Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#1333
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Cu ajutorul site-ului pus de mine mai sus am facut unele completari :

CAM 1 - 43°50'28.8”N 25°58'33.3”E -  Limita de 50 km - in Ruse pe centura - Bul."Bulgaria" - in statia Lukoil de pe sensul de mers spre Giurgiu.intre panoul publicitar cu preturile din statie si steagurile Lukoil.

CAM 2 - 43°38'28.2”N 25°52'22.2”E  - Limita de 90 km - cum se vine dinspre Ruse catre Makaza imediat dupa a 3 a intrare spre Trastenik

CAM 3 - 42°23'06.6”N 25°38'56”E - Limita de 50 km -  in zona Stara Zagora la iesirea de pe centura spre Makaza iar inainte de aceasta camera mai poate sta si un echipaj de politie cu radar mobil.

CAM 4 - 42°21'22.9”N 25°39'25.6”E - Limita de 60 km - in zona Stara Zagora dupa intersectia cu drumul ce duce spre Zagore ( spre Makaza )

CAM 5 - 43°20'21.1”N 25°38'12.5”E (atupi spune ca este aici) - Limita de 50 km - RADANOVO

Daca am gresit va rog sa ma corectati.

#1334
pmstef

pmstef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2011
astazi am auzit de la un avocat care se ocupa cu daune pentru transportatori , are si partener bulgar pt ceea ce se intampla in Bulgaria , ca au inceput sa fie probleme cu siguranta in sensul ca se ataca masini de Romania , spunea el ca in special pe bucata dintre Sofia - Kulata. se pare ca s-au desteptat bulgarii , stiu ca romanii pleaca acum cu mult cash spre Grecia.
in afara d epovestea care a circulat cu cauciucurile intepate spre Mazaka acum e ceva nou

stiti ceva de povestile astea?

nu de alta dar plec spre Halkidiki sambata dimineata

#1335
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View Postpmstef, on 22 iulie 2015 - 08:01, said:

astazi am auzit de la un avocat care se ocupa cu daune pentru transportatori , are si partener bulgar pt ceea ce se intampla in Bulgaria , ca au inceput sa fie probleme cu siguranta in sensul ca se ataca masini de Romania , spunea el ca in special pe bucata dintre Sofia - Kulata. se pare ca s-au desteptat bulgarii , stiu ca romanii pleaca acum cu mult cash spre Grecia.
in afara d epovestea care a circulat cu cauciucurile intepate spre Mazaka acum e ceva nou

stiti ceva de povestile astea?

nu de alta dar plec spre Halkidiki sambata dimineata

eu merg in grecia din 2006 si doar pe traseul sofia kulata si numai noaptea.
eu nu am vazut asemenea probleme.
am o gramada de prieteni care merg pe traseul asta si nu a auzit nimeni.
are cineva ceva concret sau este doar din auzite?
marfa din camioane se fura la greu si in romania, nu?

#1336
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
protecties> in afara celei din polikraiste restul apar in waze. m-am uitat pe harta cu poi-uri de pe sygic..in afara celor fixe mai apar si cele mobile - insa aici e ca la noi, cu probabilitate de aparitie. eu o sa folosesc waze care imi da update-uri imediate pentru cele mobile. pe cele fixe o sa pun eu de cate ori le vad. nu stiu cum le valideaza waze o sa aflu.

#1337
pmstef

pmstef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2011

View Postmaxulet, on 22 iulie 2015 - 08:56, said:

eu merg in grecia din 2006 si doar pe traseul sofia kulata si numai noaptea.
eu nu am vazut asemenea probleme.
am o gramada de prieteni care merg pe traseul asta si nu a auzit nimeni.
are cineva ceva concret sau este doar din auzite?
marfa din camioane se fura la greu si in romania, nu?

problemele mi s-a spus ca sunt recente , de circa doua saptamani sunt destule incidente. si nu vorbea numai de furturi din camioane ci de turisme .
si eu am mers in grecia de multi ani si pe kulata , si pe mazaka mai nou , am traversat bulgaria spre turcia de f multe ori si nu am avut probleme niciodata.

#1338
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View Postpmstef, on 22 iulie 2015 - 10:03, said:

problemele mi s-a spus ca sunt recente , de circa doua saptamani sunt destule incidente. si nu vorbea numai de furturi din camioane ci de turisme .
si eu am mers in grecia de multi ani si pe kulata , si pe mazaka mai nou , am traversat bulgaria spre turcia de f multe ori si nu am avut probleme niciodata.

pai sa vedem ce spun cei care au fost anul asta in grecia!
si eu plec pe 2 august spre volos si am fost aproape convins sa merg pe makaza dar cred totusi ca voi alege clasicul drum sofia - kulata.

#1339
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Observ ca toate problemele din Bulgaria sunt stiute de cineva, care-a aflat de la altcineva, al carui var a aflat de la cumnatul vecinei partenerului de-afaceri al unchiului soacrei matusii varului vanzatoarei de la supermaket.

#1340
florrinel

florrinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.02.2006
Am ajuns in Thassos sambata 18 Julie. Am trecut de vama Giurgiu si podul la 5.30 in cca 30 minute.
Vama Makaza la ora 11.45, durata asteptare 10 min.
Drum fara probleme. Soferii bulgari nu prea le au cu semnalizarea la volan.
Grija mare daca iesiti noaptea din Bucuresti, in localitatea 1 Decembrie (spre iesire catre Giurgiu) sunt mai multe serii de denivelari si cratere care pot pune probleme serioase daca se circula cu viteza si este intuneric.
Au fost instalate camere fixe(probabil radare) si in segmentul Veliko Tarnovo-Gurkovo in zone de limita de viteza.

Edited by florrinel, 22 July 2015 - 11:25.


#1341
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpmstef, on 22 iulie 2015 - 08:01, said:

astazi am auzit de la un avocat care se ocupa cu daune pentru transportatori , are si partener bulgar pt ceea ce se intampla in Bulgaria , ca au inceput sa fie probleme cu siguranta in sensul ca se ataca masini de Romania , spunea el ca in special pe bucata dintre Sofia - Kulata. se pare ca s-au desteptat bulgarii , stiu ca romanii pleaca acum cu mult cash spre Grecia.
in afara d epovestea care a circulat cu cauciucurile intepate spre Mazaka acum e ceva nou

stiti ceva de povestile astea?

nu de alta dar plec spre Halkidiki sambata dimineata

da, sigur ca stiu.
zi cat cascaval ai la tine, nr de la masina si o poza fata/profil cu tine. daca ma intereseaza bussinesu' te contacteaza colegii mei de pe traseu. rinichii ti's buni sa nu taiem degeaba ?

View Postprotecties, on 22 iulie 2015 - 07:49, said:

Cu ajutorul site-ului pus de mine mai sus am facut unele completari :

CAM 1 - 43°50'28.8”N 25°58'33.3”E -  Limita de 50 km - in Ruse pe centura - Bul."Bulgaria" - in statia Lukoil de pe sensul de mers spre Giurgiu.intre panoul publicitar cu preturile din statie si steagurile Lukoil.

CAM 2 - 43°38'28.2”N 25°52'22.2”E  - Limita de 90 km - cum se vine dinspre Ruse catre Makaza imediat dupa a 3 a intrare spre Trastenik

CAM 3 - 42°23'06.6”N 25°38'56”E - Limita de 50 km -  in zona Stara Zagora la iesirea de pe centura spre Makaza iar inainte de aceasta camera mai poate sta si un echipaj de politie cu radar mobil.

CAM 4 - 42°21'22.9”N 25°39'25.6”E - Limita de 60 km - in zona Stara Zagora dupa intersectia cu drumul ce duce spre Zagore ( spre Makaza )

CAM 5 - 43°20'21.1”N 25°38'12.5”E (atupi spune ca este aici) - Limita de 50 km - RADANOVO

Daca am gresit va rog sa ma corectati.

e ok, am verificat,
la ce ne folosesc te rog aceste date ?

#1342
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postfoxbat, on 22 iulie 2015 - 17:01, said:

e ok, am verificat,
la ce ne folosesc te rog aceste date ?
Datele sunt ok, nu multi stiu de ele. Interesant este ca in septembrie anul trecut am mers constant cu  peste 120 km/h. Aveam destule hartii de 10 euro la mine. La intoarcere la fel. Dupa 10 luni, lipsa amenda acasa.
In primavara aceasta la fel, nestiind de ele, sigur le-am luat pe toate. Deocamdata au trecut 5 luni si cutia postala este goala. Va tin la curent daca apare ceva, eu sper ca nu.

Edited by ionut27, 22 July 2015 - 23:35.


#1343
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postionut27, on 22 iulie 2015 - 23:33, said:

Datele sunt ok, nu multi stiu de ele. Interesant este ca in septembrie anul trecut am mers constant cu  peste 120 km/h. Aveam destule hartii de 10 euro la mine. La intoarcere la fel. Dupa 10 luni, lipsa amenda acasa.
In primavara aceasta la fel, nestiind de ele, sigur le-am luat pe toate. Deocamdata au trecut 5 luni si cutia postala este goala. Va tin la curent daca apare ceva, eu sper ca nu.

exact, eu am fost si mai "smecher", 150 + . si la fel, cutie goala. am postat pe aici anterior, - nu sunt " pentru noi".

#1344
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Dar e bine să știm pe unde sunt!

#1345
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postprotecties, on 23 iulie 2015 - 08:14, said:

Dar e bine să știm pe unde sunt!

de ce ?

#1346
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postfoxbat, on 23 iulie 2015 - 06:18, said:

exact, eu am fost si mai "smecher", 150 + . si la fel, cutie goala. am postat pe aici anterior,
Tu nu cumva ai fost cu motorul ?  Eventual cu nr sub sa...


View Postfoxbat, on 23 iulie 2015 - 06:18, said:

nu sunt " pentru noi".
Daca sunt radare, sunt si "pt noi".  Unii au primit "felicitarile" acasa / la birou, in Romania.
Si io astept cu ceva interes corespondenta, in urmatoarele luni.


View Postfoxbat, on 23 iulie 2015 - 08:16, said:

de ce ?
Ca sa nu "dam in ele" cu 150+.  Pana ne lamurim sigur ce-i cu ele, macar.  Si / sau dupa ce-or deveni functionale, daca -s radare si, eventual, inca nu-s puse in functiune.

#1347
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
https://wiki.waze.com/wiki/Cameras

Probabil multe din ele sunt si fake-uri adica cutii fara detectori inauntru. Pe Veliko Tarnovo - Gurkovo vad ca sunt portiuni mari fara sate. E mai putin probabil sa fie amplasate in afara localitatiilor din cauza costurilor raportate la eventualul castig. Daca mai sunt si evidente atunci cel mai probabil sunt dummy cameras. Cele care contin radare sunt amplasate a.i. sa nu iasa in evidenta. In apropierea satelor sau inauntru e altceva.

Just my 2 cents, don't shoot. Posted Image

#1348
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Camerele lor sunt similare cu cele de pe DN1 (bucla inductiva) sau sunt similare cu cele care emit unda radar si ca urmare pot fi detectate?

#1349
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Imi cer scuze de .....
Cina a fost cu fery anul asta in Thassos cat mai costa?
Mersi.

#1350
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
http://www.thassos-f...gr/romania.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

mirel54

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate