut cu plecare din Keramoti vineri 22 iulie ora 21.10.Ferry-ul a fost 1/3 plin.La dus fusese plin ochi,mai plin ca niciodata(deh,sambata,iulie,pranz).
Ceva coloana de masini pana in Egnatia,liber pe autostrada si A23.Scurta pauza la BP Komotini la 22.00,chiar cand inchideau.
Am vazut ca aveau un fel de sistem de plata cu ,card la pompe dar nu sunt sigur,nu am vazut pe nimeni.E important zic eu ca de la intrarea pe Egnatia pana la Kardzhali nu e nici o bebnzinarie pe drum.Ar mai fi varianta de intrat in Komotini sau in jur dar se deviaza.
La makaza am ajuns in jur de 22.30,vreo 4 masini in fata,am stat 10 min.
Drumul spre casa retur ,destul de liber si plictisitor Posted Image
Echipaje ioc,trafic de-abia dupa Veliko T.
La Giurgiu-Ruse am stat in total la plata pod,vama si pod circa 25 min la ora 06.00 sambata.
Multa criblura pe Giurgiu-Jilava pe portiunea proaspat asfaltata,tineti distanta daca tineti la parbriz.
Cam atat pe scurt relatarea mea Posted Image.

Edited by AdrianHH, 26 July 2016 - 15:41.


#3571
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Adrian zimi te rog daca pe sensul de intrare in Bulgaria era aglomerat sambata cand ai venit?
Ma reped in we pana la Veliko Tarnovo.

Edited by daniel_LNC, 26 July 2016 - 15:59.


#3572
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Trecut luni pe la Kulata ora 10, stat 5 minute (4 masini in fata).

#3573
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Astazi dimineața la ora 06:30 am traversat Podul Prieteniei din Giurgiu - Ruse in aproximativ 5 minute. Aproape ca nu imi venea sa cred!!
In jurul orelor 12:00 am ajuns in Vama Makaza, aici a durat intre 10-15 minute sa trec, fiind doua benzi a cate 10 autoturisme.

Se pare ca mi s-au aliniat planetele in sensul asta.

#3574
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostDau, on 26 iulie 2016 - 20:41, said:

Astazi dimineața la ora 06:30 am traversat Podul Prieteniei din Giurgiu - Ruse in aproximativ 5 minute ...

Bravo, se pare că n-a venit încă vârful vârfurilor. Da' dacă nici ultima decadă din iulie nu face parte din vârf ...
În fine, nu mai înţeleg nimic.


Sănătate şi să te ţină norocul !

#3575
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Mulțumesc! Te salut.

Asta a fost ca o compensație fata de anul trecut cand am stat doar vreo 3 ore sa traversez podul din Giurgiu.

#3576
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdaniel_LNC, on 26 iulie 2016 - 15:58, said:

Adrian zimi te rog daca pe sensul de intrare in Bulgaria era aglomerat sambata cand ai venit?
Ma reped in we pana la Veliko Tarnovo.
Daniel,sa iti zic sincer,nu am fost f atent.Cel putin la ora aia nu am vazut ceva extraordinar(coloana uriasa) din ce imi aduc aminte.

#3577
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View PostOvidiuNS, on 26 iulie 2016 - 20:46, said:


Bravo, se pare că n-a venit încă vârful vârfurilor. Da' dacă nici ultima decadă din iulie nu face parte din vârf ...
În fine, nu mai înţeleg nimic.


Sănătate şi să te ţină norocul !

da..nu mai sunt reguli. doar..noroc.eu am trecut podul sambata ca prin branza. 3 minute. si acum o saptamana..40. !

#3578
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
imi recomanda cineva care a fost anul acesta un traseu optim spre Lefkada? Multumesc mult.

#3579
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDau, on 26 iulie 2016 - 20:49, said:

Asta a fost ca o compensație fata de anul trecut cand am stat doar vreo 3 ore sa traversez podul din Giurgiu.
Te-am depăşit! Anul trecut am stat 4 ore pentru a trece podul din Ruse în Giurgiu, pe o ploaie torenţială. Dacă aş fi ştiut că întreaga Bulgarie era sub cod portocaliu de ploaie, n-aş mai fi plecat... dealtfel, în ultima zi de plajă i-am spus soţiei să mai stăm o zi (bani aveam, culmea).
A fost infernală varianta Kulata atunci, pe zone întinse de şosea am simţit cum spală apa burta maşinii.

#3580
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004

View Postmondo_76, on 25 iulie 2016 - 16:58, said:

Cheltuielile cu masina ar fi : motorina, am zis 4000 km dus intors, consum mediu 5.5% = 220 E. Vigneta 15 o Luna, taxe autostrada 65 E, ferry 360 E dus intors 2 persoane si masina. 30 euro o noapte intermediara.Inseamna 690 euro.
Iei un last min. cu demipensiune + avion si inchiriezi masina acolo.
E mai ieftin! Iese gratis avionu!
Vezi ca au relief ciudat, au am avut Kia Rio si am cam tras de ea.
Mergi cu masina in Creta doar la la pensie, cand poti face turul Greciei :) .

#3581
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Last-ul il poti gasi sau nu... Risti sa ramai si fara vacanta in asteptarea ofertei "minune".

#3582
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Salutări!
Vă împărtășesc concluziile mele cu privire la traseele spre Grecia pe care le-am folosit anul ăsta.
La dus, așa cum am scris cu câteva pagini în urmă, am mers pe ruta Craiova - Calafat - Montana - Sofia - Kulata - Lithotopos (aici am rămas peste noapte). Drumul a durat vreo 7 ore și 45 de minute și include vreo două pauze de 10-15 minute. La frontiere am stat puțin (aproximativ 15 minute, majoritatea petrecute la Calafat). De la Lithotopos până la Igoumenitsa am făcut vreo 4 ore și un pic.

La întoarcere am ales să mergem prin Macedonia - Serbia - Bulgaria, cu popas peste noapte în Skopje, în ideea de a mai vedea și altceva. În plus, ne-am gândit că avem mai multă autostradă pe traseul ăsta. Din Igoumenitsa până în Skopje am făcut cam 7 ore, iar din Skopje până în Craiova cam 7 ore jumate. La frontiere n-am stat foarte mult, dar ținând cont că am trecut prin 4 punte de trecere a frontierei traversând 3 țări (dintre care două nu sunt în UE) am pierdut ceva timp cu asta (aproximativ o oră, per total).
Din Salonic spre granița cu Macedonia pe cea mai mare parte a traseului nu e autostradă, ci un drum cu o bandă jumate pe sens, cu limită de viteză de 110 km/h (deși aglomerat, se circula bine). În Macedonia e autostradă pe majoritatea traseului, dar e praf, dacă mergi cu mai mult de 100 km/h îți rupi mașina. În Serbia treaba se schimbă în bine, deși nu se circulă doar pe autostradă, drumul e bun pînă la Niș, unde am ieșit din autostradă spre Zajecar, apoi am intrat în Bulgaria pe la Kula. De acolo până la Vidin mai sunt vreo 45 de km, iar drumul e ok.

Apreciez că nici pentru cei din vestul țării varianta prin Macedonia nu e cea mai bună, dată fiind calitatea jalnică a drumurilor. Unde mai pui și că taxele de autostradă sunt mai mari ca la greci (traversarea Macedoniei - aproximativ 170 km din care nu toți sunt pe autostradă - m-a costat 6,5 euro, iar pe în Grecia am dat vreo 9 euro pentru cca 390 km de autostradă excelentă). Singura parte pozitivă a traseului prin Macedonia e prețul combustibilului, am dat cam 3,6 lei pe litrul de motorină.


O corectură la mesajul anterior, pensiunea la care am rămas peste noapte în drum spre Igoumenitsa se cheamă Guesthouse Kerkinitis, nu Kekinitis cum am scris.

Edited by sound08, 27 July 2016 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

Dorin18

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate