Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13671 replies to this topic

#1459
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
"Happy" nu va place ?

#1460
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut,
Dupa ce am citit multe pagini in urma pe acest topic, am cateva intrebari despre drumul prin Sofia, care este un pic atipic, in sensul ca se va face dinspre Serbia-Nis- Vama Kalotima-Sofia spre Plovdiv si apoi in sud spre Kavala (interes de servici, nu turistic), deci vin spre Sofia dinspre NV si plec spre Plovdiv in SE. Drumul se va face duminica pe la pranz si va fi asistat de GPS.
Am vazut cele trei variante: 1. centura nord ( mai lunga cu cca 10 km), 2.traversarea orasului, sau 3. centura sud. Nu ma intereseaza foarte mult care este mai rapida cu cateva minute, ma sperie gropile pe care le-am vazut pe Google maps prin street view, (filmare din 2012).
Daca se poate sa-mi dati un sfat pe unde e mai bine?
Va multumesc, o zi buna
agp

#1461
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Eu as merge prin oras in locul tau, duminica Sofia este libera.

Edited by atupi, 30 July 2015 - 11:08.


#1462
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Zlatna Panega.
Cu galben - restaurantul vechi din dreptul steagurilor, acolo unde opresc autocarele. Cu turcoaz - restaurantul rustic.
Attached File  Zlatna Panega restaurant rustic.jpg   66.45K   85 downloads

O vizualizare stradală a noului restaurant, din momentul construirii; magazinaşul alimentar de lângă el încă nu exista. Maşina cu camera foto se afla pe sensul de mers spre Ruse (dinspre Sofia).
Attached File  Zlatna Panega restaurant rustic-str.jpg   508.35K   84 downloads

Edited by PSC, 30 July 2015 - 11:26.


#1463
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mihai_3, on 29 iulie 2015 - 12:10, said:

Oare aceasta noua bucata de autostrada din Sandarski pana la Kulata ne va face sa uitam de ruta prin MAKAZA ?
scurta.png   lunga.png
Ea pare trebuie să fie.
90% se suprapune peste drumul vechi, diferenţa de 10% constând în ocolirea localităţii Marikostinovo.
Probabil că, într-o primă etapă, se va crea aglomeraţie la Kulata, depinde cum va fi configurată intrarea în PCTF.

#1464
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 PSC, on 30 iulie 2015 - 11:23, said:

... Cu turcoaz - restaurantul rustic ...

Aha, m-am lămurit.

Sănătate şi multe mulţumiri !

#1465
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 doruletz75, on 28 iulie 2015 - 17:55, said:

Pentru evitarea amenzilor va recomand demontarea placutelor numere spate Posted Image)

 OvidiuNS, on 28 iulie 2015 - 23:31, said:


Clar era o glumă ...

Totuşi, stau şi mă gândesc că pentru a evita camerele de pe spânzurători ar trebui să acoperim plăcuţele din faţă, pt. că pe astea le pozează (şi ultima frază tot o glumă este).


Sănătate şi tcb !

Gluma, gluma, insa din amplasarea camerelor (radar sau ce or fi) de pe "spanzuratori" reiese ca acestea fac pozele din fata. Asta am observat clar, spre exemplu pe stalp amplasat pe marginea stanga a drumului, prima camera era montata spre sensul de mers respectiv (eu o vedeam din spate deci) iar cea de langa ea era orientata spre mine, putin oblic.

#1466
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 SwatKat, on 30 iulie 2015 - 13:21, said:

... pe stalp amplasat pe marginea stanga a drumului, prima camera era montata spre sensul de mers respectiv (eu o vedeam din spate deci) iar cea de langa ea era orientata spre mine, putin oblic.

Exact, eu n-am reuşit să mă exprim la fel de clar.

Sănătate şi mulţumiri !

#1467
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

 PSC, on 29 iulie 2015 - 10:03, said:

Bravo, Bulgaria! Mulțumim, doamnă Lilyana!
Rușine, CNADNR! Am avut și noi o femeie acolo, dar se pare că doamna Lilyana Pavlova este mult mai competentă.
Oare dacă ne adunăm toți cei care circulăm pe acest traseu și îi oferim doamnei Lilyana un buchet imens de flori, în 2016 vom putea merge de la Sofia la Kulata doar pe autostradă?

@mrc_laurențiu: te așteptăm să scrii despre traseu... însă, vorba reclamei: nu în timp ce conduci. Posted Image

Am scris eu in postul 330 :  Poate in 2020  vom putea merge de la Sofia la Kulata doar pe autostradă

Autostrada A3 (Bulgaria)

Autostrada A3 autostrada Struma  este o autostradă aflată în construcție în Bulgaria.
Ea urmează ruta Pernik - Dupnitsa - Blagoevgrad - Sandanski - Kulata ( granița cu Grecia).
Autostrada Struma prelungește Autostrada A 6 Lyulin de la Sofia la Pernik.
Lungimea totală a autostrăzii Struma este de 156 km.
Ea se sfârșește la punctul de trecere a frontierei cu Grecia de la Kulata.
Circa 33 km din autostradă sunt terminați și dați în folosință, de la începutul ei  la nodul Pernik până la nodul Dupnitsa-nord.

Restul autostrăzii este împărțită în trei loturi de construcție:
lotul 2 Dupnitsa - Blagoevgrad - potrivit bulgarilor se va da in folosinta pe 30 octombrie 2015
A3: Dupnitsa – Blagoevgrad 37.0km (July 2013 to 30th October 2015)

lotul 3 Blagoevgrad - Sandanski,
Construcția lotului 3 a fost amânată pentru exercițiul financiar 2014–2020, până atunci făcându-se doar proiecte preliminare.
Lotul 3 va trece prin Defileul Kresna,  o arie foarte protejata , va traversa munții printr-o combinație de viaducte și tuneluri pentru a conserva cât mai bine mediul înconjurător din zona Defileul Kresna.

lotul 4 Sandanski - Kulata, potrivit bulgarilor se va da in folosinta pe 1 august 2015
A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to 16th July 2015) [1st c/w]
A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to Early August 2015) [2nd c/w]
A3: south of Sandanski – Marino pole 11.5km (April 2012 to Early August 2015)

#1468
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
@OvidiuNS: acum nu mai ramane decat speranta ca nu sunt active :) cel putin la intors cred ca cel putin 2-3 mi-au scapat, si s-ar putea si cateva din alea gatso "clasice", ca m-am ambitionat sa folosesc Here maps care n-are atentionare de camere....

#1469
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 agp626, on 30 iulie 2015 - 10:58, said:

Va salut,
Dupa ce am citit multe pagini in urma pe acest topic, am cateva intrebari despre drumul prin Sofia, care este un pic atipic, in sensul ca se va face dinspre Serbia-Nis- Vama Kalotima-Sofia spre Plovdiv si apoi in sud spre Kavala (interes de servici, nu turistic), deci vin spre Sofia dinspre NV si plec spre Plovdiv in SE. Drumul se va face duminica pe la pranz si va fi asistat de GPS.
Am vazut cele trei variante: 1. centura nord ( mai lunga cu cca 10 km), 2.traversarea orasului, sau 3. centura sud. Nu ma intereseaza foarte mult care este mai rapida cu cateva minute, ma sperie gropile pe care le-am vazut pe Google maps prin street view, (filmare din 2012).
Daca se poate sa-mi dati un sfat pe unde e mai bine?
Va multumesc, o zi buna
agp

Eu iau in calcul si varianta de sud a Sofiei,sant mai putine semafoare

#1470
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 OvidiuNS, on 30 iulie 2015 - 12:47, said:


Aha, m-am lămurit.
Sănătate şi multe mulţumiri !
Şi tcb! :)

#1471
mrc_laurentiu

mrc_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.05.2008
Se pare ca azi la ora 18.00 se va da drumu la circulatie pe Lot 4 din A3 - Sandanski - Kulata

http://www.focus-new...o-i-kulata.html

#1472
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 SwatKat, on 30 iulie 2015 - 19:00, said:

@OvidiuNS: acum nu mai ramane decat speranta ca nu sunt active :) cel putin la intors cred ca cel putin 2-3 mi-au scapat, si s-ar putea si cateva din alea gatso "clasice", ca m-am ambitionat sa folosesc Here maps care n-are atentionare de camere....
Deci a fost ok harta Here pt Bulgaria? Și eu folosesc aplicația, am testat.o doar în tara..

#1473
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
N-am observat sa dea vreo alerta de trafic, dar hartile-s OK.  Am pus (si) Here, de curiozitate, pe un al doilea telefon, principala navigatie fiind Waze..  Au avut mici "neintelegeri", pe alocuri, sugerand trasee diferite.  In cel putin un caz, am gresit mergand dupa Waze, care la intoarcere ne-a bagat pe-un drum infundat (era in lucru), prin Varna.  Exact la intrarea pe acel drum, Here ne sugera altceva (dar au mai fost cazuri), alt traseu.
Harta are destule detalii, inclusiv in terminal, la feribot, ne-a ghidat, si-n insula, si pe continent.

Edited by Barboso, 31 July 2015 - 12:58.


#1474
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Here e ok insa nu are alerte, mare minus cel putin pt rutele prin BG. In rest a rutat corect. Nu poti seta insa pct intermediare

#1475
fraktor

fraktor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.09.2007
Avertizările pt radar, incluse în softurile de navigație, nu sunt permise în multe țări UE.
iGO e una din excepții

#1476
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si Here are alerte, teoretic, dac-o folosesti online.  Bine, probabil nu de radare si filtre, ca Waze, ci TMC (care nu stiu sa fie ilegal).  Dar probabil ca functionarea si acuratetea serviciului sunt si-n functie de tara.

Edited by Barboso, 31 July 2015 - 13:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

AdrianHH

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate