Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13660 replies to this topic

#12673
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Prin munti am trecut, este frumos si deloc dificil, problema a fost dupa Sofia cand am fost rutat pe un defileu de genul Valcea-Sibiu insa mai light parca unde se mergea cu 40-50 kmph, nu se poate depasi fiindca este delimitat, aveam o coada de cateva zeci de masini in spate din cauza unui melc...
Altfel, mai vad o ruta prin granita Nevrokopi cu trecere prin Bansko si scap de Kulata care probabil va fi mai aglomerata dupa amiaza la 14-15 fata de ora 19 cand am trecut la venire.
Altfel...parca e cam rece dimineata apa 😬✌️

#12674
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
E o portiune de 35 km fara autostrada inainte de Sandansky, sparam ca pana la anu sa se mai deschida vreo 20 km care e aproape gata.
Cauta sa ajungi la ore ciudate in vama si scapi de coada.
Drumuri bune!

#12675
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Pentru mine Defileul ala al Strumei este o rupere de ritm, o scoatere din amorteala autostrazilor, mai ales de cand dupa intrarea in GR ai exclusiv autostrada pana aproape de orice destinatie.
Ganditi-va numai la faptul ca fara respectivul defileu poti merge pe autostrada de la Iablanitsa pana la Kalamata Posted Image

https://www.google.c...ta=!4m2!4m1!3e0

Mult mai mult timp pierzi [si ENORM stres consumi] daca stai la vreun PCTF decat daca mergi cu o viteza constanta printr-un defileu.

Edited by BlueKing-69, 18 August 2022 - 20:56.


#12676
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Blue, in principiu sunt de acord, insa Hemus-ul nu prea e A2 Buc-Constanta, ai destule ruperi de ritm pe acolo. Iesirea A2-tangenta-Centura-A6 iar rupe ritmul. De-abia dupa Pernik devine mai constant drumul.
Problema eu o vad in traficul aglomerat si relativ periculos(mai sunt grabiti care forteaza linia continua). Eu am prins in 2019 un blocaj dupa o curba stransa, era coloana de masini, eu m-am trezit ultimul fata alte masini in spate, am bagat avarii(ziua) si am asteptat sa vina tir-ul cu viteza :( . A venit un Astra care a pus o mare frana(am dat un maaaare claxon sa il avertizez imediat cum l-am vazut in retrovizoare).
Luna trecuta era pe aici un coleg cu o pana facuta in defileu(nu am citit pana la urma daca a rezolvat in Serres), daduse intr-o groapa.

#12677
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Aum 20 de ani treceam pe "centura nord" la Sofia si apoi pana la Kulata erau doar vreo 50 km de drum cu doua benzi.
Cei care mergeau atunci stiu ca o luai la stanga dupa nu stiu ce statie peco sau intersectia cu tramvaiul.
Nu va mai plangeti de 50 km de drum aglomerat.
Ma intreba bulgarul la iesire spre Grecia ce am pentru seful lui.
Sa nu mai spun ce pateam la retur !

Edited by zildan, 18 August 2022 - 22:21.


#12678
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 18 august 2022 - 22:09, said:

... mai sunt grabiti care forteaza linia continua ...

Este doar linie continuă în partea sudică a celor 35 de km de drum cu o singură bandă. În rest, majoritatea kilometrilor îi faci în coloană după cum îţi e norocul. Nu se mai poate depăşi fiindcă bulgarii au montat stâlpişori pe centrul drumului, delimitînd astfel sensurile suplimentar faţă de linia continuă. Să mergi vreo 30 de km cu atenţie ca să nu loveşti din greşeală vreun stâlp (fie el şi din plastic portocaliu) e un stress suplimentar, cel puţin eu aşa am simţit. Era mai bine dacă rămânea doar linia continuă, ar fi fost exact cum zice Blue ...


Sănătate şi drum bun !

#12679
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Mai bine să fiu atent la stâlpii aceia decât să mă trezesc în față cu vreun bombardier ce depășește pe linia continuă.

#12680
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

View PostOvidiuNS, on 18 august 2022 - 22:49, said:

Era mai bine dacă rămânea doar linia continuă
Nope, e mai bine cu stalpisori, se merge decent si nu sunt probleme.
Cand sa terminat zona de stalpisori, chiar daca mai erau cativa km pana la autostrada, au iesit depasitorii ca lacustele.

#12681
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Ruperea aia de ritm de peste 1 ora preferam sa fie o plictiseala de 20 de minute.
Pe de alta parte cine vine pe Montana numai de ruperi nu are chef .
Eu am mers in zona de Nord, nord est a Greciei si adunat nu cred ca am avut peste 250 de km de autostrada, adicatelea cam 25-30% din drum.
Numai de ruperi nu am chef....
Drumurile au fost lejere insa parca as merge cel putin jumatate din traseu pe autostrada.
Cand am mers in Atena la dus am bagat numai autostrazi, la intoarcere am iesit eu de pe ele ca sa ma plimb pe dealuri, insa a fost alegerea mea, nu m-a obligat nimeni.
Legat de ce a fost acum...x vreme, pai acum x vreme aveam masina fara AC, acum am cu AC, se presupune ca evoluam intr-un fel sau altul.
Altfel, drumurile bune, fara gropi au fost consolarea iar consumul de 5,2 la benzina m-a dat pe spate cand am oprit masina in fata hotelului, avantaje si dezavantaje.
Urmeaza intoarcerea, probabil pe acelasi traseu dat fiind faptul ca nu am gasit info despre varianta Vratsa care e si mai lunga cu 60 de km si 1 ora.
Spor la pedalat, ne vedem pe topicurile de Italia 😉

#12682
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 12.04.2006
Mentiona cineva acu cateva pagini de minute roaming incluse in reteaua DIGI - a se vedea si comentariile din link-ul https://gadget.ro/di...in-o-perioada/.
Recent a mai primit careva asa ceva? Ceva update-uri? Multumesc!

#12683
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@alber7
Ieri cand am ajuns in Franta am primit mesajul normal care se primeste in roaming si se mentioneaza ca am 2580MB inclusi (inca) si am abonamentul Optim 3, nu e cel nelimitat. Acelasi mesaj si in Germania tot ieri.
Pp ca si in Grecia voi primi acelasi mesaj peste cateva sapt cand voi ajunge.

Edited by atupi, 19 August 2022 - 16:38.


#12684
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
3441 MB incluși în roaming în țări SEE. Verificat în vreo 4 dintre ele. Pe urmă 1 euro / 1000 MB. La abonament Digi Optim nelimitat ( 4 sau 5 euro fiecare, nu mai știu, că am 2 abonamente).

Și niște minute incluse, nu știu căte, ... „limită rezonabilă” ...

#12685
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Astea sint minutele/datele in roaming pentru abonamentul de 2 euro.

Attached Files



#12686
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am intors traseul...
A fost fabulos, fara pb evident la Kulata si pe restul traseului s-a mers foarte bine, si pe defileu am prins trenulete de romani , adica mers sustinut.
Eeeh...dar toate astea au palit in fata celor peste 3 ORE in care s-a trecut podul vietii.
Initial am mers pe varianta  cu depasitul pe contrasens a tirurilor...pana au venit vreo 2 din sens invers si mi s-a taiat, am rerutat prin oras si am intrat pe varianta E79, destul de avansat, am scutit cam jumatate din coada.
Dupa asta am luat coada pe 3 benzi la 3,5 Km de Romania conform waze si 120 minute de intarziere.
Eeh, rezonabil zic...
In final nici nu mai stiu cat a fost gemul (jam) ca eram negru, si mai era si intuneric.
Ideea e ca am ajuns acasa cu o intarziere de peste 4 ore fata de estimarea initiala a navigatiei.
E ultima data cand beneficiez de competenta de incontestat a colaborarii: politari romani - casierite bulgare.
Decat sa stau 4 ore mai bine conduc 4 ore asa ca orice varianta care nu va include podu vietii va fi de preferat in viitor.
Stiu, am avut ghinion....dar am vazut si estimat ghinionul asta din primele 20 de minute de cand am calcat pe pamant bulgaresc si am vazut si numarat coada aia de tiruri...fara sa o vad pe cea de turisme.
Foarte interesanta experienta lipsei de apa potabila, mancare, toalete, etc...cei cu copii mici probabil au fost incantati la maxim !
E ultima data in viata asta cand trec prin Vidin !
Spor la pedalat !

Edited by icssizero, 21 August 2022 - 16:56.


#12687
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 12.04.2006
Mesaj primit la vama Ruse!Attached File  Screenshot_20220822-081642~2.png   305.42K   102 downloads

#12688
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
S-a scos taxarea pentru primirea apelurilor.

#12689
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Dam beep acasa si ne suna inapoi, good old times :)

#12690
Coroclender

Coroclender

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.01.2008
Plecat la 22:00 de langa Bucuresti.
Un minut taxa pod, un minut vama, fara asteptare pe pod.
Vamesul (roman) mi-a cerut talonul. I-am spus "Imediat" si l-am scos din port-act. Mi-a spus ca nu mai e nevoie si mi-a dat actele inapoi. Zece secunde tot controlul.
Drumul prin Pleven nu mi-a placut deloc. Au fost portiuni chiar urate, si nu e vorba de viteza.
Ploaie usoara dupa Pleven, s-a intetit pe parcurs pana la un maxim pe zona de DN intre bucatile de autostrada, in defileu.
Stergatoarele pe viteza 2 faceau fata cu greu.
Cea mai proasta combinatie: noapte, sosea cu o banda pe sens, popice anti-depasire intre sensuri, ploaie ca pe vremea lui Noe.
Dupa ce s-a luminat si a stat ploaia aveam ochii prastie si nervii si mai intinsi.
Vama la greci rezonabila: trei randuri, asteptat maxim un sfert de ora.
Autostrada pana spre Volos OK, multe "tolls". Da' asta e, m-am bucurat ca era soare. Cred ca vreo 10 euro am tot cotizat pana am iesit spre Volos.
Atasat poza de pe bord cu datele deplasarii.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate